Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Aký luster do obývačky sa vám najviac hodí

Osvetlenie obývačky zohráva dôležitú, ale ťažko definovateľnú rolu. Svietidlá do obývačky nie sú iba nástrojom, ako prežiariť priestor počas tmavých dní. To, aký luster do obývačky zvolíte, je aj dekoratívna záležitosť. Keby ste nasledovali rady dizajnérov, určite by ste nevyberali len podľa vlastného vkusu, ale aj podľa celkového štýlu obývačky. Premýšľajte aj o intenzite žiarenia, aj či sa napríklad stropný luster do obývačky hodí. Možno naň nie je dostatok miesta alebo svetlo z neho neladí s ostatnými prvkami v miestnosti. Preskúmajte s nami možnosti, aký luster do obývačky zvoliť. 

Stropný luster do obývačky – najhlavnejšie svietidlo v obývačke

Rozdiel medzi obývačkou v dome a byte býva častokrát jasný hneď na prvý pohľad. Stropy v byte zvyknú byť podstatne nižšie ako v dome. Tomu treba prispôsobiť aj to, aký luster do obývačky zvolíte.

 • Obývačka s nízkymi stropmi predstavuje jedinečné výzvy, ktoré sa dajú prekonať vhodným osvetlením.
 • Pri správnom umiestnení sú svietidlá do obývačky nielen dizajnovým prvkom, ale aj funkčnou záležitosťou.
 • Uistite sa, že stropný luster do obývačky zodpovedá celkovému štýlu a je úmerný vášmu priestoru.
 • Nemusíte sa sústrediť iba na jeden centrálny luster, môžete si vytvoriť vhodné zoskupenie viacerých menších svietidiel.
 • Keď sa budete rozhodovať, aký luster do obývačky vybrať, myslite komplexne. Nezabudnite na dôležitosť vrstvenia svetla, aby všetky zvolené prvky ladili k schéme vášho osvetlenia.

Aký štýl lustra sa hodí do vašej obývačky?

Stropný luster do obývačky je prekvapivo skvelou voľbou aj pre izby s nízkym stropom. Pre menší priestor môže byť jediný luster príjemným umeleckým zážitkom. Pre modernejší vzhľad môžete zoskupiť viac stropných svietidiel a dosiahnuť tak pôsobovú viacúrovňovú inštaláciu. Vďaka bohatému výberu a jedinečných žiaroviek bude toto zoskupenie skutočným ústredným bodom v miestnosti.

Aj vy ste sa doteraz domnievali, že centrálne svietidlá do obývačky treba zavesiť výhradne do stredu miestnosti? Máme pre vás možno úplne novú oslobodzujúcu informáciu. Ďalšou možnosťou zavesenia stropných lámp je umiestnenie svetla do rohu nad sedačku či iný druh sedenia. Toto netradičné umiestnenie poskytuje okolité svetlo pre rozhovory bez toho, aby blokovalo výhľad. Vyberte si taký druh svietidla, ktoré vrhá svetlo do všetkých strán, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.

1. Moderný luster v industriálnom štýle

Páči sa vám industriálny štýl? Vytvorte ilúziu vyšších stropov zoskupením troch alebo viacerých svietidiel, ktoré vrhajú svetlo smerom nadol aj do celej miestnosti. Moderné lustre do obývačky usporiadajte lineárne v rôznych výškach a dosiahnete tak jedinečný a moderný dojem. Ak sú umiestnené nad stolom, zvážte aj stmievače, aby ste mohli kontrolovať náladu osvetlenia.

industriálny luster do obývačky

2. Luster v škandinávskom štýle

Škandinávska obývačka a jej štýl sa vyznačuje svetlými farbami a jednoduchým dizajnom. V rámci minimalistických parametrov ho môžeme označiť za čistý a štruktúrovaný. Ak hľadáte práve takýto štýl, ste na správnej adrese. Originálne a jasné tvary bez zbytočne komplikovaných farieb či vzorov sa hodia k severskému zariadeniu vašej obývačky.

jednoduchý biely luster

3. Stropný luster do obývačky do menších priestorov

Ako zariadiť malú obývačku? Ak sa chystáte vybrať moderné lustre do obývačky s nízkym stropom, nemali by ste vynechať nízkoprofilové zapustené svietidlo. Možnosťou takéhoto osvetlenia je minimalistické kruhové svietidlo. Vyberte si v matnom či lesklom prevedení, ktoré vydáva jemnú žiaru. Tá je ideálna na relax, konverzáciu aj čítanie. Ak je intenzita svetla adekvátna k vášmu priestoru, zvážte výber jedného svietidla umiestneného centrálne v sedacej časti. Ak sa vám bude zdať málo, pridajte stolovú lampu. 

4. Moderné krištáľové lustre

Ak má vaša moderná obývačka dostatočne veľké okná, zvážte výber takých svietidiel, ktoré neuberajú z denného svetla – ako napríklad priehľadný klasický krištáľový luster. Na výber máte napríklad elegantný krištáľový moderný luster, ktorý udáva očarujúci tón akoby bol inšpirovaný filmom z Hollywoodu. Spája sa s kovovými prvkami a ladí najmä ku klasickému štýlu alebo bude vyhovovať milovníkom retro štýlu.

krištáľový luster v modernej obývačke

Poradíme vám, na čo si dávať pozor pri kúpe stropného lustra a jeho zariaďovaní

Aký luster do obývačky je ten pravý? Máme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní. Nezabúdajte, že osvetlenie obývačky pomocou lustra, bez ohľadu na to, v akom prostredí je, by malo vyzerať čo najlepšie. Je preto dôležité zavesiť luster na správne miesto v správnej výške.

 1. Ako vysoko zavesiť luster?

  V otvorenej, hoci aj menšej, obývačke môže luster nastaviť náladu pre celý váš domov. Praktickým pravidlom je, že luster by mal byť aspoň o 30 centimetrov užší ako hlavný stôl a mal visieť najmenej vo vzdialenosti 120 centimetrov od každej steny alebo okraja miestnosti. Luster zaveste približne asi jeden meter nad stolom. Zaveste ho dostatočne vysoko, aby osvetľoval čo najviac priestoru, ale aby svetlo z neho pôsobil intímne. Vyhýbajte sa tým lustrom, ktoré sú väčšie ako šírka vášho stola, pretože ľudia doň môžu pri vstávaní naraziť.

 2. Aké sú vhodné rozmery?

  Rozmery vášho priestoru sú kľúčovým faktorom pri výbere veľkosti lustra. Aký luster do obývačky je ten pravý? Ak je zariadenie v izbe príliš veľké alebo príliš malé, bude sa miestnosť cítiť nesúrodo. Pred začatím nákupného procesu vám odporúčame zmerať dĺžku a šírku vašich izieb, ako aj výšku vašich stropov. Príliš veľký luster môže ľahko preplniť miestnosť, príliš malý sa stáva bezvýznamným a znižuje vnímanú hodnotu celého priestoru. Veľkosť miestnosti ovplyvňuje veľkosť lustra a platí to aj opačne. Dajte na svoj pocit. Ak sa cítite stiesnene, určite luster vymeňte za menší. Ak si luster ani nevšimnete, kúpte radšej väčší.

 3. Smer svetelného výstupu

  Nezabúdajte, že osvetlenie z lustra, ktorý priamo žiari na osobu zhora, môže na tvár vrhať nelichotivé tiene. Nepríjemné môže byť aj teplo zo žiaroviek priamo nad hlavou. Ak luster nemá stredové podsvietenie, môžete vylepšiť nastavenie stola v jedálni a jeho vrchol pomocou zapustených nastaviteľných svietidiel so žiarovkami s úzkym lúčom svetla. Namierte žiarovky tak, aby ste v spojení s lustrom vytvorili ďalší vizuálny zážitok.

 4. Ovládanie a stmievanie

  Nepoužívajte žiarovky s vysokým príkonom. Zvýšia teplo a spôsobia nadmerný dopad svetla na stôl. Skúste pridať tienidlá na lustrové svietniky alebo aplikovať stmievače, ktoré vám pomôžu ovládať svetlo a nastavia príjemnejšiu náladu. Je dobré, keď pri rozhovoroch žiari svetlo viac, pričom pri vychutnávaní si vína stačí mierne osvetlenie. Nebráňte sa aj smart technológiám, ktoré uľahčujú život a môžete nimi ovládať dokonca aj osvetlenie cez tablet či smartphone. 

Či už disponuje veľkorysým priestorom alebo je vaša obývačka skromnejších rozmerov, vedzte, že čaro priestoru môžete dosiahnuť pôsobivým osvetlením. Lustre rôzneho typu zaručene dodajú šmrnc a pôvab, ktorý podčiarkne krásu vašej centrálnej izby a rozžiari to, čo má byť ešte viac na očiach. 

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Registrujte sa na našej klubovej stránke Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!