Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
malý detský kútik v byte

Rodičia na celom svete majú niečo spoločné. Okrem nekonečnej lásky k svojim deťom ich spájajú aj neustále obavy o ich bezpečnosť. Možno je vaše dieťatko ešte malé a väčšinu dňa sladko prespí. Ani si však nevšimnete kedy vyrástlo a vydá sa na prvý prieskum najbližšieho okolia. Je preto dobré byť na tento moment vopred pripravený a odstrániť z dosahu všetky riziká. Ako zaistiť svoj domov pre prípad drobných nehôd a šikovne zariadiť detský kútik v byte? Skúste niekoľko tipov z pera našich dizajnérov.

Nápady na usporiadanie detského kútika

V istom období vývoja svojich ratolestí získate pocit, že sú náhle všade. Ani najkrajšie vybavená detská izba plná hračiek zrazu nestačí a vy len upratujete a presúvate bábiky, autíčka a plyšové zvieratká z jednej miestnosti do druhej. Je prirodzené, že deti jednoducho chcú byť tam, kde ste vy a napodobňovať vaše činnosti či zvyky. Aby ste si uľahčili bežné denné aktivity vytvorte im priestor, ktorý pre ne bude atraktívny a zároveň komfortný.

Detský kútik v obývačke

Obývačka je doma spravidla najväčšou miestnosťou a centrom diania. Ak teda premýšľate, kde zariadiť detský kútik v byte, ide o ideálne miesto. Praktickým riešením je to o to viac, ak ju máte prepojenú s kuchyňou. Počas dňa môžete pohodlne variť a svojich najmenších mať pri tom stále na očiach. Pre deti je pocit, že majú mamu na dohľad veľmi dôležitý. Dajte im ho a odmenou vám bude občasná chvíľka len pre seba.

Čo by tu nemalo chýbať je deka alebo podložka na hranie, niekoľko obľúbených hračiek a pre staršie deti knižky alebo omaľovánky s farbičkami. Aby ste nemuseli každý večer presúvať množstvo vecí späť do detskej izby, vyhraďte deťom v obývačke časť úložného priestoru – jednu zásuvku v komode alebo poličku v knižnici.

Ďalšie nápady do detskej izby nájdete v týchto článkoch:

Zbavte sa zbytočností

Deti spoznávajú svet všetkými zmyslami. Najmä hmatom a ochutnávaním. A keďže nikdy neviete, kam sa vyberú za najbližším dobrodružstvom, všetky potenciálne nebezpečné predmety musia čo najrýchlejšie zmiznúť. S takýmito preventívnymi opatreniami je vhodné začať skôr ako deti začnú štvornožkovať.

Medzi samozrejmé veci, ktoré treba dať z cesty, patria všetky drobné, krehké a ostré predmety. Pozor však treba dať i na bytové rastliny, výbavu pre domácich miláčikov, akúkoľvek elektroniku vrátane káblov či na čistiace prostriedky a inú chémiu.

Náš tip: Nesmú na vašom jedálenskom stole nikdy chýbať čerstvé kvety? Keramické a sklenené vázy vymeňte za ich nerozbitné varianty z plastu alebo kovu. Zvážte tiež dĺžku obrusu, príp. jeho nahradenie kratším behúňom. Zabránite tak nejednému stiahnutiu a prevrhnutiu v nestráženej chvíli.

Vhodný detský nábytok

Možno si poviete, že v obývačke máte nábytku viac ako dosť. No detská kreativita nepozná hranice. Ak teda nechcete, aby sa váš konferenčný stolík alebo gauč stali obeťami fixiek, plastelíny alebo lepidla, odporúčame detský kútik v byte vybaviť i špeciálnym nábytkom. Malý stolík so stoličkou nezaberie veľa miesta a deti sa tu môžu do sýtosti realizovať. Ocenia to najmä rodičia súrodencov v podobnom veku.

Vhodná je i detská taburetka, kreslo alebo hojdací koník, ktorý je vždy zárukou dlhotrvajúcej zábavy. Skvelý je tiež akýkoľvek sedací nábytok so skrytým úložným priestorom.

TIP: Pozrite si krásne zariadenie na detský kútik v byte. Inšpirujte sa Westwing!

Bezpečnosť pre deti nadovšetko

Odpratať z dosahu detí niektoré predmety je nevyhnutné, no pre zachovanie bezpečnosti to nemusí stačiť. Ponúkame preto niekoľko ďalších praktických rád, ako ju zvýšiť.

Zaoblené tvary

Vďaka štýlovo zakriveným líniám sa vaše dieťa nikdy neudrie o ostrý roh. Ak sa však ostrých prvkov v interiéri nechcete vzdať, zabezpečte ich chráničmi. Ide o lacné a nenáročné riešenie. Zvoliť môžete priehľadné alebo farebné chrániče ladiace s nábytkom, ktoré sa dajú zakúpiť v podobe úchytov. Alternatívou je oblepiť hrany stolov a skriniek špeciálnou penovou páskou.

Mäkký nábytok

A čím mäkší, tým lepšie. Do domácnosti s deťmi je ideálna pohovka potiahnutá príjemnou tkaninou, plyšová lavica či zamatová taburetka, ktorá hravo nahradí napríklad kávový stolík.

Teplo pod nohami

Podlaha z dreva, laminátu či keramickej dlažby môže vyzerať štýlovo, ale pre deti môže byť dosť chladná a tvrdá. Nemusí im preto úplne vyhovovať. Aby sa na nej mohli hrať, poskytnite im spomínanú podložku na hranie alebo mäkučký koberec z materiálu, ktorý nevyžaduje náročnú údržbu. Odporúčame model s krátkym vlasom v tmavších farbách, ktorý poľahky povysávate i vyčistíte.

Kvety a rastliny

Sú typy zelene, ktoré môžu ublížiť deťom i dospelým. Na kaktusy či rastliny s ostrými listami teda na čas zabudnite. Inak, ale kvety vášmu domovu dodajú nevídaný život a chýbajúce farby. Takýto živý doplnok je v mnohých ohľadoch nenahraditeľný. Ak ste si istý, že vaše kvety neohrozujú zdravie malých ani veľkých členov domácnosti, stačí ich umiestniť v dostatočnej výške. Výborným miestom sú vyššie police v knižnici či okenné parapety.

krásny farebný detský kútik v byte

Ako vytvoriť detský kútik v byte s malou rozlohou?

Menší byt by nemal byť dôvodom na to, aby boli deti ukrátené o svoje miesto na hranie. Nevzdávajte sa a spomeňte si na staré známe “keď sa chce, všetko sa dá”. Skúste nasledujúce nápady a spravte svojim nezbedníkom detský kútik, v ktorom sa budú cítiť príjemne v každom veku.

Nájdite vhodné miesto

V obývačke, v spálni alebo ako súčasť jedálenskej zóny? Krásny detský kútik v byte zariadite kdekoľvek. Hlavným predpokladom je aspoň trocha voľného miesta. Máte balkón, no nevyužívate ho? Dajte ho zaskliť, investujte do kvalitnej izolácie a zväčšite si podlahovú plochu bytu o pár metrov štvorcových. Aj to je jedna z možností ako deťom venovať malú herňu.

Šetrite centimetre

Pri zariaďovaní skromnejšieho priestoru musíte byť niekedy veľmi kreatívny. Namiesto bežného sedenia do detského kútika umiestnite výklopnú pracovnú dosku, ktorú doplníte skladacou stoličkou. Spomeňte si tiež na multifunkčný nábytok, napríklad otvárací stolík, do ktorého si deti uložia rôzne pomôcky a predmety. Nahradí tak zároveň jednu skrinku či zásuvku. Vyskúšajte tiež čaro závesných doplnkov. Na stene navŕtané dva rady háčikov s nádobkami alebo košíkmi na drobnosti ako sú farbičky, štetce a iné písacie potreby, ušetria cenné miesto na podlahe.

Ako udržiavať čistotu a poriadok?

To je každodenná výzva všetkých unavených rodičov. Verným pomocníkom je úložný priestor na hračky ako napríklad veľké úložné boxy, škatule, koše či siete. Mnohé sa vyrábajú s vekom a majú kolieska na jednoduchú manipuláciu. Oceníte ich najmä v momente, keď príde nečakaná návšteva. Kým vám stihne zaklopať na dvere, bude upratané.

Ak na hračky vyčleníte zásuvky, môžete ich pomaľovať alebo označiť samolepkami, ktoré deťom povedia, kde je “domček“ pre plyšákov a kam patria knižky. Steny v okolí detského kútika sa oplatí natrieť umývateľnou farbou. Je to jedna z investícií, ktorú zaručene neoľutujete.

Nezmeškajte exkluzívne ponuky na našej klubovej stránke Westwing a objavte ďalšie nápady do detskej izby, spálne či obývačky. Radi vám pomôžeme urobiť zo svojho domova to najkrajšie miesto.