Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
zariadenie feng shui spálne

Feng shui spálňa by mala byť oázou pokoja. Aby ste si v nej skutočne oddýchli a cítili sa príjemne, poradíme vám, ako zariadiť spálňu podľa feng shui. Vo filizofii feng shui je spálňa najdôležitejšou miestnosťou v interiéri. V spálni predsa trávite dostatok času a preto by ste si v nej mali vytvoriť atmosféru pokoja a oázy. Feng shui vám k dokonalej harmónii pomôže. Pozrite si ktoré aspekty sú v spálni dôležité a ako si zariadiť spálňu podľa feng shui.

Čo je feng shui?

Feng shui filozofia pochádza z Číny v doslovnom preklade znamená vietor a voda. Je to tradičný čínsky koncept, ktorý spája človeka s jeho prostredím. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby sme žili v súlade so svojím okolím. Týka sa to preto aj nášho domova.

5 prvkov feng shui

Ak si neviete dať rady, ako zariadiť spálňu podľa feng shui, odporúčame zohľadniť základné princípy tejto filozofie.

 • Feng shui rozdeľuje svet na päť prvkov: drevo, oheň, zem, kov a voda.
 • Ak máte spálňu, ktorá sa vám zdá nejakým spôsobom nevyvážená, skúste zapracovať spomínané prvky.
 • Každý z týchto elementov vyvoláva inú náladu a vytvára priestor, ktorý je prospešný pre vašu osobnosť a ciele.
 • Každý z prvkov sa netýka len materiálu, ale aj typu energie, ktorá je spojená s určitými vlastnosťami. 
rozsvietená feng shui spálňa
Feng Shui filozofia

Feng shui filozofia pochádza z Číny v doslovnom preklade znamená vietor a voda. Jej cieľom je zabezpečiť, aby sme žili v súlade so svojím okolím.

Spálňa podľa feng shui – 5 must have’s vo vašej spálni

 1. Jednoduché nočné stolíky z udržateľných materiálov

  Spálňa má byť v harmónii. A hoci sa nikde striktne neuvádza, čo presne harmónia znamená, môže ňou byť aj vyvážený priestor bez zbytočných dekorácií. Stolové lampy popri posteli vo dvojici rozhodne priestor nepreplnia, iba ho doplnia.
 2. Zrkadlá na stene

  Nástenné dekorácie ako zrkadlá odrážajú a znásobujú nábytok v spálni aj dekoračné doplnky. Zrkadlá sa tak stanú dobrými doplnkami do feng shui spálne, ak sú správne umiestnené. Ľudia počas spánku a ani rámy postele by sa nemali odrážať v zrkadle.
 3. Obrazy do spálne

  Farebné obrazy a nástenné dekorácie vylepšujú feng shui v spálni. Krajiny v prírodných farbách sú ideálnymi doplnkami do spálne, ktoré rozjasnia steny a prepoja vzory spální s prírodou. Zelená farba navodzuje pokoj a utišuje myseľ. Obrázy do spálne nad posteľ sú sice klasikou, ale ideálnym feng shui doplnkom.
 4. Kráľovská posteľ

  Dobrý spánok je základ. Umiestnenie postele je dôležité preto, aby sa zabránilo prílevu negatívnej energie. Posteľ by nemala byť pod oknom a mali by ste z postele vidieť na dvere do spálne a tiež na nábytok v izbe.
 5. Poriadok v skrini: všetko v jednej komode

  Zbavte sa neporiadku. Z pohľadu feng shui symbolizuje neporiadok nedokončené veci a bráni ďalšiemu životnému pokroku. Nábytok udržujte na jednej strane a miesto pod posteľou nevyužívajte na odkladanie. Je na to určená komoda alebo skrinka.

Obľúbený nočný stolík z udržateľných materiálov od Westwing Collection

Krásne veľké nástenné zrkadlo od Westwing Collection

Ručne maľované feng shui obrazy do spálne

Posteľ z udržateľných materiálov, ktorá zapadne do vašej feng shui spálne

Kvalitné komody a skrine z udržateľných materiálov

Feng shui farby v spálni

Filozofia feng shui tvrdí, že ľudia a priestor majú často medzi sebou energetickú nerovnováhu vtedy, keď je jeden prvok obzvlášť slabý alebo naopak až veľmi dominantný. Ak zistíte, že vaša spálňa potrebuje zmenu, môžete do nej vniesť elementy pomocou farieb. Ak chcete doplniť feng shui farby v spálni, pomôže vám zopár tipov:

 1. Žltá, oranžová alebo hnedá – element zeme

  Ak chcete doplniť prvok zeme, pridajte zemité tóny, napríklad žltú, oranžovú alebo hnedú. Existuje mnoho spôsobov, ako to dosiahnuť, v závislosti od preferencií dekorácie a štýlu. Môže to byť napríklad vo forme hnedého koberca na uzemnenie vášho priestoru alebo iných prírodných odtieňov.

 2. Biele, béžové, šedé a metalické farby – element kovu

  Ak chcete aktivovať vlastnosti kovu pomocou feng shui farby v spálni, zapracujte biele, šedé a metalické interiérové farby. Biele alebo svetlošedé steny sú skvelým spôsobom, ako zariadiť spálňu podľa feng shui. Takéto steny sú tiež skvelým neutrálnym podkladom pre umelecké diela a iné dekorácie do bytu, čím prinesiete do izby kovový prvok. 

 3. Čierna a modrá farba – element vody

  Ďalším spôsobom je aplikovať farbu, ktorá zodpovedá elementu vody. Farby vodných prvkov sú čierna farba a polnočná modrá farba. Aj keď tieto tmavé odtiene môžu byť v niektorých priestoroch šokujúce, môžu vyniknúť napríklad ako nápadná stena. Výrazné feng shui farby v spálni aplikujte v menšom ako napríklad na vankúšoch, umeleckých dielach alebo ako rámy na obrazy. 

 4. Zelená farba – element dreva

  Element dreva je spojený so zelenou, modrou a zelenomodrou farbou. Zelená farba je perfektný nápad ako farebná stena či záclony. Ďalším skvelým spôsobom, ako začleniť tento drevený prvok, je použitie zdravých zelených rastlín. Zistite si však, ktoré izbové rastliny sú vhodné a nezávadné vzhľadom na zdravý spánok.

 5. Červená a oranžová

  Feng shui spálňa by mala ladiť so všetkými predmetmi a to aj pomocou elementov. Oheň reprezentuje vášeň. Ak chcete pridať oheň pomocou farby, použite červenú a ohnivú pomarančovú. Ak vám tieto farby vyhovujú, môžete sa inšpirovať napríklad výraznou červenou stoličkou alebo behúňom pri posteli.

Takéto cool farby podľa elementov Feng Shui môžete aplikovať vo vašej spálni

feng shui modrá spálňa

Vytvorte si harmóniu a rovnováhu pomocou týchto feng shui dekorácií

Ako sme spomínali už vyššie, dekorácie do bytu by mali byť v súlade s jednotlivými elementmi. Vo všeobecnosti platí, že menej je viac. Ak si niektorými dekoráciami nie ste istí, radšej ich vynechajte.

 • Izbové rastliny – prinášajú pozitívnu energiu a čistia vzduch
 • Sviečky – pomáhajú vytvárať teplú a útulnú atmosféru a môžu predstavovať živel ohňa
 • Kryštály – verí sa, že podporujú pokoj
 • Zrkadlá – môžu pomôcť odrážať pozitívnu energiu a svetlo do miestnosti
 • Umelecké diela – výber umenia s pokojnými a upokojujúcimi obrazmi môže vytvoriť relaxačnú atmosféru
feng shui béžová spálňa
TIP: Veľký výber feng shui dekorácií pre vašu spálňu nájdete tu: DEKORÁCIE

Spálňa podľa feng shui – najdôležitejšie pravidlá

Spálňa podľa feng shui nemá mnoho pravidiel, no má zopár tých zásadných. Radi vás niektorými prevedieme.

Ako umiestniť posteľ v spálni

Vo feng shui umiestnite posteľ pomocou princípu veliteľskej polohy. Cieľom je, aby bola vaša posteľ umiestnená tak, aby ste pri ležaní v posteli videli na dvere do spálne. Neodporúča sa, byť rovnobežne v jednej línii s dverami. Dobrým pravidlom je umiestniť posteľ šikmo od dverí.

Feng shui nočné stolíky v spálni

Esteticky vyzerá izba vyváženejšie, keď sú tam dva nočné stolíky. Úmyselné umiestnenie druhého nočného stolíka skutočne zvyšuje vedomý zámer vytvorenia osobitného priestoru pre lásku a intímny vzťah, ale tento postup je viac duchovný ako podložený vedeckými faktami. Preto ak chcete mať iba jeden nočný stolík, druhý do spálne nasilu nedávajte. 

Feng shui osvetlenie v spálni

Uistite sa, že počas dňa prúdi do spálne prirodzené svetlo, aby ste prečistili a oživili energiu. Najlepšie osvetlenie pre spálňu sú v skutočnosti prírodné sviečky. Nielenže dodajú teplý tón a vnesú do vašej spálne prvok ohňa, ale tiež prečistia energiu vo vašej spálni. Ak vyberáte osvetlenie spálne vo forme nočných lámp, zvoľte takzvané mäkké svetlo a vyhnite sa prudkému osvetleniu zhora a stropným svietidlám, pokiaľ na vašom svetelnom ovládači nie je stmievač. 

Čomu sa treba vyhnúť vo feng shui spálni?

Počas zariaďovania spálne sa môžete stretnúť s viacerými výzvami. Dozviete sa, čomu sa pri feng shui treba vyhnúť, aby ste vo vašej spálni dosiahli tak veľmi potrebnú rovnováhu a cítili sa príjemne. 

 • Do spálne si nikdy nedávajte televízor
 • Vyhnite sa elektronickým zariadením a vypínajte na noc WiFi
 • Nerobte si zo spálne pracovňu
 • Polievajte kvety, nenechajte ich vyschnúť
 • Vyhnite sa nesúrodým vzorom a materiálom
 • Odstráňte prebytočné množstvo fotiek a spomienkových predmetov
 • Nedávajte do spálne prístroje na cvičenie
 • Odhrňte závesy a nechajte do izby preniknúť denné svetlo

Feng shui dodá vašej spálni harmóniu a v konečnom dôsledku aj veľa nových prvkov. Vďaka tomuto prístupu objavíte, ako sa spálňa môže stať nielen miestom zdravého spánku, ale aj oázou pokoja a odpočinku pri knihe či chvíľach pri meditácii.


Registrujte sa bezplatne na našej klubovej stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!