Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Čistenie kuchynskej dosky

Ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty tak, aby vám čistenie netrvalo dlhšie ako samotné varenie? Lepkavý povrch sa na kuchynskej linke a spotrebičoch usádza počas varenia a na skrinky sa dostane aj z vašich rúk. Mastnota v kuchyni prosto vypovedá o tom, že v svojej kuchyni často a s láskou varíte. Aby ste sa však v kuchyni aj naďalej cítili príjemne, je samozrejme potrebné mastnotu čo najrýchlejšie odstrániť. Pripravili sme pre vás niekoľko overených metód, ako vyčistiť kuchynskú linku rýchlo a jednoducho. A dokonca aj bez použitia chemikálií.

Trápi vás usadená mastnota na kuchynskej linke?

Čas strávený vo vašej kuchyni by ste si mali čo najviac vychutnať. Variť pre seba a svojich blízkych nielenže zaženie hlad, ale aj zlepší vašu náladu. Varenie je veľmi kreatívna činnosť, ktorá si vyžaduje sústredenie sa a tým dopraje vašej mysli oddych od ostatných problémov. A v neposlednom rade, pohľad na vlastnoručne uvarené jedlo vo vás prebudí pocit hrdosti a zadosťučinenia.

Pripravovať pokrmy v zanedbanej kuchyni však už nie je také príjemné. Mastnota sa na linke a spotrebičoch usádza postupne. Pár kvapiek oleja dozaista nezničí váš kuchynský mixér, treba ich však odstrániť predtým, ako sa ich nahromadí na spotrebičoch priveľa. Spravte preto čistenie kuchynskej linky svojou týždennou rutinou a ochránite tak svoje spotrebiče aj kuchynské povrchy. Poradíme vám aj tipy na čistenie drevenej kuchynskej linky a ako bezpečne vyčistiť linku z mramoru. V takejto čistej kuchyni vám varenie pôjde pekne od ruky. 

3 spôsoby ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty

Okrem dostupných prípravkov na čistenie kuchyne si môžete účinné čistidlá vyrobiť aj zo surovín, ktoré máte bežne v domácnosti. Aké sú ich výhody? Naše návody na to, ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty neobsahujú žiadne agresívne chemikálie. Výrobou vlastných prostriedkov na čistenie navyše ušetríte peniaze a aj miesto na poličke s čistiacimi prostriedkami. Na začiatok však musíme dodať, že použitie octu a citrónovej šťavy sa neodporúča na kamenné a mramorové povrchy. Tie čistite len prípravkom na umývanie riadov, alkoholom s vodou, alebo prostriedkami určenými na daný povrch.

1. Ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty pomocou octu

Ocot sa vyskytuje hádam v každej domácnosti a každá skúsená gazdinka vie, že je vhodný nielen do jedla. Ocot je vďaka svojej kyslosti taktiež veľmi silné domáce čistidlo na prírodnej báze. Zmiešajte teplú vodu s octom v pomere 1:1 a naneste na zašpinené kuchynské skrinky. Chvíľočku nechajte pôsobiť a vytrite do sucha. Ocot je vhodný aj na čistenie drevenej kuchynskej linky a pôsobí aj ako dezinfekcia. Mastné škvrny alebo usadená čokoláda stále nechcú zísť dolu? Zmiešajte ocot s kuchynskou soľou, naneste na problémové miesto a za pomoci kefky odstráňte. Ocot vám pomôže v domácnosti aj s tým, ako vyčistiť žehličku.

2. Čistenie kuchynskej linky použitím prípravku na riad

Váš prípravok na umývanie riadu dokáže odmastiť viac ako len panvice. Zmiešajte ho s vodou a s použitím špongie ním odstráňte mastnotu z kuchynských povrchov. Prípravok na umývanie riadu môžete samozrejme použiť v prípade potreby aj bez vody. Tento spôsob je opäť vhodný aj na čistenie drevenej kuchynskej linky. 

3. Čistenie kuchynskej linky sódou bikarbónou

Ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty, keď potrebujete naozaj silné prírodné čistidlo? S pomocou sódy bikarbóny, ktorá je vhodná aj na čistenie mosadze. Zmiešajte sódu bikarbónu s dvojnásobným množstvom vody, pridať môžete aj citrónovú šťavu. Vzniknutú hmotu naneste na kuchynskú linku a nechajte pôsobiť 2-3 minúty. Túto metódu môžete použiť aj na čistenie mramorových liniek, stačí len keď vynecháte citrón.

Ak hľadáte tipy na čistenie vašej domácnosti, nezabudnite sa registrovať na našej stránke: Westwing.

Čistenie spotrebičov v kuchyni

Keď máte čistenie kuchynskej linky úspešne za sebou, je čas vyčistiť aj vaše spotrebiče. Poradíme vám, ako len za pár minút vyrobiť tie najefektívnejšie domáce čistiace prostriedky.

Ako vyčistiť spotrebiče z ocele 

Pohľad na zaschnuté kvapky oleja na spotrebičoch z nerezovej ocele nezanechá dobrý dojem. Odstrániť ich môžete prekvapivo ľahko, a to za pomoci samotného oleja. Naneste niekoľko kvapiek olivového oleja na čistiacu handru a vyleštite ňou rýchlovarnú kanvicu alebo zašpinený digestor. Výsledok vás zaručene prekvapí. Tento trik môžete použiť aj na vyčistenie kuchynskej zásteny.

Ako vyčistiť vnútro mikrovlnky 

Pri ohrievaní jedla v mikrovlnnej rúre ju používame tak rýchlo, že väčšinou ani neskontrolujeme jej čistotu. Mikrovlnnú rúru však treba pravidelne čistiť a postačia vám na to obyčajné citróny. Tento trik možno poznáte aj vďaka tomu ako vyčistiť kanvicu. Vložte do mikrovlnnej rúry misku s 3-4 pohármi vody a jedným nakrájaným citrónom. Nastavte mikrovlnku na 3 až 5 minút a pri strednej teplote nechajte vodu s citrónom zovrieť. Po skončení neotvárajte mikrovlnku okamžite, ale niekoľko minút vyčkajte. Nakoniec opatrne vyberte horúcu misku z mikrovlnky a vytrite dosucha. Na záver jej vnútro môžete pretrieť ešte vodou s octom. 

Ako vyčistiť digestor a rúru na pečenie

Na digestore sa usádza najviac mastnoty. Na jeho vyčistenie je preto najlepšie zvoliť prostriedok s aktívnymi enzýmami. Doma si môžete vyrobiť čistidlo zmiešaním rovnakého množstva sódy bikarbóny a prípravku na umývanie riadu. Pre lepší efekt pridajte 20 kvapiek pomarančového esenciálneho oleja. Nahraďte esenciálny olej soľou a môžete toto čistidlo smelo uplatniť aj pri sporáku. V obidvoch prípadoch nechajte zmes pôsobiť aspoň 10 minút predtým ako sa pustíte do čistenia. Na vyčistenie rúry na pečenie si pripravte zmes vody len so sódou bikarbónou a nechajte pôsobiť cez noc.

Ako udržať poriadok v kuchyni 

V každej kuchyni, ktorá sa pravidelne používa, sa skôr či neskôr objavia mastné plochy. Existuje však niekoľko trikov, ako ich výskyt obmedziť. Prvým je výkonný digestor, ktorý mastné výpary vysaje skôr ako dopadnú na povrch kuchynskej linky. Pri vyprážaní môžete taktiež rozložiť okolo sporáku kuchynské utierky, ktoré vsiaknu isté množstvo mastnoty fŕkajúcej z panvice.

V neposlednom rade je dôležité pravidelné čistenie kuchynskej linky a časté umývanie rúk pri varení. Ako udržiať poriadok v kuchyni a ako vyčistiť kuchynskú linku a spotrebiče počas týždňa predtým ako je mastnota viditeľná, je len na vás. Pre čo najlepší výsledok však pravidelne raz za týždeň pretrite kuchynské skrinky a spotrebiče prostriedkom na odmasťovanie.

Ak sa chcete inšpirovať ako na upratovanie iných častí vo vašom interiéri, sledujte naše tipy na upratovanie:

Na Westwing je vždy bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!