Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Marie Kondo: keď sa upratovanie stáva zábavou

Rituál, ktorý dokáže zmeniť celý život od základov. Tak vníma upratovanie našich domovov Marie Kondo, celosvetovo uznávaná odborníčka na všetko, čo súvisí s organizovaním domácnosti. Upratovať predsa viem a nie je na tom nič zábavné!, poviete si. Metóda Marie Kondo však nie je o maličkostiach, ako denne umyť riady a odložiť oblečenie do koša na bielizeň. Systém KonMari spočíva v hlbšej filozofii, obklopiť sa len vecami, ktoré nás napĺňajú radosťou a robia náš život krajším. Predstavujeme vám tie najlepšie tipy na upratovanie s metódou KonMari, ktoré vnesú harmóniu, pohodu a radosť aj do vášho domova.

Kto je Marie Kondo?

Marie Kondo je Japonka, ktorá našla svoje životné poslanie v organizovaní a upratovaní interiérov. Marie vydala o svojej metóde KonMari niekoľko kníh a má v Amerike vlastnú televíznu šou Upratujte s Marie Kondo. Marie sa začala vzdelávať v oblasti upratovania už v pätnástich rokoch. V škole organizovala poličky s knihami a vo voľnom čase lúskala jeden magazín o bývaní za druhým. Marie zažila prevratný moment vo svojej záľube upratovať už v tomto skorom veku.

Podľa vlastných slov po veľkom triedení a vyhadzovaní vecí zo svojej izby stratila na dve hodiny vedomie. Keď sa prebrala, prišla jej na um myšlienka nesústrediť sa tak veľmi na to, čo vyhodiť. Dôležitejšie odrazu bolo sústrediť sa na to, ktoré predmety si ponechať. A na tomto princípe hľadania vecí, ktoré v nás prebúdzajú „záblesky radosti“, vybudovala Marie Kondo svoju kariéru.

Marie Kondo a jej metóda KonMari

Metóda organizovania domovov KonMari, ktorú Marie Kondo založila, nie je totožná s minimalizmom. Minimalizmus je životná filozofia, obklopiť sa len predmetmi, ktoré potrebujeme. Marie Kondo nás učí obklopiť sa predmetmi, ktoré milujeme. Udržiavať poriadok v kuchyni alebo v skrini nikdy nebolo takéto systematické a dôkladné. Prinášame vám krok po kroku návod, ako čo najefektívnejšie zorganizovať v tomto duchu aj zvyšok svojej domácnosti.

Nájdite dôvod, kvôli ktorému chcete upratovať

Upratovanie domácnosti podľa metódy KonMari je prepojené s hlbšou filozofiou života. Predstavte si dokonalý život, ktorý chcete žiť a podľa neho upratujte. Chcete sa v živote oslobodiť od minulosti a pohnúť sa ďalej v kariérnom, aj osobnom raste? Začnite zbavením sa zbytočností a spomienok, ktoré vás držia v minulosti. Inými slovami, poriadne si upracte. 

Upratujte podľa kategórie

Metóda KonMari pristupuje k upratovaniu podľa kategórie, nie podľa izby. Poriadok v skrini zahŕňa aj simultánne upratanie komody, šatníku na chodbe a aj sezónneho oblečenia pod posteľou. Marie rozlišuje päť kategórií pri upratovaní: oblečenie, knihy, papiere, rôznorodé (komono) a na záver predmety sentimentálneho charakteru. Pri pohľade na hromadu vecí naraz, budete mať jasnejšiu predstavu o tom, čo si ponechať a čo nie.

Naučte sa vyhadzovať

S upratovaním v štýle KonMari začnite hneď ráno a nevolajte si k nemu žiadnych pomocníkov. Všetky veci, ktoré upratujete, berte po jednej do rúk. Kým sa ich dotýkate, pýtajte sa samých seba, či vo vás táto vec prebúdza radosť. Ak odpoveďou nie je jednoznačné áno, nemá tento predmet u vás ďalej čo hľadať.

Stanovte si reálne ciele

Pri kategorickom upratovaní je dôležité pozbierať predmety z celého domu, vrátane pivnice a povaly. Vyčleňte si preto na danú kategóriu dostatok času, pokojne aj jeden celý víkend. Do rôznorodej kategórie komono spadá napríklad kozmetika, elektronika, pomôcky na šport, kuchynské riady a podobne.

Marie Kondo: počúvajte svoje srdce

Pri triedení vecí rozmýšľajte viac srdcom ako rozumom. Častokrát robíme pri upratovaní tú chybu, že rozmýšľame v štýle čo keď. Čo keď sa nám tie žiarovky do lampy, ktorá sa už dávno rozbila, budú ešte hodiť. Vyhodiť odbitý tanier? Čo keď k nám príde početná návšteva a bude nám jeden chýbať. Namiesto prečo si nejakú vec ponechať sa zamerajte na to, prečo by ste ju nemohli vyhodiť. Keď nebude chýbať vášmu srdcu, pravdepodobne nebude chýbať ani vašej domácnosti.

Organizácia oblečenia

Poriadok v skrini začína vyradením kúskov, ktoré nosíme len veľmi málo alebo vôbec. Ďalším krokom je uloženie zvyšných vecí naspať do šatníka. Podľa metódy KonMari je najlepšie oblečenie zrolovať a uložiť do zásuviek vertikálne. Preto zabudnite na stavanie takzvaných komínkov a začnite rolovať. Vaše tričká a nohavice tak zostanú nepokrčené a vy ich s prehľadom všetky ľahko uvidíte. Saká, kabáty, bundy, blúzky a šaty je šetrnejšie povesiť na vešiaky. Keďže ste väčšinu vecí zo skrine presunuli do praktickejších zásuviek, v skrini vám ostalo dostatok miesta na ich zavesenie.

Držte sa nových pravidiel

Po vytriedení a uprataní vecí, ktoré vás napĺňajú a robia šťastnými, by ste sa mali cítiť sviežo a optimisticky. Neskĺznite preto späť do starého zvyku pridávať veciam sentimentálnu hodnotu, alebo rozmýšľať v štýle čo keď. Obklopte sa len tým, čo vás naozaj teší a užite si naplno svoj čistý domov.

Upratovanie s Marie Kondo: 8 tipov

Chystáte sa na jarné upratovanie? Vyskúšajte nasledujúce tipy na upratovanie podľa metódy KonMari a sledujte, ako sa váš život mení k lepšiemu.

Usporiadajte predmety podľa veľkosti

Predmety rovnakej veľkosti skladujte spolu, čím docielite úhľadnejší vzhľad. Túto metódu môžete aplikovať v kuchyni, na povale aj v kúpeľni. Skúste podľa tohto pravidla zorganizovať aj hračky svojich detí do odkladacích košov. Okamžite uvidíte, ako ľahko si z nich vaše deti budú vyberať.

Usporiadajte predmety podľa frekvencie používania

Kuchynské zásuvky alebo zásuvky na vašom pracovnom stole zorganizujte tak, aby tie najviac používané predmety boli najbližšie na dosah. Takéto uloženie podľa frekvencie používania zvýši vašu produktivitu a vy sa budete cítiť doma opäť o niečo príjemnejšie.

Nahromaďte kopec vecí pri upratovaní 

Videá o upratovaní v podaní Marie Kondo začínajú pohľadom na niečo, čo vyzerá ako nezdolateľná hora neporiadku. Marie totižto odporúča nahromadiť si veci z celej kategórie na veľkú kopu predtým, ako začnete vyraďovať. Pomôže vám to lepšie zvážiť, čoho sa pri upratovaní zbaviť.

Každý predmet má mať svoje miesto

Neporiadok vzniká častokrát preto, že jednotlivé veci nemajú svoje presne určené miesto. Nájdite každému predmetu vo vašom príbytku miesto a po použití ho naň ihneď odložte. Vďaka tomuto systému už nikdy nestrávite žiaden čas hľadaním ovládača na televíziu, kľúčov od bytu alebo obľúbenej sukne.

Transparentné kontajnery sú vašim spojencom

Čas pri hľadaní vecí v pivnici alebo na horných policiach v komore vám zase ušetria priesvitné odkladacie boxy. Vďaka ním rýchlo a prehľadne uvidíte, čo je vo vnútri a Marie si ich pomoc nevie vynachváliť. Krabice môžete označiť aj štítkami.

Marie Kondo: s každou položkou zaobchádzajte s úctou

Môže sa zdať, že metóda KonMari spočíva v bezhlavom vyhadzovaní všetkého materiálneho. Marie Kondo však preukazuje každej veci veľkú úctu nielen tým, že jej v duchu poďakuje za to, ako dobre slúžila. Marie odporúča nepotrebné veci predať, darovať alebo recyklovať. Energia vložená do materiálnych vecí sa nám podľa Marie v živote vráti späť.

Poriadok v skrini

Aké tipy na upratovanie skrine má Marie Kondo pre váš šatník? Zoraďte veci v šatníku z ľavej strany do pravej tak, že začnete najdlhšími a najťažšími kúskami. Dlhé kabáty by tak mali visieť po vašej ľavej ruke a ľahké letné blúzky vpravo.

Práca vašich detí

Ako sme už spomínali, metóda KonMari nie je len o triedení a vyhadzovaní. Najdôležitejšie je vytvoriť si krásny domov a život plný radosti a vďačnosti. Kresby a iné výtvory svojich detí preto neskrývajte v zásuvkách. Zriaďte pre ne nástennú galériu, ktorá vás zahreje pri srdci vždy, keď vám na ňu padne zrak.

Použite metódu KonMari od Marie Kondo vo vašom domove

Metóda KonMari sa rýchlo rozšírila do celého sveta a na stránkach Marie Kondo si okrem kurzu pre jarné upratovanie môžete objednať aj jedného z jej konzultantov. Služba konzultanta pre domácnosť vás vyjde na niekoľko sto až tisíc eur. Vy však najlepšie viete, ako si predstavujete svoj vysnený domov a ktoré predmety sú vášmu srdcu najbližšie.

Zorganizujte preto svoju domácnosť podľa metódy KonMari svojpomocne! Okrem našich tipov na upratovanie a čistenie vám v tom pomôžu aj úložné škatule a doplnky z internetovej ponuky e-shopu WestwingNow.

U nás vo Westwing vám prinášame tie najlepšie tipy na upratovanie a zariaďovanie vašej domácnosti. Nezabudnite si prečítať ani naše praktické rady na to, ako vyčistiť žehličku alebo ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty.

Na stránkach Westwing je vždy bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!