Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Béžová farba: mier a rovnováha v interiéri

Svetlé odtiene, predovšetkým béžová farba, sú na vzostupe nielen v móde, ale aj v interiéroch. Béžová farba sa často označuje aj ako cappuccino a piesková farba. Tento neutrálny farebný odtieň je obľúbený po celom svete, pretože sa tak skvelo kombinuje s ostatnými farbami. Inšpirujte sa našimi nápadmi a zlaďte váš štýl bývania do béžovej nálady. Interiérové farby práve v tomto duchu dodajú vášmu bývaniu potrebný balans. Uvidíte, že béžová ani zďaleka nie je nudná.

Béžová farba: prečo by ste ju mali využiť v interiéri?

Slovo béžová, beige, pochádza z francúzskeho jazyka. V priebehu uplynulých rokov sa stala symbolom pre fádnu náladu, práve pre svoju spoločenskú konformitu. V psychológii farieb má tento odtieň pozitívnejšie konotácie pokoja, jednoduchosti a bezpečnosti. Ak sa táto farba zaradí do vášho interiéru, odrazu spôsobí, že sa cítite povznesene, pohodlne a nabito energiou.  

Tento neutrálny odtieň sa častokrát používa ako predvolená a primárna farba pre interiéry, ako je farba stien, kobercov, skriniek a dlaždíc. Z tohto dôvodu ju môžete v interiéri kombinovať s takmer všetkým. Patrí medzi univerzálne pôsobiace teplé farby a úžasne dopĺňa hlboké odtiene, ako je napríklad oceľová, čierna farba alebo parížska modrá. Venujte pozornosť v interiéri jedinečným detailom, ktoré vypĺňajú miestnosť, či už sú to sochy, obrazy alebo závesné svietidlá.

béžová prevládajúca farba v obývačke

Béžové farby vo vašej domácnosti

Z hľadiska feng shui je béžová farba ideálna na turbulentné obdobie v živote, aby priniesla pokoj a istotu. Pridajte béžovú farbu ako neutrálne pozadie. Použiť ju môžete na tapety, dlažbu, obkladačky alebo textílie. Béžová patrí medzi jasné základné farby. Ak je miestnosť biela, použite ako základ béžovú farbu. Tvorba interiérov sa čoraz viac orientuje na pokojnejšie, neutrálnejšie tóny. Najčastejšie sa vyskytuje v štýloch, s použitím prírodných materiálov svetlých odtieňov, kde sa často dáva prednosť béžovej. Moderný štýl bývania potrebuje pohodlné, útulné miesto na každý deň. Teplé farby ako béžová a iné prírodné odtiene sú stelesnením domáceho prostredia rovnováhy a harmónie

Béžová farba v kuchyni

Kľúčovým prvkom v každej kuchyni je kuchynská linka. Moderné kuchyne v škandinávskom štýle sa vyznačujú minimalizmom a jednoduchosťou. Prispieť k tomu môžu aj vhodné kombinácie farieb na steny. Béžová farba na stene tak ako aj biela farba na stenu vám dá možnosť pre kontrastné prvky ako variant vynikajúcej kombinácie s pestrými závesmi. Tapety zdôraznia funkčnú jednoduchosť kuchyne.  

Obývačka v béžovej farbe

Moderná obývačka v béžovej farbe vytvára jemnú a ukludňujúcu atmosféru. Táto neutrálna a teplá farba pridáva obývačke dojem priestrannejšieho prostredia, zároveň umožňuje ľahkú kombináciu s rôznymi doplnkami a nábytkom. Béžová obývačka môže pôsobiť elegantne a moderne, a zároveň ponúka možnosť experimentovať s rôznymi odtieňmi a textúrami pre útulný a vkusne zladený interiér.

Inšpirácie pre spálne v béžovej farbe

Komfort, harmónia a jednotnosť sú charakteristickými znakmi, ktoré vyžarujú energiu z béžovej. Tieto tóny v spálni bezpochyby naplnia priestor a vplývajú upokojujúco. Taktiež jednoduchosť a všestrannosť dekorácií by mala byť čo najmenej narušená. Máte dostatok inšpirácie pre spálne, ktorú môžete zariadiť monochromaticky alebo alternatívne. Svetlé prvky zabránia monotónnosti. Môžete pridať aj vkusný obrázok, ktorý podporí tento harmonický dojem.  

Neutrálne steny v detskej izbe  

Hlavným znakom dizajnu detskej izby v béžovej farbe je jednoduchosť, pretože keď je dieťa veľmi malé, hlavným cieľom je dosiahnuť pokoj a zdravý spánok. Steny v detskej izbe by mali byť svetlej farby. Pokojne sa potom vyhrajte s pestrými farbami nábytku, svietidlami alebo farebnými doplnkami, ktoré dodajú izbe veselosť. Béžová, ktorá bola farbou roka v roku 2021, by rozhodne nemala chýbať ani u vašich ratolestí.

Nábytok a dekorácie v béžovom prevedení

Nábytok a dekorácie v béžovej farbe vyžarujú nadčasový a pozývajúci šarm. Jemné a neutrálne tóny béžovej vytvárajú všestranný interiér, ktorý dopĺňa širokú škálu štýlov, od klasických až po tie moderné. Béžové kusy nábytku, ako sú pohovky, stoličky a stoly, prinášajú do miestnosti pocit pokoja a udržateľnosti. Zároveň umožňujú bezproblémovú koordináciu s inými farbami a vzormi. V kombinácii s béžovými závesmi, koberčekmi a dekoratívnymi prvkami sa celková atmosféra stane teplou a harmonickou. Či už sa používa ako dominantná farba alebo ako akcent, béžový nábytok a dekorácie dodávajú nádych sofistikovanosti a vytvárajú upokojujúcu a príjemnú atmosféru v akomkoľvek priestore.

Ako kombinovať béžovú farbu v interiéri?

Ak ste sa rozhodli neriskovať, vsaďte na istotu. Béžová farba sa dá rôzne kombinovať, aby nepôsobila fádne. Toto sú možné kombinácie farieb s béžovou:

  • kombinácia s čiernou môže mierne spôsobiť smútok a nudu, ak jej priveľa, môže pôsobiť až agresívne. Naopak, použitie čiernych doplnkov s béžovou, váš interiér bude modernejší
  • kombinácia so zlatom bude vyzerať jednoduchšie a dôkladnejšie. Táto kombinácia je typická pre glamour štýl bývania.
  • v kombinácii s hnedou pôsobí béžová farba upokojujúco a univerzálne.
  • kombinácia farieb so sivou a sivými doplnkami si vyžaduje pridanie ďalších, najmä jasných odtieňov.
  • zladenie s modrou je prijateľné pre každú miestnosť podľa účelu. Jej nadmerným použitím môžete výrazne ochladiť miestnosť.
  • jemná ružová farba je osviežujúca alternatíva k bielej alebo béžovej farbe, ulahodí každému priestoru a dobre sa hodí k iným farbám.

TIP: Ak ste zvedaví ktorá farba je trendom pre rok 2023, kliknite si tu: farba roka 2023!

Na našej klubovej stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!