Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Plánovanie záhrady: ako vytvoriť vysnívanú záhradu

Plánovanie záhrady je rovnako vzrušujúce, ako plánovanie vášho interiéru. Vaša záhrada je pokračovaním vášho domu, zariaďte si ju preto čo najkrajšie a naplno svoj vonkajší priestor využite! Túžite po veľkej terase, kde budete tráviť letné večery s rodinou a priateľmi? Alebo vás lákajú nespútané vidiecke záhrady so skrytými lavičkami na čítanie dobrodružných románov? Nadchýna vás možnosť pestovať si vlastné ovocie a zeleninu, alebo je vašim cieľom záhrada s minimálnymi nárokmi na údržbu? Prinášame vám krok po kroku návod, ako si vytvoriť vašu záhradu snov. 

Plánovanie záhrady: naaranžujte si svoju vysnívanú

Záhrady nemajú presne určené pravidlá o tom, ako ich zorganizovať. Nie sú rozčlenené na funkčné izby, ako váš dom, preto si ich plánovanie vyžaduje o to väčšiu pozornosť. V prvom rade si určite, aký veľký máte rozpočet a koľko času chcete venovať údržbe záhrady. Aj to bude smerodajné pri vašich krátkodobých aj dlhodobých plánoch pre záhradný dizajn.  

Všetko, čo potrebujete na plánovanie záhrady

Návrh záhrady by ste mali pripravovať spolu s vašou rodinou. Aké aktivity by chcel každý člen rodiny vonku vykonávať? Radi stolujete na terase? Budete potrebovať veľký priestor a vonkajšiu kuchynku s grilom a prívodom vody. Ak je vaša priorita nerušený oddych, sústreďte sa na výber lavičiek, hojdacích kresiel alebo závesných sietí. 

Na stránkach e-shopu WestwingNow nájdete záhradný nábytok, ktorý vám pomôže vytvoriť dokonalú oázu relaxu a pokoja. Na cvičenie a hry v záhrade s deťmi budete zase potrebovať čo najviac rovnej a prázdnej plochy. Plánujete začleniť do záhrady aj bazén? V tom prípade sa uistite, že do vody nebude padať lístie zo stromov. Ak máte v rodine domáceho majstra, ten určite ocení v záhrade kôlničku. Spíšte si všetky požiadavky svojej rodiny a určite si priority pri vyberaní. 

Zvážte architektúru vášho domu pri plánovaní záhrady

Dizajn vašej záhrady by mal korešpondovať s dizajnom vášho domu. To pridá záhrade na autentickosti a spríjemní pobyt v nej. Aký je štýl vášho domu, typ okien, farba fasády a strechy? Farbu strechy môžete zopakovať na farbe chodníčkov alebo terasy. Štýl plota môže byť podobný štýlu vašich okien a tak ďalej. Vyberte prírodné múriky a nerovné chodníčky do záhrady k vidieckemu domu. K modernému domu sa lepšie budú hodiť veľké dlažobné kocky. 

Rozdeľte si priestor pre každú časť v záhrade 

Dokončili ste plánovanie záhrady a máte vybrané všetky doplnky na terasu a dekorácie do záhrady aj nábytok? Výborne, teraz môžete podrobiť svoj návrh záhrady testu funkčnosti! Umiestnili ste záhradné prvky prakticky? Úžitková záhrada a skleník by mali byť na chránenom a slnečnom mieste, rovnako ako bazén a jazierko. Detský kútik a miesto na hranie sa pre deti by malo poskytovať tieň a mali by ste naň dobre vidieť aj z vnútra domu. Bylinky by ste mali pestovať blízko kuchyne a podobne. Osvetlenie záhrady a bezpečný prístup do všetkých jej častí sú taktiež veľmi dôležité. 

Výber tých správnych rastlín 

Pohľad zo záhrady na váš dom je rovnako dôležitý, ako pohľad z domu do záhrady. Výsadbu a pestovanie vašich rastlín taktiež naplánujte podľa architektúry vášho príbytku. Na pozadí prázdnej steny najlepšie vynikne vysoký strom, kým pod oknami budú krásne nízke záhony. Kríkmi alebo nízkymi stromčekmi môžete zakryť aj nie až tak estetickú servisnú jednotku alebo klimatizáciu. A čo sa týka výhľadu? Naplánujte vyššie stromy do záhrady na miesta, ktoré nevyzerajú až tak lákavo. Plot z pletiva prerastený celoročne zeleným kríkom taktiež skrášli váš výhľad do záhrady viac, ako plot z betónu. 

Úžitková či okrasná záhrada? 

Máte vzťah k záhradkárčeniu, alebo s pestovaním ešte len začínate? Aj úžitková aj okrasná záhrada či okrasné trávy si budú vyžadovať údržbu, ich náročnosť sa však podstatne líši. Pri zavlažovaní záhrad vám pomôžu automatické rozprašovače, úžitkovú rastlinu však nedokážete vypleviť automatickou kosačkou. Ak vás láka predstava doma vypestovaného ovocia a zeleniny, začnite v malom. Veľmi rýchlo tak získate predstavu o tom, koľko času a starostlivosti je na pestovanie potreba. 

Aký štýl záhrady? 

Vaša záhrada bude vyzerať najlepšie, keď jej štýl prispôsobíte okolitej prírode. Francúzska záhrada vám tak môže byť vzorom na juhu Slovenska a nespútaná anglická záhrada v severných horách. Čím sa tieto dva tipy záhrad líšia? 

Vo francúzskych záhradách prevláda symetria, geometrické rozmiestnenie chodníkov a kamenných kvetináčov. Vo francúzskej záhrade sú dôležité farebné kvety, v prvom rade levanduľa, sedmokrásky a kosatce. 

Anglické záhrady na druhej strane pôsobia tak trochu zanedbaným dojmom a dominujú jej stromy, ružové kríky a brečtan. Obľúbeným štýlom záhrady určenej hlavne k relaxu a rozjímaniu je japonská záhrada, kde hlavnou dominantou je tečúca voda a skalky. 

Plánovanie záhrady: ako navrhnúť a zariadiť záhradu 

Vhodný návrh záhrady dokáže vašu záhradu opticky zväčšiť a zjednotiť. Ktoré dekorácie do záhrady a rastliny vám pri tom pomôžu? 

Usporiadanie chodníčkov 

Vo väčšine profesionálne navrhnutých záhrad vídať chodníčky umiestnené diagonálne naprieč záhradou. Nie je to náhoda, takýto dizajn vnesie do každej záhrady symetriu. Oblúkové chodníčky pôsobia romantickým dojmom, vašu záhradu však skrátia. V menších záhradách preto uprednostnite rovné chodníky, ktoré môžete smerom do diaľky zúžiť, aby ste vytvorili ilúziu dĺžky. Podobnú ilúziu vytvoria aj postranné kríčky zostrihané do postupne menších tvarov. 

Veľkosť vašej záhrady 

Na koniec záhrady nevysádzajte remízky (skupinky stromov), pohľad na nich opticky záhradu skráti. Kvety jasných farieb červenej, žltej a oranžovej je taktiež vhodnejšie vysadiť blízko domu, pretože ich farby priťahujú zrak. Keď ich vysadíte na koniec záhrady, budú sa zdať bližšie, ako v skutočnosti sú.

Na koniec záhrady sú vhodnejšie modré a sivé kvietky. To isté platí aj o veľkosti listov stromov: stromy s malými lístkami sa budú zdať viac vzdialené, umiestnite ich preto opäť na koniec záhrady. Dobrým pravidlom pri výbere akýchkoľvek rastlín do záhrady je aj sústredenie sa na ich výšku. Vysoké rastliny záhradu opticky zväčšia, kým skupinky rastlín rastúcich do šírky naopak, zmenšia. 

Zeleninová záhrada 

Aj v menších záhradkách si môžete dopriať zeleninovú záhradu vďaka vysokým záhonom. Nemusíte ich okopávať ani sa k nim zohýbať a vaša úroda je tu dobre chránená pred slimákmi. Vo vysokom záhone sa taktiež tvorí menej buriny a viete v ňom spracovať aj záhradný odpad. 

Doplnky na terasu a do záhrady 

Deliace prvky v záhrade, napríklad posedenie, pergola alebo fontána, dodajú vašej záhrade štruktúru. Okrem atraktívneho vzhľadu vašu záhradu opticky zväčšia. Skalky sú taktiež obľúbenou dekoráciou do záhrady. Najlepšie je ich umiestniť na priame slnko a smerovať by mali na juh alebo juhozápad. Zemina na skalkách býva zmiešaná s riečnymi štrkom a výborne na nej rastú traviny a trvalky, ktoré skalku farebne spestria. Lúčne a skalkové kríku sú taktiež odolné voči suchu a budú zaujímavým prvkom na skalke. 

Prispôsobte záhradu deťom 

Tipy do záhrady vhodnej pre deti jednoznačne zahŕňajú dobre viditeľné miesto na hranie, najlepšie v polotieni. Deťom môžete dopriať aj záhradné preliezky či pieskovisko, ktoré je však potrebné zabezpečiť proti mačkám a iným zvieratám. Pieskovisko treba taktiež mimo používania zakryť. Plánovanie záhrady pre deti by malo dbať v prvom rade na ich bezpečnosť. Odstráňte zo záhrady akékoľvek jedovaté kvety a bobule a zabezpečte bazén a jazierka proti pádu detí do vody. 

Plánovanie záhrady: krok za krokom

Aké sú teda najdôležitejšie body, ktoré by mal spĺňať návrh záhrady? 

  1. Funkčnosť: má v záhrade každý člen rodiny všetko potrebné na vykonávanie svojich obľúbených činností? 
  1. Praktickosť: máte v záhrade všetko po ruke vrátane záhradnej hadice na polievanie? 
  1. Bezpečnosť: obsahuje plánovanie záhrady aj dobre osvetlené prístupové cestičky z protišmykových materiálov? Odstránili ste zo záhrady všetky jedovaté rastliny a kvety, na ktoré máte alergiu? 
  1. Estetické nároky: dominujú vašej záhrade krásny výhľad do záhrady aj na váš dom? Kvety by sa taktiež nemali navzájom zakrývať a ich čas kvitnutia by sa mal prelínať. Tým zaručíte, že vaša záhrada bude krásna čo najdlhšie. 
  1. Bude sa vašim kvetom a rastlinám dariť? Vybrali ste rastliny a plodiny podľa druhu vašej pôdy a množstva denného svetla tak, aby sa im v záhrade darilo? 
  1. Nároky a financie: máte dostatok času záhradu udržiavať? Nezabudnite si pripraviť podrobný finančný plán na vybudovanie aj údržbu záhrady. 

Dokonalá záhrada a predzáhradka je taká, v ktorej sa vy sami cítite najlepšie. Niektoré riešenia do záhrady si vyžadujú väčší rozpočet, mnohé si však viete zabezpečiť aj menej nákladne. Záhradný nábytok z paliet môže vyzerať rovnako krásne, ako kupované záhradné sedenie. Jednoduchšie chodníčky a múriky si taktiež dokážete postaviť podľa návodov na internete. 

Na Westwing vám prinášame užitočné tipy a inšpirácie, ako si zo svojho domu urobiť ten najkrajší domov. Nezabudnite sa preto bezplatne registrovať na našej stránke Westwing, aby vám neušli naše exkluzívne ponuky.