Ako zariadiť detskú izbu štýlovo a prakticky

Mnohí rodičia si kladú otázku, ako zariadiť detskú izbu tak, aby plnila nielen svoj účel, ladila so zvyškom interiéru a poskytla deťom jedinečný priestor na hru aj oddych. Vysnívaná detská izba pre najmenších je funkčná, no takisto útulná a plná záhad. V nej sa vaše deti budú cítiť ako v malom kráľovstve s rozprávkovými bytosťami. A naopak rodičia v nej vždy nájdu všetko, čo potrebujú a zároveň získajú pocit, že vstúpili do iného, zázračného sveta. Ponúkame vám nápady do detskej izby pre prípad, že ste už zdroj nápadov na zázraky dokonale vyčerpali.

Tipy na zariadenie do detskej izby – čo treba brať do úvahy pri jej zariaďovaní

Hoci ste si dobre poradili so zariadením zvyšku domácností, zrejme zistíte, že návrh detskej izby je úplne iná záležitosť. Aj keď by to mal byť pre každého rodiča istý druh zábavného projektu, môžete naraziť na niektoré úskalia. My vám s nimi radi pomôžeme.

Ako zariadiť detskú izbu podľa veku

Detská izba na mieru zariadená podľa osobnosti a záujmov vášho dieťaťa mu zaručí to najlepšie miesto pre rozvoj a rast. Každý vek si pýta svoje. Iné je vyriešiť, ako zariadiť detskú izbu pre batoľa a iné pre dospievajúceho tínedžera.

Koniec koncov, krásna a funkčná miestnosť, ktorú bude vaše dieťa milovať od svojho narodenia až po takmer dospelosť, je poriadna výzva. Odporúčame zariadiť ju univerzálnym funkčným nábytkom, ktorý poslúži niekoľko rokov, až kým nebude dieťa mať vlastné predstavy a vyhranené názory. 

Ak hľadáte inšpiráciu na zariadenie detskej izby pre vaše bábätko, dievčatko alebo chlapčeka, pozrite si tieto články:

Ako zariadiť malú detskú izbu 

Miesta v detskej izbe nikdy nie je dosť. Obzvlášť, ak detská izba nemá toľko štvorcových metrov, ako by ste potrebovali. Tu treba zvážiť každý jeden centimeter. Využite priestor nad hlavou, namontujte vertikálne police až po strop a využite aj úložný priestor pod posteľou. Pravidelne trieďte hračky a prípadne kupujte také, s ktorými sa dieťa zahrá dlhšie obdobie. V izbe vytvorte úložný priestor na hračky a tie ukladajte do prehľadných boxov, označených štítkami a priebežne skryte a vyťahujte.

Ako zariadiť detskú izbu podľa feng shui 

Ak vyznávate staré čínske umenie feng shui, ktoré vnáša harmóniu, zdravie a šťastie do vášho domova, neobíďte ani detskú izbu. Zohľadnite umiestnenie izby a zariadenie podľa svetových strán, zabezpečte dostatok svetla aj čerstvého vzduchu a doprajte priestoru ožiť vďaka vhodným zeleným rastlinám. Odstráňte neporiadok a skúste vniesť do izby z každého elementu – kov, drevo, voda, zem, oheň – aspoň jeden kúsok v akejkoľvek podobe či forme.

4 užitočné tipy ako zariadiť detskú izbu

Pri plánovaní zariadenia detskej izby nastane  hneď niekoľko otázok a nových tém, ktoré ste pri ostatných izbách vášho domu alebo bytu nemuseli riešiť. Pomôžeme vám zorientovať sa v nich.

Ako vybrať správny nábytok

Najskôr merajte, potom režte. Plocha miestnosti je rozhodujúcim faktorom pri výbere správneho nábytku. Skúste vyberať knižnicu nielen podľa aktuálneho veku. Myslite na to, že o pár rokov mu bude slúžiť možno na povinnú školskú literatúru alebo na odkladanie učebníc, nielen hračiek. Namiesto postele v tvare formuly F1 zvoľte rastúcu posteľ, ktorá sa dá predĺžiť až do predškolského veku. 

Najvhodnejšie farby do detskej izby

Žiadne farby, ktoré by mali byť na psychiku dieťaťa príliš energizujúce, do detskej izby nepatria. Ak máte menšie dieťa a potrebujete mu navodiť pokojnejšiu atmosféru, zvoľte jemnejšie pastelové odtiene stien. Ak by ste radi motivovali dieťa k učeniu, natrite jednu stenu výraznejšou farbou, napríklad červenou.

Doplnky do detskej izby, ktoré budú vaše deti milovať

Kriedová tabuľa poteší dieťa v každom veku. Nalepovacím kriedovým parierom môžete polepiť aj zariadenie do detskej izby. Deti milujú kresliť na steny a nábytok, tak prečo im to slobodne neumožniť? Steny v detskej v izbe nemusia byť prázdne. Na prázdnu stranu šatníkovej steny nalepte papier, dajte deťom do rúk kriedu a nech veselo maľujú!

Aká vychytávka by nemala chýbať v detskej izbe?

Všetci sa chceme občas skryť pred svetom. Spravte deťom útulný roh, v ktorom môžu čítať či hrať sa v tajnosti, ukryté pred zrakom dospelých. Súkromný kútik je vynikajúcim miestom pre každé dieťa. Ak dnu zabudujete milé svetlo, dodáte mu aj nočnú atmosféru. Možno vás pozve niekedy na vzácnu návštevu.

Najčastejšie otázky pri zariaďovaní detskej izby

Pri zariaďovaní a plánovaní detskej izby vzniká niekoľko častých otázok, na ktoré by si rodičia mali vedieť odpovedať, prípadne byť na ne pripravení, že tieto otázky vzniknú. 

  • Čo ak k jednému dieťaťu pribudne časom súrodenec?
  • Budú chcieť byť deti v jednej spoločnej izbe alebo budú potrebovať dve separátne?
  • Čo ak sa dieťaťu nová izbička nebude páčiť?
  • Bude sa dieťa vo svojej izbe cítiť pohodlne?
  • Kam sa zmestia všetky tie hračky? 
  • Potrebuje dieťa samostatnú šatníkovú stenu alebo sa jeho veci uložia medzi ostatné v byte?
  • Tapety alebo malovka?
  • Aké dvere zvoliť – z dreva alebo zo skla?

Inšpirácie na zariadenie detskej izby – detské izby ako z rozprávky

Deti vidia svet inak ako dospelí a svoju predstavivosť a čary vkladajú do každodenného života. Aby ste im dopriali pocit rozprávkového kráľovstva, máme pre vás zopár jednoduchých, ale zázračných tipov, ktoré im umožnia zažiť tento pocit vo vlastnej izbičke.

Doprajte deťom rozprávkové svetlá

Hviezdy na strope tesne pred zaspávaním dodajú izbe rozprávkový charakter a celú galaxiu dobrodružstiev. Tak len smelo do toho! Pridajte kúsok niečoho očarujúceho. Vďaka ligotavým rozprávkovým svetlám, farebným vlajkám ako z cirkusu a rozkošnému motívu hviezd či rozprávkových postáv bude izba vášho dieťaťa žiariť ako magické miesto.

Hrajte sa s farbami

Deti milujú farby a pestrosť, no výber tej správnej môže byť zložitým procesom. Možno vaše dvojročné dievčatko môže aktuálne zbožňovať všetko ružové, ale to neznamená, že mu to zostane aj neskôr. Ak už sa púšťate do odvážnych a trendy farieb, nábytok zvoľte skôr neutrálny. Ak váš chlapček túži po autách, vytapetujte mu jednu stenu a o pár rokov ju hravo zmeníte na stenu so superhrdinami.

Posteľ pre princezné 

Ako zariadiť detskú izbu tak, aby ste ju o pár rokov nemuseli celú prerábať? Dohodnite si s deťmi kompromisy. Nábytok, stoličky a stôl kúpte rastúci, rovnako ako aj detskú posteľ. Zvyšok nechajte na výbere dieťaťa. Ak chce malá princezná nad postieľkou baldachýn, pokojne jej ho doprajte. Malému juniorovi kúpte posteľné obliečky s motívom áut, rakiet či dinosaurov. Je omnoho jednoduchšie meniť doplnky a dekorácie, ako zariadiť detskú izbu nanovo.

Detská izba je miestom, kde by sa mali deti cítiť príjemne ako v malom kráľovstve. To však neznamená, že všetky hračky, knihy a skladačky by mali žiť svojím životom v podobe neporiadku. Ak je všetko uložené na správnom mieste, detská izba bude oddychovou zónou nielen pre deti, ale aj rodičov.

Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!