Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
nápady ako zariadiť detskú izbu

Detská izba má na zdravý vývin dieťatka značný vplyv, a preto je dôležité vedieť ju čo najlepšie zariadiť. Veď práve v tomto priestore deti trávia toľko času hraním rôznych hier, odpočívaním, spaním, neskôr aj leňošením či učením sa do školy. To je ten hlavný dôvod, prečo by sa v tejto izbe viac ako v kdekoľvek inde mala spájať praktickosť s útulnosťou a pocitom bezpečia. Ako to dosiahnuť a na čo je potrebné myslieť? Možnosti ako zariadiť detskú izbu sú skutočne pestré – poďte s nami vybrať tú najkrajšiu a najvhodnejšiu pre vaše ratolesti!

Najnovšie trendy pre zariadenie detskej izby

Interiérový dizajn ponúka hneď niekoľko moderných spôsobov ako zariadiť detskú izbu. Aj naďalej je veľmi populárne tradičné smerovanie, kedy sa dievčatkám zariaďuje izba v sladkých ružovkastých odtieňoch a chlapčekom zas v tých modrých až modrosivých. Najnovšie trendy však prinášajú naozaj pútavé nápady do detskej izby.

Tlmené farby a jemné pastelové odtiene

Pastelové farby sú pre zariadenie detskej izby vždy dobrou voľbou, pretože priaznivo pôsobia na psychiku dieťaťa. Do popredia sa najnovšie dostávajú tlmené farby a tmavšie tóny, ktoré dodajú priestoru hĺbku a pritom nepôsobia rušivo. Tlmené odtiene zelenej či modrej sa radia medzi feng shui farby a majú dokonca aj dôležitý symbolický význam.

Montessori detská izba

Filozofiou Montessori je, aby všetko, čo sa nachádza v detskej izbe, bolo prispôsobené dieťatku a bolo mu vždy na dosah jeho ruky. Preto sa napríklad odporúča pohodlný matrac na spanie, aby vaša ratolesť mohla z neho samostatne zísť, keď sa zobudí. Nábytok by mal byť nízky, aby dieťa mohlo na všetko dosiahnuť a vedieť si čokoľvek vybrať. Moderná detská izba v štýle Montessori podporuje autonómiu dieťaťa, jeho kreativitu a prirodzené rozvíjanie motoriky.

Nezabúdajte na bezpečnosť a funkčnosť

Práve v detskej izbe je otázka bezpečnosti a funkčnosti nesmierne dôležitá. Pripravili sme niekoľko základných bodov, na ktoré by rodičia mali myslieť:

  1. Vyhnite sa ostrým hranám na nábytku, doplnkoch a dekoráciach. Tie s textilným povrchom a oblých tvarov budú skvelou voľbou.
  2. Nábytok má byť stabilný a nie príliš ťažký, aby sa vám s ním dalo manipulovať v prípade potreby.
  3. Pre zariadenie voľte ekologické prírodné materiály z certifikovaných zdrojov, ako drevo, ratan, prútie, kartón, papier, kov, prírodné textílie, a pod.
  4. Nenechávajte odkryté elektrické zariadania, zástrčky a káble.
  5. Aby malo dieťa dostatok priestoru na pohyb, udržiavajte minimalistický štýl a poriadok. Úschovné koše a boxy na hračky, rôzne hry a iné drobnosti sú výbornými pomocníkmi!

Ako zariadiť detskú izbu podľa veku

Deti skutočne rastú ako z vody a s nimi aj potreba pre nové finty ako zariadiť detskú izbu. Pritom nie je nutné ju v každej etape detstva úplne prerábať. Na čo sa zamerať v určitom veku alebo keď majú deti spoločnú izbu?

Detská izba pre bábätko

Detská izba pre bábätko si vyžaduje praktické vybavenie, aby mali rodičia počas starostlivosti všetko po ruke. Nesmierne dôležitý je však aj priestor pre pohyb a hru. Koberec alebo podložka na podlahe s hračkami na rozvoj hrubej a jemnej motoriky bude skvelým doplnkom. Ak sa rozhodnete pre štýl Montessori, nezabudnite priestor prispôsobiť vzrastu dieťatka.

Detská izba pre dievčatá aj chlapcov

Ako by mohla vyzerať detská izba pre dievčatá aj chlapcov? Riešenie je veľmi jednoduché – biela farba na stenu, alebo sivá či béžová, spraví priestor neutrálnym, čo vám dá možnosť ho zariadiť nábytkom a doplnkami rôznych farieb podľa priania vašich detí. Ratolesti určite ocenia, keď im v neskoršom veku priestor opticky rozdelíte, napríklad vysokým regálom s knihami, skriňou či závesom. Vznikne tak štýlová detská izba pre chlapca aj dievča.

Malá detská izba pre dve deti

Aj malá detská izba pre dve deti sa dá šikovne zariadiť! Dôležité je, aby aj v menšom priestore mali vaši najmenší vyhranený priestor pre hry a šantenie. Podobne ako v predchádzajúcom prípade sa aj tu deti potešia, keď im izbu neskôr rozdelíte, aby mali možnosť venovať sa aj vlastným záujmom.

Izby pre tínedžerov

V tomto období potrebujú malí dospelí oveľa viac cítiť, že majú vlastný, bezpečný priestor, pretože sa vyvíja ich osobnosť a smerovanie v živote. Izby pre tínedžerov sú preto veľmi rôznorodé, ale kľúčom k úspešnému zariadeniu je, aby čo najviac reflektovalo ich záujmy a záľuby. Všetko však v rámci rodičovských možností a triezveho úsudku!

Ako na zariadenie malej detskej izby

Ako zariadiť detskú izbu menších rozmerov? V takýchto prípadoch sa oplatí vsadiť na minimalistický štýl, nechat dieťaťku v izbe priestor na spanie a hry, pričom praktická výbava môže byť súčasťou spálne. Ďalšou osvedčenou možnosťou je doplniť izbu o detský kútik, ktorý môžete zhotoviť v obývačke či spálni, aby malo viac priestoru na šantenie. Aj detská izba v malom byte dokáže splniť potreby tých najmenších.

Nábytok a dekorácie do detskej izby

Moderná detská izba vie byť nielen hravá, ale aj poriadne štýlová miestnosť v domácnosti, ktorej by neodolali ani dospelí! Jej zariadenie by malo byť v prvom rade bezpečné, ale pritom nemusí pozostávať z nábytku určeného pre deti a nemusí sršať všetkými farbami. Tlmené prírodné odtiene a zemité farby do detskej izby vytvoria krásnu harmóniu. Pripravili sme pre vás zoznam kľúčových prvkov, ktoré sa určite postarajú o štýlovú a zároveň bezpečnú výbavu pre tých najmenších.

Pohodlná pohovka

Rozmernejšia pohovka sa postará o chvíle plné hier a zábavy ako aj o odpočinok pri pozeraní rozprávok či čítaní knižky. Bude taktiež skvelým miestom pre trávenie času s rodičmi. Pre deti odporúčame zvoliť mäkší variant pohovky pre viac pohodlia a bezpečia pri vystrájaní huncútstiev.

Konferenčný stolík

Ku pohovke nesmie chýbať ani konferenčný stolík oblých tvarov, ktorý deťom poslúži nielen na odkladanie vecí či nápojov a pochútiek, ale aj na kreslenie a tvorenie. Štandardná výška konferenčného stolíka bude vhodná pre malé aj väčšie deti.

Veľký koberec

Veľký, jemnučký koberec, ktorý prekryje podlahu, sa stane dokonalým ostrovčekom pre šantenie. Deti budú môcť využiť jeho plochu na rôzne hry, pričom ostanú v teple a pohodlí.  Rodičom zas poskytne priestor pre umiestnenie väčších hračiek a doplnkov. Pre jednoduchšie čistenie odporúčame koberce s krátkym vlasom.

Vankúše ako dekorácia a aj na sedenie

Vankúše sú obľúbeným doplnkom nielen nás dospelých, ale aj detí! Výborne sa osvedčia na pohovke pre lepšie sedenie či ležanie, ako aj na príjemnom koberci počas kreslenia a hrania. Tie robustnejšie na sedenie na podlahe môžu poslúžiť ako skvelá preliezka pre tých najmenších.

Taburetky s odnímateľnou vrchnou časťou

S textilným povrchom či tapacírovaním sa stane bezpečnou a pohodlnou súčasťou zariadenia. Pridanou hodnotou bude možnosť do nej uložiť hračky a pomôcky, čím zároveň poslúži aj ako úschovný kôš.

Detský kútik

Ďalším skvelým tipom ako zariadiť detskú izbu, je v nej vytvoriť detský kútik v byte. Nemusí to byť nič komplikované – stačí zaobstarať detský stan alebo típí, či malý stolík so stoličkou a lampou do rohu, aby deti mali pocit rôznorodosti a dobrodružstva, že sa napríklad majú kam schovať.

detský kútik na hranie

Doplnky

Nezabudnite na pekné svietidlá, ktoré budú ešte krajšie so štýlovým tienidlom, alebo vkusné koše a boxy na odkladanie hračiek a drobností, či nástenné dekorácie do detskej izby, ako napríklad hravé vešiaky, girlandy, zrkadlá pre zosvetlenie izby, tabule na kreslenie, plagáty, priestor na stene na vystavenie umeleckých diel vašich ratolestí a podobne.

Rozkošné hračky

Pri výbere hračiek myslite na nezávadnosť a ekologickosť materiálov, z ktorých sú vyrobené. Starať sa o životné prostredie a udržateľnosť pre budúce generácie je taktiež veľmi dôležité. Hračky z certifikovaných textílií budú bezpečné a príjemné na hranie. Tie z dreva zas trvácne, vďaka čomu sa s nimi budú môcť aj mladšie, aj staršie deti hrať do omrzenia.

Dúfame, že vás naše rady a nápady ako zariadiť detskú izbu v modernom štýle inšpirovali. Prevedenie v tlmených odtieňoch, teplých zemitých tónoch či pastelových farbách jej dodá ešte viac pohodlia, pokoja a spätosti s prírodou. O krásny domov majú naši najmenší postarané!


Prezrite si našu klubovú stránku Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!