Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
zlaté kovové doplnky

Od drobných predmetov každodenného použitia cez náradie a nástroje, až po masívne konštrukcie stavieb – kov vždy zohrával v dejinách ľudstva nesmierne dôležitú úlohu. Rôzne druhy ponúkali odlišné požadované vlastnosti, a preto sa niet čo čudovať, že ho v tej či onej forme nájdeme na každom kroku. Je to jeden z materiálov, ktoré nikdy nevyjdú z módy, a my sa v tomto článku pozrieme na najhorúcejšie trendy pre jeho všestranné použitie v interiéri. Kovu je skutočne ťažké odolať!

Hlavné dôvody použitia kovu v interiérovom dizajne

Interiérový dizajn sa bez kovu skrátka nezaobíde. Okrem toho, že sa svojou chladnou eleganciou a hladkou textúrou nenútené hodí do akéhokoľvek aranžovania, vďaka svojej ohybnosti je možné ho vyformovať do najrôznejších tvarov podľa potreby. Prečo sa teda oplatí mať kov vo vašom interiéri?

 1. Udržateľnosť – kov sa jednoznačne radí medzi udržateľné prírodné materiály, ktoré sa dajú efektívne recyklovať a tým pádom nemajú tak dramatický dopad na životné prostredie.
 2. Trvácnosť – pokiaľ kov nie je vystavený nadmernej vlhkosti, vydrží neuveriteľne dlho. Dokonca však aj v náročnejších podmienkach sa s pomocou rôznych ochranných náterov budete z neho môcť tešiť veľmi dlho. 
 3. Všestrannosť – vďaka ohybnosti a tvarovateľnosti je k dispozícii v rôznych tvaroch a formách, od najmenších úžitkových predmetov až po masívne konštrukcie. 
 4. Nenáročná údržba – pokiaľ sa nenachádza v exteriéri, kde ho je treba čas od času očistiť a natrieť ochrannou farbou, v interiéri na neho postačí navlhčená handrička. 

Druhy a farby kovov: aké sú aktuálne trendy v interiérovom dizajne

Okrem všestranného využitia sa kov ako interiérový materiál môže pochváliť rôznymi nádhernými farebnými prevedeniami a spôsobmi opracovania. Očarujúce sú predovšetkým prirodzené odtiene každého druhu, ale nie je ťažké ich nasprejovať či namaľovať na vytúženú farbu. Aké farebné trendy kovu sú momentálne najžiadanejšie?

 1. Teplé farby kovu: zlatá, mosadzná, medená, bronzová.
 2. Studené farby kovu: chrómová, niklová, oceľová.
 3. Neutrálne farby kovu: liatinová železná, tmavá mosadzná.

S akým opracovaním sa môžete stretnúť pri každom druhu kovu?

 1. Leštené – kov je lesklý
 2. Brúsené – kov je matný
 3. Tepané – kov má špecifickú textúru

Ako štýlovo kombinovať kovové farby

 • Základným krokom je vybrať si druh, odtieň a opracovanie kovu. Najčastejšie sa kombinujú 3 rôzne druhy, ale v prípade, že si kombinovaním nie ste úplne istí, nádherne budú pôsobiť už aj 2. Ku kovu môžete aj zvoliť iné prírodné materiály ako rôzne druhy dreva, kameň, mramor, ratan a podobne.
 • Máte chuť vniesť do vášho aranžovania viaceré odtiene kovových prvkov? Dávajte pozor, aby všetky zvolené typy boli buď matné, lesklé alebo tepané. Ak by ste ich skombinovali, interiér stratí harmóniu a bude pôsobiť nesúrodo.
 • V prípade jedného odtieňa ho naaranžujte v rôznych akcentoch a opracovaniach. Takáto kombinácia dodá miestnosti hravosť a rafinovanú premyslenosť. Veľmi osvedčený je v tomto prípade zlatý akcent, ktorý sa určite radí medzi interiérové trendy 2022.

5 inšpirácií ako a kde použiť kovové materiály

Kovové materiály vkusne doplnia akékoľvek aranžovanie a hodia sa pre každý štýl bývania. Tajomstvo ich krásy totiž tkvie v ich tvarovateľnosti, čo znamená, že pre všetky interiérové štýly nájdete ten vhodný dizajn kovových doplnkov a nábytku. Vidiecky štýl a rustikálny štýl milujú ornamentálne, organické prevedenie kovových prvkov. Industriálny štýl a s ním úzko spojený futurizmus sa bez kovu taktiež nezaobídu. Tu ho zas nájdete v strohom, jednoduchom, ale zato dynamickom prevedení. Glamour štýl nedá dopustiť na žiarivé akcenty, preto sa do neho hodí zlatý a strieborný kov. Ako by to však mohlo vyzerať v jednotlivých miestnostiach?

Kov v kuchyni

Kov je v kuchyni veľmi praktickým materiálom. Objavuje sa na kuchynských spotrebičoch, súpravách hrncov a panvíc, riadoch, príboroch, doplnkoch a podobne. Hlavnú úlohu však zohráva kuchynská linka s umývadlom a potrubím.

TIP: Ak chcete mať v kuchyni viac kovu, stačí napríklad vystaviť kovové panvice zavesením na stenu.

Kov a zariadenie obývačky

Hlavným prvkom v obývačke je jednoznačne sedacia súprava, ktorú však určite štýlovo doplnia kovové stolíky – či už konferenčný alebo súprava odkladacích stolíkov. Vzdušný kovový regál výborne poslúži ako knižnica. Je to aj skvelý priestor pre kovové dekorácie na stenu či doplnky do bytu ako stojan na víno alebo barový stolík.

Doplnky z kovu v spálni

Dominantou spálne je pohodlná posteľ. Viete si predstaviť, aká nádherná by bola v elegantnom kovovom prevedení? Ak však aj máte posteľ z iného materiálu, nočné stolíky či nočné lampy z kovu ju štýlovo doplnia. 

TIP: Nezabudnite na steny! Dodajte im a celej miestnosti nádhernú žiaru pomocou súpravy zrkadiel s ornamentálnymi kovovými rámami.

Kov: domáca pracovňa

Práca z domu sa stala súčasťou každodenného života mnohých ľudí. Keďže tento priestor má byť praktický a zároveň pohodlný, aby sa tu dalo dobre sústrediť na prácu, kovový regál, písací stôl či kreslo s kovovou konštrukciou mu dodajú funkčnosť a šmrnc zároveň.

TIP: Zeleň je nielen tu veľmi žiadúca – čo tak krásne veľké izbové rastliny v kvetináči s kovovým obalom? Alebo súprava niekoľkých?

Kov v kúpeľni

Kúpeľňa v sebe prirodzene ukrýva množstvo kovových prvkov kvôli potrubiu. Môžete ju rozžiariť ešte viac výberom kovových držiakov na uteráky, závesných políc a v neposlednom rade štýlového osvetlenia zrkadla. Ak premýšľate nad doplnkami ku umývadlu, nezabudnite zvoliť vodoodolnú nerezovú oceľ.

Ako vybrať kovový nábytok a doplnky: Westwing sprievodca

Aby sme správne kombinovanie kovových prvkov v interiéri uľahčili, pripravili sme pre vás niekoľko skvelých tipov od nášho Westwing sprievodcu. Na čo treba prihliadať, keď premýšľate, ako použiť kovový nábytok a dekorácie do bytu pre zariadenie interiéru?

 1. Rozhodnite sa, ktorý kovový materiál bude ten dominantný v danom priestore. V miestnosti ako kúpeľňa to napríklad určuje potrubie či vodoinštalácia, potom osvetlenie a v neposlednom rade doplnky a zrkadlá. V kuchyni by to taktiež bolo potrubie, ďalšou skupinou by boli kuchynské spotrebiče a inou zas doplnky.
 2. Keď si zvolíte hlavnú, dominantnú kategóriu kovových prvkov, ostatné sa stávajú sekundárnymi. Môžete ich udržať v tom istom odtieni, ale inom opracovaní, alebo zvoliť odlišný odtieň v tom istom opracovaní.

Ako ste sa mohli presvedčiť, kov jednoznačne patrí medzi najpopulárnejšie materiály v interiéri a ľahko sa dá vniesť do akejkoľvek miestnosti pomocou štýlových doplnkov alebo nábytku. Jeho farebné variácie sú skutočnou pastvou pre oči a aranžovaniu vždy dodajú prirodzenú žiaru. Závisí len od vás, ktorý druh, odtieň a opracovanie sa vám najviac páčia. V každom prípade u vás doma určite vznikne očarujúca kombinácia!

Neváhajte a dodajte vášmu príbytku eleganciu v matnom či leskom prevedení pomocou pútavých kovových doplnkov a nábytku. Vyberte si z našej pestrej ponuky, využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!