Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
ako vyčistiť zlato v interiéri

Zlato je obľúbeným kovom, ktorý sa nachádza v mnohých domácnostiach. Okrem formy šperku sú to aj rôzne zaujímavé doplnky do bytu v štýlovom prevedení. Ich veľkou výhodou je, že je jedno, aké zariadenie interiéru máte, hodia sa úplne všade. Akonáhle však na zlato stavíte, musíte počítať s niekoľkými povinnosťami vrátane jeho čistenia. Celý proces nie je náročný, no je dôležité vedieť, čo môžete urobiť a naopak, čo nie, aby ste ho nezničili. Ako vyčistiť zlato a vrátiť mu jeho lesk a charakteristický výzor? Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady.

Ako na čistenie doplnkov v domácnosti: naše rady a nápady

Údržba zlata je podobná, ako čistenie striebra s niekoľkými výnimkami. Najväčším rozdielom medzi týmito dvomi kovmi je to, že zlato je oveľa odolnejšie. Nesprávne podmienky počas skladovania či nevhodné zaobchádzanie ho len tak nezničí. Vydrží dlhé roky bez toho, aby ste ho dali vyčistiť odborníkovi alebo zamenili za nový kúsok. A síce je tento kov veľmi odolný, je dôležité vedieť, aké látky mu nerobia dobre a čomu by ste sa mali vyhnúť. Len tak si zaistíte, že si zlato zachová ten najkrajší vzhľad a bude vyzerať ako nové aj po rokoch.

Spravidla platí, že na čistenie by ste nemali využívať abrazívne prostriedky, napríklad kefku s tvrdými štetinami alebo papierovú utierku. Dôvod je ten, že môžu poškriabať a poškodiť povrch kovu. Ďalej sa vyhnite zubnej paste, jedlej sóde a bielidlu. Ide o chemikálie s funkciou oslabovania a poškodzovania celého kovu. Po jednom či dvoch čisteniach si zmeny často nevšimnete. Negatívne účinky agresívnych látok sa prejavia po opakovanom použití, prípadne po niekoľkých rokoch v kombinácii s nevhodným manipulovaním alebo pôsobením slnečných lúčov.

Upratovanie domácnosti a čistenie drahých kovov je dôležité robiť pravidelne. Len tak sa dostanete k tým najlepším výsledkom, nehovoriac o tom, že si uľahčíte celú prácu. Pravidelne umývané šperky zaisťujú, že vám celý proces pôjde oveľa rýchlejšie a bez nutnosti návštevy špecialistu. Spravte si z celého procesu zvyk a uvidíte, že na čistenie kože, striebra či zlata už nezabudnete.

Ako vyčistiť zlato: 7 najúčinnejších spôsobov

Ak sa pýtate, ako vyčistiť zlato, odpoveď nie je len jedna, ale rovno niekoľko. Ešte predtým, ako svoje doplnky zoberiete odborníkovi, ich skúste umyť doma, pomocou prípravkov, ktoré určite vlastníte. K nim sa radí napríklad ocot, kypriaci prášok, jedlá sóda alebo alobal. Westwing si pre vás prichystal praktické rady a nápady, ako na to.

Klasické mydlo

Ak nechcete do čistenia drahých kovov príliš investovať, stavte na klasické mydlo vhodné na bežné a tie najväčšie nečistoty, ako napríklad mastnota a prach. Handričku navlhčite a naneste na ňu mydlo. Prejdite ňou po kovovom povrchu a v miestach, kde je najviac znečistený, mierne pritlačte. Nesnažte sa ale čistiť silou, aby ste náhodou kov nepoškodili. Keď sú nečistoty vyčistené, zoberte mokrú handričku bez mydla a prejdite ňou po doplnku. Ak by šlo o menšie kúsky, pokojne ich opláchnite pod vodou a dobre vysušte.

Kyselina citrónová

Keď nájdete na svojich zlatých kúskoch zelené škvrny, nezačnite panikáriť. S veľkou pravdepodobnosťou ide o oxidáciu, ktorej sa dá jednoducho zbaviť pomocou kyseliny citrónovej. Stačí, keď do nej, na približne 5 – 10 minút, vami vybraný predmet vložíte a necháte pôsobiť. Následne umyte pod vodou a vyleštite bavlnenou handričkou. Nemáte doma kyselinu citrónovú? Nič sa nedeje! Veľmi dobre poslúži aj šťava z citróna, ktorou povrch pokvapkáte a necháte chvíľu pôsobiť.

Ako vyčistiť zlato: Prášok do pečiva

Prášok do pečiva alebo sóda bikarbóna sú vhodné aj na čistenie iných kovov, nielen zlata. Práve preto sa oplatí mať aspoň jednu možnosť doma v skrinke. Na navlhčenú handričku naneste trochu prášku do pečiva a začnite šetrne doplnok čistiť. Dávajte si ale pozor, aby ste ho náhodou nepoškriabali. Po vyčistení ho opláchnite pod vodou a vysušte pomocou mäkkej handričky.

Cigaretový popol

Na prekvapenie, cigaretový popol je skvelým pomocníkom aj pri čistení vzácneho kovu ako je zlato. Stačí, keď ho zmiešate s trochou vody, aby ste vytvorili pastu. Tú následne využite na čistenie a leštenie podobne ako prášok do pečiva. Dávajte si ale pozor, aby ste pekný dizajn nezničili tým, že ho poškriabete. Keď ste hotoví, stačí povrch len prejsť mokrou handričkou alebo umyť pod vodou a vysušiť.

Varenie vo vode so saponátom

Keď máte doplnky do bytu menších rozmerov, vložte ich do hrnca s vodou, pridajte jednu lyžicu saponátu a vložte doň všetko, čo potrebujete vyčistiť. Chvíľku povarte a opatrne, za pomoci rukavíc všetky predmety vytiahnite a nechajte vychladnúť. Vysušte a vyleštite pomocou špeciálnej handričky na kovy.

Pivo

Výborným riešením na otázku ako vyčistiť zlato je svetlé pivo. Stačí ho naliať do nádoby a ponoriť doň zlaté predmety. V takomto stave ich nechajte niekoľko hodín, najlepšie celú noc. Zlato následne vytiahnite, opláchnite vodou a dobre vyleštite.

Ako vyčistiť zlato: ďalšie možnosti

Okrem domácich prostriedkov môžete využiť aj špeciálne prípravky určené práve na zlato. Najčastejšou voľbou sú roztoky charakteristické jednoduchým používaním a zárukou skvelých výsledkov. Kúpite ich špeciálne v klenotníctve, kde vám pri výbere pomôže odborník. Spôsob, akým sa používajú, závisí už od samotného produktu.

Ak ste milovníkom zlata a doma máte množstvo rôznych kúskov, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám oplatí investovať do ultrazvukovej čističky. A síce to znie ako veľmi komplikovaný nástroj, používanie je ľahké a zvládne to úplne každý. Do nádobky stačí dať roztok na čistenie, do čističky vložte vybraný predmet a nechajte, aby ho nástroj pomocou ultrazvukových vĺn vyčistil. Nevýhodou čističky je to, že je drahá a zaplatíte sa ňu niekoľko desiatok až stoviek eur.

Ako sa starať o zlato v interiéri?

Zlato sa hodí do každej domácnosti nehľadiac na štýl bývania. Vyzerá dobre v minimalizme, glamour, industriálnom aj severskom štýle. Pritiahne pozornosť a zaujme aj z diaľky, vďaka čomu sa radí k najkrajším a najuniverzálnejším kovom vôbec. Keď si ho do svojej domácnosti zaobstaráte, mali by ste vedieť, ako sa oň správne starať, aby si aj po rokoch zachovávalo svoje charakteristické vlastnosti.

Najsilnejšou stránkou zlatých doplnkov je, že sú odolné a nezničí ich slnko, tma alebo nesprávne skladovanie. Je ale potrebné vedieť, že napríklad slnečné lúče ho môžu časom oslabiť, rovnako tak skladovanie s inými kovmi v tesnej blízkosti. Problémy dokáže narobiť aj dlhé pôsobenie vody či vodný kameň, menšie častice prachu, ktoré poškriabu povrch alebo nepravidelná starostlivosť a údržba.

Dbajte na čistenie zlata rovnako, ako dbáte na upratovanie svojej domácnosti alebo umývanie iných povrchov a kovov. Myslite na to, že čím dlhšie bude nevyčistené, tým náročnejší proces vás čaká. Dokonca, v niektorých prípadoch sa vám predmet vyčistiť nepodarí a jedinou možnosťou je návšteva odborníka. Ušetrite svoj drahocenný čas aj peniaze a vyskúšajte jeden z praktických a lacných tipov od Westwing. Je viac ako isté, že jednotlivé potreby, ako napríklad kypriaci prášok alebo citrón, doma máte.

Bezplatná registrácia Westwing: Nenechajte si ujsť praktické rady a exkluzívne ponuky, vďaka ktorým si zariadite domácnosť presne podľa vašich predstáv.