IDEME NA TO: ZĽAVA AŽ DO -70 % V CYBER MONDAY SALE NA WESTWINGNOW!

Čierna farba v interiéri: čo by ste mali vedieť

Ak máte chuť na výraznú zmenu u vás doma, doplňte vaše interiérové farby o čiernu. Je to veľmi odvážny krok, pretože čierna farba dokáže na jednej strane pôsobiť nesmierne elegantne, ale keď sa to s ňou preženie, vie byť zastrašujúca. Výhodou je jej nadčasovosť a fakt, že sa dá naozaj ľahko kombinovať so všetkými ostatnými farbami. Nemusíte hneď začínať od celých čiernych stien, skúste experimentovať – doplňte váš interiér o čierny nábytok alebo dekoratívne predmety. Vo Westwing vám ukážeme, ako dodať vášmu domovu novú dimenziu s touto pútavou farbou.

Čierna farba v interiéri: áno alebo nie?

Čierna farba určite dodá vášmu interiéru nový nádych. Patrí aj medzi základné farby a taktiež medzi feng shui farby, podľa ktorých spolu s tmavomodrými odtieňmi reprezentuje element vody. Voda symbolizuje múdrosť, spoločenský život a kariéru. Tmavé farby môžu v niektorých priestoroch pôsobiť ohromujúco, ale určite krásne vyniknú na tzv. akcentovej alebo dramatickej stene, a teda jednej stene v miestnosti odlišnej farby. Môže sa objaviť aj v oveľa menšej miere, napríklad vo forme vankúšov, textílií, koberčekov, rôznych dekorácií, alebo rámov na obrazy či fotografie.

Čierna farba a štýl bývania

Táto pre mnohých nezvyčajná farba vie veľmi pekne doplniť akýkoľvek štýl bývania. Keď sa rozhodnete len pre doplnky v čiernej farbe, budete ich môcť ľahko skombinovať s inými farbami. To isté platí aj pre nábytok – napríklad čierna sedacia súprava pekne zapasuje do akejkoľvek obývačky a dodá jej šmrnc. Stôl v tejto farbe podtrhne aranžovanie celej kuchyne, jedálne či pracovne.

Ku akému štýlu bývania sa hodí čierna farba?

Čierna farba sa všeobecne hodí ku akémukoľvek štýlu bývania. Svojou univerzálnosťou totiž nechá vyniknúť jedinečný dizajn každého štýlu, pričom mu dodá hĺbku a dotvorí prirodzený kontrast so zvyškom aranžovania. 

Čierny koberec v interiéri

Čierny koberec je klasikou, ktorá neomrzí, vie zaujať a pritom poskytnúť mnohé praktické funkcie. V tmavo zariadených priestoroch pekne zapadne, v tých bledých zas vytvorí výrazný kontrast, ktorý pôsobí veľmi rafinovane.

Typy a materiály čiernych kobercov

Čierne koberce nájdete v mnohých prevedeniach a typoch. Deliť sa dajú do viacerých kategórií, napríklad podľa veľkosti:

 • veľký čierny koberec – vhodný je do veľkých interiérov, kde nespraví viac škôd ako úžitku. V malých domácnostiach by miestnosti opticky zmenšil a vytvoril ťaživú atmosféru
 • stredne veľký a malý čierny koberec – vhodný je aj do malých domov a bytov, kde miestnosť doplní, no pritom jej neuberie z potrebných centimetrov

Okrem toho je pri nákupe dobré sledovať aj samotný materiál, od ktorého sa odvíja mäkkosť či životnosť. K najobľúbenejším patria:

 • umelé vlákno – tento materiál je charakteristický vysokou odolnosťou a výdržou. Pochváliť sa môže takisto tým, že je príjemný na dotyk a vie odolávať usadzovaniu roztočov, čo znamená, že je vhodný aj pre alergikov
 • bavlna – prírodný materiál známy dobrou cenou a skvelými výsledkami aj po rokoch používania. Vyzerá veľmi dobre a keďže je príjemný na dotyk, je vhodný nielen na chodenie, ale aj na ležanie
 • vlna – druhý prírodný materiál je na tom podobne, ako ten prvý. Jednou z najväčších odlišností je vyššia cena, ktorá však dopredu prezrádza skvelé výsledky a dlhú životnosť
 • viskóza – okrem odolnosti je známa aj tým, že dokáže výborne absorbovať tekutiny, takže sa hodí napríklad do kúpeľne alebo chodby, kde prechádzate obutí

Výhody a nevýhody čierneho koberca

Výhod čierneho koberca je nespočetne veľa. K tým hlavným sa radia:

 • univerzálny dizajn vhodný do takmer každého interiéru
 • nevidno na ňom nečistoty tak, ako na bielom koberci
 • čierna má veľa odtieňov, vďaka čomu si môžete vybrať presne podľa svojich preferencií
 • tmavá farba sa ľahko kombinuje s inými odtieňmi

Čierny koberec má síce množstvo silných stránok, no nechýba ani niekoľko mínusov a nevýhod, o ktorých ste mali pred nákupom rozhodne vedieť. Sú to:

 • v bledo zariadených miestnostiach vytvára kontrast, ktorý sa nemusí páčiť úplne každému
 • čierna farba môže v niektorých prípadoch pôsobiť ťažko a opticky zmenšovať priestor

S čiernou treba pracovať opatrne, a to hlavne v menších bytoch a domoch, kde by mohla opticky zmenšiť niektoré miestnosti. Tmavé prvky sa snažte vždy vyvážiť tými bledými, nielen v bielej farbe, ale pokojne aj v béžovej, striebornej alebo pastelovo ružovej.

Ako kombinovať čierny koberec so zariadením a dekoráciami

Kombinovanie čierneho koberca je ľahké, preto sa netreba báť, že by ste s ním mali nejaké problémy. Keď v domácnosti už niečo čierne je, snažte sa koberec voliť v rovnakom alebo aspoň podobnom odtieni.

 • K čiernej sa výborne hodia zlaté doplnky do bytu, napríklad sošky, vázy, fotorámy alebo vonné sviečky.
 • Inou metalickou možnosťou je strieborná, ktorá si následne poradí aj s bielou.
 • Trojkombinácia striebornej, bielej a čiernej je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších. Vytvára luxusný a mierne bohémsky príbytok, ktorý stačí len doplniť chladnejším typom osvetlenia a máte vyhraté.

Čierna farba: nábytok a dekorácie

Ak by ste radi vyskúšali čiernu u vás doma, ale neviete, odkiaľ začať, skúste zvoliť niekoľko dekorácií v tejto farbe. Foto-rámiky alebo rámy na obrazy do obývačky sú dobrý začiatok. Máte v obývačke či na posteli vankúše? Pridajte k nim dva či tri čierne. Bez vzoru sa jednoznačne budú hodiť do aranžovania v každom štýle, v zladených vzoroch ho ešte umocnia. 

5 nápadov na čierne steny vo vašom byte či dome

Aké možnosti sú, ak máte chuť skúsiť nielen doplnky či nábytok, ale celé steny v čiernej?

 • Zvoliť si jednu čiernu akcentovú stenu v miestnosti a ostatné nechať vo svetlejšej farbe – priestor sa tým stane dynamickejším a pritom sa opticky nezmenší.
 • Vymalovať strop na čierno – bude priťahovať zrak, otvorí priestor a zároveň nechá viac vyniknúť hru svetla z vašich lámp a svietidiel v miestnosti. 
 • Vymaľovať všetky steny – táto možnosť sa výborne osvedčí v priestranných miestnostiach, pretože ich čierna farba vôbec opticky nezmenší, práve naopak – dodá im priateľskú, ústretovú atmosféru.
 • Kombinovať čiernu na stene s inou farbou – pre menšie priestory sa takisto odporúča vymaľovať vrchnú polovicu steny čiernou a spodnú ponechať vo svetlejšom odtieni. Miestnosť bude pôsobiť energickejšie a pritom nie stiesnene.
 • Zvoliť čierne pokrytie steny – či už vo forme čiernej tapety, dreveného alebo kamenného obkladu, stena bude pôsobiť elegantne a nechá krásne vyniknúť textúru materiálu.

TIP! Čierna farba určite nie je vhodná pre všetky steny v menších interiéroch. Jej zvyčajne upokojujúci efekt vodného elementu tu naberie opačný smer – priestor bude pôsobiť stiesňujúco, a akoby sa v ňom človek topil.   

Čierna farba v jedálni a kuchyni: odvážne alebo nie?

Ak sa rozhodujete, aké farby do kuchyne by ste mali zvoliť, čiernu určite áno! Kuchynská linka v tejto farbe s kovovými či drevenými prvkami alebo jedálenský stôl s čiernymi stoličkami ešte viac zvýraznia zvyšné časti vášho aranžovania. Veľmi nápaditá tu bude aj podlaha v čierno-bielom šachovnicovom vzore, alebo čierna stena za kuchynskou linkou.

Čierna farba so štipkou bielej

Táto farebná kombinácia pôsobí svojím kontrastom veľmi dynamicky a pútavo. Osvedčený je šachovnicový vzor, ktorý pekne vynikne na podlahe alebo doplnkoch. Závesné dekorácie a obrazy v čierno-bielom prevedení budete môcť použiť v ktorejkoľvek miestnosti vášho domova. Vankúše rôznych vzorov v týchto farbách spravia vašu sedačku neodolateľnou. Takáto “jing a jang” kombinácia sa skrátka hodí do každého interiéru! 

Čierna stena v modernej obývačke

Čierna stena sa stala veľmi populárnym prvkom modernej obývačky. Zväčša je pri nej umiestnený televízor, čím sa ešte umocní zážitok z pozerania filmov. Pekne sa osvedčí aj v menej priestranných obývačkách, ktorým vdýchne hĺbku, a pritom ich opticky nezmenší.  

Vyberte si zo širokej ponuky výrobkov na Westwing v tejto farbe, využite pritom bezplatnú registráciu a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Čierna farba: moderná spálňa

Ak chcete pridať vašej spálni nový rozmer, čierna farba sa o to dokonale postará. Moderná spálňa s čiernou stenou, pri ktorej je posteľ, totiž zvýrazní všetky ostatné svetlejšie prvky v miestnosti. Ak sa rozhodnete pre všetky steny v tejto farbe, nábytok určite zvoľte biely, aby sa vyrovnali farby. Čierny posteľný rám sa hodí ku akejkoľvek farbe stien.

Čierna dokonca aj v detskej izbe

Čierna farba dokáže prekvapivo vdýchnuť pokoj do zaneprázdneného priestoru. To je veľakrát to pravé pre hurhaj v detskej izbe! Vymaľujte malú časť steny tabuľovou čiernou farbou a okrem upokojujúceho účinku prinesie vašim deťom aj priestor pre kreslenie a kreativitu a tak dokonalé zariadenie detskej izby.

Domáca kancelária s čiernou farbou

Keďže podľa umenia feng shui čierna farba symbolizuje aj kariéru, určite sa oplatí mať jednu stenu v kancelárii vymaľovanú touto farbou. Najvhodnejšia je práve tá oproti pracovnému stolu. Pomôže vám pri sústredení sa na prácu a zároveň bude pôsobiť upokojujúco presne ako vodný element, ktorý reprezentuje.

Na prvý pohľad môže pôsobiť ponuro a pre mnohých ľudí symbolizuje temnotu, ale opak je pravdou. Čierna farba v sebe ukrýva veľa pozitívnej energie, ak ju v interiéri použijete v tej správnej miere. Dokonca sa krásne hodí aj ku žltej a sivej, ktoré získali titul farba roka 2021! Vďaka tejto kombinácii si budete môcť vytvoriť modernú domácnosť, ktorá sa drží tých najnovších trendov, či už to bude pridaním rôznych doplnkov, textílií a nábytku v týchto farbách, alebo premaľovaním celých stien.

Čierna farba sa pre svoj univerzálny charakter hodí do každého štýlu i aranžovania. Pridajte ju do vášho interiéru a presvedčte sa, koľko pozitívnej energie a pokoja vdýchne do vášho príbytku.