izbové rastliny v interiéri

Izbové rastliny sú jednou z najkrajších dekorácií. Do miestnosti prinesú sviežu atmosféru a spoja vás s prírodou. Vedia zlepšiť náladu a domácnosť od základov zmeniť. Hodia sa do každého štýlu a môžete ich spolu veľmi jednoducho kombinovať. Už jedna rastlina vám otvára bránu do divokého, no pritom krásneho sveta čistej a nedotknutej prírody. Prineste si kúsok z nej domov aj vy. Vyberajte si z desiatok možností ako čisto zelené rastliny alebo farebné kvety vo váze. Doplňte ich zaujímavými kúskami z Westwing a skrášlite si každý kút domu či bytu. Fantázií sa medze nekladú.

Pravé rastliny pre zelený a zdravý domov

Výber správnych doplnkov do domácnosti môže byť náročný. Na výber máte tisícky dekorácií, ktoré sa dajú spolu ladiť v mnohých kombináciách. To, či sa budete držať nejakého štýlu alebo si vytvoríte svoj vlastný, je čisto na vás. V jednotlivých miestnostiach by vám však nemali chýbať izbové rastliny a zeleň. Kvetinová výzdoba či zelené rastliny prinášajú do domácnosti niečo, čo nedokáže nahradiť žiadna dekorácia. Sviežosť a príjemná atmosféra, ktorá z nich vyžaruje, s vami bude počas celého roka. Nehovoriac o krásnom vzhľade a farbách. Na jar môžete zvoliť jarné kvety hýriace farbami, v zime zas krásne vianočné ruže v červenom prevedení.

Rastliny predstavujú tiež zdravý domov. Dokážu čistiť vzduch a poskytnúť kyslík. Zariadiť by ste nimi tak nemali len domácnosť, ale aj iné miesta, kde pravidelne trávite čas. Môže to byť napríklad vaša kancelária alebo pracovňa. Zariadenie kancelárie a jej pohodlie je predsa dôležité.

Izbové rastliny do každej domácnosti: tieto vám nesmú chýbať

Každá izbová rastlina symbolizuje niečo iné. Vyberať si tak nemusíte len podľa ich výzoru, ale aj podľa toho, čo pre vás budú znamenať. K obľúbeným druhom sa radia:

 • Aloe vera – vďaka jej liečivým účinkom symbolizuje nesmrteľnosť. Okrem jednoduchého výzoru, ktorý skombinujete s úplne všetkým, vám poskytne aj gél. Ten sa dá využívať napríklad na popáleniny.
 • Lopatkovec wallisov – oživí vďaka svojím krásnym listom každú miestnosť. Väčšími rozmermi zaujme hneď z diaľky a pritiahne pozornosť. V takmer každej časti sveta symbolizuje mier a pokoj.
 • Dracena – dlhé a rôznofarebné listy robia z draceny jeden z najobľúbenejších kvetov. Jednoducho sa pestuje, no potrebuje viac miesta. Najkrajšie vynikne v zaujímavom kvetináči. Jej názov je odvodený od gréckeho “drákaina”, čo znamená dračia žena.
 • Brečtan popínavý – doplní svojím popínavým vzhľadom každú prázdnu stenu. Zaveste ho do miestností, kde trávite najviac času. Mnohé kultúry veria, že má magickú silu liečenia a ochrany pred negatívnymi energiami. Symbolizuje plynutie času.
 • Monstera skvelá – celozelená rastlina si nájde miesto vo veľkých izbách, ktoré zívajú prázdnotou. Pre mnohých predstavuje symbol dlhovekosti.

Kombinujte jednotlivé druhy, skúšajte niečo nové a nebojte sa zmeny. Pri rastlinách totižto staré dobré pravidlo “Menej je viac” rozhodne neplatí. Vytvorte si doma oázu pokoja. Spravte z obývačky, spálne či pracovne menšiu džungľu.

Chceme vás taktiež inšpirovať na zariadenie interiéru a zdielať s vami zopár tipov a nápadov:

Trendy rastliny: do každej miestnosti tá pravá zelená

Prostredníctvom rastlín sa môžete preniesť na akékoľvek miesto na Zemi. Exotické typy vám prinesú trochu tropického tepla a atmosféru leta. Biele kvety či fialové kvety vám zas zlepšia ponurú a smutnú náladu počas sychravej jesene a zimy. Rastliny nemajú žiadne pravidlá. Umiestniť ich môžete kamkoľvek chcete.

 1. Obývačka

  Obývačka je jednou z najviac využívaných miest v domácnosti. To, že musí byť praktická ale neznamená, že nemôže byť štýlová a pekná. Skvelou voľbou je izbová palma. Túžite po nej, no neviete kam ju dať aby nezavadzala? Najlepším miestom je prázdny roh. Aby nebola osamotená, pridajte k nej visiacu rastlinu, ktorá bude zavesená vo farebnom kvetináči. Do menších obývačiek zvoľte menšie rastliny, postavené na kovových stojanoch alebo zasadené v masívnych črepníkoch. Vyberajte si zo širokej ponuky Westwing, kde objavíte rôzne štýly bývania a interiérové farby.

 2. Kúpeľňa

  Do kúpeľne je ako stvorená machová stena a rastliny milujúce vlhkosť. K nim sa radia rôzne tropické druhy ako bambus, aloe vera a palmy. Zeleň je do tmavej alebo bledej kúpeľne ako stvorená. Ak ju máte zariadenú v hravých odtieňoch, ako červená, ružová alebo žltá, pridajte k čisto zeleným rastlinám ešte nejaké farebné. Najlepšie vyniknú biele kvety, no tiež žlté kvety či červené.

 3. Kuchyňa

  V kuchyni spravidla nie je príliš veľa miesta. Snažte sa preto využiť každý kút a voľný priestor. Skvelý je napríklad parapet, kde môžete položiť dlhší črepník s viacerými menšími kvetmi, alebo naň položte väčšiu vázu plnú čerstvých kvetov.
  A aká by to však bola kuchyňa bez byliniek? Zasaďte ich do štýlových nádob a spravte z nich dekoráciu.

 4. Spálňa

  Aranžovanie kvetov nesmie minúť ani spálňu, ktorá je ideálnym miestom pre veľké palmy aj menšie rastliny. Najlepšie je siahnuť po druhoch bez vône, aby vás počas spánku nevyrušovala a nebolela vás z nej hlava.

Naše top nápady pre izbové rastliny 

 • Trávite väčšiu časť z dňa mimo domu a nemáte čas starať sa o rastliny? Vyberte si nenáročné druhy, ako napríklad kaktus alebo aloe vera. To, čo potrebujú, je maximálne voda a trochu slnečného žiarenia.
 • Rastliny vyzerajú samé o sebe veľmi dobre, no ich výzor môžete povýšiť o niekoľko úrovní štýlovým črepníkom alebo nádobou. Menšie rastliny položte na pekný stojan, väčším palmám vyberte masívny črepník z ponuky Westwing.
 • Väčšina rastlín si spolu skvelo sadne, a preto sa nebojte navzájom ich kombinovať. Menšie rastliny naukladajte veľa seba. Väčšie tropické druhy skombinujte napríklad s popínavými.
 • Rezané kvety vyzerajú krásne, no nevydržia príliš dlho. Najlepšou voľbou sú rastliny určené na pestovanie.

Ako sa starať o izbové rastliny? 

Aj vám behá mráz po chrbte, keď si predstavíte, aká namáhavá je starostlivosť o rastliny? V tom prípade máme pre vás skvelú správu. Väčšina izbových druhov nepotrebuje okrem pravidelného zalievania nič iné. Niektorým dokonca vadí príliš veľa slnečného žiarenia, a preto je dobré nechať ich v tieni.

Starostlivosť a údržba sa odvíja od toho, akú rastlinu máte doma. Ešte predtým, ako si jednu zaobstaráte, sledujte:

 • koľko vody potrebuje a ako často
 • kde ju umiestniť
 • či si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ako napríklad hnojenie a presádzanie

Izbové rastliny sú unikátnym doplnkom, ktorý sa dá kombinovať na tisícky spôsobov. Umiestniť ich môžete kamkoľvek, do obývačky, spálne, kuchyne aj kúpeľne. Starostlivosť o ne je ľahká a zvládne ju každý. Prineste si do domácnosti svieži kúsok a buďte obklopení prírodou aj počas pracovania či oddychovania vo vnútri.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!