Osvetlenie obývačky a jej návrhy a inšpirácie

Zhodneme sa, že kvalitné zariadenie obývačky, moderný nábytok a nápadité doplnky sú prinajmenšom veľmi dôležité pre dobrý pocit z pôsobivo zariadeného priestoru. Viete však, že celkový dojem robí až osvetlenie obývačky? Atmosféru dodávajú svietidlá, ale aj vonkajšie svetlo prenikajúce do izby. Možnosti a inšpirácie na osvetlenie obývačky sú nekonečné –  od decentných, bodových, stropných až po nadštandardné výrobky. Správne zvolené osvetlenie do obývačky je kľúčom k nastaveniu dobrej nálady. Stačí, aby sa zmenil uhol, pod ktorým dopadá svetlo a zmení sa aj celková atmosféra v priestore. 

Osvetlenie do obývačky: všetko, čo potrebujete vedieť

Aký zmysel by mal krásne navrhnutý a zariadený priestor, ak by ste sedeli v tme? Osvetlenie obývačky je jedným zo základných prvkov miestnosti a má obrovský vplyv na to, ako vyzerá všetko ostatné. A to od farby steny, cez umenie až po koberec. Ak máte priestrannú obývaciu izbu, zvážte jej rozdelenie na dve odlišné oblasti na sedenie a vytvorenie symetrie umiestnením rovnakých svietidiel do každej z nich. Ak disponujete malou obývačkou, je zrejmé, že zvolíte skôr jednotné moderné osvetlenie do obývačky a budete dôkladnejšie plánovať, kde čo umiestnite.

Podobné témy nájdete na našom webe, nechajte sa inšpirovať:

Ako osvetliť obývačku: naše tipy

Ak ste skutočne pripravení posunúť osvetlenie obývačky na vyššiu úroveň, prečítajte si tieto inšpirácie na osvetlenie obývačky, vďaka ktorým bude váš priestor svetlejší a krajší. 

Osvetlenie malej obývačky v paneláku

Osvetlenie malej obývačky v paneláku

Väčšinou ide o útulnú rodinnú izbu, ktorá sa aj jednoduchšie udržiava. Super mäkký gauč s malým konferenčným stolíkom je nevyhnutnosťou, ale vyberte si taký, ktorý vyzerá elegantne a skladne. Ako zariadiť malú obývačku? Pridajte zábavné a pútavé osvetlenie, ktoré dodá náladu. Na servírovací stolík položte obyčajnú stolovú lampu. Určite do malej obývačky neodporúčame veľký stropný luster.

Pohodlné kreslo sa pri stojacej lampe stane útulným kútikom na čítanie. Využite preto výhody prázdneho rohu a vytvorte pokojné miesto, ktoré je ideálne na to, aby ste sa mohli schúliť k obľúbenému bestselleru a zapnúť si k nemu lampu na čítanie.

Osvetlenie do obývačky spojenej s jedálňou

Osvetlenie do obývačky spojenej s jedálňou

Obývačka s kuchyňou a jedálenským priestorom? Okolité svetlo zapĺňa miestnosť, ale nemusí stačiť na konkrétne činnosti, ako je napríklad spoločné stolovanie. Využite prázdny priestor stropu tak, že zavesíte svetlo nad jedálenským alebo kuchynským stolom. Týmto sa do vášho priestoru pridá nečakaná vrstva. Vyplníte priestor a dodáte inú atmosféru, ktorá sa k jedlu hodí. Keď je v miestnosti viac ľudí, ktorí sú spolu na rodinnom stretnutí, môžu byť najlepšou voľbou svetlá na stropoch.

Svietidlá do obývačky s kuchynkou

Svietidlá do obývačky s kuchynkou

Zdvojnásobte svoje potešenie z osvetlenia pomocou dvoch závesných svietidiel. Zaveste svetlo nad jedálenský stôl, aby priestor získal pocit rovnováhy a symetrie. Rovnaké svietidlá dodávajú pocit harmónie. Ak nechcete svietiť v celej miestnosti, stačí vám zapnúť iba tie v kuchyni nad stolom, čím sa vytvorí intimita. Čím bližšie ste k zdroju svetla, tým jasnejšie bude svetlo vyzerať. Ak chcete nižšiu úroveň osvetlenia, stačí zapnúť iba niektoré žiarovky, aby ste navodili náladu a uvoľnenú atmosféru.

Aké svietidlo vybrať do obývačky

Typy svietidiel môžu šíriť svetlo rôznymi spôsobmi, a to najmä v závislosti od ich prevedenia. Napríklad stolová lampa odráža zvyčajne svetlo smerom von a na spodok tienidla a šíri ho viac dole, zatiaľ čo luster vyžaruje svetlo rovnomerne do všetkých smerov. Určité svietidlá môžu byť dokonca liečivé. Príkladom môže byť hoci aj himalájska soľná lampa s príjemným teplým svetlom sviečky. Inšpirácie do obývačky a na osvetlenie obývačky je v súčasnosti nepreberné množstvo.

Stropné svetlá

Aj keď klasická stojaca lampa na podlahe pridáva pekné osvetlenie, zapustené osvetlenie v kazetovom strope je to, čo obývaciu izbu skutočne rozjasní a celú prežiari. Je vhodné oba tieto typy kombinovať a tým dosiahnete ideálne osvetlenie obývačky.

Stropné reflektory

Ak je vaša izba príliš veľká alebo jej chýba prirodzené svetlo, nemusí stačiť len jedno stropné svietidlo. Zvážte preto použitie viacerých stropných svietidiel, ako je napríklad zabudované stropné osvetlenie, prípadne moderné stropné reflektory, ktoré dodajú silné svetlo do celej izby.

Stojace lampy

Ak nemáte stropné svietidlo, zvážte lampu na podlahe, ktorá sa prispôsobí priestoru a dá sa variabilne ohýbať. Fixná lampa pridá svetlo zhora a vydáva jemnú žiaru. Zatiaľ čo tvarovaná stojaca lampa dodáva charakter, bohaté prirodzené svetlo a tiež pomáha nastaviť atmosféru celej miestnosti.

Nástenné svietidlá

Ak chcete zvýrazniť architektonický prvok a dizajn obývačky, môžete to dosiahnuť inštaláciou nástenných svietidiel alebo pridaním niekoľkých malých žiaroviek v rade na plochu takzvanej rampy. Ak máte v obývačke krb, akvárium alebo vzácne umelecké dielo, jeho krásu podporíte práve nástennými svietidlami, ktoré na tieto kúsky upozornia.

5 rozmanitých štýlov, v akých si môžete zariadiť osvetlenie do obývačky

Osvetlenie do obývačky môže obsahovať buď ambientné osvetlenie, osvetlenie na drobné úlohy alebo akcentové osvetlenie. Malo by byť v súlade s celkovým štýlom vašej obývačky, v akom ste sa rozhodli zariadiť si túto dôležitú miestnosť, v ktorej sa koncentruje celá rodina, aj vaši priatelia.

 1. Boho štýl

  Prečo by ste sa mali uspokojiť buď s dizajnom alebo funkciou? Získajte oboje tým, že sa rozhodnete pre osvetlenie do obývačky, ktoré vyzerá skôr ako umelecké dielo než ako zdroj svetla. Chcete si dopriať trochu pôvabu bez toho, aby to pôsobilo príliš okázalo? Pridajte mosadzné prvky, napríklad konferenčný stolík s kovovým rámom a nápadné kovové osvetlenie. V tomto prípade stačí iba jedno nápadné stropné svetlo.Boho lampa

 2. Škandinávska obývačka

  Pre tento štýl sú typické jednoduché svietidlá v súlade s minimalizmom. Severské typy obývačiek sú ladené v bielej farbe, dopĺňa ich svetlé drevo a preto aj osvetlenie obývačky by malo byť v podobných tónoch. Zvyčajne ide o jednoduché tvary v štýle funkčného minimalizmu, ako aj stropné lustre s bielymi papierovými tienidlami. Žiadne okázalé prvky ako pri vyššie zmienenom bohémskom štýle tu nenájdete. Škandinávska lampa

 3. Moderné osvetlenie do obývačky

  Či už sa zameriavate na niekoľko typov svietidiel, alebo na kombináciu dvoch alebo viacerých typov osvetlenia, všetko záleží na štýle vašej obývačky a na tom, na akú praktické využitie miestnosť slúži. Zoznámte sa s LED osvetlením. Existuje mnoho spôsobov pre osvetlenie obývačky. Populárny je stále aj neón, biele svetlo a stmievacie smart systémy.Moderné osvetlenie do obývačky

 4. Retro alebo vintage obývačka

  V retro štýle je dovolené takmer všetko. Čím staršie, tým lepšie. Môžete mixovať, ako sa vám bude páčiť. Moderné osvetlenie do obývačky dosiahnete retro kúskami z novodobých materiálov. Pokojne však zmiešajte historické vykopávky z pivnice s modernými akcentami a oživte nimi priestor. Ak máte krištáľový luster po babke, ktorý sa len tak povaľuje v podkroví, tým lepšie.Retro lampa

 5. Šedá obývačka

  K sivej farbe sa hodia strieborné a postriebrené doplnky. Kovové svietidlá rôznych druhov aj tvarov dokážu vyčarovať výnimočnú atmosféru ako aj doplniť monochromatickú šedú jednotu jemným puncom elegancie. Pôsobia moderne, sviežo, trochu chladne a aplikovať sa dajú či už v matných chrómových farbách, či lesklých prevedeniach.Lampa v šedej obývačke

Najčastejšie chyby pri výbere osvetlenia

 • Príliš málo alebo naopak príliš veľa svetla v miestnosti
 • Nevyužité prirodzené svetlo zvonku
 • Nesprávny typ osvetlenia vzhľadom na funkčnosť a veľkosť priestoru
 • Nesprávne zvolená teplota vyžarovaného svetla
 • Príliš veľa stropného osvetlenia a nedostatočné vrstvenie
 • Málo používané stmievače 
 • Nedostatočné využívanie prenosných lámp

Osvetlenie obývačky hrá veľkú rolu. Je tomu tak aj preto, že správny výber svietidiel, ich tvar aj farba dokáže navodiť skutočne famóznu atmosféru, ktorá sa docieli súhrou viacerých faktorov. Zariadenie, dekorácie a svietidlá by preto mali byť v súlade.


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!