Nápady do detskej izby - priestor, ktorý bude vaše dieťa milovať

Len márne by ste v byte hľadali dôležitejšiu miestnosť. Pre naše ratolesti je detská izba ich kráľovstvom, na ktoré sú veľmi pyšné. Nie je pre ne len priestorom na odpočinok či prácu spojenú s domácimi úlohami. Na prvom mieste sú tu hry a zábava. Objavte šikovné nápady do detskej izby a premeňte ju na miesto plné smiechu a radostných momentov. V nasledujúcom článku poradíme i to, ako sa vysporiadať s malou spálňou alebo izbou pre súrodencov v rôznom veku.

Kreatívne nápady do detskej izby

Túžili ste v detstve po vlastnej izbičke ako z katalógu, no nebolo vám to dopriate? Teraz si to môžete sčasti splniť. Pri zariaďovaní spálne pre svojich najmenších vychádzajte predovšetkým z toho, v akom veku jej malí obyvatelia sú. Čo všetko tu môžete vymyslieť?

Zariadenie do detskej izby, ktoré učaruje každej detskej duši

Začnite tým najdôležitejším – posteľou a úložným priestorom. Nábytok do detskej izby by rozhodne nemal byť nudný. Kreativita a fantázia tu majú zelenú. Lôžko s rozprávkovým baldachýnom alebo stolička v tvare macíka rozžiaria každú detskú tvár. Nechcú vaši drobci večer zaspávať? Premeňte im posteľ na nedobytnú pevnosť. Poslúžia vám na to závesy, ktoré pripevníte na horný rám a podľa potreby zatiahnete. Keď príde čas, jednoducho, zorganizujete dobrodružnú výpravu do ríše snov.

Skrine a šatníky by, rovnako ako posteľ, mali byť v detskej veľkosti. Na začiatok stačí nízka komoda alebo skrinka s poličkami, na ktoré dieťa dosiahne. Výbornou pomôckou a zároveň ozdobou sú nálepky na nábytok s motívom oblečenia. Dieťa sa vďaka nim rýchlo naučí, kde hľadať ponožky či pyžamko.

Zaručene veľkú radosť malým aj veľkým urobí závesná hojdačka. Pripevnite ju na strop a umiestnite v bezpečnej výške. Skvelým doplnkom k nej budú pohodlné vankúše a pod ňou mäkučký koberec ako poistka pre prípad pádu. Deti však rady sedia aj na zemi. Vhodné sú preto i taburetky či sedacie vaky. Nájdete ich v najrôznejších farbách, tvaroch a rozmeroch.

DIY alebo urobte si sami

Detskú kreativitu netreba za každých okolností držať na uzde. Práve naopak, zariadenie spálne by sme mali prispôsobiť rôznym činnostiam, ktoré podporujú detský rozlet. Medzi najpopulárnejšie aktivity patrí kreslenie. No poznáte to, nie vždy je poruke papier a farbička. Veľké plátno v podobe čerstvo namaľovanej steny však áno. Riešením je pripevniť na ňu dosku, ktorá poslúži ako tabuľa. Ak ste doma alergici, kriedy jednoducho vymeňte za praktickejšie kriedové fixy, ktoré nevytvárajú prach a nešpinia prsty.

Túžite po dlhom dni rýchlo upratať hračky? Vyrobte deťom stan, v ktorom sa cez deň môžu hrať a večer ho využijete ako úložný priestor na všetko, čo treba. Postačí kus špagátu, ktorý upevníte v dostatočnej výške a prevesíte cez neho veľkú plachtu alebo ľahkú prikrývku.

Ak si aj vaše dieťatko rado prezerá staršie fotky, nie je lepšia dekorácia ako vlastnoručne vyrobený rám. Zapojte do tvorivého procesu aj deti a do hotového výrobku spolu vložte obľúbenú fotografiu alebo obrázok.

Inšpirácia na výzdobu detskej izby

Doplnky sú tými drobnosťami, ktoré deťom uľahčujú ponoriť sa do svojho vlastného vesmíru a pohrať sa v podmorskom svete či čarovnom lese. Tam, kde predstavivosť rodičov už nesiaha, pomôžu správne dekorácie. Neobyčajné nápady do detskej izby nájdete aj na Westwing. Zaregistrujte sa bezplatne na našej stránke a využite množstvo exkluzívnych ponúk, ktoré váš domov urobia ešte krajším.

Nástenné dekorácie

Nechať v detskej izbe holé biele steny by bola naozaj škoda. Steny v detskej v izbe by mali byť pestré. Spestrite aspoň jednu z nich veselou tapetou, kvalitnými samolepkami alebo veľkou mapou sveta. Namiesto klasických nástenných obrázkov si pomôžte šarkanom, zaujímavou svetelnou reťazou alebo metrom s detským motívom.

Vhodné na stenu sú aj poličky v rôznych farbách a šírkach. Predstavujú ideálne miesto na uloženie drobných detských pokladov, vlastných výtvorov či knižiek.

Náš tip: Pestujte v deťoch lásku k prírode. Zariadenie detskej izby skvele doplní regál v tvare vtáčej búdky alebo zo stropu visiace vtáčiky. Vystrihnite si ich z papiera alebo spolu poskladajte pomocou origami.

Pekné a praktické zariadenie do detskej izby

Aj pri dekoráciách môžeme spojiť príjemné s užitočným. Dobrým príkladom je úložný priestor na hračky ako napríklad úložné škatule, boxy či koše na kolieskach alebo zdobených nožičkách. Pod maskou obľúbeného zvieratka by ste niekedy ani nespoznali, že slúžia najmä na nudné upratovanie.

Predmety 2v1, ale môžu mať i edukačný charakter. Napríklad pomocou budíka alebo nástenných hodín si váš školák precvičí určovanie času. Ak sú na nich usmiate filmové postavičky, súčasne sa stanú aj vítaným dekoračným predmetom.

Nápady do malej detskej izby – 5 zábavných spôsobov, ako z mála urobiť veľa

Pri zariaďovaní detskej izby sa nenechajte odradiť ani útlejšími rozmermi miestnosti. Menší priestor má jednu veľkú výhodu – okamžite sa v ňom cítite útulne. Najväčšou výzvou je umiestniť sem všetok potrebný nábytok a zároveň vytvoriť čo najviac voľného priestoru na zemi.

• Hra s farbami

Aj keď farby do detskej izby bezpochyby patria, pri výbere odtieňov vhodných na stenu sa odporúčame držať univerzálnej bielej, jemnej smotanovej či žltej. Spálňa tak bude pôsobiť o niečo väčšie. Chýbajúcu pestrosť môžete dosiahnuť inak. Napríklad originálnymi ručne robenými maľbami na stenách, farebnými textíliami alebo výraznejšími prvkami na nábytku.

• Snívanie vo výškach

Medzi najznámejšie nápady do malej detskej izby patrí celkom obyčajná poschodová posteľ. Jedináčikovia voľný priestor pod ňou radi využijú každý deň iným spôsobom. Raz to bude kreatívny kútik, inokedy sklad hračiek alebo tajomný bunker.

• Krása nedokonalostí

Miestnosti nepravidelných tvarov sa zariaďujú najťažšie. Typickým príkladom sú podkrovné izby. Nezúfajte však. Využite výklenky a šikmé stropy na umiestnenie postele alebo šatníkov. Nábytok do detskej izby je aj tak nižší ako štandardný. Navyše, sedenie pod strechou deťom vôbec nevadí. Prípadné trámy a podporné stĺpy využite ako galériu detských umeleckých diel.

• Zábavné upratovanie

Uľahčite si každodenné povinnosti a popritom vytvorte deťom viac miesta na hranie. Riešením sú pomôcky, ktoré nestoja veľa a zmestia sa aj do tej najmenšej spálne. Bežný nábytok do detskej izby dolaďte, napríklad, veselými vešiakmi na stene alebo závesnými sieťami na hračky, na ktoré dočiahnu aj najmladšie deti.

• Rastúci nábytok

Zariadenie do detskej izby by malo zodpovedať hlavne veku detí. Najmä do rozmerovo skromnejších izieb je ideálne dať len toľko nábytku, koľko dieťa aktuálne potrebuje. Skúste rastúci alebo viacúčelový nábytok, ktorý môže s pribúdajúcimi rokmi detí meniť svoju podobu.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Sledujte články na Westwing a načerpajte i ďalšie inšpirácie pri zariaďovaní detských izieb pre svojich malých nezbedníkov či princezné.