Tipy do záhrady pre začiatočníkov aj pokročilých

Známy francúzsky maliar Claude Monet raz povedal: „Moja záhrada je moje najkrajšie veľdielo.“ Našťastie pre nás, umeniu vytvoriť si krásnu záhradu sa dá naučiť ľahšie, ako maľovaniu obrazov. Máme pre vás tipy do záhrady, ktoré vám povedia všetko, čo potrebujete vedieť ohľadom plánovania záhrady aj samotného sadenia rastlín.  Čas a starostlivosť, ktoré vložíte do svojej záhrady sa vám mnohonásobne vrátia v podobe radosti z krásne rozkvitnutých kvetov. Plánujete vo svojej záhrade pestovať aj ovocie, zeleninu alebo bylinky? Aj s tým vám Westwing pomôže. 

Tipy do záhrady od A po Z 

Krásna záhrada, či je to už zeleninová záhrada alebo bylinková záhrada, na ktorú budete pyšní, si vyžaduje okrem zasiatia semienok aj podrobné plánovanie záhrady dopredu. Predtým, ako si vyhrniete rukávy a nasadíte rukavice na záhradkárčenie si najprv premyslite návrh záhrady. Plánovanie dopredu zaručí, že vaše rastlinky budú zdravé a zelenina bude rásť podľa očakávania. 

Naplánujte si všetko, čo potrebujete do vašej záhrady 

Akým aktivitám sa chcete vo svojej záhrade venovať? Oddychu s priateľmi, pestovaniu ovocia alebo hrám s deťmi? Je vašim snom altánok obrastený ružami, alebo veľký trávnik so stromami okolo? Moderné záhrady by mali mať aj chodníček s osvetlením a pohodlné vonkajšie sedenie.  Má ho aj vaša vytúžená záhrada? Nakreslite si pôdorys rozmiestnenia záhradného nábytku predtým, ako začnete plánovať výsadbu rastlín. Nezabudnite ani na osvetlenie terasy a prívod vody do záhrady. 

Architektúra: rozdeľte si priestor pre každý prvok v záhrade 

Keď už viete, aké dekorácie do záhrady alebo doplnky na terasu budú skrášľovať váš vonkajší priestor, môžete smelo prejsť k plánovaniu sadenia. Okrem farieb a veľkosti kvetov a stromov sa taktiež uistite, že na ich peľ nemáte alergiu. Niektoré kvety taktiež priťahujú viacej včiel, ako iné. Vysaďte ich preto do rohu záhrady a nie hneď vedľa stola na jedenie.  Keď vaše stromčeky časom vyrastú, poskytnú pod svojimi konármi príjemný chládok. Padať z nich však bude lístie a keď sa rozhodnete pre ovocné stromy, aj zrelé ovocie. Aj takéto detaily berte do úvahy pri plánovaní vašej záhrady snov. 

Plánujete pestovať ovocie, zeleninu alebo bylinky? 

Rovnako, ako aj kvety, aj ovocie, zelenina a bylinky nedokážu rásť v hocijakých podmienkach. Niektoré potrebujú viacej svetla, iné viacej vlahy a niektoré dokážu v našich podnebných teplotách priniesť plody iba v skleníkoch. Vyberte si preto na pestovanie len tie rastliny, ktorým viete zaručiť ideálne podmienky a venovať dostatok starostlivosti a času. 

Úžitková či okrasná záhrada

Pohľad na okrasnú záhradu vás pohladí na duši, úžitková záhradka však poskytne čerstvú úrodu na prípravu večere. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, ktorá z nich vás poteší viac, začnite pestovať v malom. Vyčleňte si na úžitkovú záhradku malú časť na konci záhrady. Mnohé plodiny dopestujete v menších množstvách v kvetináčoch, vďaka čomu rýchlo získate predstavu o tom, aké sú náročné na pestovanie

Aký štýl záhrady preferujete? 

Určite ste sa už stretli s výrazmi anglické záhrady, japonská záhrada alebo vidiecke záhrady. Pre každú z nich sú typické iné rastliny a dekorácie do záhrady. Na akú záhradu by ste sa najradšej pozerali zo svojich okien? Anglické záhrady pôsobia nespútaným vidieckym dojmom a typické sú pre nich stromy, kríky a brečtan. Čím menej symetrie do plánovania rastlín vložíte, tým viac sa priblížite anglickému uvoľnenému štýlu sadenia. 

Opakom anglickej záhrady je francúzska záhrada, ktorej dominujú symetrické sadenice kvetín a impozantné fontánky. Zo zeleniny v nej môžete pestovať zeler, špargľu alebo pór a z kvetín levanduľu a popínavé rastliny. Japonskej záhrade okrem celoročne zelených rastlín dominujú ľalie a kosatce. Veľmi dôležitým prvkom v zen japonskej záhrade je ďalej element vody a ozdobné skalky.  

Moja záhrada je moje najkrajšie veľdielo.

 Claude Monet

Tipy do záhrady: pestovanie pre začiatočníkov 

Pri kúpe sadeníc a semiačok sa častokrát stretnete s pojmom vápenatá, kyslá, alebo ílovitá pôda. Tipy do záhrady začiatočníkom vždy odporúčajú zistiť, aký typ pôdy dominuje ich záhrade. Kvalita vašej pôdy totižto určí, ktorým kvetom sa u vás bude dariť najlepšie a ktorým pomenej. Dôležité je taktiež odpozorovať, na ktoré miesta vo vašej záhrade dopadá najviac denného svetla. S týmito údajmi sa môžete smelo vybrať na nákup semiačok a sadeníc do záhradkárskeho centra. 

Kvety do záhrady 

Kvety do záhrady vyberajte vždy podľa farby, výšky a doby kvitnutia. Zvoliť môžete príbuzné alebo kontrastné farby kvetov a vysaďte ich tak, aby sa navzájom výškovo nezakrývali. Obdobie kvitnutia vašich kvetov by ste mali skoordinovať tak, aby sa navzájom prelínali. Tým predĺžite čas, kedy je vaša záhrada rozkvitnutá. 

Zeleninová záhrada 

Pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu pri záhradkárčení prospieva vášmu zdraviu. Keď z neho chcete mať aj ďalší úžitok, začnite s pestovaním zeleniny. Chuť vami vypestovanej zeleniny bude vždy lepšia, ako tej z obchodu a navyše ušetríte peniaze za jej nákup. Keď s amatérskym záhradníčením len začínate, zvoľte si plodiny nenáročné na dopestovanie. Veľmi ľahko vypestujete doma kapustu, uhorky, mrkvu, paradajky, cukety, fazuľu či cibuľu.  

Pozrite si naše tipy ako na pestovanie zeleniny, napríklad pestovanie paradajok, pestovanie papriky, pestovanie uhoriek, či sadenie zemiakov.

Bylinková záhrada 

Palety majú aj iné využitie, ako je záhradný nábytok z paliet. Drevenú paletu môžete poľahky premeniť na štýlovú bylinkovú záhradku. A ktoré bylinky vám vonku najrýchlejšie vyrastú? Jednoznačne mäta, oregano, rozmarín, tymian a šalvia. Levanduľa je ďalšou rastlinou, ktorá rýchlo rastie, prevonia záhradu a je nenahraditeľná pri varení a pečení. Sušená levanduľa je navyše vhodná na domácu výrobu mydla a vrecúšok na prevonanie skríň a posteľných obliečok. 

Prečítajte sa ako pestovať nasledujúce bylinky a rastliny:

  • pestovanie levandule
  • aloe vera pestovanie
  • mäta pestovanie
  • bazalka pestovanie
  • pestovanie zázvoru
  • rukola pestovanie

Nápady do záhrady: kedy čo sadiť? 

Najlepší čas na sadenie kvetov a plodín je na jeseň, čiže predtým, ako pôda úplne zmrzne. A to z dôvodu, že absencia slnečného svetla počas zimných mesiacov umožní semiačkam plne sa sústrediť na zapustenie silných koreňov. Niektoré kvety a plodiny je však možné sadiť po celý rok. Plánovanie záhrady dopredu a zhromažďovanie údajov o každej rastline, ktorú sa chystáte zasadiť, je preto nevyhnutným krokom k úspešnej úrode.  

Tipy do záhrady: náradie a záhradná technika: 

Aby vám práca v záhrade išla skutočne od ruky, potrebujete na ňu kvalitné záhradkárske náčinie. Medzi základné vybavenie, bez ktorého sa nezaobíde začínajúci ani skúsený záhradkár patria ochranné rukavice a vhodné pracovné topánky.

Ďalej budete potrebovať rýľ alebo lopatu, hrable na zhrabávanie suchého lístia, záhradnícke nožnice a kliešte. Údržba: na údržbu záhrady vám bude potrebná aj kosačka, záhradná hadica a krhle. Podložka pod kolená, košík na zbieranie úrody a kvetín prídu taktiež vhod. 

Týmto chybám by ste sa mali vyhnúť pri záhradkárstve 

Veľa začínajúcich záhradkárov býva netrpezlivých a svoje sadenice prelejú vodou alebo zahrnú prílišným množstvom hnojiva. Pri starostlivosti o kvetiny a dozrievajúce ovocie a zeleninu sa nikdy neunáhlite a postupujte presne podľa odporúčaní predajcu. Pri výbere rastlín pre vašu záhradu sa taktiež uistite, že u vás nebudú vyvolávať alergickú reakciu a nie sú jedovaté. A to hlavne v prípade, ak máte doma malé deti. 

Tipy do záhrady: ako ochrániť záhradu pred burinou a škodcami 

Než siahnete po chemických prípravkoch na ochránenie vašich rastlín pred škodcami, znížte ich výskyt v záhrade prírodnými metódami. V zdravej pôde sa z pravidla vyskytuje menej škodcov. Starajte sa preto o stav vašej pôdy, pravidelne ju hnojte a kyprite. Taktiež monitorujte výskyt burín a vytrhajte ich skôr, ako sa v záhrade rozmôžu. Pri kúpe nových sadeníc vyberajte len zdravé rastlinky a okamžite odstráňte zo svojej záhrady akékoľvek napadnuté kusy. 

Naše nápady do záhrady využijete aj pri udržiavaní vašej predzáhradky. Predzáhradka patrí k prednej fasáde domu a mala by byť rozhodne v čo najlepšom stave. Naplánujte si ju v rovnakom štýle, ako vašu záhradku a vytvorte si s Westwing čo najkrajší domov.

Na našej stránke Westwing prebieha bezplatná registrácia. Nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky a praktické rady, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!