Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
trendy a inšpirácie do záhrady v roku 2023

Známy francúzsky maliar Claude Monet raz povedal: „Moja záhrada je moje najkrajšie veľdielo.“ Našťastie pre nás, umeniu vytvoriť si krásnu záhradu sa dá naučiť ľahšie, ako maľovaniu obrazov. Máme pre vás inšpirácie do záhrady, vďaka ktorým si môžete zo záhrady spraviť miesto, ktoré bude nielen zdrojom rôznych plodín, ale takisto priestorom, kde si skvelo oddýchnete, naberiete energiu a stretnete sa s priateľmi. Ste pripravení vytvoriť si oázu pokoja, ktorá vám bude slúžiť po celý rok? Čítajte ďalej a odhaľte tie najnovšie trendy a inšpirácie pre rok 2023.

Inšpirácie do záhrady: Nové trendy v záhrade v roku 2023 

Každý rok so sebou prináša nové zaujímavé trendy ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Ak neviete, ako si upraviť záhradu v roku 2023, ste na správnom mieste. Spísali sme pre vás tie najdôležitejšie nové trendy v záhrade, ktoré by vám rozhodne nemali ujsť.

#1 Terakota

Obľúbený a odolný materiál ohnivej farby láka pohľady a perfektne dopĺňa farebnú záhradu. Prináša do nej trochu nostalgie za starými časmi, no pritom skvelo podčiarkuje jej originalitu a nadčasovosť.

 • Terakotové odtiene môžete zakomponovať do detailov, ako napríklad váz alebo črepníkov, prípadne stavte na masívne ohnivé kameninové prvky alebo nábytok.
 • Ohnivé farby zjemnite pastelovými a univerzálnymi odtieňmi, ktoré sa postarajú o pokoj a harmóniu. Vhodná je biela, klasická ružová farba, bledé odtiene fialovej či jemná modrá farba.

#2 Inšpirácia pobrežím

Kto by nechcel premeniť svoju záhradu na obľúbenú dovolenkovú destináciu?

 • Zaobstarajte si prírodný nábytok z bledého dreva, mäkké vankúše odeté do námorníckej modrej, štýlové slnečníky a komfortné sedenie vo forme závesných kresiel, pufov či dokonca sietí.
 • Celok nezabudnite doplniť ešte palmami, vysokými stromami, olivovníkmi a ďalšou zeleňou charakteristickou pre pobrežné krajiny.

#3 V hlavnej úlohe dlaždice

Dodajte svojej záhrade, balkónu alebo terase šmrnc a upriamte pozornosť na zem!

 • Štýlové vzorované dlaždice v zaujímavom modrom, zelenom či oranžovom prevedení skvelo zapadnú do priestoru plného kvetov a oživia ho.
 • Ak by ste nechceli príliš výrazné dlaždice, poobzerajte sa po bielom prevedení s čiernym, hnedým alebo béžovým detailom.
 • A v prípade, že sa vám zdá podlaha príliš chladná, miesta, ktoré zakrýva slnečník, markíza alebo strieška, doplňte mäkkým kobercom, ktorým podporíte útulnosť.

#4 Prírodné materiály v plnej kráse a udržateľnosť

Ktoré prírodné materiály sú najbežnejšie v exteriéri? Základ predstavuje masívne drevo, ktoré vydrží roky a ľahko sa kombinuje s akýmkoľvek iným trendom.

 • Moderné záhrady, predzáhradky či záhradné terasy si však poradia aj s chladnejším kameňom, luxusným mramorom, zaujímavou meďou, minimalistickým sklom alebo nadčasovým ratanom.
 • Okrem toho myslite aj na používanie výrobkov a materiálov, ktoré spĺňajú požiadavky udržateľného rozvoja planéty. Doplnky na terasu či nábytok do záhrady vyberajte s ohľadom na životné prostredie a ekológiu.
 • Dbajte takisto na vlastné návyky a správanie. Na zavlažovanie využívajte dažďovú vodu a vyhýbajte sa škodlivým postrekom.

#5 Originálne vertikálne záhrady

Malá záhrada nemusí byť tak veľký problém, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí len vedieť, ako ju správne upraviť, aby ste z nej vyťažili maximum. Ideálnym riešením sú vertikálne záhrady, ktoré budú v roku 2023 jedným z najväčších trendov.

 • Navŕtajte na stenu rôzne háčiky alebo police, na ktoré zavesíte alebo položíte črepníky s rastlinami a kvetmi.
 • Využite priestor do výšky a ušetrite drahocenné miesto napríklad na záhradný nábytok z paliet alebo na uličku na prechádzanie.

TIP: Potrebujete rady, ktoré vám pomôžu pri dekorovaní a upravovaní malého balkóna? Prečítajte si náš článok ako si zariadiť malý balkón a zjednodušte si celý proces.

#6 Spojenie interiéru a exteriéru

V interiéri trávime čoraz viac času, čo sa negatívne odráža na našej nálade aj celkovom zdraví. Chcete sa cítiť lepšie?

 • Zrušte hranicu medzi vašou záhradou alebo terasou a obývačkou, pracovňou či akoukoľvek inou miestnosťou!
 • Z okien strhnite ťažké závesy a dovoľte, aby sa slnečné lúče dostali do všetkých tmavých kútov vašej domácnosti.
 • V interiéri aj exteriéri využívajte prírodné materiály, živé kvety a izbové rastliny alebo štýlové machové steny.
 • Jednoliaty celok podporíte aj použitím rovnakého zariadenia a podlahy vnútri aj vonku.

Moja záhrada je moje najkrajšie veľdielo.

 Claude Monet

#7 Osvetlenie, ktoré rozžiari každú záhradu

Osvetlenie terasy a záhrady má dôležitú praktickú aj dizajnovú funkciu. Okrem toho, že vám osvetľuje priestor, po ktorom kráčate, vytvára takisto intímnu atmosféru a stará sa o dobrú náladu.

 • Najväčším trendom roka 2023 bude solárne osvetlenie šetriace energiu, reťazové farebné girlandy a podvodné osvetlenie do bazéna a jazierka.
 • Báť sa však nemusíte ani asymetrických a netradičných prevedení, ktoré budú v záhrade pôsobiť ako umelecké diela.

TIP: Potrebujete ďalšie rady a nápady pre svoj balkón? Prečítajte si náš článok inšpirácie na balkón a dekorujte exteriér podľa najnovších trendov.

Trendy 2023 pre doplnky a nábytok do záhrady

Aby vyzerala záhrada štýlovo a moderne, nesmú v nej chýbať originálne doplnky, ktoré vystihnú vašu osobnosť a budú vám skvelo slúžiť. Čo bude IN v roku 2023? Prezrite si naše inšpirácie do záhrady.

Trendy 2023 pre záhradné doplnky a dekorácie

Chceli by ste pri zariaďovaní záhrady ušetriť? Trendy doplnky pre rok 2023 nebudú len drahé záležitosti, no prinesieme vám aj lacné nápady do záhrady, ktoré vás určite očaria. V rámci záhrady budú v roku 2023 prevládať najmä:

 • Sochy – prineste do záhrady trochu umenia a premeňte ju na botanickú záhradu alebo menšie múzeum. Sochy rôznych veľkostí a tvarov sú elegantným a originálnym doplnkom, ktorý rozhodne zaujme.
 • Prírodné chodníčky – namiesto klasického betónu alebo zámkovej dlažby vytvorte chodník z masívnych kameňov.
 • Živý plot – po rokoch sa znova vracia a naberá na popularite. Živý plot dokáže úplne nahradiť klasický múr, prípadne ho môže len skrášľovať, aby nepôsobil tak chladne.
 • Minimalistické kvetináče a nádoby na rastliny – v roku 2023 sa zameriame skôr na výzor kvetín a rastlín ako na to, do čoho ich sadíme. Zaobstarajte si preto jednofarebné a minimalistické kvetináče, črepníky a obaly, ktoré vedia splynúť s okolím.
 • Vyvýšené záhony – vyrobiť si ich môžete sami doma, prípadne si na ne zaobstarajte masívne kameninové nádoby, ktoré zladíte s ďalšími trendmi prevládajúcimi v roku 2023.

Inšpirácie pre balkón či terasu v roku 2023

Aj moderná terasa a balkón musia obsahovať menšie detaily, vďaka ktorým nebudú pôsobiť príliš stroho a chladne. Po čom siahnuť?

 • Pohodlné sedenie – zabudnite na tvrdé stoličky a zaobstarajte si čalúnené sedačky, kreslá alebo mäkké pufy, ktoré doplníte masívnym kobercom.
 • Vlastnoručne vyrobený nábytok – zrecyklujte staré palety a vytvorte si svoje vlastné kreslá alebo pohovky, na ktoré umiestnite mäkké podušky.
 • Tienenie – ideálny je slnečník, no ak by ste hľadali niečo iné, zvoľte markízy alebo zaujímavé striešky.
 • Koberec s imitáciou trávy – chcete priniesť na balkón alebo terasu trochu zelene, o ktorú by ste sa nemuseli starať? Kúpte si koberec imitujúci trávu, ktorý je posledné roky čoraz obľúbenejší.
 • Štýlové ohrievače – aby vám počas chladnejších večerov nebolo zima, nezabudnite ani na terasové ohrievače v elegantnom vzhľade, ktoré budú priestor skvelo dopĺňať.

Tipy od Westwing na trendy nábytok do záhrady

Vo Westwing sme si pre vás pripravili niekoľko ďalších praktických tipov na trendy do záhrady, ktoré budú prevládať v roku 2023.

 • Reťazové osvetlenie – umiestnite ho na strom, záhradný domček alebo krík, čím vytvoríte romantickú atmosféru počas dlhých letných večerov.
 • Moderné svietniky a lampáše– v roku 2023 sa upriami pozornosť hlavne na svetlo v rôznych tvaroch a prevedeniach. Okrem klasických lámp a reťazí sa nebojte siahnuť aj po sviečkach a štýlových svietnikoch. Mäkký plameň sviečky je príjemný na oddych aj konverzáciu s priateľmi.
 • Nábytok v prírodnom vzhľade – regály, police aj stolíky vyberajte v prírodnom vzhľade, ktorý podporí harmóniu a ľahko sa skombinuje s rastlinami a kvetmi.
 • Praktické záhradné dekorácie – štýlové praktické záhradné dekorácie, ako napríklad napájadlo pre vtáky, sviečky, fakle alebo vedrá vám zjednodušia prácu v záhrade a zároveň skrášlia celý exteriér.
 • Kvetináče – stojacie, závesné, veľké, malé, z kameniny alebo kovu, možností je nespočetne veľa! Vyberte si presne podľa svojich predstáv a dovoľte kvetom alebo celozeleným rastlinám krásne vyniknúť.
 • Vonkajšie vankúše – cíťte sa pohodlne nielen vnútri, ale aj vonku. Doplňte svoju sedačku alebo kreslo mäkkým a štýlovým vankúšom a užívajte si perfektný oddych vo svojej záhrade. Prípadne si vyberte masívny a rozmerný vankúš, ktorý môžete položiť samostatne na zem alebo koberec a získajte sedenie navyše.
 • Komfortné ležadlá – naberte novú energiu a nachytajte bronz na mäkkých ležadlách, ktoré sú skvelým doplnkom každého bazéna, záhradného altánku aj trávnika. Aby ste si však relax na nich užili čo najlepšie, nezabúdajte ani na pomocné stolíky, kde si odložíte knihu, nápoj či chutné jedlo.
 • Funkčné príslušenstvo pre každého záhradkára – žiadnemu záhradkárovi by nemala chýbať kvalitná súprava záhradného náradia obsahujúca rukavice, nožnice, lopatku a menšie hrabličky. Pri starostlivosti o rastliny, kvety a plodiny vám pomôže aj krhla, fúrik, držiaky na rastliny či farebné záhradnícke štítky.
 • Niečo extra – chcete sa odlíšiť a zaujať? Záhradu či terasu doplňte elegantným minibarom, ktorý vám umožní podávať chutné miešané drinky, misou na oheň alebo masívnymi kachľami.

Reťazové osvetlenie a svietniky- ponuka od Westwing

Záhradný nábytok v prírodnom vzhľade – ponuka od Westwing

Záhradné dekorácie a kvetináče- ponuka od Westwing

Vankúše do exteriéru- ponuka od Westwing

Aké kvety a rastliny sa najviac hodia do záhrady a na balkón?

Viaceré druhy kvetov a rastlín vedia zlepšiť náladu, upokojiť, harmonizovať a mnohokrát aj podporiť zdravie. Neviete, aké rastliny alebo kvety do záhrady zvoliť? Inšpirujte sa našimi tipmi.

Nápady do záhrady: čo v nej sadiť a kedy?

Najlepší čas na sadenie kvetov a plodín je na jeseň, čiže predtým, ako pôda úplne zmrzne. A to z dôvodu, že absencia slnečného svetla počas zimných mesiacov umožní semiačkam plne sa sústrediť na zapustenie silných koreňov. Niektoré kvety a plodiny je však možné sadiť po celý rok. Plánovanie záhrady dopredu a zhromažďovanie údajov o každej rastline, ktorú sa chystáte zasadiť, je preto nevyhnutným krokom k úspešnej úrode.

Pestovanie pre začiatočníkov

Pri kúpe sadeníc a semiačok sa častokrát stretnete s pojmom vápenatá, kyslá, alebo ílovitá pôda. Tipy do záhrady začiatočníkom vždy odporúčajú zistiť, aký typ pôdy dominuje ich záhrade. Kvalita vašej pôdy totižto určí, ktorým kvetom sa u vás bude dariť najlepšie a ktorým pomenej. Dôležité je taktiež odpozorovať, na ktoré miesta vo vašej záhrade dopadá najviac denného svetla. S týmito údajmi sa môžete smelo vybrať na nákup semiačok a sadeníc do záhradkárskeho centra.

Ako kombinovať rastliny v záhrade?

Plánujete si sadenie, no neviete, ako kombinovať rastliny v záhrade, tak, aby sa navzájom zbytočne nebili? Držte sa týchto pravidiel:

 • Rastliny, ktoré majú podobné potreby na živiny, vodu a priestor nesaďte vedľa seba, aby si navzájom neškodili.
 • V tesnej blízkosti nesaďte ani rastliny, ktoré sú náchylné na rovnaké choroby alebo škodcov.
 • Vyhýbajte sa monokultúram, čiže hromadnému pestovaniu rastlín rovnakého druhu na jednom mieste.
 • Fenikel vadí takmer každej rastline, preto mu vyhraďte samostatné miesto.
 • K obľúbeným kombináciám rastlín, ktoré si vedia navzájom pomôcť patria:
  • bazalka a paradajky,
  • petržlen a paradajky,
  • borák a paradajky,
  • šalvia a kapusta,
  • cesnak a kapusta,
  • cesnak a ovocné stromy,
  • ďatelina a brokolica.

Ktoré kvety na balkón sú najlepšie?

Premýšľate, ktorá dekorácia na balkón je tá najkrajšia? Predsa kvety! Tie dokážu oživiť stolík, regál, podlahu aj zábradlie a navodiť atmosféru na oddych, stretnutie s priateľmi aj prácu. K druhom, ktoré sa budú na vašom balkóne vynímať najlepšie, patria:

 • Petúnia – kvitne od skorého leta do neskorej jesene a potrebuje minimálne 5 – 6 hodín slnka.
 • Pakost – krásnym vzhľadom vás bude tešiť od jari do jesene. Nezabudnite ho však dostatočne polievať a vybrať mu slnečné miesto.
 • Chryzantéma – veľmi pekný kvet, ktorý miluje slnko a svojím nadčasovým vzhľadom vám bude skrášľovať balkón od skorého leta do neskorej jesene.
 • Cínia – farebná letnička, ktorá potrebuje vlhkú pôdu a veľa slnka. Obdobie jej kvitnutia trvá od leta do jesene.
 • Aksamietnica – ďalšia letnička, ktorá kvitne od jari do jesene a poteší sýtym sfarbením lákajúcim pohľady aj z diaľky.
 • Ďalšie druhy – k ďalším druhom, ktoré krásne doplnia nielen balkón, ale aj záhradu, sa radia fialka, klinček, netýkavka, fuksia, lobelka a begónia. Prípadne stavte na bylinky ako bazalka, rozmarín, tymian, pažítka a šalvia.

Prezrite si naše inšpirácie a tipy do záhrady a vytvorte si miesto, v ktorom naberiete nové sily, nadýchate sa čerstvého vzduchu a niečo dobré si aj vypestujete. Možností, ako využiť záhradu, balkón či terasu je veľké množstvo, vďaka čomu si rozhodne prídete na svoje.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte prístup k ďalším praktickým tipom a inšpiráciám do záhrady!