Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
čistota a poriadok v kuchyni

Opäť neviete nájsť svoju obľúbenú obracačku, neustále premiestňujete drobné spotrebiče z jednej strany pracovnej dosky na druhú a o pravidelne rozsypaných cestovinách ani nehovoriac? Správna organizácia kuchyne je pri snahe o dokonalé bývanie jednou z najväčších výziev. Skúsme sa preto spolu pozrieť, ako si zjednodušiť každodenný pobyt v nej. S radami našich odborníkov rýchlo a bez námahy vytvoríte trvalý poriadok v kuchyni zariadenej v byte či v rodinnom dome. Nasledujúce nápady si hravo poradia s malými i veľkými priestormi.

Poriadok v kuchyni: 8 tipov ako ju vhodne usporiadať

Tiež vlastníte desať varešiek, tri sady nožov, rôzne krájače, naberačky, misy a množstvo elektrických pomocníkov? Či chceme alebo nie, kuchyňa predstavuje miestnosť s najväčším počtom predmetov. Nečudo teda, že upratovanie tu zaberie také množstvo času. Inšpirujte sa našimi tipmi a ušetrenú energiu venujte príjemnejším činnostiam.

1. Pracovná doska

Prívlastok “pracovná” má z dobrého dôvodu. Prioritne má slúžiť na prípravu chutných pokrmov či zábavné pečenie s deťmi. Krokom číslo jeden by teda malo byť odstránenie všetkého nepotrebného, čo tu zaberá miesto. Kávovar či rýchlovarnú kanvicu pravdepodobne využívate denne, no hriankovač a váhu asi môžete dať preč z dohľadu. A taktiež vám poradíme ako vyčistiť kanvicu od vodného kameňa.

2. Kuchynské skrinky

Neváhajte ich využiť naplno. K vysnívanému poriadku pomôžu rozličné organizéry do zásuviek, prípadne štítky, ktorými jasne označíte obsah nádob v jednotlivých skrinkách. Špeciálnu pozornosť si zaslúžia potravinové skrinky. Praktické je rozdeliť si najpoužívanejšie suroviny na niekoľko kategórií a držať ich pri sebe. Teda mať na jednom mieste napríklad všetko sypké (múky, cukry, ryžu atď.), zvlášť sladkosti, slané pochutiny, konzervy, zaváraniny a ostatné.

Radi pri varení používate koreniny a bylinky? Ak ich skladujete v priehľadných koreničkách, držte ich v tme a suchu. Prideľte im čestné miesto v zásuvke blízko varnej dosky.

Tip: Nikdy nedržte v jednej skrinke jedlo a zároveň čistiace prostriedky. Kuchynská chémia by zároveň mala byť mimo dosahu detí.

3. Žiaden prebytok

Všetok riad a kuchynské náčinie sa musí zmestiť do úložného priestoru, ktorý máte k dispozícii. Ak to tak nie je, bude nutné zapojiť svoje kreatívne ja. Jednou z možností je rozdeliť vnútorný priestor vyšších skriniek na dve poschodia. Vložením police tak získate niekoľko cenných centimetrov. Do rohových skriniek sa zase môže hodiť výsuvný systém, ktorý je ideálny na umiestnenie hrncov a panvíc. Predmety v širokých zásuvkách jednoducho usporiadate pomocou rôznych oddeľovačov.

4. Stavte na pekné police

Nefandíte vysokým kuchynským linkám siahajúcim až po strop? Voľné miesto na stene sa dá využiť efektívne. Niekoľko drevených poličiek poslúži hneď dvojakému účelu – tomu praktickému i dekoratívnemu. Vedľa štýlových hodín môžete položiť sklenené dózy s farebnými cestovinami a moderná kuchyňa je na svete. Inšpirácie na moderné kuchyne nájdete aj u nás v kategórii zariadenie kuchyne.

Výborným nápadom pre police namontované nižšie sú malé úložné boxy alebo pekné košíky. Skvele poslúžia na drobnosti ako sú spinky, gumičky, štipce na otvorené vrecká s potravinami alebo rezervné batérie do spotrebičov.

5. Video, ako na ukladanie doplnkov a potravín v regáli

  1. Suroviny na pečenie, cestoviny, ryžu či iné suroviny potrebné k vareniu skladujte v nádobách, ktoré majú jednotný dizajn.
  2. Koreniny skladujte pre lepšiu organizáciu v priehľadných nádobách a ukladajte ich do škatúľ alebo boxov.
  3. Otvorené balenia skladujte v nepriehľadných škatuliach.
  4. Vytvorte miesto na odkladanie octu a oleja, aby ste ho mali vždy po ruke. Navyše, ocot a olej v pekných sklenených dávkovačoch bude slúžiť aj ako dekorácia.
  5. Svoju pozornosť venujte aj prehľadnému triedeniu a ukladaniu hrncov a pokrievok.

6. Nebojte sa zbaviť starých vecí

Nič vám v kuchyni nevytvorí toľko miesta ako poctivá inventúra. Povaľuje sa u vás niekoľko ručných mixérov, množstvo nepoužívaných dóz alebo plechy, na ktorých ste nepiekli už roky? Preč s nimi. Nefunkčné pomôcky odprevaďte na zberný dvor a tie v dobrej kondícii, ktoré sú len navyše, darujte známym alebo na charitu. Aby ste to nemuseli robiť pravidelne, pri kúpe akéhokoľvek nového kúsku, ten starý z kuchyne hneď vyhoďte. Tak sa v nej obklopíte len potrebnými vecami a nič vám nebude zbytočne zavadzať.

Množstvo ďalších inšpirácií a praktických nápadov ako využiť priestor naplno nájdete aj na webe Westwing. Registrujte sa bezplatne a skrášlite si domov výnimočným dizajnovým nábytkom a doplnkami z našej ponuky.

7. Upratovanie domácnosti na poslednú chvíľu

Nečakané návštevy majú svoje čaro. Nie však v momente, keď máme v kuchyni najväčší neporiadok za posledného pol roka. Aby vás návšteva ani v takejto chvíli nevyviedla z miery, je nevyhnutné byť vopred pripravený. Na superrýchly poriadok v kuchyni postačí jedna poloprázdna zásuvka, do ktorej v prípade núdze jednoducho nahádžete všetko, čo má pred svetom zostať skryté. Rovnako poslúži aj dostatočne veľká škatuľa alebo prepravka, ktorú po naplnení dočasne premiestnite, napríklad, do komory.

8. Postarajte sa aj o chladničku

Nákupné zoznamy, magnetky, recepty, potvrdenia z čistiarne a podobne. Aj vy na tej svojej nachádzate všeličo? Chladnička by nám však mala slúžiť najmä zvnútra. Poriadok v kuchyni spravíte aj tak, že odkazom a rôznym zoznamom nájdete nové miesto. Napríklad tak, že si do kuchyne umiestnite nástenku. Ak na jej zavesenie na stene nemáte miesto, riešením je jedálenský stôl so skrytými priehradkami alebo úzkou zásuvkou.

4 základné tipy ako udržať poriadok v kuchyni

Dosiahnuť pocit čistej a usporiadanej domácnosti vám umožnia i celkom jednoduché riešenia. Na niektoré je dobré myslieť už pri zariaďovaní kuchyne, po iných sa dá siahnuť kedykoľvek.

1. Kúzelné podložky

Sú z nepriepustnej gumy, dajú sa nastrihať na ľubovoľný rozmer a zoženiete ich v každých domácich potrebách či v obchodoch s bytovými doplnkami. Reč je o podložkách, ktoré možno vložiť do každej skrinky a zásuvky. Výhodou je to, že ich po zašpinení stačí vyprášiť alebo pretrieť mokrou utierkou. Váš nábytok navyše ochránia pred mechanickým poškodením ostrejšími predmetmi.

2. Zdanlivo neviditeľný neporiadok

Všimli ste si, že na štruktúrovaných povrchoch sú nečistoty menej vidieť? Farby a vonkajšie prevedenie kuchynskej pracovnej dosky preto vopred zvážte. Neutíchajúcim trendom sú povrchové úpravy imitujúce motív mramoru alebo zrniek piesku. Čím výraznejšia štruktúra, tým skôr sa v kuchyni stratia nepríjemné omrvinky. Ten istý trik môžete použiť aj pri výbere obrusov alebo stolového prestierania.

Lepkavý povrch sa na kuchynskej linke a spotrebičoch usádza počas varenia a na skrinky sa dostane aj z vašich rúk. Nemajte obavy, my vám taktiež poradíme ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty tak, aby vám čistenie nezabralo veľa času.

3. Kuchynský ostrovček

Zišlo by sa vám v tejto časti bytu viac pracovného a úložného priestoru? Praktický kuchynský ostrovček vám zabezpečí oboje. V prípade, že u vás obývačka s kuchyňou tvoria jeden väčší priestor, dajú sa ním jednotlivé zóny skvele oddeliť. Pridaním pohodlných barových stoličiek z jednej strany získate možnosť pohostiť návštevy aj inde ako pri konferenčnom stolíku.

4. Skladovanie potravín

Chladnička a skrinky ukryté v kuchynskej linke nemusia byť jediným miestom na uskladnenie potravín. Pri plánovaní bývania preto aj architekti a dizajnéri radi zdôrazňujú praktický aspekt komory alebo špajzy. Dnes ich, našťastie, nájdeme i v mnohých panelákoch. Aké zásady sa tu oplatí dodržiavať?

  • suroviny, ktoré používate pravidelne, odkladajte na police vo výške ramien, resp. očí
  • v miestnosti držte stabilnú teplotu a sucho
  • ťažké nádoby s veľkými zaváraninami alebo fľaše s nápojmi nechajte na zemi
  • dózy s trvanlivými potravinami poctivo označte

5. Veľký poriadok v kuchyni

Raz do roka určite každý z nás robí veľké upratovanie. Veci, ktoré sme nepoužili v priebehu posledných dvanástich mesiacov, musia z kola von. Bez zbytočnej nostalgie tak pokojne môžete vyhodiť všetko, čo máte doma dvakrát, predmety, ktoré ste dostali a nikdy v praxi neotestovali alebo to, čo sa vám po čase len prestalo páčiť a už dlho zapadá prachom.

Zdá sa, že sen o upratanej kuchyni nemusí byť nesplniteľný. Skúste niektoré zo spomínaných rád našich odborníkov a neporiadok sa tej vašej bude odteraz oblúkom vyhýbať: