Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
pes v batožine

Mať domáceho miláčika je neskutočné obohatenie života. Teší sa na vás za každých okolností a robí váš deň lepším. Aj dovolenka so psom dokáže byť radostným a nezabudnuteľným zážitkom. Stačí, aby ste si vybrali to správne miesto a čas. Tiež odporúčame, aby ste si všetko pekne naplánovali a cestovanie za vytúženým oddychom bude malina aj so štvornohým miláčikom. Kam na dovolenku na Slovensku so psom? Odpovieme vám a dáme vám skvelé tipy na výlet, aby bolo dobre všetkým zúčastneným. Dovolenka so psom môže začať!

Dovolenka so psom: čo by ste mali brať do úvahy

Ak máte doma štvornohého chlpáča, rozhodne by mal tráviť dovolenku s vami. Zažijete spolu toľko zábavy, že na to budete ešte dlho spomínať. Prinášame vám overené rady a nápady, ako si tento typ dovolenky zaručene užijete. Predstavte si tú radosť, keď sledujete, ako sa váš štvornohý priateľ rúti cez park alebo beží krížom cez pláž. Predstavte si, ako vyzerá ideálna dovolenka so psom. 

V prvom rade si však treba ujasniť, kam a kedy chcete vyraziť. Nepozerajte len na aktuálne trendy v dovolenkovaní, pretože pre vás nemusia byť tým ideálnym riešením. Chcete cestovať letecky alebo autom? Máte radi plný komfort v zahraničnom hoteli alebo ste skôr typ na stanovanie na Slovensku? V každom z uvedených príkladov sa dá nájsť pet-friendly alternatíva, ktorá vám bude vyhovovať.

Čo by ste si mali pamätať pri hľadaní dovolenky so psom?

Ak máte v úmysle zobrať so sebou na dovolenku aj vášho domáceho miláčika, rozhodne potrebujete vopred zistiť vaše možnosti. Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, niektoré destinácie vyžadujú očkovací preukaz a pas zvieraťa. Iné krajiny vyžadujú začipované zviera a inde zas nepotrebujete vôbec nič. Vopred si tieto informácie zistite, aby sa vám na hraniciach nestalo nepríjemné prekvapenie. 

Dovolenka so psom: skôr ako vyrazíte

Či už ste preč týždeň alebo dva mesiace, existujú tri možnosti pre vášho domáceho maznáčika. Môžete ho nechať strážiť niekomu spoľahlivému, ktorý sa o vášho domáceho maznáčika postaral priamo u vás doma. Alebo mu vybavíte psí hotel. Tretia možnosť je, že ho zoberiete so sebou. My sa prikláňame k tretej možnosti, pokiaľ ovšem cestujete autom, nie letecky. Pri prevoze lietadlom zvieratá trpia, preto túto možnosť dôkladne zvážte.

Pokiaľ ste sa rozhodli miláčika zobrať so sebou, spravte si zoznam vecí, čo nezabudnúť na dovolenku. Dovolenka so psom sa podarí vtedy, ak si vopred naplánujete, čo presne potrebujete so sebou zobrať. Aj dovolenka na Slovensku pri vode môže pokojne pripomínať more. Liptovská mara, Zemplínska Šírava alebo Domaša v istých okamihoch uprostred leta naozaj navodzuje prímorskú atmosféru. 

Dovolenka so psom: čo so sebou zobrať?

Vo vašej výbave by rozhodne mala chýbať lekárnička, psie jedlo, sáčky na exkrementy, misky na vodu a jedlo, peliešok, vôdzka, hračka a postroj. Prakticky treba zobrať všetko, na čo je váš miláčik zvyknutý doma. Doprajte mu plný komfort aj počas cestovania. Možno cestuje v uzatvárateľnej cestovnej taške s okienkom alebo mu bude stačiť len deka. Ak je tento typ relaxu zároveň aj dovolenka s deťmi, nezabudnite myslieť na miesto vhodné pre všetkých. Východiskom môže byť obytné auto. V tom prípade by vás mohlo zaujímať, kam s karavanom na Slovensku, prípadne v zahraničí.

Dovolenka so psom: kam môžete ísť?

Ak máte voľno v práci a tešíte sa na príjemnú letnú dovolenku, nájdite si hotel, kam si môžete vziať aj vášho psíka. Každé ubytovacie zariadenie má uvedené, či má povolený pobyt so psom a za aký poplatok. Vyššie kategórie hotelov môžu mať pokojne poplatok za noc za psa od 50 eur. Niektoré plemená ani hotely neubytujú, zväčša ide o tie väčšie rasy. V každom prípade dovolenka so psom je skvelý spôsob, ako si vytvoriť úžasné spomienky s celou rodinou, vrátane domácich miláčikov. 

Kam na dovolenku so psom na Slovensku

Pokiaľ patríte medzi cyklistických nadšencov, ani tu vám nič nebráni, aby ste prežili super dovolenku. Pomerne dobre udržiavané cyklotrasy na Slovensku umožňujú parádne zážitky na dvoch kolesách. Ak nie je váš pes zvyknutý bežať popri bicykli, môžete si zriadiť cyklovozík a v ňom psíka voziť. Vopred si však vyskúšajte, či sa mu bude vo vozíku páčiť. 

Stanovanie na Slovensku je tiež jednou z možností, kam môžete zobrať vášho štvornohého priateľa. Väčšinou sú tieto miesta umiestnené blízko vody, čím umožníte psíkovi pravidelnú dávku chladenia. Pes totiž znáša horúčavu omnoho horšie ako človek. Zobrať mu môžete aj chladiacu termodeku, ktorú stačí navlhčiť a tá drží v sebe chlad. Môžete spolu podniknúť agility tábor alebo kurz záchranárstva, čo môže byť užitočné a prospešné aj pre vás. Nech cestujete kamkoľvek, robte si so psíkom pravidelné a časté prestávky počas jazdy.

Dovolenka so psom v zahraničí

Vziať so sebou na dovolenku domáceho miláčika môže byť dobrou voľbou, ak cestujete obytným autom, karavanom alebo osbným autom. Ak plánujete zostať na jednom mieste dlhší čas, je to v poriadku. Na hraniciach pri vstupe do iného štátu sa môže vyskytnúť problém. Niektoré krajiny, napríklad Anglicko, majú pre zvieratá vstupujúce do krajiny dlhšie obdobie karantény. Iné krajiny majú menej prísny prístup a vyžadujú iba dôkaz o očkovaní a potvrdenie od veterinára o dobrom zdravotnom stave.

Labky na cestách: blog o cestovaní so psíkom

Na tipy a skúsenosti sme sa opýtali aj Veroniky Mandúchovej, ktorá je zakladateľkou prvého blogu na Slovensku zameraného na cestovanie so psíkom. Cestovateľský blog Labky na cestách vznikol v roku 2015. Prináša rady, ako cestovať so psíkom, recenzie dog-friendly podnikov (hotelov, kaviarní, reštaurácií), tipy na výlety vhodné so psíkom, ale aj recenzie produktov ideálnych na cestovanie so psíkom a veľa iného.

Veronika je tiež majiteľkou dvoch adoptovaných krížencov Friga a Amiry. V rozhovore sa s nami podelila o jej skúsenosti s hľadaním dog-friendly ubytovania na Slovensku, tipmi na zahraničnú dovolenku so psíkom, či radami ako bezpečne prevážať psíka v aute.

Rozhovor s Veronikou, autorkou blogu Labky na cestách

Ak hľadáte ďalšie rady a tipy ohľadom cestovania so psíkom, neváhajte navštíviť blog Labky na cestách, kde sa dozviete veľa užitočných informácií.

Prvých 13 tipov na dovolenku so psom

Užite si dovolenku s vašim psom naplno. Máme pre vás užitočné tipy, ktoré sa vám môžu hodiť!

 • Vždy si overte aj telefonicky, prípadne elektronicky, že vstup je do hotela, kempingu či penziónu povolený.
 • Vytvorte si kópiu dokumentov vás, aj vašich miláčikov.
 • Nájdite pet-friendly hotely, ktoré si neúčtujú poplatky za ubytovanie psov.
 • Pribaľte si turistický nosič na psa na chrbát.
 • Nájdite si vopred psiu komunitu a zoznámte sa s nimi na mieste. 
 • Pozrite si na mape vopred miesta, kam budete psíka venčiť.
 • Nakŕmte svojho miláčika ľahkým jedlom tri až štyri hodiny pred odchodom.
 • Nikdy nenechávajte svojho psa samého v zaparkovanom aute. 
 • Nenechajte svojho psa počas jazdy s hlavou vystrčenou von oknom.
 • Venčite psía v pravidelných intervaloch tak ako doma.
 • Nakŕmte ho takisto v rovnakom čase, ako je zvyknutý.
 • Udržujte vášho miláčika v pohybe a čo najviac sa s ním hrajte.
 • Berte do úvahy aj špeciálne požiadavky pre staršie alebo postihnuté domáce zviera.

Naši psíkovia tu s nami nie sú navždy. Využite preto každú možnú chvíľu, ktorú môžete stráviť spolu, hoci aj na letnej dovolenke. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!