Ratanový paraván a kreslo

Máte chuť pridať do vášho interiérového aranžovania niečo trendy, čo v ňom krásne vynikne počas celého roka? Rozmýšľate, ktoré materiály by boli najvhodnejšie? Skúste ho spestriť s pomocou ratanu! Tento všestranný a neutíchajúco populárny prírodný materiál dodá vášmu domovu nezameniteľný punc, či už sa rozhodnete pre dekorácie, doplnky, alebo priamo nábytok. Nepozná žiadne obmedzenia. Počas horúcich letných dní totiž vnesie do príbytku vzletný nádych a v období zimy zas hrejivý podtón. Ratan je skrátka naozaj skvelá voľba – poďte s nami odhaliť jeho čaro!

Ratan v interiéri: zoznámte sa s 3 druhmi ratanu

Ratan patrí medzi obľúbené materiály v interiéri pre svoju odolnosť, pružnosť, tuhosť a príjemný prírodný odtieň, ktorý sa hodí pre každý štýl bývania – od glamour cez industriálny štýl až po boho a etno. Existujú rôzne druhy, ktoré sa od seba líšia tvrdosťou, a preto má každý svoje špecifické využitie. My vám predstavíme 3 najznámejšie druhy.

Ratan

Tento prírodný materiál pochádza z ratanových paliem rastúcich predovšetkým na území tropickej Ázie a Afriky. Vedeli ste, že väčšina druhov ratanových paliem rastie ako ťahajúce sa liany do dĺžky vyše 100 m? Aj to nasvedčuje ich neuveriteľnej ohybnosti a využitiu pri výrobe pletených predmetov.

Polyratan

Umelohmotná náhrada ratanu je veľmi praktická pre záhradný nábytok, pretože nepodlieha vplyvu UV žiarenia a počasia v takej miere ako prírodná verzia. Takáto imitácia dreva pritom pôsobí veľmi štýlovo a je k dispozícii v okrúhlom alebo plochom type vláken. Plochý ratan dodá vášmu interiéru alebo záhrade moderný nádych a okrúhly sa zas môže pýšiť nespracovaným prirodzeným vzhľadom.

Ratanová trstina

Trstina sa vyrába aj z vonkajšej aj z vnútornej časti ratanovej liany. Z jej kôry sa vyštiepia vlákna široké 5-6 mm, ktoré sú pružné a nevsakujú vodu, preto sú vhodné na pletenie stoličiek. Vlákna z vnútra ratanu sú jemnejšie, ešte pružnejšie a rovnomerne vsakujú vodu, preto sa lepšie farbia. Využívajú sa na pletené výrobky ako koše, misky, tienidlá na lampy a iné.

Rozdiel medzi bambusom, trstinou a ratanom

Tieto tri prírodné materiály sa tešia nesmiernej popularite, pričom každý má svoje špecifické vlastnosti. O ratane a ratanovej trstine sme si už napísali. Existujú však aj výrobky z klasickej trstiny či tŕstia, ktoré rastie vo vode alebo močariskách. Tento materiál je neuveriteľne pružný, a preto je ľahko použiteľný na pletenie výrobkov rôznych tvarov. Bambus je tvrdý a dutý, čo sa dá skvele využiť pri výrobe ľahkého nábytku.

Ratan a rôzne štýly interiéru

Možno to bude znieť neuveriteľne, ale ratan sa svojím vzdušným prírodným vzhľadom hodí do akéhokoľvek štýlu aranžovania. Krásne ho doplní ako po estetickej stránke, tak aj po praktickej, keďže sa veľmi ľahko udržiava v čistote. Svojou pružnosťou sa ponúka vo všemožných tvaroch, ktoré sa hodia aj do špecifickejších interiérov – stačí si len vybrať!

Ratanový nábytok a dekorácie v boho a etno štýle

Či už v prirodzenom odtieni alebo nafarbený na bielo či čierno, ratan vytvorí dokonalú kombináciu pre boho a etno štýl, ktoré zbožňujú prírodné materiály v interiéri. Vzory, typické pre tieto aranžovania, budú skvele ladiť s pletenou štruktúrou ratanových doplnkov a nábytku.

Škandinávske interiéry s ratanovými doplnkami

Keďže škandinávsky štýl je taktiež úzko prepojený s prírodou a má v obľube jednoduché geometrické tvary, ratan si tu určite ľahko nájde svoje miesto. Či už si vyberiete minimalistický ratanový úplet alebo tradičný hustý, s doplnkami a textíliami v škandinávskom štýle vytvoríte určite pútavú kombináciu. Jeho strohosť bude pôsobiť jemnejšie.

Farebný svet tropického štýlu

Samotný ratan pochádza z paliem rastúcich v tropických pralesoch – tropický štýl je pre neho preto priam stvorený! Uvidíte, ako nádherne bude vyzerať v aranžovaní s textíliami bujných farieb a kvetinových či živočíšnych vzorov džungle. Váš domov sa premení na štýlový dovolenkový raj!

Ratan a glamour štýl? Áno, je to možné!

Možno to znie ako nepravdepodobná kombinácia, ale aj skvostný glamour štýl sa rád nechá doplniť ratanom. Pôsobí prirodzene a nenútene aj v pompéznom interiéri a krásne vynikne s lesklými doplnkami, či luxusnými textíliami ako zamat alebo satén. K tomu si ho môžete vybrať aj v inom farebnom prevedení.

Vnútorný minimalizmus

Ak máte v obľube jednoduché aranžovanie bez príliš veľkého množstva dekorácií a doplnkov, ratanový nábytok si určite zamilujete! Jeho jedinečný dizajn totiž pekne vynikne aj úplne osamote. Svojimi tvarmi a predovšetkým štýlovým úpletom krásne doplní minimalistický priestor, dodá mu hrejivý, útulný pocit a pohodlie. Nič viac nie je treba!

Ako kombinovať ratan?

Vďaka svojej jemnej, svetlej farbe sa ratan skvele hodí k ďalším prírodným materiálom ako masívne drevo, bambus, trstina či iné prírodné vlákna. Touto kombináciou získate zladené teplé farby jemných odtieňov, ktoré budú pôsobiť hrejivo a upokojujúco. Ak máte chuť zaexperimentovať, stačí toto aranžovanie doplniť pestrými dekoráciami a textíliami, ktoré tu určite pekne vyniknú. Hodí sa predsa k akémukoľvek štýlu!

Elegantná a moderná dekorácia z ratanu

Ratan je naozaj vďačný prvok v každom interiéri. Ak chcete dodať priestoru moderný nádych, stačí ho skombinovať s materiálmi ako mramor, kameň, terazzo či keramika v rôznych textúrach. Pozrite sa s nami, ako by sa tu dala štýlovo zakomponovať napríklad aj modranská keramika. Pre ešte viac elegancie pridajte zamat, satén, plyš alebo ľan v podobe vankúšov, plédov či prehozov, ktoré mu zároveň dodajú hebkosť. Váš interiér bude dokonalý!

Ako sa starať o ratanový nábytok?

Ratan je síce odolný materiál, ale určite aj on potrebuje starostlivosť. Nie je to však nič náročné – stačí nábytok občas povysávať, aby ste z neho dôkladne odstránili prach, a následne ho pretrieť vlhkou handričkou. Počas zimy sa odporúča zvlhčiť ho vodou z rozprašovača, aby nestratil svoju farbu a pružnosť kvôli suchému vzduchu z radiátorov. Hračka, však? Pozrite sa aj na naše ďalšie tipy na upratovanie.

Aj vy ste sa zamilovali do ratanu? Je to láska na celý život, ktorá vás určite nesklame! Či už sa rozhodnete pre doplnky alebo rovno nábytok z tohto materiálu, vždy nádherne spestrí vaše aranžovanie. Nezabudnite, že skvele doplní všetky materiály v interiéri – stačí si teda len vybrať v akej forme.

Vneste do vášho domova vzletnosť a ešte viac pohodlia s ratanovým nábytkom, doplnkami a dekoráciami. Tento jedinečný prírodný materiál očarí svojím pôvabom a praktickým využitím nie len vás, ale aj každú návštevu. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!