Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Inšpirácie na balkón: oáza pokoja

Balkón je súkromný vonkajší priestor. Ak máte šťastie a možnosť vyjsť z bytu von, ponúkame vám jedinečné inšpirácie na balkón, do ktorých sa zamilujete hneď na prvý pohľad. Útulný a príjemný priestor dlžíte sebe a všetkým svojim priateľom, s ktorými na balkóne môžete tráviť voľné chvíle. Ak radi čítate knihu, pijete kávu alebo sa radi staráte o bylinky, váš balkón je na to ako stvorený. Bez ohľadu na fakt, aký veľký váš balkón je, ukážeme vám, že má dostatok potenciálu. 

Inšpirácie na balkón: ako zariadiť balkón v paneláku

Ak to dovolí počasie, môžete na balkóne tráviť viac času. Na balkóne si môžete s radosťou vychutnať rannú kávu, aj posedieť bez konkrétneho dôvodu. Panelákové balkóny sa síce zväčša nemôžu pýšiť veľkolepými rozmermi, ale i napriek tomu majú mnoho skrytých a nevyužitých možností. Ukážeme vám teda ako si zariadiť malý balkón ale aj väčšie priestory na vašom balkóne. Poďme na to!

Rozmyslite si ako chcete balkón používať

Balkón môže plniť rôzne funkcie. Všetko ale záleží od jeho dispozície, rozmerov aj charakterových vlastností. Možno nemáte priestor na veľký jedálenský kút, možno dokonca ani na stoličku, čím na balkóne asi tým pádom nemôžete ani stolovať, ale miesto na kvety sa nájde vždy. Inštalujte kvetináče pozdĺž zábradlia, aby ste si skrášlili výhľad a zvýšili tak príťažlivosť svojho balkóna.

Zmeňte dlažbu

Nudia vás tie staré sivé dlažobné kocky? Preč s nimi! Nová dlažba na balkón je skvelým nápadom, prípadne tú starú oživte vonkajším kobercom. Taktiež na pôvodnú dlažbu môžete položiť drevenú palubovku, veľké kvetináče alebo podlahové vankúše. Starú dlažbu môžete pomaľovať farbami alebo nastriekať sprejom do exteriéru.

Chráňte si súkromie

Nie každý má dostatočne zabezpečené súkromie z každej strany. Na balkóne sa však dá perfektne ukryť aj vďaka vysokým kvetom, stromom a rastlinám. Namiesto stoličky alebo väčšej vonkajšej sedačky sa rozhodnite pre štíhlu lavicu. Zaberie vám menej miesta, ale môže byť rovnako útulná, ak k nej pridáte vankúše a deku. Paraván na vonkajšie použitie môže tiež vytvoriť peknú ilúziu súkromia, ak zdieľate priestor so susedom.

Vytvorte si relax

Ak je váš balkón a terasa dostatočne veľká, namiesto klasického terasového nábytku sa môžete rozhodnúť pre pohodlné lehátka na čítanie a opaľovanie. Vyberte si také, ktoré sa dajú ľahko a rýchlo zložiť, aby ste ich v prípade potreby mohli odložiť dovnútra.  Takisto dobrým nápadom môže byť hojdacia sieť, v ktorej si môžete poobede nerušene zdriemnuť.

Ako si zútulniť balkón

Ak je váš balkón dostatočne veľký, urobte z neho vonkajšiu jedáleň a zaobstarajte si krásne doplnky na terasu. Namiesto posedenia záhradného typu môžete zvoliť neformálny jedálenský kútik pre posedenie pod šírym nebom. Balkón s minimálnym dekorom vám umožní vychutnať si jedlo ako na dovolenke alebo na terase vašej obľúbenej reštaurácie. Pridajte črepníkové kvety na balkón, jemnú hudbu a už nikdy nebudete chcieť obedovať či večerať vnútri.

Ako si usporiadať balkón podľa jeho veľkosti?

aranžovanie balkóna s architektou vo Westwing

Vyberte si štýl na váš balkón

Každý z vás sa cíti dobre v inom priestore, a to je úplne prirodzené. Vyberáte si také štýly, ktoré vám navodia príjemnú náladu. Inšpirácie na balkón rovnako rešpektujú rôzne druhy dizajnérskych štýlov, ktoré vám predstavíme.

Inšpirácie na balkón: boho štýl

Typický prvok pre tento štýl je hlavne veľa pohodlia a pôžitkárstvo. Hojdacie lavičky nie sú vhodné len pre verandy, ale hodia sa aj na váš boho balkón. Ak má váš balkón previs, zabezpečte si takú hojdačku, aby ste si mohli oddýchnuť a pozrieť sa na výhľad z väčšej perspektívy. Pre dokonalé pohodlie stačí pridať zopár extravagantných vankúšov.

Balkón v škandinávskom štýle

Pre severský štýl sú typické prírodné farby dreva, biele a sivé farebné kombinácie. Často sa stretnete aj so strohou, čierno bielou kombináciou, ktorú môžete krásne doplniť dekoráciami zo skla, bielej keramiky či dreva. Škandinávsky štýl je čistý, rovný a veľmi funkčný. Môže pôsobiť chladne, ale tento dojem dokážete odvrátiť práve drevenými doplnkami.

Inšpirácie na balkón: moderný štýl

Na moderné využitie nemusíte mať rozsiahly balkón. Rozhodnite sa pre priestorovo úsporný nábytok, čím môže byť napríklad robustná drevená lavica. Potom ju zútulníte príjemným prehozom z ovčej kože a do rohu postavte rastlinu. Lavica by mohla mať aj úložný priestor, do ktorého umiestnite všetko, čo práve nepotrebujete, vrátane podložky na cvičenie.

Inšpirácie na balkón: minimalistický štýl

Šetrite miesto tým, že vymyslíte zostavu, ktorá bude spĺňať viaceré funkcie naraz. Môže to byť skrinka so zásuvkou, ktorá bude slúžiť aj ako konferenčný stolík. Ak vám chýba miesto, nainštalujte nábytok, ktorý je možné ľahko zasunúť alebo zložiť, keď ho práve nepoužívate. Skladací stôl raz dva zmizne a uvoľní sa tak podlahová plocha. Takisto môžete mať k dispozícii aj skladacie stoličky.

Inšpirácie na balkón: aktuálne trendy

Balkóny už dávno neslúžia len na vešanie bielizne. V modernej dobe elektrických sušičiek viac oceníte váš súkromný priestor, kde môžete tráviť voľný čas. 

Praktická markíza

Vyrolujte tienidlo podľa potreby! Užite si svoj balkón za každého počasia so zaťahovacou markízou, ktorá vás ochráni. Či už proti dažďu alebo prílišnému slnku, markíza vám perfektne poslúži na zatienenie terasy. Vyberať si môžete od klasickej pruhovanej verzie až po tie s výraznou farbou, aby váš balkón krásne vynikol.

Miesto na kokteily

Čo je lepšie ako chladený drink vonku počas horúcich dní? Konferenčný stolík a dve nízke stoličky sú všetko, čo potrebujete, aby ste vytvorili priestor na odpočinok, zatiaľ čo svet beží ďalej. Alebo môžete relaxovať na podlahovom vankúši s malým servírovacím stolíkom, aby ste mali vždy všetko poruke. Na príjemný pocit vám poslúži aj umelá tráva na balkón.

Druhá obývačka

Aplikujte na svojom balkóne dizajnový štýl obývacej izby, aby ste sa uistili, že je to miesto, kde skutočne chcete tráviť čas. V preklade to znamená umiestniť dve kreslá, pohodlný gauč, konferenčný stolík, stropné svetlo a malý koberec. 

Dekorácia na balkón: využite vašu fantáziu

Výrazné kovové závesné svietidlo je skvelý spôsob ako sprostredkovať sebe aj ostatným perfektnú náladu. Balkón však nie je vaša obývacia izba, takže do správneho kontextu zahrňte aj materiály inšpirované prírodou, ako je drevo, keramika a čokoľvek z ratanu. 

Ak chcete na balkóne vytvoriť intímnu atmosféru po západe slnka, obtočte okolo zábradlia pár reťazových svietidiel. A samozrejme, nezabudnite rozmiestniť vankúše a malú stoličku alebo príručný stolík pre váš spoločný obľúbený nápoj. Pridajte aj niekoľko veľkých sviečok a romantická atmosféra bude dokonalá.

Parapety vám hrajú do karát. Kvety na balkóne skrášlia celú štvrť. Okrem toho môžu byť ešte príťažlivejšie nielen v horizontálnej, ale aj vo vertikálnej polohe, pretože táto perspektíva prináša zaujímavý a neočakávaný rozmer.

Pozrite si ponuku na našej klubovej stránke Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne zľavy, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!