Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Tipy na čistenie mosadze

Mosadz a doplnky z nej boli v interiérovom dizajne populárne hlavne v 80.tych rokoch minulého storočia. Na čistenie mosadze majú preto vaše mami a staré mami určite niekoľko overených tipov. Ktoré domáce triky zaručene fungujú? Mosadz zažíva v posledných rokoch veľký návrat a vyzerá to, že tento trend tu na niekoľko rokov zostane. Ak aj vy vlastníte niektoré z aktuálnych trendy kúskov z mosadze, určite vás zaujíma aj ich údržba. Poradíme vám, ako udržiavať váš mosadzný stolík, ako čistiť doplnky do kuchyne z mosadze a ako vrátiť lesk zašlej lampe. A to všetko vďaka prípravkom, ktoré máte doma.

Mosadz, súčasť výzdoby interiéru

Mosadz sa používa ako materiál na zariaďovanie interiéru od polovice 19. storočia, k čomu výrazne prispela industriálna revolúcia. Je to zliatina medi so zinkom s prímesami, je nenáročná na tvarovanie a vyrába sa v rôznych farbách. Dnes v interiéroch vídať mosadzné doplnky od zašlej bronzovej až po lesklú zlatú na miestach, kde nahradili naleštený chróm. Mosadzné detaily nájdeme na konferenčných stolíkoch, sedačkách, lampách, kľučkách a kuchynskom zariadení.

Mosadz je veľmi univerzálny interiérový materiál a nie je typická len pre jeden štýl bývania. Jej nostalgický nádych a vlastnosť odrážania svetla lichotia každému interiéru, od provensálskej kuchyne cez orientálnu obývačku až po boho spálňu. Ako do svojho domova mosadz začleniť? Začnite tým, že vymeníte v byte kľučky a kuchynské úchytky za mosadzné.

Svoj byt môžete okrem nábytku s mosadznými prvkami ozdobiť aj lampami či zrkadlom v mosadznom ráme. Na stránkach e-shopu WestwingNow nájdete elegantné mosadzné doplnky aj pre svoj domov. Mosadz však v interiéri najlepšie vynikne, keď je čistá a naleštená. Poradíme vám preto, ako na čistenie mosadze.

8 domácich trikov na čistenie mosadze

V domácich potrebách nájdete širokú ponuku prostriedkov na čistenie mosadze. Dve storočia používania mosadzných predmetov v domácnostiach nám však zanechali aj overené domáce metódy jej čistenia. Ich výhodami sú nižšia cena a stopercentne ekologické zloženie. Výrobou vlastných čistiacich prostriedkov na mosadz z ingrediencií, ktoré máte v domácnosti, navyše ušetríte miesto v poličke s čistiacimi prostriedkami.

Na často používaných kuchynských predmetoch a kuchynskom vybavení vzniká patina, ktorá znižuje ich lesklosť. Poradíme vám tie najlepšie triky, ako im ju prinavrátite. Ich výhodou je opäť ušetrenie financií a ľahká dostupnosť – ingrediencie máte zaručene v kuchyni aj teraz.

Je vôbec ešte nad čím váhať? Pred použitím niektorého z našich tipov sa najprv uistite, že vaša mosadz nie je lakovaná. Lakovaná mosadz sa neodporúča čistiť agresívnymi látkami, postačí vám na to mydlo a voda. Ostatné druhy mosadze sa neumývajú, pretože voda by ich mohla zbaviť zaujímavých detailov. Čistiť sa neodporúča ani historické kúsky, ktorým vzniknutá patina pridáva na hodnote a unikátnosti.

#1 Čistenie mosadze pomocou sódy bikarbóny a octu

Zmiešajte sódu bikarbónu, alebo jednoducho jedlú sódu, s octom tak, aby sa vytvorila homogénna masa. Túto pastu rovnomerne naneste na mosadzný predmet a nechajte pôsobiť predtým, ako povrch začnete čistiť kefkou. Nakoniec mosadz utrite handričkou a nechajte vyschnúť. Tento domáci trik vám pomôže aj pri otázke ako vyčistiť žehličku.  

#2 Čistenie mosadze citrónovou šťavou

Kyselina v citróne je veľmi účinným domácim čistidlom. Citrónová šťava skvele vyčistí aj vašu mosadz a pomôže vám aj pritom ako vyčistiť kanvicu. Zmiešajte šťavu z polovice citróna aj so soľou pre lepší výsledok. Hmotu opäť naneste na usadeniny a handričkou vyleštite. Táto metóda nebude však dostatočne silná na odstránenie zašlej špiny.

Na Westwing naďalej prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

#3 Čistenie mosadze za pomoci octu

Z octu je možné vyrobiť celú škálu domácich prostriedkov na čistenie. Nájdete ho nielen v návode na čistenie mosadze, alebo aj v tipoch, ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty. Zmiešajte rovnaké množstvo soli a múky a prilejte k nim dostatočné množstvo octu tak, aby vznikla hustá pasta. Touto hmotou vyčistite svoje mosadzné predmety pomocou navlhčenej handry.

#4 Čistenie mosadze za pomoci cibule

Pri krájaní cibule na čistenie mosadze sa vám po lícach možno skotúľa pár sĺz, výsledok vás však isto poteší. Nakrájanú cibuľu nechajte bublať v hrnci s vodou po dobu dvoch hodín. Cibuľu sceďte a do vzniknutého vývaru ponorte svoje mosadzné predmety na ďalšiu hodinu. Nakoniec ich vyleštite handričkou.

#5 Čistenie mosadze paradajkami

Enzýmy v paradajkách sa postarajú o vyčistenie mosadze za vás. Naneste handričkou na mosadz paradajkový pretlak alebo obyčajný kečup. Zapracujte ho do povrchu handričkou, utrite a nechajte vyschnúť.

#6 Vyrobte si čistidlo zo zemiaku

Áno, aj obyčajné zemiaky pomôžu prinavrátiť vašim mosadzným dekoráciám lesk. Rozkrojte zemiak na polovicu, posypte jeho vnútro jedlou sódou a môžete začať s čistením mosadzného povrchu. Krúživými pohybmi nanášajte jedlú sódu spolu so šťavou zo zemiaku na mosadz a na záver opäť utrite handričkou dosucha.

#7 Prípravky na čistenie prírodnej mosadze

Prírodná mosadz býva lesklejšia a žiarivejšia, ako mosadz s ochranným povrchom. Rýchlejšie sa na nej však vytvára patina a mali by ste sa jej preto dotýkať čo najmenej. To sa však netýka jej čistenia. Aby ste prírodnú mosadz udržali čo najlesklejšiu, použite opäť prostriedky vyrobené zo soli, octu, múky, citróna a jedlej sódy. Použiť môžete aj nasledujúce metódy.

#8 Zubná pasta na čistenie prírodnej mosadze

Prírodnú mosadz môžete vyčistiť s malým množstvom bielej zubnej pasty, nie však s gélu na čistenie zubov. Zubnú pastu zmiešajte s vodou, naneste na mosadz a nechajte pôsobiť. Nakoniec ju zotrite a za pomoci handry uložte naspäť na miesto tak, aby ste sa jej povrchu nedotkli prstami.

Tip: Pozrite sa vo videu ako jednoducho vyčistiť mosadzné uchýtky na kuchynskej linke.

Tipy na starostlivosť o mosadz

Aby vám vaše štýlové mosadzné doplnky do bytu a zariadenie vydržali čo najdlhšie, venujte im pravidelnú starostlivosť. Mosadzné predmety nikdy neumývajte v umývačke riadu a taktiež nepoužívajte agresívne čistidlá v prípade lakovanej mosadze. Ako sme už spomínali, lakovanú mosadz je najlepšie čistiť vodou s mydlom a následne poriadne vysušiť handrou. Na leštenie a čistenie mosadze používajte výhradne jemné handričky a kefky. Kovové kefy na čistenie môžu mosadzný povrch poškriabať a to určite nie je vašim zámerom.

Na záver čistenia svoje mosadzné doplnky nezabudnite naleštiť prípravkom na leštenie mosadze. Leštením mosadze nielen zvýšite jej lesk, ale aj predĺžite dobu do ďalšieho čistenia. Krásne a moderne zariadený domov treba pravidelne udržiavať a lesklá mosadz mu dodá na elegancii.

Zaujíma vás ako vyčistiť aj iné predmety vo vašej domácnosti? Pozrite si naše ďalšie tipy na upratovanie, kde vám poradíme ako na čistenie a upratovanie domácnosti, ako napríklad: