Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Správne osvetlenie kuchyne

Na správne osvetlenie kuchyne nedá dopustiť žiadna skúsená kuchárka. Vedeli ste, že podľa psychológov varenie a pečenie znižujú stres a robia nás šťastnejšími? Svetlo, pri ktorom si nebudete namáhať oči a uvidíte na špičku noža pri krájaní, vám túto radosť z varenia len znásobí. Vytvorte si preto tie najvhodnejšie podmienky na čarovanie v kuchyni a zvoľte LED osvetlenie kuchynskej linky. Stmievateľné svietidlá zase na počkanie vytvoria romantickú atmosféru pri večeri a nočné svetlá vás bezpečne dovedú k chladničke aj uprostred noci. Poradíme vám, ako si vybrať praktické osvetlenie kuchyne aj dekoratívne lampy do jedálne.

V prvom rade … myslite ekologicky

Do domácnostie zaobstarať rôzne energetické systémy, vďaka ktorým budete mať všetko pod kontrolou a ktoré zabezpečia šetrenie energie v domácnosti, ako napríklad ekologicky riešené osvetlenie podľa potreby a nálady.

 • Moderné kuchyne a LED svietidlá majú mnohonásobne dlhšiu životnosť ako tradičné svetelné zdroje a sú až o 80% úspornejšie.
 • LED osvetlenie kuchynskej linky vám tak z dlhodobého hľadiska ušetrí financie a čo viac, pomôžete aj životnému prostrediu.
 • Okrem úspory energie LED žiarovky vyžarujú menej tepla ako zastaralé halogénové žiarovky a šetria našu planétu.
 • Navyše sú dostupné v mnohých prevedeniach, nezaťažujú oči a môžete ich aj stlmiť.

TIP: Pre inšpirácie ako udržiavať domácnosť ekologicky, si pozrite naše príspveky v sekcii: udržateľnosť!

Aké je ideálne osvetlenie do kuchyne?

Aby ste vybrali ideálne osvetlenie kuchyne, rozdeľte si ju na jednotlivé zóny. Okrem stropného svetla budete potrebovať aj detailnejšie osvetlenie kuchynskej linky, vrátane svetla nad varnou doskou. Osvetlenie vo vnútri skriniek vám uľahčí vyberanie ingrediencií na varenie a dekoratívne lampy nad jedálenským stolom dodajú vašej kuchyni šmrnc a štýl. Vďaka nočným svetlám už nikdy nezakopnete o rohy nábytku a nezobudíte spiaceho partnera uprostred noci. Začnime však postupne.

1. Stropné svietidlá do kuchyne

Bodové stropné svietidlá sú ideálne pre osvetlenie kuchyne. Odborníci odporúčajú jedno svietidlo na každý meter štvorcový, pokiaľ vám to však váš strop neumožňuje, nezúfajte. Vhodne zvolené centrálne svietidlo s tienidlom z opálového skla, alebo iným tienidlom, rozptyľujúcim svetlo vašu kuchyňu dostatočne osvetlí. 

2. Pracovné svetlá

Z hľadiska bezpečnosti je veľmi dôležité disponovať v kuchyni dostatočne osvetlenou pracovnou plochou, a to hlavne pri krájaní.

 • Dostatočné svetlo nad sporákom získate vďaka digestoru s kvalitnými LED žiarovkami.
 • LED osvetlenie kuchynskej linky je zase najlepšie umiestniť do spodnej časti skriniek, priamo nad kuchynskú linku.
 • A aká intenzita svetla je najlepšia na varenie? Neutrálne svetlo v rozpätí 4000 kelvinov s čo najvyšším CRI (Color Rating Index), čiže indexom vernosti farebného podania svetelného zdroja tak, ako ho vidí ľudské oko. CRI svetla od 90 – 100 nezmení farbu potravín a vy presne uvidíte, či je vaša zelenina zrelá na varenie.

3. Vnútorné osvetlenie skriniek

Málokto myslí na vnútorné osvetlenie skriniek pri výbere svietidiel do kuchyne. Vnútorné osvetlenie skriniek je pritom veľmi obľúbené hlavne v hlbších a väčších kuchynských linkách, kedy šetrí čas pri hľadaní misiek alebo korenia. Ak máte presklené skrinky, doplnkové vnútorné osvetlenie bude navyše veľmi efektné. Osvetlený riad a poháre vytvoria zaujímavý interiérový detail a jedinečnú atmosféru v kuchyni.

4. Akcentové osvetlenie kuchyne

Osvetlenie kuchyne by malo pozostávať aj z takzvaných akcentových svetiel. Hlavná funkcia akcentových svetiel je vytvorenie príjemnej atmosféry, bývajú preto často umiestnené v hornej časti kuchynskej linky. Stmievateľné stropné svietidlá sú ďalšou z možností ako zjemniť svetelnú intenzitu počas romantickej večere.

5. Nočné osvetlenie kuchyne  

Potrebujete si v strede noci napustiť pohár vody, alebo vám predstava nedojedeného zákusku v chladničke nedá spať? Umiestnite aspoň jedno nočné svetlo do spodnej časti kuchyne a uľahčite si navigáciu po kuchyni aj v úplnej tme. A už nikdy viac o nič nezakopnete.

Osvetlenie kuchyne: na čo treba myslieť?

Inšpirácie do kuchyne by mali byť vždy v súlade so správnym osvetlením kuchyne.

 • Dôležité je, aby ste si pri varení na pracovnú dosku netienili a aby vám do očí nesvietilo priame svetlo zo žiaroviek.
 • LED pásy a trubice umiestnené pod skrinkami nad kuchynskou linkou sú preto vhodným riešením.
 • Rovnako dôležitý je aj správny výber intenzity svietidiel a materiál, z akého sú vyrobené.
 • Papierové alebo látkové tienidlá sú do priestorov kuchyne menej vhodné, uprednostnite radšej sklo a kov.

Aký typ svetla si vyžaduje jedáleň?

V rámci kuchyne nezabudnite zabezpečiť individuálne osvetlenie pre váš jedálenský stôl a tiež barový pult.

 • Svietidlá by mali byť umiestnené 70-80 centimetrov nad povrchom stola a proporčné k jeho veľkosti a dizajnu.
 • Ak máte jedálenský stôl pre viac ako 6 osôb, je vhodné použiť dve svietidlá, aby mali všetci stolujúci rovnaké svetelné podmienky.
 • A akú intenzitu svetla zvoliť? Príjemné stolovanie vám zaručí mäkké biele svetlo v hodnote 3000 kelvinov.

Dekoratívne osvetlenie kuchyne – inšpirácie

Keď ste si už vybrali funkčné osvetlenie kuchyne, je čas prejsť na dekoračné svietidlá do kuchyne. Dekoračné stropné lampy oživia váš barový pult aj jedálenský stôl a dodajú vášmu bytu štýl a glamour. Na akúkoľvek prázdnu stenu môžete taktiež umiestniť nástenné lampy, čím jej dodáte funkčnosť a štýl. 

Glamour sklenený alebo krištáľový luster

Luster zo skla alebo z krištáľu sa bude výborne vynímať nad väčším jedálenským stolom v kuchyni, spojenej s obývačkou. Výberom takéhoto klasického svietidla vizuálne prepojíte obývačku s jedálňou a zároveň presne ohraničíte priestor na stolovanie.

Industriálne závesné lampy

Industriálne závesné lampy sú vhodné pre škandinávsky štýl kuchyne, ale aj moderné kuchyne. Čierne kovové závesné lampy bývajú často dominantným prvkom minimalistických kuchýň. Industriálne závesné lampy vyniknú rovnako nad stolom, ako aj nad jedálenským pultom. Čím vyššie tieto svietidlá zavesíte, tým väčší bude rozsah ich svetla.

Minimalistické odhalené žiarovky

Odhalené žiarovky sú čím ďalej, tým populárnejšie nielen pri zariaďovaní kaviarní, ale aj našich domácností. Intenzita takýchto svietidiel nie je príliš vysoká, pre čo najkrajší efekt si preto vyberte svietidlo s minimálne tromi žiarovkami. Nad okrúhly stôl ich umiestnite do stredu v rôznych výškach, nad barovým pultom najlepšie vyniknú zase v rade vedľa seba.

Originálny chic luster

Originálne shabby chic stropné svietidlo asymetrického tvaru bude vo vašej jedálni pôsobiť ako umelecké dielo. Je vhodné do domácností, zariadených v glamour štýle, ale aj do zbierky milovníkov eklektického interiéru. Pokiaľ nechcete, aby vaše unikátne svietidlo zatienilo ostatné zariadenie a doplnky, vyberte si kúsok v rovnakej alebo príbuznej farbe ako zvyšok kuchyne.

Nechajte sa inšpirovať ako zariadiť kuchyňu a prečítajte si aj tieto články:

Pre ďalšie rady a tipy ako zariadiť kuchyňu a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky na klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!