Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako zariadiť malú obývačku

Malé obývačky sú častokrát absolútnou výzvou. Obývačka je stredobodom pozornosti, centrom diania a často aj oddychová zóna. Čo robiť, aby sme pôdorys ústrednej izby v byte využili čo najlepšie a ako zariadiť malú obývačku? Ak uvažujete nad tým, akú stratégiu zvoliť, aby vaša obývačka pôsobila priestrannejšie a ako do nej dostať čo najviac svetla, ste tu správne. Sme pripravení poradiť vám, ako zariadiť obývačku tak, aby ste sa vy, vaša rodina aj priatelia v nej cítili komfortne. Prečítajte si naše tipy a inšpirácie do obývačky a ako opticky zväčšiť štvorcové metre aj bez rekonštrukcie.

Ako zariadiť malú obývačku v paneláku: 7 tipov pre inšpiráciu

Navrhneme vám, ako zariadiť malú obývačku tak, aby pôsobila väčšie a vzdušnejšie. V súčasnosti sa obývačka s kuchyňou spája spolu s pracovným priestorom. Z toho dôvodu je dôležité, aby aj zariadenie, nábytok aj doplnky pôsobili príjemne a ľahko. V tomto častokrát multifunkčnom priestore trávite najviac času z celého dňa, preto by mala plniť nielen svoj účel, ale poskytnúť aj dobrý pocit pohodlia. Ako zariadiť malú obývačku, keď máte vypočítaný každý meter štvorcový? Máme pre vás tipy, ktoré vás inšpirujú.

Sivá kraľuje

Moderná farba číslo jedna. Pomôže vám vyriešiť dilemu, ako zariadiť obývačku a zostať stále trendy. Sivá farba dodá izbe šmrnc a zároveň sa skvele dopĺňa s výraznejšími doplnkami. Sivé môžu byť nielen steny, ale aj malý koberec, gauč či rámy obrazov na stenách. Čokoľvek sivé pôsobí luxusne a prívetivo, je to farba, ktorá upokojuje myseľ, neruší a podnecuje k príjemnej nálade. Pohrávať sa môžete s mnohými odtieňmi a dokonca ju môžete zopakovať aj v iných častiach bytu. Bude to pôsobiť organizovane a rafinovane. 

Menší nábytok

Ako zariadiť malú obývačku a cítiť sa v nej ako vo veľkom rodinnom dome? Chce to malé kúzlo. Stačí zmenšiť nábytok. Nepotrebujete čarovnú paličku, iba sa správne rozhodnúť. Na malom priestore máte dve možnosti, ako zariadiť obývačku. Buď zvolíte niekoľko veľkých kusov nábytku alebo viac malých kúskov. Snažte sa veci zjednodušiť a nepridávajte napríklad ďalšie stoličky, ktoré by zapratali zvyšnú podlahovú plochu. V druhom prípade použite malé kúsky nábytku, ako napríklad kreslo a pár stoličiek. Tie spojte dokopy. Tak vznikne intímna sedacia súprava.

Svetlá sú základ

Na osvetlenie obývačky používajte radšej podlahové svietidlá alebo nástenné svietniky, než by ste mali do priestoru nasilu vtláčať bočné stolíky na stolové lampy. Tie vám ukroja i z beztak malej plochy, ktorú môžete využiť efektívnejšie. Vhodne zvolené svetlo opticky rozšíri miestnosť a dodá jej vždy inú atmosféru. Svietidlám sa v minulosti neprikladal veľký význam, aktuálne trendy však hovoria presný opak. Tlmené, ostré, bodové či umiestnené na horizontálnej rampe, všetky môžu pomôcť v otázke, ako zariadiť malú obývačku a cítiť sa v nej kráľovsky.

Rustikálny štýl

Možno si poviete, že rustikálna obývačka a jej štýl nepatrí do paneláku, ale skôr do rodinného domu. Ak sa však nepreplní, nebude pôsobiť gýčovo. Rustikálny štýl korešponduje najmä s drevom a kovom. Celkom postačí, ak zvolíte len jeden konferenčný stolík alebo zdobenú či vyrezávanú komodu z tmavého dreva a vaša obývačka bude hneď pôsobiť luxusne. Nezabúdajte, pri tomto štýle viac ako inde skutočne platí, že menej je viac.

Ľadová krása zo severu

Ak chcete vedieť, ako zariadiť obývačku v severskom štýle, vyhnite sa tmavým farbám. Svetlý interiér mimoriadne imponuje malým priestorom a pre byty je priam stvorený. Biele lakované skrinky na zemi, svetlé drevo a všade jasné farby, to sú hlavné znaky škandinávskeho štýlu. Ak vám škandinávska obývačka vyhovuje, istotne sa vám bude páčiť malá rozkladacia pohovka a minimalistický štýl zariadenia. Tento štýl častokrát zahŕňa len pár kusov nábytku z prírodných materiálov.

Obývačka ako loft

Industriálny štýl je typický pre bývalé fabriky a funkčné budovy. To však už neplatí pre trendy 21.storočia. Majú možno prísnejšiu atmosféru, ale pôsobia čisto a vzdušne. Byty v tomto štýle milujú voľnosť a prázdnotu. Žiadne zbytočné doplnky, iba moderné prvky. Často pôsobia nedokončene, je to však zámer. Moderná obývačka – aj vy si môžete dopriať tento chladný, no čistý štýl.

Trochu ženskej elegancie

Dámy s citom vedia, ako zariadiť obývačku tak, aby pôsobila mäkko a nežne. Muži tieto ženské elementy obdivujú, hoci sami by ich možno nenavrhli. Doprajte si kúsok nehy aj vo vašej obývačke. Stačí mäkká pohovka, ozdobné zrkadlo či roztomilé dekorácie na stenu do obývačky. Aj to patrí k osobitnému štýlu v podobe ozdobných vankúšov, aplikácií či rozmarných doplnkov.

Ak hľadáte nápady a rady ako vybrať závesy do obývačky alebo aký koberec je vhodný do obývačky, tak ste tu správne.

9 nápadov ako opticky zväčšiť malú obývačku

 1. Zvoľte svetlejšie farby namiesto tmavých
 2. Umiestnite nábytok na nožičkách 
 3. Zaveste na okná dlhé závesy od vrchu až po zem
 4. Vytvorte ilúzie pomocou veľkých zrkadiel
 5. Aplikujete na steny tapety s vertikálnymi pásikmi
 6. Využite aj priestor pod stropom na ukladanie vecí
 7. Snažte sa držať tón v tóne 
 8. Zvoľte podlahu v svetlom odtieni 
 9. Zvážte priehľadný nábytok zo skla

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Farba stien v malej obývačke

Ak si lámete hlavu, ako zariadiť malú obývačku, vedzte, že je to možno jednoduchšie, ako si myslíte. V zásade platí, čím svetlejšie, tým lepšie. Nevravíme, že všade musí dominovať iba nudná biela farba na stenu. Môžete sa pohrať aj s inými farebnými kombináciami a prvkami. Vyhnite sa však tmavým stropom a tmavým stenám s výrazným dekorom, ak stoja oproti sebe. To priamo zužuje celý priestor, čo by mohlo mať presne opačný efekt, ako zariadiť malú obývačku tak, aby pôsobila priestrannejšia.

Nábytok do malej obývačky , ktorý dodá ľahkosť 

Pohodlný gauč

Rozhodne neodporúčame veľkú rohovú sedačku pre desať ľudí. Ak máte radi spoločenské udalosti, zadovážte si radšej rozkladaciu modulárnu sedačku, ktorá dobre poslúži aj pre prípad väčšej návštevy a splní aj tieto účely. Aj malá rohová pohovka dokáže vyplniť roh, ktorej farba by mala byť jediná dominantná v celej miestnosti.

Čas na kávu – konferenčný stolík do malej obývačky

Servírovací alebo konferenčný stolík by mal nielen plniť svoj účel, ale nemal by zapratať celý priestor pred sedačkou. Ideálne je, ak zvolíme priehľadný stolík zo skla alebo stolík s tenkými nohami. Šikovným riešením môže byť aj stolík na kolieskach, ktorého sa môžete kedykoľvek zbaviť a urobiť si miesto napríklad na leňošenie na zemi.

2 v 1 – chytré riešenia

Dnes sa do popredia derie multifunkčný nábytok. Raz je to rozkladacia pohovka, inokedy zasúvacia knižnica. Do vašej malej obývačky môžete kúpiť aj skladací stolík či sklápaciu zásuvku, ktorá ho kedykoľvek môže nahradiť. Je len na vás, ktorému chytrému riešeniu ste najviac naklonení a ako veľmi dokážete byť vo vašom malom priestore kreatívni.

Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri zariaďovaní obývačky

 • Nesprávna veľkosť koberca – veľkosť a farba by mala byť adekvátna k veľkosti izby aj sedačky
 • Príliš malé kúsky hodnotných diel na stenách – hoci môžu byť vaše diela vzácne, ich hodnota sa stratí, ak nevyniknú. Nebojte sa veľkých obrazov! Obrazy do obývačky prispeju k vytvoreniu krásneho domova.
 • Obrovské závesné svietidlo uprostred izby – bráni výhľadu a prechodu cez izbu. Zvoľte radšej bodové osvetlenie obývačky.
 • Príliš veľa rozmanitých a nesúrodých dekorácií – pôsobia rušivo a rozbíjajú jednoliaty priestor. Ten potom pôsobí menší, než v skutočnosti je.
 • Nadrozmerná knižnica – uberá z miesta a pôsobí masívne. V malej obývačke zvoľte radšej horizontálne police na knihy.
 • Pomiešané dizajnérske štýly – radšej voľte jeden a držte sa ho. Navodíte pocit jasného zámeru a zväčšíte priestor.
 • Preplnený interiér nábytkom – radšej menej kúskov ako sa o ne potkýnať. Zbytočne dodáte pocit plnosti. 

Bezplatná registrácia na serveri Westwing. Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!