Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
detská izba pre bábätko v jemných farbách

Detská izba pre bábätko je hotové kráľovstvo. Bábätko síce naplno nedocení, ale jeho rodičia sa rozhodne tešia pri zariaďovaní tejto izbičky. Namaľovali ste steny dokonalým odtieňom, vybrali ste detskú postieľku a nakúpili všetky potrebné veci pre novorodenca. Kam však s nimi? Aby detská izba pre bábätko nielen dobre vyzerala, ale bola aj dobre zorganizovaná, stačí ju funkčne zariadiť. Malé veci na oblečenie patria so skrinky, drogéria do poličky a hodil by sa aj prebaľovací pult. Dáme vám tipy, ako prakticky aj esteticky zariadiť izbu pre tých najdôležitejších ľudí na svete – vaše deti. 

Checklist: veci, na ktoré by ste mali myslieť pred príchodom dieťaťa

Na príchod bábätka je dobré sa pripraviť vopred. Ideálne, ak zhruba mesiac pred termínom pôrodu máte pripravené všetky potrebné veci pre novorodenca aj čerstvú mamičku, ako aj zariadenú detskú izbu. Spravte si zoznam vecí, ktoré nutne potrebujete a bez ktorých sa nezaobídete. Potom si napíšte zoznam s nižšou prioritou vecí s otáznikom, ktorými si nie ste istí, či ich budete potrebovať. Zvyšok vyriešite priebežne podľa toho, ako sa bude situácia s bábätkom vyvíjať. Ako zariadiť detskú izbu pre novorodenca sa dozviete neskor v tomto článku. 

Pripravili sme pre vás zoznam užitočných vecí, ktoré by ste mali mať pre vaše bábätko pripravené. Tento zoznam si môžete jednoducho stiahnuť do počítača, vytlačiť a umiestniť niekde, kde to jednoducho budete mať na očiach.

10 užitočných tipov ako zariadiť izbu detskú izbu pre novorodenca

Ako vybrať správnu detskú postieľku

Každá detská izba pre bábätko má jednu spoločnú črtu. Stojí v nej detská postieľka. Na výber sú už také, ktoré rastú spolu s vašim dieťaťom až do predškolského veku. Sú vyrobené z rôznych materiálov a aj matrac vo vnútri je polohovateľný. Dokonca sa dajú mnohé zladiť s výškou vašej manželskej posteli v spálni, pokiaľ by ste zvažovali mať novorodenca blízko pri sebe aj počas noci. Ak cestujete, nezabudnite aj na cestovnú skladaciu postieľku.

Prebaľovací pult

Tento praktický pomocník môže byť do istej miery nahradený aj klasickou komodou, ktorá je dostatočne široká na to, aby sa na ňu dal položiť prebaľovací pult. Je dobré, ak je z jednej strany otvorená na uskladnenie plienok, vreckoviek či iných hygienických potrieb pre novorodenca. Komodu neskôr využijete ako šatníkovú skrinku alebo na spodnú bielizeň či ponožky, keď bude batoľa väčšie. Takto budete mať nábytok, ktorého sa neskôr nebudete potrebovať zbaviť.

Farby do detskej izby: aké farby sú vhodné do izby pre bábätko?

Detská izba pre bábätko by mala hrať pozitívnymi farbami. Červená pôsobí na psychiku veľmi energizujúco, zelená napokon upokojujúco, čo dokazujú aj mnohé štúdie. Nebojte sa kombinácie pastelových farieb ale aj výrazných farieb. Doprajte izbe pokojne aj na každú stenu inú farbu, vaše dieťa podporíte v kreativite. Zvyšok izby môže mať potom aj neutrálne farby, čo platí najmä pre nábytok. A keď sa vám, aj dieťaťu farba zunuje, pretriete ju jednoducho inou. 

Užitočný nábytok

Detská izba pre bábätko si pri zariaďovaní vyžaduje funkčné kusy nábytku, ktoré zdvojnásobia úložný priestor, alebo sa rozšíria a porastú s vašim dieťaťom. Okenná sedačka s hlbokým dnom alebo komoda, ktorá slúži zároveň ako prebaľovací pult, môže do detskej izby pridať veľa potrebného úložného priestoru. Týmto získate miesto a zároveň budete mať funkčný kúsok, ktorý porastie s vašou ratolesťou.

To najlepšie pre pohodlie rodiča

Jedným z overených praktických pomocníkov pre čerstvých rodičov je hojdacie kreslo. Ideálne je, keď ho umiestnite blízko detskej postieľky. Pomôže vám to najmä vtedy, ak vám dieťa zaspí v náručí a vy ho budete chcieť bez zobudenia preniesť do postieľky. Polica v blízkosti prebaľovacieho pultu uľahčuje dosah na plienku či detský zásyp, keď máte kontakt iba jednou rukou s novorodencom. Praktické umiestnenie nábytku, políc a úložných priestorov znamená, že je usporiadaná aj celá izba.

Izba pre novorodenca – inšpirácie, ako ju zariadiť najštýlovejšie a zároveň prakticky

Kombinácia štýlu a praktickej stránky je vyhovujúca pre všetkých členov domácnosti. Netreba nakupovať veľa vecí vopred, stačí vám základ. Niektoré môžete dokúpiť aj dodatočne, keď zistíte, akú povahu má vaše dieťatko. Možno zistíte, že potrebujete hojdačku, možno sa prebaľovací pult nebude dať použiť, prípadne zistíte, že hračky vaše dieťa vôbec nezaujímajú a radšej má bavlnenú deku. Aj so zariadením izby je to podobné.

Poličky a regály – priestor na uskladnenie

Steny v detskej izbe môžete využiť nielen na dekorácie v podobe nálepiek rozprávkových bytostí. Vysoké knižnice ponúkajú skvelý organizačný priestor od zeme až po strop. Police disponujú úložným priestorom nad komodou a prebaľovacím pultom. Ak hľadáte viac miesta na uloženie detských vecí, dajte ich nad úroveň hlavy. Vertikálne police majú výhodu, že veci na nich sú bezpečne mimo dosahu batoľaťa. 

Udržujte zásuvky v poriadku

Pretože detské oblečenie a doplnky sú malé, ľahko v nich vznikne chaos, najmä keď sú v zásuvkách. Na usporiadanie drobného oblečenia použite do zásuviek organizéry alebo malé koše. Samostatné koše na ponožky, spodné prádlo a topánky vám uľahčia hľadanie toho, čo potrebujete. V zásuvkách majte vždy len oblečenie, ktoré je momentálne vhodné vzhľadom na sezónu a vek. Pomocou poličiek v skrinkách a úložných košov budete mať oblečenie vždy prehľadne usporiadané.

Použite knižnicu

Knižnice alebo iné vysoké policové systémy uľahčujú organizáciu v izbe. Kým je vaše dieťa dojčaťom, používajte police v knižnici. Ako bude dieťa postupne rásť, do dolných políc dáte knihy a hračky, zatiaľ čo do vyšších políc sa dajú bezpečne uložiť iné predmety mimo jeho dosah. Štýlové úložné boxy a ozdobné koše udržia veci v poriadku a ešte aj budú vyzerať pekne. 

Vrecká na bielizeň

Namiesto toho, aby ste špinavú bielizeň dieťaťa hodili do veľkého koša, zaveste na háčiky alebo na zadnú stranu dverí zopár sieťovaných vreciek. Použite vrecká aj na malé predmety, ako sú ponožky a malé pančucháče alebo predmety so suchým zipsom, ako sú podbradníky alebo zavinovačky. Keď sa budete chystať prať, stačí dať celé sieťované vrecko do práčky. Ušetríte čas na triedenie bielizne pred praním, ako aj zničenie citlivých vecí suchým zipsom z podbradníkov.

Neignorujte rohy

Pri usporiadaní nábytku a umiestňovaní políc v miestnosti môžete zabudnúť na rohy. Skrinky a knižnice vám môžu pridať ďalší úložný priestor, zatiaľ čo rohové police dodajú malým priestorom aj neočakávaný štýl. A keď už hovoríme o rohoch a hranách, nezabudnite ich zaobliť. Sú nebezpečnou nástrahou práve pre batoľatá, ktoré zvedavo skúmajú svet vôkol seba. Niekedy doslova vlastnou hlavou, inokedy na vlastnú päsť.

Inšpiratívne video na bezpečný nábytok pre deti

Detská izba pre bábätko je snom každého budúceho rodiča. Mala by vyžarovať harmóniu a tak trošku aj niečo záhadné, ako keď vojdete do rozprávky. Doprajte tento nenahraditeľný pocit sebe aj vášmu dieťaťu.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Pozrite si našu klubovú ponuku vo Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!