Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Inšpirácie pre spálne - tipy pre vysnívaný interiér

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Hlavne, ak zariaďujeme miestnosť, v ktorej trávime najviac času. Spánok je pre každého z nás nenahraditeľný. Vedeli ste, že jeho kvalitu ovplyvňuje aj to, čo sa v priestore okolo nás nachádza? Zistite, ktorý štýl bývania je pre vás ten pravý a ako to využiť. Nasledujúce inšpirácie pre spálne sa nevyhýbajú tradičným ani výraznejším štýlom bývania. Zamerajte sa na jeden alebo si vezmite z každého kúsok a spravte si zo spálne svoj vlastný kúsok raja.

Inšpirácie pre spálne – začnite farbou

Traduje sa, že obľúbená farba o nás veľa napovie. Platí to aj o farbách, ktorými sa obklopujeme doma. Patríte skôr k romantikom alebo k odvážnym rebelom? Odpoveď je dobré poznať skôr, ako začnete maľovať a vyberať nové zariadenie spálne.

Okrem osobného vkusu je tiež vhodné zvážiť, aký veľký priestor máte k dispozícii. Pre menšie miestnosti sú vo všeobecnosti prijateľnejšie svetlé farby do spálne. Steny, dvere a rámy okien v bielej, béžovej alebo smotanovej spálňu opticky zväčšia a pridajú jej na sviežosti.

Tmavým farbám sa však netreba vyhýbať. Priestor dotvoria a dodajú pocit útulnosti. Nábytok do spálne a doplnky v temnejších odtieňoch pôsobia hrejivo a láskavo – napríklad čerešňové drevo v kombinácii s hnedými alebo červenými textíliami. Ak sa na fialovú či žltú v spálni necítite, siahnite po priateľskej šalviovej, pastelovej modrej alebo neutrálnej šedej. Práve jemnejšie odtiene sú vraj pre dobrý spánok ideálne.

Ktorý štýl spálne je pre vás ten ideálny?

Nábytok do spálne nekupujeme na krátky čas. Preto si jeho finálny výber vyžaduje malú predprípravu. Keď ju nepodceníte, budete so svojou spálňou snov spokojní po dlhý čas. Prvým krokom je uistenie sa o tom, ku ktorému typu bývania sa prikláňate viac.

Tradičný štýl

Fandíte jednoduchosti vo všetkých jej podobách? Prezdobenosť a pompéznosť vám nič nehovorí? Potom je pravdepodobné, že najlepšie sa budete cítiť v byte zariadenom v niektorom z tradičných štýlov. Bude to moderná spálňa založená na praktickosti alebo škandinávsky štýl vychádzajúci z minimalizmu a prírodných inšpirácií?

Expresívny štýl

Ak uprednostňujete hravosť a nebojíte sa výziev, nájdete sa v jednom z expresívnejších štýlov. Nechajte sa zlákať uvoľneným boho štýlom alebo žiarivým glamour svetom. Možno zatúžite mať z každého rožka troška. Všetko je dovolené.

Načerpajte vďaka Westwing tie najlepšie inšpirácie pre spálne a dostávajte exkluzívne ponuky priamo do svojho e-mailu. Vyplňte bezplatnú online registráciu ešte dnes.

Inšpirácie pre spálne: 8 praktických rád

Zdá sa vám, že príliš veľa možností je niekedy na škodu a neviete si vybrať? Radi vám pomôžeme zorientovať sa v jednotlivých štýloch a nájsť pre seba tú správnu kombináciu nábytku a doplnkov.

1. Útulná spálňa v podkroví

Podkrovné spálne majú svoje zvláštne čaro. Premeňte tú svoju na útulné miesto plné pohody. Okrem štýlovej postele, pravdepodobne s nízkym čelom, vám k tomu pomôžu mäkké vankúše, hrejivý pléd či koberce a kožušiny rozložené na podlahe. Pri nedostatku prirodzeného svetla využite niekoľko menších dizajnových lámp, ktoré ešte viac umocnia intímnu atmosféru.

2. Inšpirujte sa škandinávskym štýlom

Škandinávska spálňa – funkčný minimalizmus škandinávskeho štýlu sa dávno stali univerzálnym riešením pre jednoducho zariadené interiéry po celom svete. V takto zariadenej miestnosti nehrozí pocit stiesnenosti ani priveľa výrazných podnetov. Základná farebná škála, zahŕňajúca bielu, čiernu, sivú a vybrané pastelové farby, hravo osloví i tých najnáročnejších.

3. Spálňa v biofilickom dizajne

Jej cieľom je spojiť moderného človeka s prírodou. Zariadenie spálne v biofilickom dizajne tvorí zeleň v najrôznejších formách. Prítomnosť živých kvetov v akejkoľvek miestnosti podporuje sústredenie a znižuje environmentálny stres. Vhodné sú zelenolisté rastliny ako dracena či fikusy, ktoré v spálni zároveň prečistia vzduch, ale i väčšina rezaných kvetov. Motív zelene môžete použiť aj na textíliách, doplnkoch či nástenných dekoráciách, napríklad na obliečkach či obrazoch.

4. Cesta do minulosti: retro spálňa

Zaujímavé inšpirácie pre spálne môžu pochádzať aj z minulosti. Retro alebo spálňa v štýle vintage je trend, ktorý letí. Využite ho naplno alebo siahnite po atraktívnom spojení starého s novým. Jednoduchá moderná posteľ sa dá skvele skombinovať napríklad so sedacím nábytkom alebo komodou, ktoré akoby vypadli zo 70. rokov. Osviežte si spálňu napr. zeleným kreslom ku ktorému pridáte niekoľko predmetov s tropickom štýle.

5. Spálňa v boho štýle

Bohémskosť je tu pre tých, ktorí chcú mať z bývania radosť a pôžitok. Do spálne prináša pokoj a navodí v nej relaxačnú až lenivú atmosféru, ktorej neodoláte. Lapače snov, tkané textílie, taburetky a pufy – nájdete tu všetko pre svoje pohodlie a kvalitný spánok. Ku šťastiu nakoniec stačí len pár vonných sviečok alebo tlmené svetlo zo štýlového lampáša.

6. Pestrá glamour spálňa

Pri zariaďovaní spálne v glamour štýle sa fantázii medze nekladú. Preto sa často spája s inými smermi, napríklad s bohémskym alebo rustikálnym. Nechajte sa uniesť jeho leskom a pôvabom. Pre glamour je typické, že dekorácie sú rovnako dôležité ako samotný nábytok. Hodí sa všetko, čo pôsobí na zmysly a oživí priestor – výrazné svietidlá, zrkadlá či extravagantnejšie kusy nábytku.

7. Zariadenie spálne v etno štýle

Vôňa ďalekých krajín, túžba po dobrodružstve, spoznávanie neznámych kultúr – to všetko skrýva etno štýl. Ak vás tiež vystihuje, nesmie u vás chýbať posteľ z ratanu, viacero políc a skriniek na suveníry z ciest a dekorácie s výšivkami, strapcami či ľudovými motívmi. Spálňa v etno štýle je navyše zaujímavá v tom, že ako jedna z mála dokáže v interiéri využiť i tapisérie. Takisto spálňa v provensálskom štýle reprezentuje všetko, čo v miestnosti určenej na oddych nesmie chýbať.

8. Feng shui inšpirácie pre spálne

Pre tých, ktorým duševná harmónia a dobrá energia v spálni nie je ľahostajná máme niekoľko rád i z hľadiska feng shui. Prvý krok je jednoduchý – odstráňte zo spálne všetko, čo nesúvisí s odpočinkom. Z farieb uprednostnite zemité a menej výrazné. Ostré prvky nahraďte oblými tvarmi. Feng shui spálňa – okolo nábytku by podľa čínskeho umenia malo prúdiť dostatok vzduchu a energie. Aj posteľ je teda väčšinou bez úložného priestoru. Aby ste neprišli o dobrý spánok, nemala by smerovať k dverám.

Výzdoba do spálne

Blahoželáme! Ak do svojej novej spálne hľadáte už iba dekorácie, ste takmer v cieli. Ako vybrať tie správne, aby bol výsledok dokonalý?

Aký štýl, také doplnky

Pravidlom je, že konkrétne dekorácie by mali korešpondovať so štýlom, v ktorom ste spálňu zariadili. Čo však nie je vyslovene zakázané, je dovolené. Pri jednoduchom nábytku by rovnako minimalistické doplnky celkom iste zanikli. Posteľ v škandinávskom štýle tak napríklad skvele oživia retro obliečky so vzorom. Nudným bielym stenám zase prospejú farebné police s glamour svietnikmi alebo s vázou živých kvetov, tak isto aj štýlové obrazy do spálne.

Druhou, a možno dôležitejšou, zásadou pri výbere doplnkov je používanie vlastnej intuície. Dajte do svojej spálne kúsok zo seba, prejavte svoj dobrý vkus. Vtedy sa v nej budete cítiť dobre a poviete si, že cesta za ňou stála za to.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!