Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Aké tapety do spálne vaše miesto na spanie?

Spálňa predstavuje viac, ako len miesto, kam si chodíte na niekoľko hodín denne oddýchnuť. Je to priestor, v ktorom môžete byť nerušene sama sebou. Pri zariaďovaní zvyšných miestností v byte často musíte brať ohľad na ostatných členov rodiny, spolubývajúcich, alebo návštevy. Svoju spálňu si však môžete zariadiť v oveľa individuálnejšom duchu a zvoliť pre ňu nábytok a farby do spálne, ktoré sú vám najbližšie. Výber tapety do spálne je moderný a rýchly spôsob, ako svoju spálňu za pár hodín zmeniť na nepoznanie. A my vám poradíme, aký typ tapety sa najlepšie hodí pre vašu spálňu.

Tapety do spálne: 4 typy pre oživenie vašej spálne

1. Moderné tapety do spálne

Moderná spálňa: aktuálnym trendom vo svete tapiet na stenu sú originálne kúsky, ktoré vypovedajú svoj vlastný príbeh. Do tejto kategórie spadajú tapety s motívom zvierat, prírody alebo abstraktnej kresby bez opakujúcich sa vzorov. Moderné tapety ďalej zahŕňajú tapety s geometrickými vzormi, či industriálne vyzerajúce steny z cementu. Mapa alebo fotografia mesta taktiež spadajú do tejto kategórie.

2. Luxusné tapety do spálne

Luxusné tapety do spálne na nás vplývajú honosným až zámožným dojmom. Luxusné tapety rozpoznáte podľa opakujúceho sa klasického vzoru alebo unikátneho opulentného motívu. Luxusné tapety väčšinou obsahujú zlatú alebo striebornú farbu, ale aj klasickú bielu, čiernu a šedú. Damaškový vzor je typický pre luxusné tapety. Tieto jedinečné a atraktívne tapety najlepšie vyniknú v spálňach väčších rozmerov.

3. Samolepiace tapety do spálne

Samolepiace tapety do spálne si uchovávajú farbu a väčšinou majú umývateľný povrch. Ich inštalácia na stenu je pomerne jednoduchá a nemusíte sa pri nej obávať, že vám lepidlo na tapety poškodí dlážku alebo koberec. Samolepiace tapety môžete poľahky odlepiť, čo z nich robí vhodnú voľbu do prenajatého bytu. Tieto tapety majú väčšinou motív prírodného dreva, tehly, alebo si ich motív môžete vybrať na zákazku. 

4. Vliesové tapety do spálne

Novinkou na trhu s tapetami sú vliesové tapety, ktoré si rýchlo získavajú na popularite. Vliesové tapety do spálne si udržia farbu a tvar po dlhé roky, sú priedušné a netvoria sa na nich plesne. Vliesové tapety sú príjemné na dotyk, keďže sú vyrobené z jednostranne impregnovanej netkanej textílie z celulózy a polyesteru. Pri ich aplikácií sa lepidlo nanáša výhradne len na stenu a ľahko sa odlepujú. Vliesové tapety navyše slúžia aj ako tepelná a zvuková izolácia.

Aké tapety sa hodia do spálne? Inšpirácie pre spálne

Tapety v objatí prírody

Tapety do spálne s motívom listov, zvierat alebo tropického pralesa pôsobia na našu myseľ a oči upokojujúco a sú vhodnou voľbou na stenu za záhlavím postele. Zvoľte tapetu v prírodných farbách alebo v kombinácií krémovej, bielej, čiernej a sivej. Nábytok a doplnky v prírodných odtieňoch budú pôsobiť upokojujúco. Na druhej strane nábytok a doplnky v bielej, zlatej, ružovej a tmavo zelenej dodajú vašej spálni šmrnc a glam.

Univerzálne šedé tapety do spálne

Šedé steny sú naďalej veľmi obľúbené v priestoroch spálne. Aby vaša spálňa nepôsobila príliš nudným dojmom, môžete jednu alebo všetky steny oživiť tapetou. Prepychový dojem vytvoríte použitím šedej tapety s damaškovým vzorom, šedá tapeta pripomínajúca betónové steny zase ulahodí milovníčkam minimalizmu. Pri šedých stenách najlepšie vyniknú biele posteľné obliečky s tmavým lemovaním. Čo sa týka nábytku a doplnkov, skombinujte tmavú šedú s krémovou, bielou, žltou a zlatou a svetlú šedú s bielou a pastelovými farbami.

Štýlové vzory tapiet do spálne

Synonymá slova štýlové sú atraktívne, elegantné a sofistikované. Tapety s geometrickými alebo prírodnými vzormi v netradičných farbách sú dobrým príkladom štýlového vzoru tapety. Záhlavie postele ozdobené takouto tapetou ohraničí váš priestor na spanie a vytvorí veľmi osobitú atmosféru. Aby vaša spálňa pôsobila sofistikovane, zvoľte doplnky v rovnakej farbe, ako je podkladová farba tapety a unikátny nábytok.

Metalické farby a vzory

Tapety na stenu do spálne s metalickými odleskami pôsobia veľmi elegantným dojmom. Pre priestory spálne sú najvhodnejšie tapety s menším leskom, ako pre tapety na stenu do obývačky. Metalické farby a vzory totižto odrážajú svetlo a to vás môže pred spánkom rušiť. Farbu a odtieň tapety vyberte preto tak, aby ladila so zvyškom vašej spálne. Okrem strieborných sú populárne aj tapety v bronzových a zlatých odtieňoch. Pre svoj nábytok a doplnky voľte kúsky s rovnakou farbou kovu ako je farba vašej metalickej tapety a luxusný materiál, ako napríklad zamat a kožušina. 

Tapety do spálne – provensalský štýl

Pre provensalský štýl sú charakteristické pastelové farby a vzory malých kvetov. Ústredným bodom spálne zariadenej v provensálskom štýle je posteľ a jej záhlavie. Stena za posteľou je preto ako stvorená na umiestnenie príjemnej tapety s kvietkami v pastelových farbách. Spálňa v provensálskom štýle – motív malých kvietkov a pastelových odtieňov smelo opakujte aj na doplnkoch spálne v tomto štýle.

Tapety na stenu do spálne – škandinávsky štýl

Tapety na stenu do spálne sú ideálnym spôsobom, ako vytvoriť spálňu v škandinávskom štýle. Škandinávska spálňa – pre škandinávsky štýl sú typické neutrálne farby šedej, bielej a krémovej v kombinácií s prírodnými materiálmi a funkčným, čistým dizajnom. Vyberte si jednoduchú panorámu zahmlených hôr, jednoduchý geometrický motív alebo imitáciu dreva. Túto tapetu môžete umiestniť za záhlavie postele, ale aj po stranách spálne. Čo sa týka nábytku a doplnkov, nezabudnite na kožušiny, vlnu, drevo a ostatné prírodné materiály.

Vidiecky štýl tapiet do spálne

Pre vidiecky štýl sú charakteristické jednoduché a teplé farebné kombinácie a masívny drevený nábytok. Tapety s imitáciou dreva a dreveného obkladu polichotia spálni zariadenej na vidiecky štýl. Vidiecka alebo rustikálna spálňa, v ktorej aj kvetovaná tapeta tu má svoje miesto, vzor kvetov však býva väčší, ako pri provensálskom štýle. Zvoliť si môžete aj tapetu so zvislými modrými alebo ružovými pásmi. Doplnky v spálni zlaďte s hlavnou farbou tapety.

Ako tapetami zväčšiť spálňu? Našich 6 rád

Vhodne zvolené tapety, rovnako ako aj ostatné farby do spálne, môžu vašu spálňu opticky zväčšiť aj zmenšiť.

  1. Základným pravidlom ostáva, že svetlé tapety a farby vašu izbu opticky predĺžia, kým tmavé ju, naopak, opticky zmenšia.
  2. Pri tapetách však treba brať do úvahy aj vzor. Malé vzory na tapete sú vhodné pre väčšie spálne, keďže izbu opticky zmenšujú. A to aj v prípade, ak tapetu nalepíte len na jednu stenu v spálni.
  3. Panoramatické a originálne tapety s veľkými vzormi sú lepšou voľbou pre malé spálne, pretože izbe dodajú hĺbku.
  4. Tapeta s motívom prírody zanechá v spálni rovnaký dojem, ako výhľad do záhrady.
  5. Modré tapety zase pripomínajú pohľad na nebo a obidve vašu spálňu zväčšia.
  6. Ak sa predsa len rozhodnete pre tmavšiu tapetu v malej spálni, ozdobte túto stenu svetlou lištou.

Tipy pre výber perfektnej tapety do spálne

  • Upokojúca atmosféra: Tapeta pokrýva veľkú časť steny a v okamihu pozmení atmosféru v spálni. Pred jej nalepením sa uistite, že jej hlavná farba má na vás priaznivý vplyv a pôsobí upokojujúcim dojmom. Pri tmavších tapetách sa ľahšie zaspáva a pri svetlých ľahšie prebúdza. Aj to vám môže byť smerodajné pri ich výbere.
  • Životnosť, spôsob nalepovania a odlepovania sú ďalšie dôležité faktory pri výbere tapety. Vliesové tapety sú doposiaľ najkvalitnejšími tapetami na trhu, no zároveň sú aj nákladné na zakúpenie. Možno vám na začiatok postačí papierová tapeta, ktorú neskôr vymeníte za kvalitnejšiu verziu.
  • Pokiaľ nakupujete tapety do spálne cez internet, nechajte si najprv zaslať ukážkovú vzorku. Na dennom svetle vo vašej spálni bude tapeta predsa len vyzerať inak, ako na fotkách na obrazovke počítača.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Na serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!