IDEME NA TO: ZĽAVA AŽ DO -70 % V CYBER MONDAY SALE NA WESTWINGNOW!

Moderná obývačka - inšpirácie na rok 2021

Súčasná situácia zasiahla mnohé odvetvia a priestor domova nie je výnimkou. Veľa z nás trávilo a stále trávi viac času vnútri. Práve preto túžime po väčšom pohodlí. Sme nútení priestory domu alebo bytu prepracovať tak, aby nový look vyhovoval požiadavkám nového životného štýlu. Ako by mala vyzerať moderná obývačka? Častokrát ju musíme vymyslieť a navrhnúť tak, aby spĺňala potrebné kritériá a zároveň vyzerala moderne a útulne. Či už to vyžaduje vytvorenie funkčnej pracovne, návrh obývačky, v ktorej sa koncentruje celkové dianie, sa musí zhodovať s potrebami rodiny. 

Inšpirácie do obývačky na rok 2022

Dnes je trend v zariaďovaní obývačky celkom inde. Minimalizmus v byte ovládol takmer všetky domácnosti s dobrým vkusom. Ak uprednostňujeme nábytok, odporúčame len tie prvotriedne kúsky. Aj nároční klienti majú možnosť vybrať si z rôznych štýlov a a tak podporiť novodobý dizajn obývačky. Predpokladáme, že moderná obývačka na rok 2022, bude opäť výnimočná, preto sa pozrite na naše inšpirácie do obývačky.

5 trendov v obývačke, ktoré si zamilujete

 1. Izbové rastliny 

  Interiérové rastliny budú pokračovať aj v roku 2022 vo svojom rastúcom trende. Kvety do obývačky sa stanú sa základným pilierom inšpirácie do obývačky. Osviežujú vzduch, vnášajú do interiéru jasnosť a pokoj prírody, pôsobia príjemne na poličke alebo na stole. Starostlivosť o ne vyvoláva dobrý pocit zo života. Rastliny podporujú našu estetickú, funkčnú a mentálnu úroveň.
 2. Výrazné interiérové farby

  Moderná obývačka sa nesie vždy v jednom farebnom tóne. Avšak súčasným trendom je vypichnúť jednu výraznú farbu, ktorá túto kompozíciu takpovediac rozbije. Jeden výrazný farebný prvok môže vyraziť dych návšteve a zároveň upútať našu pozornosť, keď sme unavení. Treba si ju však zvoliť dôkladne, aby nepôsobila rušivo alebo agresívne. 
 3. Osvetlenie

  Nepodceňujme osvetlenie obývačky. Hľadajme preto spôsoby, ako urobiť z obývačky pohodlný a funkčný životný priestor. Napríklad výmena bežných žiaroviek za široké možnosti inteligentného smart osvetlenia umožňuje nastaviť si harmonogram a vytvoriť prostredie podľa našich potrieb.
 4. Multifunkčný priestor

  Spomínali sme, že dizajn obývačky sa v súčasnosti mení podľa aktuálnej situácie. Všetci sme sa zmierili s tým, že sme sa snažili nájsť vhodné funkčné inšpirácie do obývačky, nielen tie dizajnové. Veľa z našich izieb slúži na rôzne účely. Pridali sme pracovné priestory, učebne do našich kuchýň a telocvične do našich spální. Pokračujme v tom, ale pozerajme aj na estetiku.
 5. Textil

  Pôsobí na pohľad teplo a útulne. Pokiaľ si textil plánujeme udržiavať, môže nám perfektne poslúžiť. Závesy, deky či koberce, to všetko nám oživí a zútulní priestor. Niekedy stačí cez gauč či kreslo prehodiť deku s nápaditým vzorom a hneď je nový dizajn na svete. Nemusíme hneď kupovať nový gauč, tento účel splní aj jednoduchý doplnok.

Dnes je trend v zariaďovaní obývačky celkom inde. Minimalizmus ovládol takmer všetky domácnosti s dobrým vkusom

Mix moderných prvkov s inými štýlmi

V súčasnom modernom interiéri obývačiek sa stretávame s mnohými zaujímavými prvkami. Moderný nábytok s prvotriednym dizajnom je väčšinou nadčasový a nepodlieha módnym trendom. Obývacia izba súčasnosti obsahuje množstvo znakov, ktoré platia pre všetky štýly: jednoduchosť, ľahkosť a výborný vkus. Vždy a všade platí už stokrát overené, že menej je viac.

Moderná obývačka a provensalský štýl

Vznešený dizajn a náznak luxusu, romantická atmosféra – to je základná charakteristika pre provensalský štýl.

 • Ak ho chceme dosiahnuť, potrebujeme priestrannú svetlú miestnosť s tlmenými farbami, do ktorej citlivo zasadíme ozdobný francúzsky nábytok.
 • Z látok odporúčame tie honosné ako zamat alebo hodváb.
 • Doplnky zvolíme zo striebra, zlata alebo bronzu a nezabudnime aj na zrkadlo v dobovom ráme s jemnými ornamentami.
 • Francúzsky vidiecky štýl je kultivovaným prejavom pre romantické nátury s dôrazom na kvalitné doplnky a prepych.

Retro štýl s modernými prvkami

Sledujte prechod od praktickej stránky k dizajnovej. Vintage obývačka alebo obývačka sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sa zariaďovala väčšinou podľa princípu „čím masívnejšie a väčšie, tým krajšie a honosnejšie“.

 • Základom bola veľká sedacia súprava, konferenčný stolík a takzvaná obývacia stena.
 • Typickým prvkom bola lakovaná barová skrinka s alkoholickými nápojmi.
 • Dnes sa tento trend opakuje, moderný nábytok je však z kvalitnejších materiálov a často sa zvykne kombinovať s modernými prvkami.

Svieži stredomorský štýl

Názov v nás evokuje letnú pohodu, uvoľnenosť a večný optimizmus. Tento štýl dáva vyniknúť ručne vyrobeným predmetom z dreva aj kovu.

 • Typické sú dlážky z bieleného dreva, stoličky z ratanu, otvorené police aj ručne maľovaná keramika.
 • Mušelínové záclony vhodne dopĺňajú interiér, najmä ak sú v sýtej žltej, zelenej a modrej farbe.
 • Obývacie priestory v mediteránnskom štýle sa vyznačujú neformálnosťou a jednoduchosťou. 

Ako na vidieku

Vidiecky štýl obývačky sa vyznačuje pohodlím, troškou nedbanlivosti a príjemným pocitom domova. Každý, kto obľubuje starý masívny nábytok, možno aj mierne akoby opotrebovaný, vyrobený z tmavého dreva borovice alebo dubu, si príde na svoje.

 • Do vidieckej atmosféry vložme ručne pletené vankúše, výšivky, kvetinové vzory na závesoch, prikrývkach aj sedačkách.
 • Je stvorený pre ľudí, ktorí milujú neformálnosť, porcelán, staré fotografie, klasické komody a knižnice s mierne neusporiadanými knihami. 

Stará dobrá klasika

Kozub alebo krb patrí ku klasike. Tradičné obývacie izby v Anglicku majú krb. Sú to nadčasové prvky, ktoré nikoho neurazia a dizajnovo sadnú takmer každému. Moderná obývačka sa môže pokojne spájať aj s klasikou.

 • Zdobené opierky, vyšívané motívy na textíliách či neutrálne obrazy krajinky.
 • Elegantná obývačka pre všetky generácie.
 • Ak máme radi klasiku, zvolíme zlatú strednú cestu a určite tým nič nepokazíme.

Návrh obývačky: 4 kroky

 1. Dobrý plán – treba si všetko detailne naplánovať, nakresliť, spraviť si prieskum.
 2. Voľba štýlu – odporúčame zamerať sa len na jeden štýl, ponáhľať sa neoplatí.
 3. Návrh obývačky – zvolíme si to, kde čo chceme mať, aby sme sa vyhli chaosu.
 4. Farby a nábytok – dohodneme si kombinácie farieb a k nim vhodný nábytok.
 5. Doplnky – nezabudneme ani na doplnky, ktoré dodajú celkového dojmu čerešničku na torte.

Ako zariadiť obývačku, v ktorej sa vaši hostia budú cítiť ako doma a ako zariadiť malú obývačku, aby pôsobila väčšie a vzdušnejšie by malo byť jednoduché. Stačí sa pozrieť na naše inšpirácie do obývačky, ktoré si okamžite zamilujete.

Bezplatná registrácia na serveri Westwing. Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!