Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
nápady ako vyčistiť kanvicu

Kanvica je nenahraditeľným pomocníkom v domácnostiach a preto má svoje čestné miesto na kuchynskej linke. Aké by to bolo ráno bez čerstvej kávy alebo čaju? Dnes vám poradíme, ako vyčistiť kanvicu tak, aby vyzerala ako nová! Kanvica nám bezpečne zovrie vodu na nás obľúbený ranný nápoj, aj keď máme oči otvorené len z polovice. Ku rýchlovarnej kanvici sa taktiež ponáhľame vždy, keď k nám domov zavíta návšteva. Aby vám kanvica vydržala slúžiť čo najdlhšie, pripravili sme pre vás šesť tipov, ako jej prinavrátiť čistotu a lesk.

Ako sa tvorí vodný kameň v kanvici?

Odkiaľ sa v kanvici berú nečistoty, keď v nej ohrievame výlučne len čistú vodu? Odpoveď sa skrýva v samotnej otázke: nečistoty v podobe vodného kameňa vo vnútri kanvice má na svedomí práve voda.

Voda obsahuje minerály vápnik a magnézium, ktoré sa pri zahriatí a následnom ochladení z vody vylúčia v podobe usadeniny. Táto usadenina je poväčšine biela, v ojedinelých prípadoch býva sfarbená aj do žlta alebo do hneda. Vodný kameň sa usádza na každom kuchynskom spotrebiči, ktorý je v kontakte s vodou, od pračky až po kanvicu.

Tipy na upratovanie kuchyne preto, okrem toho ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty, zahŕňajú aj rady ako odstrániť vodný kameň. V závislosti od kvality vašej vody sa vodný kameň v kanvici nahromadí za niekoľko týždňov až mesiacov. Prečo by ste ho však mali včas odstrániť?

Vodný kameň v kanvici ovplyvní chuť vášho nápoja a voda sa kvôli nemu bude zohrievať dlhšie. Pravidelným čistením predĺžite životnosť kanvice a k tomu ušetríte aj peniaze na jej prevádzku. Podľa odborníčky na údržbu domácnosti Marie Kondo vám navyše čistenie dokáže zlepšiť aj náladu. Poradíme vám, ako vyčistiť kanvicu zvnútra aj zvonka. Vyhrňte si rukávy a pustite sa do čistenia.

Domáce metódy ako vyčistiť kanvicu od vodného kameňa

Rýchlovarnú kanvicu používame niekoľkokrát denne a je preto len prirodzené, že si nahromadený vodný kameň nevšimneme okamžite. Začleňte preto čistenie kanvice do svojho pravidelného upratovania a nahromadený vodný kameň vás už viac neprekvapí. Poriadok v kuchyni môžete udržiavať aj doma vyrobenými prostriedkami, ktoré vám ušetria financie aj miesto na uskladnenie čistidiel v skrinkách.

1. Ako vyčistiť kanvicu a odvápniť ju kyselinou citrónovou?

Použitie potravinárskej kyseliny citrónovej na odstránenie vodného kameňa z kanvice je bezpečné a efektívne. Nasypte do kanvice 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej a zalejte vodou do polovice. Nechajte odstáť podľa potreby až po dobu troch hodín, alebo cez noc. Ráno vodu v kanvici raz prevarte a vylejte do umývadla. Ako posledný krok v kanvici dva až trikrát zovrite čistú vodu a vylejte. Vaša, teraz už čistá kanvica, je pripravená na použitie.

2. Ako vyčistiť kanvicu pomocou sódy bikarbóny

Sóda bikarbóna je overeným domácim čistidlom aj na čistenie mosadze, či na čistenie žehličky. Ako vyčistiť kanvicu za pomoci sódy bikarbóny? Nasypte do kanvice jednu lyžičku sódy bikarbóny, zalejte vodou a nechajte zovrieť a pôsobiť najlepšie cez noc. Ráno vodu vylejte, opláchnite kanvicu a smelo si v nej ohrejte vodu na čaj alebo kávu. Odstránený vodný kameň už neovplyvní ich chuť. Podobné recepty nájdete aj v článku ako vyčistiť žehličku.

3. Ako vyčistiť kanvicu octom?

Pri čistení kanvice octom nalejte do kanvice ocot a vodu v pomere 1:1. Vodu s octom nechajte raz zovrieť a pôsobiť v kanvici po dobu 15 – 20 minút. Na záver vodu s octom vylejte a kanvicu poriadne opláchnite. Ocot je veľmi silné čistidlo a pomôže vám udržať poriadok v kuchyni. Jeho nevýhodou pri čistení kanvice je však zápach, ktorý môže byť niekomu nepríjemný.

4. Čistenie kanvice pomocou Coca-Coly

Prvá elektrická rýchlovarná kanvica bola vyrobená v Amerike už v roku 1891. Zovrieť v nej vodu trvalo pre porovnanie s dnešnými kanvicami až 12 minút. O 130 rokov neskôr najvýkonnejšie kanvice zvládnu tú istú úlohu za 2 – 3 minúty. Roky používania kanvíc v domácnostiach nás naučili aj mnoho iných trikov, ako kanvicu efektívne vyčistiť. Na jemné a účinné čistenie keramických kanvíc môžete použiť coca colu, pepsi, alebo akýkoľvek iný bublinkový nápoj. Nalejte do kanvice jeden pohár coca coly, dolejte vodou a nechajte zovrieť. Pre lepší efekt môžete pridať lyžicu sódy bikarbóny. Kanvicu na záver opláchnite.

5. Zemiakové šupky ako pomôcka na čistenie

Ďalší overený spôsob, ako vyčistiť kanvicu, je za použitia zemiakových šupiek a citrónovej kôry. Tieto ekologické tipy na upratovanie domácnosti využijú naplno váš odpad z varenia. Jednoducho prevarte v rýchlovarnej kanvici zemiakové šupky, vodu vylejte a opakujte dovtedy, kým nie je kanvica čistá podľa vašich želaní. Zakaždým použite nové šupky zo zemiakov. A čo sa týka citróna, prevariť v kanvici môžete len jeho kôru, alebo celý jeden nakrájaný citrón. Tento spôsob je na sto percent organický, efektívny a zanechá po sebe sviežu vôňu.

Ako sa starať o kanvicu?

Ako odporúča Marie Kondo, spravte si z čistenia pravidelný rituál a vo vašej domácnosti sa budete cítiť vždy príjemne. Okrem odvápnenia kanvice sa pravidelne starajte aj o jej povrch. Kanvica je spotrebič, ktorý je neustále na očiach, preto by mala byť čistá aj z vonkajšej strany. Rýchlovarné kanvice sa predávajú v početných prevedeniach a farbách, o čom vás presvedčí aj online ponuka kanvíc v internetovom obchode Westwing.

  • Aby sa vaša štýlová kanvica vždy vynímala na linke v plnej kráse, jej povrch pravidelne odmasťujte.
  • Použiť na to môžete handričku s octom, sódou bikarbónou alebo prípravkom na umývanie riadu.
  • Na čistenie kanvíc z nerezu môžete použiť aj handričku s pár kvapkami oleja.
  • Olej odstráni aj zaschnuté mastné fľaky z kanvice, ktorá sa nachádza blízko vášho sporáku.

Spôsoby, ako doma zmäkčiť vodu

Tvrdá voda v domácnostiach spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie vašich spotrebičov a taktiež oblečenia pri praní. Tvrdá voda taktiež vplýva na kvalitu vašich vlasov a pokožky a v niektorých domácnostiach môže prerásť do väčšieho problému. Poradiť si s tvrdou vodou môžete hneď niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je používanie filtračných kanvíc v kuchyni, alebo umiestnenie filtračných kryštálov k  potrubiu. Najefektívnejším riešením z dlhodobého hľadiska je zakúpenie a inštalácia zmäkčovača vody na hlavný prívod vody do domácnosti.

Na Westwing je vždy bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.