Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zaujímavé osvetlenie terasy

Pokiaľ má váš domov vonkajšiu terasu alebo balkón, máte o dôvod viac tešiť sa na leto. Tieto vonkajšie priestory sa počas teplých mesiacov menia doslova na druhú obývačku a umožnia vám nerušene relaxovať na čerstvom vzduchu. Aby ste si okrem sviežich rán a slnečných dní užili aj romantický večer vo dvojici, nezabudnite na správne osvetlenie terasy. Teplé svetlo rozplývajúce sa po vašej terase bude pôsobiť magicky aj pri pohľade zvnútra bytu. Prinášame vám inšpirácie na balkón aj terasu v podobe tipov, ako si zvoliť to najlepšie vonkajšie osvetlenie. A nezabudnuteľné leto sa môže začať.

Základné osvetlenie terasy

V prvom rade si povedzme, že akékoľvek osvetlenie terasy by malo vyžarovať teplé žlté svetlo. Teplé svetlo vytvorí útulnú atmosféru a nedráždi na večer oči, preto je ako stvorené pre priestory balkóna a terasy. Biele studené svetlo naopak pôsobí umelo a využíva sa v interiéri, prevažne na osvetlenie kuchyne a kuchynskej linky alebo pracovného stola.

Váš balkón a terasa už pravdepodobne majú aspoň jedno stropné alebo nástenné osvetlenie. Uistite sa, že žiarovky v nich vyžarujú svetlo v rozmedzí 2700 – 3000 kelvinov. Toto rozpätie svetla pripomína svojou intenzitou farby východu a západu slnka a na ľudí pôsobí veľmi upokojujúco.

Moderná terasa zvykne mať okrem osvetlenia miest na sedenie osvetlené aj okolité rastliny. Prirodzená farba zelene vynikne najlepšie pri intenzite svetla 4000 kelvinov, ktoré sa čo najviac podobá svitu mesiaca. Najlepšou voľbou pre exteriéry sú samozrejme stmievateľné svetlá s možnosťou nastavenia intenzity jasu.

Osvetlenie terasy pre čarovnú atmosféru

Aj vás odmalička priťahoval pohľad na nočné svetielka? Teplé svetlo žiariace na pozadí tmavej noci má naozaj fascinujúcu silu a podnecuje fantáziu aj v dospelom veku. Niekomu pripomína mušky svetlušky z rozprávok, iným lákajúce svetlá veľkomesta. Váš balkón a terasa budú pôsobiť rovnako čarovne, stačí pre ne vybrať viacero zdrojov svetla. Ktoré sú najobľúbenejšie možnosti osvetlenia terasy?

1. Svetelné reťaze

Svetelné LED reťaze pre vonkajšie použitie sú vašim najlepším spojencom pri zveľaďovaní vonkajších priestorov vášho bytu alebo domu. Ľahko sa inštalujú a premiestňujú, a počas zimy ich môžete využiť aj ako dekoráciu vo vnútri bytu. Vložte LED svetelnú reťaz do presklenej vázy alebo obyčajného pohára na zaváranie a tešte sa z krásneho svetelného efektu.

2. Dizajnové stolové lampy

Chcete svojich hostí očariť niečím naozaj originálnym? Vyberte si nevšednú stolovú lampu na osvetlenie vonkajšieho konferenčného stolíka. K zariaďovaniu terasy a balkóna by ste mali predsa pristupovať s rovnakou precíznosťou, ako k zariaďovaniu svojej obývačky. A luxusne vyzerajúca stolová lampa na baterky skvele zjednotí váš exteriér s interiérom.

3. Prenosné svetlá a lampáše

V online ponuke e-shopu WestwingNow nájdete aj prenosné lampáše na vonkajšie použitie. Tradičný lampáš pôsobí ako dekorácia na balkón aj svetlo v jednom, a vytvorí rozprávkovú atmosféru už počas dňa. Zvoliť si môžete lampáš so sviečkou alebo praktický lampáš so svetlom na solárny pohon. Žiadna moderná terasa sa nezaobíde ani bez kvalitného prehrávača hudby. Vyberte si jeden z prenosných lampášov so zabudovaným reproduktorom, ktorý sa v okamihu stane stredobodom každej letnej párty.

4. Závesné lampióny

Doplnky na terasu a balkón v podobe LED lampiónov, určených pre exteriéry, so sebou prinesú slávnostnú atmosféru. Aj vďaka nim bude každý jeden z vašich večerov na balkóne a terase nezabudnuteľným. Pre čo najlepší efekt si vyberte lampióny rôznych tvarov a veľkostí, ktoré môžete skombinovať aj so svetelnými reťazami.

5. Sviečky a fakle

Pohľad na plápolajúci plameň sviečok a faklí je odjakživa veľmi upokojujúci a podmanivý. Pri ich výbere spojte dva v jednom a vyberte si typ vône, ktorý odpudí aj otravný hmyz. Chcete na svojom balkóne a terase ešte viac prírodného svetla? Vyberte si okrem sviečok aj prenosný stolový krb.

6. Svetelné predmety

Ďalší zaujímavý svetelný prvok, ktorý pridá vášmu vonkajšiemu priestoru na unikátnosti, sú lampy v tvare rôznych predmetov. Vybrať si môžete oblé lampy alebo svetelné kocky, či zvieratká. Svojou prítomnosťou oživia rovnako príručný stolík v rohu balkóna, ako aj vchod na terasu z obývačky.

Miesta, kde môžete umiestniť svietidlá na terase

Okrem prenosných lámp a svetiel je praktické mať na balkóne či terase aj permanentne nainštalované osvetlenie. Základom úspešného dizajnu je opäť umiestniť svetelné zdroje do rôznych výšok exteriéru. Pokiaľ sú váš balkón a terasa zakryté, nainštalujte na strop okrem ústredného svetla aj závesné lampy alebo slabšie bodové svetlá.

Druhým krokom je zváženie inštalácie nástenných svetiel. Ich veľkou výhodou je to, že modely na solárny pohon nevyžadujú pripojenie do elektrického prúdu. Keď si vyberiete odhalené žiarovky uistite sa, že nepriťahujú príliš vaše oči. Ako posledné osvetlite aj prístup na váš balkón a okolie terasy. Okrem LED svetiel, zabudovaných priamo v podlahe, vám k tomu poslúžia prenosné svetlá a podlahové lampy, ktoré zapichnete do zeme.

Technické záležitosti a náklady na osvetlenie terasy

Plánovanie záhrady a osvetlenie terasy môže poľahky prerásť do nákladnej investície. Pred zakúpením akýchkoľvek doplnkov pre terasu či balkón si dopredu ujasnite svoj rozpočet. Z finančného hľadiska sú najúspornejšie LED lampy a svetlá na solárny pohon. Dôležité je taktiež uistiť sa, že všetky lampy sú vhodné na vonkajšie použitie a odolné voči vode. Pokiaľ si bude umiestnenie svetiel vyžadovať aj nový prívod elektrickej energie, zavolajte si na pomoc profesionála. 

Osvetlenie terasy: aktuálne trendy

Aj vonkajšie osvetlenie terasy podlieha každoročne meniacim sa trendom. Aktuálne sú veľmi populárne svietidlá v marockom štýle, ktorý jednoducho docielite aj u seba doma. Základom sú viaceré stropné aj podlahové svietidlá s kovovým alebo prírodným tienidlom so vzormi. Prenosné lampáše a početné stropné lampióny, umiestnené v rôznych výškach, aj z vašej terasy či balkóna vytvoria exotickú oázu oddychu. Všetko luxusné, exotické a opulentné má v tomto štýle zariadenia exteriéru svoje miesto.

Okrem svetiel si pre svoj balkón či terasu vyberte aj koberec, vankúše na sedenie a farebné deky. Atmosféru Maroka umocnia aj kovové doplnky, ako napríklad svietniky na čajové sviečky alebo tácky na servírovanie občerstvenia.

Ďalším pretrvávajúcim trendom je osvetlenie terasy v modernom štýle pomocou početných odhalených žiaroviek a kovových lámp. Do takého čistého a neutrálneho priestoru sa výborne hodia kvetináče s rastlinami na oživenie a moderný záhradný nábytok alebo záhradný nábytok z paliet. Ako ďalšie doplnky na terasu môžete zvoliť moderné lampáše a pohybom aktivované podlahové LED osvetlenie.

Tipy do záhrady a na osvetlenie terasy a balkóna sú naozaj početné. Nech už sa rozhodnete zariadiť si svoj exteriér v akomkoľvek štýle, uistite sa, že vaše svietidlá vyžarujú správnu intenzitu svetla.

Na stránkach Westwing stále prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!