Farby do spálne: trendy pre rok 2021

Spálňa je bezpečné útočisko, kde oddychujeme a načerpávame nové sily. Nič neprospeje našej mysli a telu tak, ako kvalitný spánok. Okrem pohodlného matraca však na kvalitu spánku vplýva aj prostredie, v ktorom spíme. Pri zariaďovaní spálne by ste preto mali dobre zvážiť nielen štýl, ale aj farbu stien, nábytku a doplnkov, ktoré pre ňu vyberiete. Prinášame vám rady o tom, aké farby do spálne majú na psychiku ten najlepší vplyv a ako tieto farby v spálni vhodne kombinovať.

Prečo je farba steny v spálni taká dôležitá?

Farby v nás vyvolávajú emócie a tým priamo ovplyvňujú našu náladu. Červená farba napríklad podnecuje chuť do jedla, preto je populárnou farbou pre interiér v reštauráciách. Pre priestory spálne sa však táto farba neodporúča použiť, pretože zvyšuje našu ostražitosť a sťažuje tak proces zaspávania.    

Farby vhodné do spálne sú tie, ktoré navodia pocit harmónie, uvoľnenia a bezpečia. V takomto prostredí sa vám bude lepšie zaspávať a aj prebúdzať sa. Dizajnéri odporúčajú zariadiť priestory spálne v odtieňoch jednej, prípadne v dvoch farbách. Farebné zjednotenie priestoru nepôsobí rušivo na našu psychiku a navodí pocit pohody. Výraznejšie farby môžete následne použiť na vaše doplnky, ktoré sa dajú ľahšie obmieňať. 

Spálňa je bezpečné útočisko, kde oddychujeme a načerpávame nové sily. Nič neprospeje našej mysli a telu tak, ako kvalitný spánok

Aké farby do spálne? Držte sa týchto pravidiel

Na čo všetko treba prihliadať pri výbere farby do spálne? V prvom rade je to samotná veľkosť vašej spálne a výška stropu. Farby vhodné do spálne by mali taktiež ladiť s farbou vašej podlahy a nábytkom. Rozmiestnenie zrkadiel a okien v izbe vám taktiež pomôže pri rozhodovaní sa, aké farby do spálne vybrať. V neposlednom rade záleží, či vašu spálňu zdieľate s partnerom, alebo nie. 

Veľkosť vašej spálne a výška stropu

Svetlé farby odrážajú viac svetla a vizuálne vašu spálňu zväčšia. Pre spálne menších rozmerov sa preto odporúča vybrať neutrálne farby akými sú biela, krémová a svetlosivá. Obdobný efekt majú aj pastelové farby, či už sa rozhodnete pre svetlo ružovú, nebesky modrú alebo mätovo zelenú. Tmavšie odtiene zemitých farieb, oranžovej, fialovej a tehlovej, sú vhodnejšie pre väčšie spálne. Tmavé farby vašu spálňu opticky zmenšia a tým ju zútulnia. Dobrým kompromisom je zvoliť tmavší odtieň len na jednu stenu v izbe, a to najlepšie na stenu za vašou posteľou. Tak vytvoríte pocit bezpečia a útulnosti, izbu sa však opticky nezmenší.

Na serveri Westwing je aj naďalej bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Farba a materiál dlážky

Výber farby do spálne by sa mal ďalej odvíjať od farby vašej dlážky. K vinylovej podlahe a nadčasovým parketám sa hodia svetlé aj tmavé steny. Ak máte v spálni dlažbu, zvoľte teplé odtiene na stenách, aby váš priestor nepôsobil príliš chladným dojmom. Zaužívaným pravidlom je zvoliť svetlé steny k svetlej podlahe a tmavé odtiene na stenách k tmavej podlahe. Tak vytvoríte jednotný vzhľad spálne, ktorý bude pôsobiť upokojujúco.

Prístup denného svetla a umiestnenie zrkadiel

Osvetlenie spálne je určite dôležité. S rozhodnutím aké farby do spálne si zvoliť vám pomôže aj zdroj denného svetla vo vašej izbe. Do svetlých spální s veľkými oknami môžete zvoliť tmavšie steny, vďaka dennému svetlu u vás nebudú pôsobiť pochmúrne. Máte vo vašej spálni veľké zrkadlové skrine? Ak áno, svetlé farby pre vás budú lepším riešením, keďže ich odraz v zrkadle bude pôsobiť prirodzenejšie, než tmavé farby.

Zdieľate spálňu s partnerom?

Pri výbere vhodnej farby do spálne vždy prihliadajte aj na názor vášho partnera. Ženy väčšinou uprednostňujú pastelové farby, kým mužom imponujú tmavšie zemité odtiene. V takomto prípade budete musieť nájsť kompromis, vyhovujúci obidvom z vás.

Týmto farbám spálne by ste sa mali vyhnúť!

V spálni by ste sa mali zo zásady vyhnúť neónovým a výrazným farbám, ktoré váš mozog priveľmi stimulujú. Kým svetlé odtiene žltej pôsobia upokojujúco a pozitívne, intenzívna žltá pôsobí iritujúco v prostredí, kde sa snažíme relaxovať. Farebná kombinácia žltej a čiernej na nás pôsobí ako výstraha a je pre spálňu úplne nevhodná.

Červená farba zvyšuje krvný tep a ostražitosť, vyhnite sa jej preto rovnako ako fialovej, ktorá má červené podtóny. Studené odtiene hnedej zase navodzujú smútočnú atmosféru a privodia nespavosť. Páči sa vám moderná spálňa? Tmavá šedá v nás vyvolá pochmúrnu náladu sychravého dňa, zvoľte preto radšej moderné farby do spálne akými sú svetlá sivá alebo strieborná.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články o zariadení spálne:

Najnovšie trendy farieb pre spálne 2021

Farba roka 2021: žltá so sivou   

Pantone vyhlasuje každý rok farbu roka a tohto roku sa ňou stala kombinácia žltej so sivou. Upokojujuca sivá a pozitívna žltá sú podľa Pantone presne to, čo v roku 2021 okolo seba potrebujeme. Na rozdiel od výraznej žltej, svetlá žltá odbúrava stres a prispieva ku kvalitnému a ničím nerušenému spánku. Svetlá žltá taktiež imituje východ slnka a bude sa vám pri nej príjemne zaspávať i prebúdzať. Obľúbená kombinácia pre spálňu je okrem svetlej žltej so sivou aj žltá s modrou a bielou.

Odtiene zelenej

Zelená farba je pre ľudí ľahko rozoznateľná, nestimuluje našu myseľ a pôsobí upokojujúco pre naše oči. Je to farba prírody, obnovy, harmónie a pokoja. Zelená farba je preto veľmi obľúbenou trendy farbou pre priestory spálne. Svetlé aj tmavé odtiene zelenej môžete kombinovať s pastelovou ružovou, modrou, aj svetlo žltou či krémovou. V tejto spálni vyniknú zlaté a biele doplnky. 

Pastelová ružová a levanduľová

Jemné a prírodné odtiene ružovej sú optimistické farby navodzujúce pocit pokoja. Ružová je taktiež farbou spolupatričnosti a lásky. V spálni ladenej do ružova sa preto budete cítiť veľmi príjemne. Levanduľová farba má v sebe chladný podtón a preto pôsobí sofistikovanejšie, ako ružová. Je dobrým kompromisom, pokiaľ svoju spálňu zdieľate s partnerom. Obidve farby sa výborne kombinujú s bielou a svetlosivou.

Odtiene modrej

Pohľad na modrú farbu v okamihu navodí pocit pokoja a uvoľnenia sa. Modrá je v prírode veľmi rozšírená a rovnako ako zelená nedráždi naše oči. Odtiene zelenej a modrej tvoria najvhodnejšie farby do spálne. Modrú môžete zladiť s bielou pre vytvorenie prímorskej atmosféry, alebo s tmavšou farbou pre vytvorenie luxusnejšej atmosféry. Zlaté a žlté doplnky modrú spálňu pozitívne oživia.

Oranžové podtóny

Tmavá oranžová, terakotová aj béžová obsahujú teplé podtóny a pripomínajú pieskové duny. Moderné farby do spálne s teplým oranžovým tónom pôsobia uvítacím a upokojujúcim dojmom. V spálni ich skombinujte so zlatou, s prírodným drevom a s upokojujúcou zelenou.

Neutrálna biela, sivá a strieborná

Biela farba je obľúbenou farbou pre spálne, pretože pôsobí čistým dojmom a izbu rozjasní. Sivá a strieborná sa výborne kombinujú s bielou spálňou, zvoliť ich môžete napríklad na posteľné obliečky alebo dekoračné vankúše. Sivé steny sú taktiež modernou obmenou neutrálnej bielej, vyhnite sa však sivej farbe s odleskom.

Ako kombinovať farby v spálni?

Váš výber farby do spálne sa nemusí obmedziť len na jednu farbu. Farby a ich odtiene môžete smelo kombinovať, pokiaľ sa vyhnete veľkým plochám čiernej, červenej a hnedej. Farebné kombinácie, ktoré sa ďalej považujú za nevhodné sú hnedá s čiernou, sivá s hnedou, modrá s čiernou, zelená s ružovou alebo oranžovou a fialová so žltou.

Spálňa zariadená v odtieňoch jednej farby alebo v príbuzných odtieňoch vám zaručí ničím nerušený spánok. Hlbšie farby a ich kombinácie budú zase pôsobiť luxusnejším dojmom. Svoju izbu môžete opticky zväčšiť aj za pomoci okrasných líšt v svetlej farbe, ktoré sa výborne hodia aj k tmavším stenám.

Čo sa týka povrchu stien, voľte matné farby pred farbami s odleskom, ktoré pôsobia pred spánkom rušivo. Samotné osvetlenie spálne je takisto veľmi dôležité, aby ste dosiahli požadovaný výsledný efekt. Umiestnením tapety do spálne môžete vytvoriť zaujímavý akcent v rámci jednej farebnej škály.

Pokiaľ túžite po farebnej zmene vo svojej spálni, no obávate sa výsledku, zmeňte najprv farbu posteľných obliečok a závesov. Táto zmena vám poskytne dostatočnú ukážku toho, ako na vás bude vplývať zmena farby stien.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!