Béžová farba: mier a rovnováha v interiéri

Svetlé odtiene, predovšetkým béžová farba, sú na vzostupe nielen v móde, ale aj v interiéroch. Okrem béžovej ohromuje aj ružová farba, žltá a ultrafialová. Béžová farba sa často označuje aj ako cappuccino a piesková farba. Tento neutrálny farebný odtieň je obľúbený po celom svete, pretože sa tak skvelo kombinuje s ostatnými farbami. Inšpirujte sa našimi nápadmi a zlaďte váš štýl bývania do béžovej nálady. Interiérové farby práve v tomto duchu dodajú vášmu bývaniu potrebný balans. Uvidíte, že béžová ani zďaleka nie je nudná.

Béžová farba: prečo by ste ju mali využiť v interiéri?

Slovo béžová, beige, pochádza z francúzskeho jazyka. V priebehu uplynulých rokov sa stala symbolom pre fádnu náladu, práve pre svoju spoločenskú konformitu. V psychológii farieb má tento odtieň pozitívnejšie konotácie pokoja, jednoduchosti a bezpečnosti. Ak sa béžová farba zaradí do vášho interiéru, odrazu spôsobí, že sa cítite povznesene, pohodlne a nabito energiou.  

Tento neutrálny odtieň sa častokrát používa ako predvolená a primárna farba pre interiéry, ako je farba stien, kobercov, skriniek a dlaždíc. Z tohto dôvodu ju môžete v interiéri kombinovať s takmer všetkým. Patrí medzi univerzálne pôsobiace teplé farby a úžasne dopĺňa hlboké odtiene, ako je napríklad oceľová, čierna alebo parížska modrá. Venujte pozornosť v interiéri jedinečným detailom, ktoré vypĺňajú miestnosť, či už sú to sochy, obrazy alebo závesné svietidlá.

Béžové farby vo vašej domácnosti

Z hľadiska feng shui je béžová farba ideálna na turbulentné obdobie v živote, aby priniesla pokoj a istotu. Pridajte béžovú farbu ako neutrálne pozadie. Použiť ju môžete na tapety, dlažbu, obkladačky alebo textílie. Béžová patrí medzi jasné základné farby. Ak je miestnosť biela, použite ako základ béžovú farbu. Tvorba interiérov sa čoraz viac orientuje na pokojnejšie, neutrálnejšie tóny. Najčastejšie sa vyskytuje v štýloch, s použitím prírodných materiálov svetlých odtieňov, kde sa často dáva prednosť béžovej. Moderný štýl bývania potrebuje pohodlné, útulné miesto na každý deň. Teplé farby ako béžová a iné prírodné odtiene sú stelesnením domáceho prostredia rovnováhy a harmónie

Béžová farba a moderné kuchyne

Kľúčovým prvkom v každej kuchyni je kuchynská linka. Moderné kuchyne v škandinávskom štýle sa vyznačujú minimalizmom a jednoduchosťou. Prispieť k tomu môžu aj vhodné kombinácie farieb na steny. Béžová farba na stene tak ako aj biela farba na stenu vám dá možnosť pre kontrastné prvky ako variant vynikajúcej kombinácie s pestrými závesmi. Tapety zdôraznia funkčnú jednoduchosť kuchyne.  

Škandinávska obývačka v béžovej farbe

Takmer v každej severskej obývačke dominuje sedačka. Nábytok škandinávskej obývačky je svetlý a vyrobený z prírodných materiálov. Keďže sedačka je absolútne kľúčový element, mali by ste klásť dôraz na jej štýl a farbu. Nezabudnite na jej pohodlie, ale aj praktickosť. Ak sa vám béžová farba na pohovke nepáči, skúste ju aplikovať naprílad na steny alebo do doplnkov, ako sú textílie. Béžová sa hodí napríklad na taburetky, kreslá alebo komody.

Inšpirácie pre spálne v béžovej farbe

Komfort, harmónia a jednotnosť sú charakteristickými znakmi, ktoré vyžarujú energiu z béžovej. Tieto tóny v spálni bezpochyby naplnia priestor a vplývajú upokojujúco. Taktiež jednoduchosť a všestrannosť dekorácií by mala byť čo najmenej narušená. Máte dostatok inšpirácie pre spálne, ktorú môžete zariadiť monochromaticky alebo alternatívne. Svetlé prvky zabránia monotónnosti. Môžete pridať aj vkusný obrázok, ktorý podporí tento harmonický dojem.  

Neutrálne steny v detskej izbe  

Hlavným znakom dizajnu detskej izby v béžovej farbe je jednoduchosť, pretože keď je dieťa veľmi malé, hlavným cieľom je dosiahnuť pokoj a zdravý spánok. Steny v detskej izbe by mali byť svetlej farby. Pokojne sa potom vyhrajte s pestrými farbami nábytku, svietidlami alebo farebnými doplnkami, ktoré dodajú izbe veselosť. Béžová ako farba roka 2021 by rozhodne nemala chýbať ani u vašich ratolestí.

Nábytok a dekorácie v béžovom prevedení

Nemenej dôležité v dizajne každej izby je farba nábytku, ktorý by tiež nemal narúšať pokojnú atmosféru. Ak bude interiér veľmi masívny, tmavý a bohatý, jednoducho sa nedá harmonicky kombinovať. Záclony môžu byť použité v akejkoľvek farbe, jedinou vlastnosťou musí byť rezonancia s interiérom.

Béžová farba na tapetách

Ak ste sa rozhodli neriskovať, vsaďte na istotu. Béžová farba na stenách sa dá rôzne kombinovať, aby nepôsobila fádne. Pri výbere béžovej tapety by ste mali zvážiť všetky rozdiely, najmä dizajn miestností s rôznymi tematickými významami. Toto sú možné kombinácie pre interiérové farby:

  • kombinácia s čiernou môže mierne spôsobiť smútok a nudu. Ak je čiernej priveľa, môže pôsobiť až agresívne.
  • kombinácia so zlatom bude vyzerať jednoduchšie a dôkladnejšie. Táto kombinácia je typická pre klasický štýl bývania.
  • v kombinácii s hnedou pôsobí béžová farba upokojujúco a univerzálne.
  • v kombinácii so sivými doplnkami si vyžaduje pridanie ďalších, najmä jasných odtieňov.
  • zladenie s modrou je prijateľné pre každú miestnosť podľa účelu. Jej nadmerným použitím môžete výrazne ochladiť miestnosť.

Farba roka 2021

Bez pochýb môžeme béžovú označiť ako veľký hit. Farba roka 2021 určite musí spĺňať mnohé kritériá. Mala by sa dať dobre kombinovať, mala by ladiť s takmer každým štýlom a byť univerzálna. Nemala by byť nepopulárna už na ďalšiu sezónu, aby ste nemuseli meniť celý byt či dom. Taká je aj béžová farba. Trendová a sofistikovaná. Mnohí interiéroví dizajnéri a architekti ju považujú za elegantnú, dobre kombinovateľnú a miernu.  

Jemná ružová farba je osviežujúca alternatíva k bielej alebo béžovej farbe, ulahodí každému priestoru a dobre sa hodí k iným farbám. Každé prostredie ponúka svoju vlastnú jedinečnú identitu, výraznú farebnú paletu a architektonické prvky. Doma a na cestách prijímame všetky tieto prvky a snažíme sa ich zapojiť všade, kde sa dá. Sivá je chladnejšia ako béžová, ale prakticky pre ňu platia tie isté charakteristické črty.

Ak máte radšej výrazné farby, siahnite po citrónovo žltej alebo po odtieňoch tyrkysovej či mentolovej. Použiť ich môžete na doplnkoch, nástenných dekoráciách, textíliách či umeleckých dielach. Nebráňte sa ani výrazným farbám, ktoré môžete kedykoľvek vhodne doplniť teplou béžovou. Na prekrytie nudy môžete vždy použiť čiernu alebo výraznejšiu antracitovú, ktorá sa derie do popredia už nejaký ten rok. Béžová skutočne zaznamenáva veľký návrat do moderných domácností. Niet sa čomu čudovať, ide o príjemnú teplú farbu, ktorá sa dá fantasticky kombinovať s inými a dodáva priestoru harmóniu a pokoj.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!