Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Šatník v dome

Snívate o krásnom a praktickom šatníku, v ktorom máte všetko oblečenie, doplnky a obuv? Nie je to nereálne, a to dokonca ani vtedy, keď bývate v malom byte a nemáte miesto nazvyš. Riešením je malý šatník, ktorý kombinuje najmodernejšie spôsoby usporiadania a nechýbajú mu ani rôzne typy úložných priestorov. Okrem skriniek disponuje aj možnosťou zavesenia, ktorá je obzvlášť výhodná, keď máte veľa blúzok, šiat a kabátov. Túžite po poriadku a organizácii? Zoberte si papier, pero a prezrite si nápady ako zariadiť malý byt a šatník od Westwing.

Načo by ste sa mali zamerať pri kúpe šatníka do malej spálne?

Sociálne siete a filmy sú plné krásnych a veľkých šatníkov s množstvom úložného priestoru. Niečo podobné si môžete priniesť aj domov, stačia vám praktické vstavané skrine do spálne alebo šatníkový systém, ktorý sa zmestí aj do malého bytu.

Pri výbere šatníka je ale nutné sledovať niekoľko parametrov. Podľa nich zistíte, či sa vám do bytu hodí a zmestí:

  • rozmery – výška a šírka sú samozrejmosťou, ale nezabudnite ani na hĺbku, aby nábytok príliš netrčal a pritom dokázal uložiť potrebné veci. Ideálna hĺbka na vešanie aj ukladanie je 60 cm.
  • rozdelenie vnútorného priestoru – na čo všetko šatník v byte potrebujete? Skutočne vám stačia len police alebo budete potrebovať aj tyč na zavesenie blúzok a šiat?
  • dizajn – samozrejme, netreba zabúdať ani na samotné prevedenie šatníka. Pozrite na zariadenie interiéru a zistite, či je v správnej farbe a materiáli.

Malý šatník v spálni: jednotlivé riešenia

Malý šatník nájdete vo viacerých prevedeniach, vďaka čomu si môžete vybrať presne ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Otvorené šatníkové riešenia

Ak premýšľate, ako zariadiť malú spálňu a nechcete šatníku obetovať celú jednu miestnosť, môžete staviť na otvorené riešenie. Stačí, aby ste mu vyčlenili jednu časť miestnosti, ktorú oddelíte pomocou vysokého čela postele, paravánu alebo závesu. Následne sa zamerajte na samotné úložné priestory. Vyberte také, ktoré potrebujete, čiže police, zásuvky, tyč na zavesenie alebo regál. Vhodné sú aj vitríny, do ktorých vidíte a hneď po prvom pohľade viete, čo sa v nich nachádza.

Uzavreté šatníkové systémy a vstavané skrine

Ak nie ste milovníkom otvorených priestorov, využite uzavreté šatníkové riešenia, ktoré predstavujú klasické alebo vstavané skrine. Keď chcete, aby nábytok zapadol do celku, vyberajte skôr minimalistické modely bez rúčok a výrazných detailov. Na druhej strane, ak túžite po výraznom kúsku doplňujúcom spálňu, nebojte sa experimentovať s materiálom, farbou či dekorom. Pri skriniach takisto sledujte usporiadanie vnútorného priestoru, aby vám poskytli presne to, čo potrebujete.

Závesné skrinky a police nad posteľou

Nemáte veľa miesta a potrebujete využiť každý priestor? Navŕtajte nad posteľ poličky alebo regály a uskladnite oblečenie v nich. Inou alternatívou je špeciálny držiak, na ktorý odevy zavesíte. V takýchto prípadoch dbajte na to, aby vám oblečenie nezavadzalo pri spaní a nenarúšalo oddychovú zónu. Táto komplikácia sa dá ale ľahko vyriešiť pomocou skríň umiestnených nad lôžkom, ktoré odevy skryjú.

Úložné boxy a úložné priestory pod posteľou

Obuv a doplnky môžete skladovať aj v štýlových a moderných úložných boxoch či dokonca truhliciach. Tým nájdete miesto za posteľou, vedľa šatníkovej skrine alebo v prázdnom rohu. Boxy majú dnes tisícky farebných prevedení, čím predstavujú aj jednoduchú dekoráciu.

TIP: Veľa miesta ušetríte aj úložnými priestormi pod posteľou, ktoré majú zvyčajne formu zásuviek. Keďže sú spravidla väčšie, môžete do nich vložiť aj masívnejšie a rozmernejšie kúsky oblečenia.

Je lepšie zvoliť otvorený alebo uzavretý šatník?

Keď premýšľate nad tým, ako zariadiť malý byt, máte pred sebou dve možnosti: buď zvolíte otvorený, alebo uzavretý šatník v byte. Oba varianty majú svoje výhody aj nevýhody:

  • otvorený šatník – dá sa prispôsobiť presne podľa vašich predstáv a skladáte si ho teoreticky sami. Je výborný do malých priestorov a predstavuje aj výborné zariadenie predsiene. Jeho menšou nevýhodou je to, že nevytvára jednu líniu a ak ho nezakryjete, napríklad závesom, je doň vidno.
  • uzavretý šatník – má výhodu v tom, že vďaka klasickým alebo posuvným dverám sa dá zatvoriť. Pôsobí minimalisticky a nevadí, keď v ňom máte neporiadok. Menšou nevýhodou je, že ak si šatníkovú skriňu nedáte robiť na mieru, jej vnútorné rozdelenie neviete ovplyvniť.

Ak neviete, aký typ nábytku umiestniť do otvoreného šatníka, inšpiruje vás náš moadboard od Westwing a ako správne postupovať pri otvorenom šatníku

Otvorený a uzavretý šatník sa dá niekedy aj navzájom kombinovať. Ak vám teda zostane miesto, veľkú šatníkovú skriňu doplňte rôznymi regálmi, závesnými tyčami a stojanmi.

Na čo všetko netreba zabudnúť pri zariaďovaní malého šatníka?

Na rozdiel od väčšieho šatníka, malý musí z menšieho priestoru vyťažiť maximum, aby ste doň uložili všetko, čo potrebujete. Preto sa zamerajte na jeho vnútorné členenie, ktoré by malo obsahovať:

Police a zásuvky

Police a zásuvky sú alfou a omegou celého šatníka. Slúžia na uskladnenie svetrov, tričiek, mikín a všetkého, čo sa dá poskladať a uložiť na seba. Šatníkové skrine či otvorené riešenia by mali kombinovať hneď niekoľko políc, od tých vyšších až k nižším a užším. To isté platí aj pri zásuvkách, ktoré by mali byť dostatočne hlboké, aby sa do nich zmestili aj hrubšie svetre, no niektoré musia byť plytšie, aby ste do nich dali napríklad spodnú bielizeň, šperky a doplnky.

Tyč na zavesenie

Mnohí často tyč na zavesenie oblečenia podceňujú a myslia si, že nie je potrebná. Opak je však pravdou a vo vašom šatníku by určite nemala chýbať. Pomôže vám pri skladovaní jemnejších blúzok, sukní, šiat a veľmi krčivých vecí. Časť s tyčou na zavesenie by mala byť dostatočne vysoká, aby ste na vešiak mohli zavesiť okrem blúzok aj dlhé kabáty, nohavicové kostýmy a obleky.

Ďalšie praktické riešenia

Okrem políc, zásuviek a závesných systémov sú potrebné aj ďalšie praktické riešenia, ktoré skladovanie pozdvihnú rovno o niekoľko úrovní. Sú to napríklad škatule a boxy na menej používané veci či doplnky, košíky a rôzne nádoby vhodné na uskladnenie drobností. Výborným pomocníkom je aj stojan na oblečenie a regály, ktoré môžu predstavovať doplnok k šatníkovej skrini.


Návrh od Westwing ako usporiadať malý šatník pre ňu a pre neho – kliknite si na obrázok dole a odomknite obsah

3 kroky ako udržiavať poriadok v malom šatníku

  1. Trieďte podľa typu alebo farby

    Aby bol v šatníku poriadok, musíte si osvojiť nejaký zo spôsobov skladovania. Niektorí skladujú podľa farby, iní zas podľa materiálu alebo typu oblečenia. Je na vás, čo si zvolíte, no platí, že vám systém musí vyhovovať. Len tak ho budete dodržiavať a nestane sa, že nejakú vec necháte na posteli alebo v úplne inej časti šatníka.
  2. Vytvorte priestor na dýchanie a stavte na organizéry

    Všetky veci musia mať svoje miesto, aby nevytvárali chaos. Na maličké kúsky, ako sú ponožky či šperky, využite organizéry, ktoré vložíte na poličku alebo do zásuvky. Následne myslite aj na to, že odevy nesmú byť na sebe príliš natlačené, aby sa neničili a nezatuchli. Ukladajte ich tak, aby im zostal priestor na dýchanie, čím si zaistíte aj poriadok a to, že všetko, čo potrebujete, nájdete v zlomku sekundy.
  3. Sezónne kúsky pravidelne meňte

    Nezabúdajte, sezónne kúsky, napríklad kabáty, zimné bundy či prechodné plášte musíte pravidelne meniť. Po skončení jedného obdobia dajte veci preč, aby vám zbytočne nezavadzali. V klasickom šatníku, kde tieto veci skladujete celoročne, ich posuňte do zadnej časti.

Vytvorte si svoj vysnívaný šatník v byte, ktorý poskytne úložný priestor a raz a navždy vyrieši problém s nedostatkom miesta. Skledujte všetky naše inšpirácie pre malý byt a pomocou praktických tipov sa stanete profesionálom pre malé priestory.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!