Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Farby do spálne: trendy pre rok 2021

Spálňa je bezpečné útočisko, kde oddychujeme a načerpávame nové sily. Nič neprospeje našej mysli a telu tak, ako kvalitný spánok. Okrem pohodlného matraca však na kvalitu spánku vplýva aj prostredie, v ktorom spíme. Pri zariaďovaní spálne by ste preto mali dobre zvážiť nielen štýl, ale aj farbu stien, nábytku a doplnkov, ktoré pre ňu vyberiete. Prinášame vám rady o tom, aké farby do spálne majú na psychiku ten najlepší vplyv a ako tieto farby v spálni vhodne kombinovať.

Prečo je farba steny v spálni taká dôležitá?

Farby v nás vyvolávajú emócie a tým priamo ovplyvňujú našu náladu. Červená farba napríklad podnecuje chuť do jedla, preto je populárnou farbou pre interiér v reštauráciách. Pre priestory spálne sa však táto farba neodporúča použiť, pretože zvyšuje našu ostražitosť a sťažuje tak proces zaspávania. Farby vhodné do spálne sú tie, ktoré navodia pocit harmónie, uvoľnenia a bezpečia. V takomto prostredí sa vám bude lepšie zaspávať a aj prebúdzať sa. Dizajnéri odporúčajú zariadiť priestory spálne v odtieňoch jednej, prípadne v dvoch farbách. Farebné zjednotenie priestoru nepôsobí rušivo na našu psychiku a navodí pocit pohody. Výraznejšie farby môžete následne použiť na vaše doplnky, ktoré sa dajú ľahšie obmieňať. 

Spálňa je bezpečné útočisko, kde oddychujeme a načerpávame nové sily. Nič neprospeje našej mysli a telu tak, ako kvalitný spánok

Aké farby do spálne? Držte sa týchto pravidiel

Na čo všetko treba prihliadať pri výbere farby do spálne? V prvom rade je to samotná veľkosť vašej spálne a výška stropu. Farby vhodné do spálne by mali taktiež ladiť s farbou vašej podlahy a nábytkom. Rozmiestnenie zrkadiel a okien v izbe vám taktiež pomôže pri rozhodovaní sa, aké farby do spálne vybrať. V neposlednom rade záleží, či vašu spálňu zdieľate s partnerom, alebo nie. 

1. Veľkosť vašej spálne a výška stropu

Svetlé interiérové farby odrážajú viac svetla a vizuálne vašu spálňu zväčšia. Pre spálne menších rozmerov sa preto odporúča vybrať neutrálne farby akými sú biela, béžová farba a svetlosivá. Obdobný efekt majú aj pastelové farby, či už sa rozhodnete pre svetlo ružovú, nebesky modrú alebo mätovo zelenú. Tmavšie odtiene zemitých farieb, oranžovej, fialovej a tehlovej, sú vhodnejšie pre väčšie spálne. Tmavé farby vašu spálňu opticky zmenšia a tým ju zútulnia. Dobrým kompromisom je zvoliť tmavší odtieň len na jednu stenu v izbe, a to najlepšie na stenu za vašou posteľou. Tak vytvoríte pocit bezpečia a útulnosti, izbu sa však opticky nezmenší.

Na serveri Westwing je aj naďalej bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

2. Farba a materiál dlážky

Výber farby do spálne by sa mal ďalej odvíjať od farby vašej dlážky. K vinylovej podlahe a nadčasovým parketám sa hodia svetlé aj tmavé steny. Ak máte v spálni dlažbu, zvoľte teplé farby na stenách, aby váš priestor nepôsobil príliš chladným dojmom. Zaužívaným pravidlom je zvoliť svetlé steny k svetlej podlahe a tmavé odtiene na stenách k tmavej podlahe. Tak vytvoríte jednotný vzhľad spálne, ktorý bude pôsobiť upokojujúco.

3. Prístup denného svetla a umiestnenie zrkadiel

Osvetlenie spálne je určite dôležité. S rozhodnutím aké farby do spálne si zvoliť vám pomôže aj zdroj denného svetla vo vašej izbe. Do svetlých spální s veľkými oknami môžete zvoliť tmavšie steny, vďaka dennému svetlu u vás nebudú pôsobiť pochmúrne. Máte vo vašej spálni veľké zrkadlové skrine? Ak áno, svetlé farby pre vás budú lepším riešením, keďže ich odraz v zrkadle bude pôsobiť prirodzenejšie, než tmavé farby.

4. Zdieľate spálňu s partnerom? Dbajte na kompromis

Pri výbere vhodnej farby do spálne vždy prihliadajte aj na názor vášho partnera. Ženy väčšinou uprednostňujú pastelové farby, kým mužom imponujú tmavšie zemité odtiene. V takomto prípade budete musieť nájsť kompromis, vyhovujúci obidvom z vás.

Týmto farbám spálne by ste sa mali vyhnúť!

V spálni by ste sa mali zo zásady vyhnúť neónovým a výrazným farbám, ktoré váš mozog priveľmi stimulujú. Kým svetlé odtiene žltej pôsobia upokojujúco a pozitívne, intenzívna žltá pôsobí iritujúco v prostredí, kde sa snažíme relaxovať. Farebná kombinácia žltej a čiernej na nás pôsobí ako výstraha a je pre spálňu úplne nevhodná.

Červená farba zvyšuje krvný tep a ostražitosť, vyhnite sa jej preto rovnako ako fialovej, ktorá má červené podtóny. Studené odtiene hnedej zase navodzujú smútočnú atmosféru a privodia nespavosť. Páči sa vám moderná spálňa? Tmavá šedá alebo antracitová farba v nás vyvolá pochmúrnu náladu sychravého dňa, zvoľte preto radšej moderné farby do spálne akými sú svetlá sivá alebo strieborná.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články o zariadení spálne:

Ktoré farby pre spálne boli hitom v roku 2021?

Farba v roku 2021: žltá so sivou   

Pantone vyhlasuje každý rok farbu roka a v roku 2021 sa ňou stala kombinácia žltej so sivou. Upokojujuca sivá a pozitívna žltá sú podľa Pantone presne to, čo v roku 2021 bolo nutné. Na rozdiel od výraznej žltej, svetlá žltá odbúrava stres a prispieva ku kvalitnému a ničím nerušenému spánku. Svetlá žltá taktiež imituje východ slnka a bude sa vám pri nej príjemne zaspávať i prebúdzať. Obľúbená kombinácia pre spálňu je okrem svetlej žltej so sivou aj žltá s modrou a bielou.

Odtiene zelenej

Zelená farba je pre ľudí ľahko rozoznateľná, nestimuluje našu myseľ a pôsobí upokojujúco pre naše oči. Je to farba prírody, obnovy, harmónie a pokoja. Zelená farba je preto veľmi obľúbenou trendy farbou pre priestory spálne. Svetlé aj tmavé odtiene zelenej môžete kombinovať s pastelovou ružovou, modrou, aj svetlo žltou či krémovou. V tejto spálni vyniknú zlaté a biele doplnky do bytu

Pastelové farby: ružová a levanduľová

Jemné a prírodné odtiene ružovej sú optimistické farby navodzujúce pocit pokoja. Ružová farba je taktiež farbou spolupatričnosti a lásky. V spálni ladenej do ružova sa preto budete cítiť veľmi príjemne. Levanduľová alebo fialová farba má v sebe chladný podtón a preto pôsobí sofistikovanejšie, ako ružová. Je dobrým kompromisom, pokiaľ svoju spálňu zdieľate s partnerom. Obidve farby sa výborne kombinujú s bielou a svetlosivou.

Odtiene modrej

Pohľad na modrú farbu v okamihu navodí pocit pokoja a uvoľnenia sa. Modrá farba je v prírode veľmi rozšírená a rovnako ako zelená nedráždi naše oči. Odtiene zelenej a modrej tvoria najvhodnejšie farby do spálne. Modrú môžete zladiť s bielou pre vytvorenie prímorskej atmosféry, alebo s tmavšou farbou pre vytvorenie luxusnejšej atmosféry. Zlaté a žlté doplnky modrú spálňu pozitívne oživia.

Oranžové podtóny

Tmavá oranžová, terakotová aj béžová farba obsahujú teplé podtóny a pripomínajú pieskové duny. Moderné farby do spálne s teplým oranžovým tónom pôsobia uvítacím a upokojujúcim dojmom. V spálni ich skombinujte so zlatou, s prírodným drevom a s upokojujúcou zelenou.

Neutrálna biela, sivá a strieborná

Biela farba je obľúbenou farbou pre spálne, pretože pôsobí čistým dojmom a izbu rozjasní. Sivá a strieborná sa výborne kombinujú s bielou spálňou, zvoliť ich môžete napríklad na posteľné obliečky alebo dekoračné vankúše. Sivé steny sú taktiež modernou obmenou neutrálnej bielej, vyhnite sa však sivej farbe s odleskom.

Najnovšie trendy farieb pre spálne 2023

Farba roka 2022 v interiéri nie je len jedna jediná. Trendom pre tento rok sú rôzne farby, ktoré sa môžu navzájom kombinovať. Ktoré su to, vám hneď prezradíme.4

50 shades of blue

Trendy v bývaní v roku 2023 vám prezradia, že modrá farba vo vašom interiéri tohto roku nesmie chýbať. Modrá v spálni môže reprezentovať rôzne odtiene, od tmavej kráľovskej, ktorá prináša eleganciu až po bledé odtiene modrej. Modrú farbu môžete aplikovať na rôzne doplnky, ako koberec, vankúše, posteľné prádlo alebo si môžete zaobstarať odvážnu tapetu v modrom odtieni.

Prírodné farby v spálni

Prírodné farby budú hitom aj v roku 2023, hlavne kombinácia zemitých tónov zo živšími farbami, ako napríklad zelená farba, modrá farba, ale aj oranžová a fialová farba. Typické prírodné farby ako béžová farba sa budú ľahko kombinovať s pastelovými farbami. K týmto farbám sa výborne hodia doplnky z prírodných materiálov, kvety a izbové rastliny.

Pastelové farby sú tiež IN

Medzi farby roka pre rok 2023 sa radia aj pastelové farby. Hlavne sú to odtiene modrej, zelenej a ružovej, upokojujúca farba do spálne je vhodná aj koralová a pastelová oranžová.

Ako kombinovať farby v spálni?

Váš výber farby do spálne sa nemusí obmedziť len na jednu farbu. Farby a ich odtiene môžete smelo kombinovať, pokiaľ sa vyhnete veľkým plochám čiernej, červenej a hnedej. Farebné kombinácie, ktoré sa ďalej považujú za nevhodné sú hnedá s čiernou, sivá s hnedou, modrá s čiernou, zelená s ružovou alebo oranžovou a fialová farba so žltou.

Spálňa zariadená v odtieňoch jednej farby alebo v príbuzných odtieňoch vám zaručí ničím nerušený spánok. Hlbšie farby a ich kombinácie budú zase pôsobiť luxusnejším dojmom. Svoju izbu môžete opticky zväčšiť aj za pomoci okrasných líšt v svetlej farbe, ktoré sa výborne hodia aj k tmavším stenám.

Čo sa týka povrchu stien, voľte matné farby pred farbami s odleskom, ktoré pôsobia pred spánkom rušivo. Samotné osvetlenie spálne je takisto veľmi dôležité, aby ste dosiahli požadovaný výsledný efekt. Umiestnením tapety do spálne môžete vytvoriť zaujímavý akcent v rámci jednej farebnej škály.

Pokiaľ túžite po farebnej zmene vo svojej spálni, no obávate sa výsledku, zmeňte najprv farbu posteľných obliečok a závesov. Táto zmena vám poskytne dostatočnú ukážku toho, ako na vás bude vplývať zmena farby stien.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!