Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Moderná terasa: najkrajšie a najluxusnejšie nápady

Moderná terasa je skvelým miestom na relaxáciu, a preto by ste si ju mali zariadiť moderným a kreatívnym spôsobom. Na terase si vychutnáte rannú kávu, prečítate knihu a posedíte s priateľmi a rodinou. Cieľom je, aby ste si na nej čo najlepšie oddýchli. Zoznámte sa s našimi skvelými nápadmi, ktoré vás budú inšpirovať. Pri plánovaní terasy vezmite do úvahy predovšetkým priestor a účel terasy. Moderná terasa dnešnej doby poskytuje druhé bývanie počas letných mesiacov, a preto by ste mali zvážiť jej dokonalé naplánovanie. Poďte sa inšpirovať! 

Moderná terasa: krok po kroku

Prvým krokom pri navrhovaní vašej terasy je dôkladný prieskum orientácie vášho domu alebo bytu, až potom dizajn. Orientácia determinuje ako priestor rozdelíte a využijete. Ak je vaša terasa otočená na juh alebo juhozápad, budete mať na nej oveľa viac slnka. Preto ju môžete použiť ako vonkajšiu obývačku s pohovkami, mäkkými vankúšmi a nízkymi servírovacími stolíkmi. Odporúčame myslieť aj na zatienenie terasy, aby ste sa vyhli prílišným horúčavám. 

Čierna a biela je in

V čiernej farbe odporúčame napríklad nábytok a doplnky na terasu, podlahu však smerujte skôr k svetlým farbám. Podlaha je kľúčom k úspechu, a to vzhľadom na estetiku aj funkčnosť. Vyberte si materiály, odolné voči poveternostným vplyvom a taktiež protišmykové materiály – napríklad kameň, porcelánové kameniny alebo upravené drevo. Ľahko vytvoríte bezpečné a pohodlné prostredie, ktoré odráža váš obľúbený štýl, od moderného a minimalistického až po rustikálny. Nezabudnite tiež na textílie. 

Moderná terasa so zastrešením

Ak je vaša terasa orientovaná na sever alebo severovýchod, bude sa nachádzať väčšinu dňa v tieni. V takom prípade je lepšia strešná terasa, čím docielite teplejšie a príjemnejšie prostredie. Počas chladných zimných mesiacov sa budete môcť chrániť sklenenými bočnými stenami, ktoré vám poskytnú nerušený výhľad a zároveň sa budú dať kedykoľvek otvoriť.

Podlaha na zastrešenej terase

Drevená terasa a jej podlaha na terase vyjadruje nadčasovú eleganciu a hodí sa na každý typ terasy. Prírodná palubovka však nie je vždy tou najlepšou voľbou, dážď môže tento povrch veľmi rýchlo zničiť. Drevo môžete nahradiť dlaždicami s dreveným vzorom v rôznych odtieňoch. Hodia sa ku každému štýlu, či už na terasu s ornamentálnymi balustrádami, ale aj pre milovníkov minimalizmu. Originálne sú aj sú aj prepracované mozaiky.

Moderná terasa v prírodnom prevedení

Zistite, koľko slnečných lúčov dopadá na terasu, aj aké priemerné teploty dosahuje. Na škodu nie je ani vedieť, aká je úroveň znečistenia okolia. To všetko pomôže, ak si chcete na terase dopriať živé rastliny či kvety na balkón a ladiť terasu v prírodnom duchu. Všeobecne platí, že z rastlín na terase by ste mali uprednostniť trvalky, aby ste si mohli túto zeleň vychutnať celoročne. Sú to napríklad kamélie, bambus, vres, japonský javor a aromatické byliny alebo popínavé rastliny.

Moderný priestor na terase

Pohrajte sa s priestorom a rozdeľte terasu na jednotlivé oblasti. Ak máte dosť miesta, zriaďte malé posedenie s grilom pre spoločné chvíle s priateľmi a rodinou, prípadne malú zeleninovú záhradku alebo si nechajte miesto na cvičenie vonku, keď je na to vhodné počasie. Myslite aj na pravidelné zavlažovanie rastlín v letných mesiacoch. Živá moderná terasa láka návštevníkov!

Podlaha a nábytok v prírodných tónoch

Radi by ste si oddýchli po dlhom náročnom dni? Balkón a terasa vám to umožní. Potrebujete k tomu už len zaujímavo upravený priestor a ten vytvoríte jedinečnými dlaždicami s nádychom dreva. Ich teplé farby ako napríklad béžová, okrová a hnedá vytvárajú mimoriadne inšpiratívny a prírodný celok. Svoje spraví aj typická štruktúra s charakteristickými zrnami dubového dreva. Spojte ich s prírodnými kameňmi ako pieskovec, okruhliak, štrk, piesok alebo betón. Nezabudnite ani na nábytok z dreva alebo ratanu.

Nebojte sa farieb a zariaďte si vašu terasu moderne a štýlovo

Farby vnesú do každého priestoru život a dobrú náladu. Pri hľadaní inšpirácie pre esteticky príjemné farebné kombinácie, je dobré myslieť na to, ako dobre zapadne celkový štýl do okolia terasy. Všeobecne platí, že svetlé farby sú na terasu vhodnejšie ako tie tmavé. Jednak vám nezačnú blednúť a jednak aj ich povrchová teplota bude vplyvom slnečných lúčov výrazne nižšia.

Aké farby sa hodia na terasu?

Prírodné farby sa budú hodiť k akémukoľvek štýlu. Pri výbere prírodných farieb sa nemusíte báť, pretože sa budú dopĺňať a vyzerať nádherne. Okrem toho stačí už len zvoliť farbu nábytku, ktorý na terasu umiestnite. A to tak, aby terasa pôsobila harmonicky a nie strnulo. Energická farba koberca a vankúšov na sedenie môže poskytnúť silný kontrast s menej nápadnými odtieňmi podlahy alebo vonkajšieho nábytku. Smelo sa do nich vrhnite! Nezabudnite na dekorácie.

Moderná terasa: osvetlenie

Čo môže byť príjemnejšie ako teplý večer na terase? Aby ste si mohli vychutnať život vonku aj vo večerných hodinách, je žiaduce zamyslieť sa nad systémom vonkajšieho osvetlenia. To správne osvetlenie terasy by nemalo byť príliš silné, osvetľujúce celú oblasť a obťažujúce susedov. Pre intímnu atmosféru si vyberte svietidlá s nízkou intenzitou, ktoré nie sú príliš ostré. Efektívne je aj LED osvetlenie do konštrukcie, ktoré vytvára elegantné svetelné efekty. 

Ako zladiť farby?

Zelená farba okolitého trávnika a záhonov sa perfektne hodí k šedým alebo grafitovým odtieňom akýchkoľvek súčastí terasy či podlahy. Podlaha s tehlovou a betónovú dlažbou bude tiež vyzerať skvele. Ak máte z terasy výhľad na mestské ulice a sivé paneláky, je dobré zvoliť dlaždice, ktoré oživia imidž betónových budov. Béžové, biele, krémové a farby piesku dokonale zosvetlia šedivé tóny, obklopujúce balkón. Nebráňte sa farebným veselým textíliám!

Tropický nádych

Cíťte sa ako na dovolenke. Na terase si môžete zabezpečiť tieň, a to vďaka nepremokavým plachtám, inšpirovaným námorným svetom. Vyrábajú sa z najrafinovanejších a najpokročilejších materiálov, ktoré sa skutočne používajú na mori. Vodoodolné slnečné plachty sú ideálne pre každý vonkajší priestor. Po ich otvorení je možné plachtu otočiť okolo svojej osi, čo pripomína skutočnú plachetnicu. Zavrite oči a predstavte si, ako vám morský vánok jemne hladí tvár!

Terasa ako na palube

Vaša terasa môže hrať farbami mora a slnka. Kombinujte farby ako modrá, žltá a biela. Tiež úplne postačí, ak jej doprajete palmy a exotické rastliny, napríklad banánovník alebo figovník, a hneď sa budete cítiť ako v tropickom raji. Ak sa vaša kuchyňa otvára na slnečnú terasu, letné mesiace budete tráviť zaručene vonku. Aspoň počas týchto teplých mesiacov pridáte ďalšiu izbu, vytvorením plynulého prechodu z interiéru do exteriéru. Zohľadnite preto na terase štýl vášho interiéru. 

Moderná terasa poskytuje ďalší sofistikovaný priestor na trávenie voľného času. Pokiaľ bude dobre navrhnutý, zladený s vaším štýlom a účelom využitia, rozhodne si chvíle na terase užijete naplno. 

Inšpirujte sa aj dalšími článkami a načerpajte nielen inšpirácie na balkón, ale aj tipy do záhrady:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!