Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
izbové rastliny v interiéri

Veľké izbové rastliny sú jednou z najkrajších dekorácií. Do miestnosti prinesú sviežu atmosféru a spoja vás s prírodou. Vedia zlepšiť náladu a domácnosť od základov zmeniť. Hodia sa do každého štýlu a môžete ich spolu veľmi jednoducho kombinovať. Už jedna rastlina vám otvára bránu do divokého, no pritom krásneho sveta čistej a nedotknutej prírody. Prineste si kúsok z nej domov aj vy. Vyberajte si z desiatok možností ako čisto zelené rastliny alebo farebné kvety vo váze. Doplňte ich zaujímavými kúskami z Westwing a skrášlite si každý kút domu či bytu. Fantázií sa medze nekladú.

Výhody izbových rastlín

Malé aj veľké izbové rastliny majú množstvo výhod, vďaka ktorým sú štýlovým pomocníkom v každej jednej domácnosti. K tým najväčším sa radia:

 • vedia sa prispôsobiť akémukoľvek zariadeniu – určite to poznáte aj vy. Začnete prezerať ponuku doplnkov a premýšľate, aká výzdoba by sa vám hodila do interiéru. Odrazu zistíte, že množstvo kúskov nebude ladiť s nábytkom alebo iným zariadením. Pri rastlinách to však neplatí, práve naopak. Vedia sa prispôsobiť akémukoľvek interiérovému dizajnu, takže sú univerzálnym prvkom, s ktorým sa skvelo pracuje.
 • zlepšujú náladu – kvetinová výzdoba prináša život, radosť a dobrú náladu, vďaka čomu vie liečiť depresiu a iné nepríjemné stavy. Prineste do interiéru aspoň jednu rastlinku a uvidíte, že miestnosť bude pôsobiť v zlomku sekundy inak.
 • znižujú stres a úzkosť – rastliny sú známe tým, že upokojujú a vedia znížiť nepríjemné napätie, ktoré prichádza so stresom.
 • väčšina má jednoduchú starostlivosť – údržba a starostlivosť sú témy, o ktorých sa pri rastlinách hovorí veľmi často. Väčšina z izbových druhov však nie je náročná na vodu, pôdu ani stanovište, preto sa ich netreba báť.

Izbové rastliny majú množstvo výhod, o ktorých sa dozviete viac hlavne vtedy, keď ich dostanete do svojej domácnosti. Vyberte si aspoň jeden druh a uvidíte, že už čoskoro budete premýšľať nad ďalším.

Druhy izbových rastlín pre váš domov

Každá izbová rastlina symbolizuje niečo iné. Vyberať si tak nemusíte len podľa ich výzoru, ale aj podľa toho, čo pre vás budú znamenať. K obľúbeným druhom sa radia:

 1. Aloe vera – vďaka jej liečivým účinkom symbolizuje nesmrteľnosť. Okrem jednoduchého výzoru, ktorý skombinujete s úplne všetkým, vám poskytne aj gél. Ten sa dá využívať napríklad na popáleniny. 
 2. Lopatkovec wallisov – svojimi krásnymi listami oživí každú miestnosť v interiéri. Väčšími rozmermi zaujme hneď z diaľky a pritiahne pozornosť. V takmer každej časti sveta symbolizuje mier a pokoj. 
 3. Dracena – dlhé a rôznofarebné listy robia z draceny jeden z najobľúbenejších kvetov. Jednoducho sa pestuje, no potrebuje viac miesta. Najkrajšie vynikne v zaujímavom kvetináči. Jej názov je odvodený od gréckeho “drákaina”, čo znamená dračia žena. Jedným z obľúbených druhov je dracena voňavá, ktorá má typické zelené listy s oranžovými pruhmi.
 4. Brečtan popínavý – svojím popínavým vzhľadom doplní každú prázdnu stenu. Zaveste ho do miestností, kde trávite najviac času. Mnohé kultúry veria, že má magickú silu liečenia a ochrany pred negatívnymi energiami. Symbolizuje plynutie času. 
 5. Monstera skvelá – celozelená rastlina si nájde miesto vo veľkých izbách, ktoré zívajú prázdnotou. Pre mnohých predstavuje symbol dlhovekosti.
 6. Antúria – celozelená rastlina sa na osem, niekedy aj viac týždňov v roku mení na výrazný dekoratívny prvok s krásnymi červenými kvetmi. V súčasnosti nájdete na trhu aj hybridy, ktoré majú ružové kvety, biele kvety, zelené či fialové kvety.
 7. Pieprovec – táto rastlina vás poteší veľmi zaujímavo prepracovanými listami, ktoré sa líšia v závislosti od druhu. Niekedy sa dokonca stretnete aj so zaujímavými farebnými odtieňmi. Pieprovec si nepotrpí na náročnú starostlivosť. Vďaka strednej veľkosti je ako stvorený na stôl aj poličku.
 8. Sansevieria trojpása – vysoké listy v tvare meča sú zaujímavé a dokážu skrášliť obývačku, kuchyňu, balkón aj terasu. Ide o veľkú izbovú rastlinu priťahujúcu pozornosť, s jednoduchou starostlivosťou a desiatkami možností, ako ju zakomponovať do interiéru. Ide takisto o skvelé kvety na balkón, pretože listy sú masívne a nestratia sa ani na väčšej ploche

Veľké izbové rastliny: kde nájsť vhodné miesto

Nehľadiac na to, či chcete dostať do interiéru len trochu zelene, alebo hľadáte dominantný kúsok, ktorý oživí miestnosť, základom je vybrať správne miesto. To musí vyhovovať požiadavkám samotnej veľkej izbovej rastliny a takisto aj vám v rámci dekorovania a skrášľovania bytu či domu. Westwing má pre vás inšpiratívne rady a nápady, ktoré vám celý proces uľahčia a urýchlia.

Minimalistická džungľa

Nechajte, aby tvary miestnosti určovali výber a tvar rastlín alebo kvetov. Pre minimalizmus v byte sú ako stvorené vysoké druhy, napríklad orchidea alebo rôzne typy paliem. Namiesto toho, aby ste však siahali po niekoľkých menej výrazných kúskoch, stavte na jeden výrazný, ktorý bude presne vyjadrovať vašu osobnosť a to, čo máte radi. Z miest je v minimalizme najlepšia polička, konferenčný stolík alebo miesto pri sedačke či v rohu. Izbová palma bude sama o sebe krásne výrazná, preto sa vyhnite jej kombinovaniu s inými dekoráciami alebo menšími detailmi.

Tradičná vintage domácnosť

Ste skôr zástancami tradičného vintage štýlu, ktorý vás vracia späť o niekoľko desiatok rokov? Cestujte v čase spolu s rastlinami, ktoré položíte pri radiátor, na písací alebo jedálenský stôl, prípadne na poličku. Farebné jarné kvety sú zo všetkých druhov najlepšie. Podporujú zaujímavý a trochu preplnený vzhľad, no nemusíte zostať len pri nich. 70. a 80. roky so sebou prinesú aj prepracované umelé kytice vo vázach z modranskej keramiky.

Dotyk Stredomoria

Rustikálny štýl alebo stredomorský štýl lákajú hlavne vďaka používaniu rôznych materiálov, ako bavlna, ľan, perie či sieťovina. Tieto materiály podporí pampová tráva, ktorá vyzerá krásne s farebnými kvetmi. Vložte ju do vysokej vázy, ktorú umiestnite do chodby na zem alebo príručný stolík, jedálenský stôl či nočný stolík. Stredomorský štýl podporíte nielen veľkými izbovými rastlinami, ale aj tými jemnejšími, napríklad levanduľou. Jej sýta fialová farba rozžiari príbytok a vôňa opojí všetky zmysly.

Vyváženie tmavej

Industriálny štýl, glamour či akýkoľvek iný tmavý štýl bývania si vyžaduje niečo, čo celý vzhľad rozbije. Výborne sa hodia biele kvety do obývačky, ktoré budú s čiernou, tehlovou alebo hnedou kontrastovať. Trendy však hlásia aj sýte odtiene červenej, ružovej a fialovej, ktoré, keď sa navzájom zladia, vytvoria dramatický efekt a miestnosti dodajú hĺbku. Tmavšie interiérové štýly umožňujú umiestnenie jednotlivých kvetov kdekoľvek sa vám zapáči. Ak by ste na ne nemali miesto, zaobstarajte si visiaci črepník, kde umiestnite plazivý typ rastliny.

Umiestnenie podľa jednotlivých miestností

Nenašli ste sa v žiadnom štýle, pretože radi plávate z jedného do druhého? Nechajte si poradiť, ako umiestniť rastliny a kvety podľa jednotlivých miestností: 

 1. Obývačka

  Obývačka je jednou z najviac využívaných miest v domácnosti. To, že musí byť praktická ale neznamená, že nemôže byť štýlová a pekná. Skvelou voľbou je izbová palma. Túžite po nej, no neviete kam ju dať aby nezavadzala? Najlepším miestom je prázdny roh. Aby nebola osamotená, pridajte k nej visiacu rastlinu, ktorá bude zavesená vo farebnom kvetináči. Do menších obývačiek zvoľte menšie rastliny, postavené na kovových stojanoch alebo zasadené v masívnych črepníkoch. Vyberajte si zo širokej ponuky Westwing, kde objavíte rôzne štýly bývania a interiérové farby.
 2. Kúpeľňa

  Do kúpeľne je ako stvorená machová stena a rastliny milujúce vlhkosť. K nim sa radia rôzne tropické druhy ako bambus, aloe vera a palmy. Zeleň je do tmavej alebo bledej kúpeľne ako stvorená. Ak ju máte zariadenú v hravých odtieňoch, ako červená, ružová farba alebo žltá farba, pridajte k čisto zeleným rastlinám ešte nejaké farebné. Najlepšie vyniknú biele kvety, no tiež žlté kvety či červené.
 3. Kuchyňa

  V kuchyni spravidla nie je príliš veľa miesta. Snažte sa preto využiť každý kút a voľný priestor. Skvelý je napríklad parapet, kde môžete položiť dlhší črepník s viacerými menšími kvetmi, alebo naň položte väčšiu vázu plnú čerstvých kvetov. A aká by to však bola kuchyňa bez byliniek? Zasaďte ich do štýlových nádob a spravte z nich dekoráciu.
 4. Spálňa

  Aranžovanie kvetov nesmie minúť ani spálňu, ktorá je ideálnym miestom pre veľké palmy aj menšie rastliny. Najlepšie je siahnuť po druhoch bez vône, aby vás počas spánku nevyrušovala a nebolela vás z nej hlava.

Starostlivosť a údržba o veľké izbové rastliny

Aj vám behá mráz po chrbte, keď si predstavíte, aká namáhavá je starostlivosť o rastliny? V tom prípade máme pre vás dobrú správu. Väčšina izbových druhov nepotrebuje okrem pravidelného zalievania nič iné. Niektorým dokonca vadí príliš veľa slnečného žiarenia, a preto je dobré nechať ich v tieni.

Starostlivosť a údržba sa odvíja od toho, akú rastlinu máte doma. Ešte predtým, ako si jednu zaobstaráte, sledujte:

 • koľko vody potrebuje a ako často
 • kde ju umiestniť
 • či si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ako napríklad hnojenie a presádzanie

Izbové rastliny sú unikátnym doplnkom, ktorý sa dá kombinovať na tisícky spôsobov. Umiestniť ich môžete kamkoľvek, do obývačky, spálne, kuchyne aj kúpeľne. Starostlivosť o ne je ľahká a zvládne ju každý. Prineste si do domácnosti svieži kúsok a buďte obklopení prírodou aj počas pracovania či oddychovania vo vnútri.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!