Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Detská izba na mieru - doprajte deťom vysnívanú detskú izbu

Detská izba na mieru zariadená podľa osobnosti a záujmov vášho dieťaťa mu zaručí to najlepšie miesto pre rozvoj a rast. A rodičov nič nepoteší tak, ako vedomie, že ich dieťa naplno rozvíja svoj potenciál. Zariadiť izbu pre jedno, alebo viacero detí by mala byť zábava rovnako pre vaše deti, tak aj pre vás. Fantázií sa pri zariaďovaní detskej izby predsa medze nekladú a spoločne môžete vytvoriť izbu, v ktorej sa budú vaše deti cítiť šťastné. Prinášame vám niekoľko praktických tipov, ktoré vám poradia, ako pri zariaďovaní vysnívanej detskej izby postupovať.

Detská izba na mieru

Užitočný nábytok do detskej izby

Detská myseľ funguje inak, ako tá naša. Kým vy túžite po väčšej spálni, vášmu dieťaťu sa bude lepšie zaspávať v izbe menších rozmerov. Zariadenie detskej izby by malo byť minimálne, ale dômyselné. Posteľ, úložný priestor na hračky na hračky, otvorené poličky na knihy, skriňa na oblečenie a pracovný stolík je všetko, čo vaše dieťa vo svojej izbe potrebuje. Zvyšok izby by mali tvoriť hračky a ľahko sa obmieňajúce dekorácie.

Ako jednoducho vyrobiť nábytok do detskej izby

Kedy je lepší nábytok na mieru

Nábytok do detskej izby vyrobený na mieru je vhodným riešením pre atypické tvary izieb, alebo pri zariaďovaní izby pre viac ako jedno dieťa. Nábytok na mieru býva nákladnejší, o to lepšie vám však poslúži a zaručí maximálne využitie detskej izby.

Objednať nábytok na mieru sa oplatí pri veľkých kusoch nábytku, akými sú vyvýšené postele či predelové steny. Profesionálne vyrobený nábytok totižto zaručí ich bezpečnosť.

Návrh detskej izby

Pri navrhovaní detskej izby začnite posteľou alebo posteľami. Na radu psychológov detské postele umiestnite vždy do rohu, alebo pozdĺžne k stene. Stred izby by mal ostať voľne priechodný, aby poskytol čo najviac priestoru pre detské aktivity.

Detská izba na mieru by mala obsahovať rozličné zóny pre rozličné aktivity vášho dieťaťa. Stavia vaše dieťa stavebnice či hradby z vankúšov, alebo sa radšej venuje kresleniu? Vy poznáte svoje dieťa najlepšie a viete, či ho poteší stojan na maľovanie, alebo skrinka plná stavebných kociek. Stôl na tvorivé aktivity, čítanie, alebo domáce úlohy je tiež neodmysliteľnou súčasťou podnetnej izby.

Zapojte svoje schopnosti a zhotovte si nábytok sami

Mnohé inšpirácie a nápady do detskej izby zvládnete zhotoviť aj sami! Vaše dieťa si bude vami vyrobenú vec vážiť viac, ako kupovanú a do projektu ho môžete smelo zapojiť. Čo takto vytvoriť praktický úložný priestor z nepotrebných krabíc? Olepte kartónové krabice alebo drevené debničky molitanom, látkou a ďalšími ozdobami. Originálne a praktické miesto na knižky a hračky je na svete!

Súčasťou detskej izby by mala byť nástenná galéria obsahujúca diela vášho malého umelca. Vyrobte závesný systém umiestnením laniek v niekoľkých výškach nad sebou a pripevnite kresby štipcami. Takáto galéria unesie viac diel a ľahšie sa obmieňa, ako nástenné rámiky. Častokrát sú práve steny v detskej v izbektoré hrajú prím.

Doprajte v rámci izby svojmu dieťaťu miesto, kde sa môže nerušene skryť pred svetom. Indiánsky stan vyrobíte za pomoci niekoľkých drevených palíc a látky. Jednoduché je aj zhotovenie baldachýnu zaveseného nad posteľou alebo v rohu izby nad vankúšom na sedenie.

Väčším domácim projektom je vyrobenie hojdačky, alebo závesnej hojdacej siete pre vaše ratolesti. Pokiaľ máte doma šikovného majstra, určite svojim deťom doprajte takúto jedinečnú zábavu. S nadšením na ňu budú spomínať aj v dospelosti.

Detská izba na mieru pre dve deti

Zariadiť detskú izbu pre dve deti je ľahšie, pokým majú do desať rokov. V tomto veku je pre deti podnetné zdieľať priestor na hranie, neskôr im však treba dopriať súkromie. Poradíme vám, ako na to.

Ako zariadiť detskú izbu pre dve deti

Posteľ staršieho dieťaťa, ktoré chodieva spať neskôr, by mala byť z praktických dôvodov umiestnená bližšie k dverám. Ak majú vaše deti poschodovú posteľ, staršie by malo spávať na spodnom lôžku.

Dve deti môžu zdieľať jednu vstavanú skriňu, každé by však malo mať vlastný pracovný stôl. Praktickým riešením pre menšie izby je dlhá pracovná doska s dvoma stoličkami. Vo väčšej izbe doprajte deťom súkromie umiestnením dvoch pracovných stolov k protiľahlým stenám izby.

Aby mohlo každé dieťa naplno prejaviť svoju osobnosť, doprajte každému nástenku alebo poličky, ktoré si môžu ozdobiť podľa seba. Výborným riešením, ako priestor pre dve deti vizuálne rozdeliť, je použitím farby.

Farby do detskej izby: izbu vymaľujte v neutrálnej farbe a vyberte rozdielne farebné obliečky a nábytok pre každé dieťa, alebo vymaľujte dvomi rôznymi farbami. V tomto prípade vyberte pre obe deti rovnaký nábytok, aby izba nebola príliš farebne nejednotná.

Využite priestor kreatívne a zároveň prakticky

Oddelené postele na vyvýšených platformách sú vhodným riešením do spální menších rozmerov. Profesionálny stolár dokáže vyrobiť schodíky s úložným priestorom a prispôsobiť výšku postele vašim požiadavkám. V spodnej časti postele vznikne priestor vhodný pre zriadenie miesta na hranie a čítanie, alebo pre pracovný stôl. Na spodný rám postele môžete umiestniť záves, aby si každé z detí mohlo zvoliť úroveň súkromia.

Detská izba na mieru pre dve deti môže obsahovať aj predelovú stenu. Aby takéto steny ostali bezpečné aj v prítomnosti hrajúcich sa detí, mali by byť profesionálne prichytené k stene. Do steny vyrobenej na mieru môžete ľubovoľne včleniť poličky, alebo závesné háčiky a individuálne ju prispôsobiť každému dieťaťu.

8 užitočných tipov ako zariadiť detskú izbu

Ako vybrať správnu posteľ

Detská izba na mieru by mala mať predovšetkým pohodlné miesto na spanie pre vaše dieťa. Pokiaľ sa rozhodnete ušetriť a kúpiť pre vaše dieťa väčšiu posteľ už v mladšom veku, ozdobte ju dostatočným množstvom vankúšov a plyšových hračiek.

Aké farby sú vhodné do detskej izby

Ako vymaľovať detskú izbu je veľmi častá otázka pri zariaďovaní izby pre deti. Pastelové farby, prírodná modrá a zelená sú vždy dobrým riešením, rovnako ako aj príjemná svetlá žltá. Vyhnite sa veľkým plochám červenej, hnedej, neónovým farbám a farbám s metalickým odleskom.

Kreatívne osvetlenie detskej izby

Zariadenie do detskej izby by malo byť doplnené početnými lampami v rôznych výškach. Moderná detská izba by mala mať svetlo na čítanie a nočné svetlá. Vytvorte magickú atmosféru aj pomocou girlánd, svetielok a nástenných lámp.

Zatvorený úložný priestor

Inšpirácie na zariadenie detskej izby väčšinou pozostávajú zo zatvorených úložných priestorov. Početné skrinky, ktoré vaše dieťa ľahko otvorí, pomôžu udržať izbu zorganizovanú. Navyše umožnia aj menším deťom efektívne upratať a učiť sa tak zodpovednosti.

Tabuľová stena pre zábavu aj učenie

Tabuľové farby, na ktoré sa dá opätovne kresliť, sa dnes miešajú aj v iných farbách, ako len v čiernej. Takáto stena podnieti fantáziu dieťaťa a pomôže pri učení sa.

Poličky a ozdoby na steny

V detskej izbe by nemali chýbať poličky na vystavenie zbierky vášho dieťaťa, alebo jeho úspechov v športe alebo v škole. Taktiež umožnite svojmu dieťaťu samostatne si vybrať ozdoby na steny v podobe nástenky, či plagátov.

Skriňa, ktorá rastie s dieťaťom

Detská izba na mieru by mala zahŕňať vstavanú skriňu, do ktorej šikovne uložíte všetko oblečenie aj topánky dieťaťa. Ak je vaše dieťa ešte malé, zvoľte viaceré dvierka na otváranie skrine a umožnite mu prístup do častí, kam pohodlne dočiahne. 

Koberec s nízkym alebo vysokým vlasom?

Pre menšie deti voľte koberec na hranie s nižším vlasom pre ľahšiu údržbu. Keď vaše deti vyrastú, ľahko ho vymeníte za huňatý koberec pozdĺžne či na konci postele.

Detská izba je v rámci domova najčastejšie obmieňanou izbou. Ako vaše deti rastú, menia sa aj ich nároky na detskú izbu. Držte sa preto našich rád, ale taktiež si vypočujte názory svojho dieťaťa. Budete tak o dva kroky vpred k vytvoreniu vysnívanej detskej izby pre vášho potomka.

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!