Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
krásne farby do spálne

Spálňa je bezpečné útočisko, kde oddychujeme a načerpávame nové sily. Nič neprospeje našej mysli a telu tak, ako kvalitný spánok. Okrem pohodlného matraca však na kvalitu spánku vplýva aj prostredie, v ktorom spíme. Pri zariaďovaní spálne by ste preto mali dobre zvážiť nielen štýl, ale aj farbu stien, nábytku a doplnkov, ktoré pre ňu vyberiete. Prinášame vám rady o tom, aké farby do spálne majú na psychiku ten najlepší vplyv a ako tieto farby v spálni vhodne kombinovať.

Ako kombinovať farby v spálni?

Váš výber farby do spálne sa nemusí obmedziť len na jednu farbu. Farby a ich odtiene môžete smelo kombinovať, pokiaľ sa vyhnete veľkým plochám čiernej, červenej a hnedej.

 • Farebné kombinácie, ktoré sa ďalej považujú za nevhodné sú hnedá s čiernou, sivá s hnedou, modrá s čiernou
 • Spálňa zariadená v odtieňoch jednej farby alebo v príbuzných odtieňoch vám zaručí ničím nerušený spánok. Hlbšie farby a ich kombinácie budú zase pôsobiť luxusnejším dojmom. Svoju izbu môžete opticky zväčšiť aj za pomoci okrasných líšt v svetlej farbe, ktoré sa výborne hodia aj k tmavším stenám.
 • Čo sa týka povrchu stien, voľte matné farby pred farbami s odleskom, ktoré pôsobia pred spánkom rušivo.
 • Samotné osvetlenie spálne je takisto veľmi dôležité, aby ste dosiahli požadovaný výsledný efekt. Umiestnením tapety do spálne môžete vytvoriť zaujímavý akcent v rámci jednej farebnej škály.
 • Pokiaľ túžite po farebnej zmene vo svojej spálni, no obávate sa výsledku, zmeňte najprv farbu posteľných obliečok a závesov. Táto zmena vám poskytne dostatočnú ukážku toho, ako na vás bude vplývať zmena farby stien.

Pozrite sa na naše obľúbené kombinácie v spálni – nechajte sa inšpirovať! Nechajte sa prekvapiť a kliknite na každý z obrázkov dole!

Prečo je farba steny v spálni taká dôležitá?

 • Farby v nás vyvolávajú emócie a tým priamo ovplyvňujú našu náladu.
 • Červená farba napríklad podnecuje chuť do jedla, preto je populárnou farbou pre interiér v reštauráciách.
 • Pre priestory spálne sa však táto farba neodporúča použiť, pretože zvyšuje našu ostražitosť a sťažuje tak proces zaspávania. 
 • Farby vhodné do spálne sú tie, ktoré navodia pocit harmónie, uvoľnenia a bezpečia. V takomto prostredí sa vám bude lepšie zaspávať a aj prebúdzať sa.
 • Dizajnéri odporúčajú zariadiť priestory spálne v odtieňoch jednej, prípadne v dvoch farbách. Farebné zjednotenie priestoru nepôsobí rušivo na našu psychiku a navodí pocit pohody.
 • Výraznejšie farby môžete následne použiť na vaše doplnky, ktoré sa dajú ľahšie obmieňať. 

Dizajnéri odporúčajú zariadiť priestory spálne v odtieňoch jednej, prípadne v dvoch farbách.

Aké farby do spálne? Držte sa týchto pravidiel

Na čo všetko treba prihliadať pri výbere farby do spálne? V prvom rade je to samotná veľkosť vašej spálne a výška stropu. Farby vhodné do spálne by mali taktiež ladiť s farbou vašej podlahy a nábytkom. Rozmiestnenie zrkadiel a okien v izbe vám taktiež pomôže pri rozhodovaní sa, aké farby do spálne vybrať. V neposlednom rade záleží, či vašu spálňu zdieľate s partnerom, alebo nie. 

1. Svetlé farby pre zväčšenie spálne

Svetlé interiérové farby odrážajú viac svetla a vizuálne vašu spálňu zväčšia. Pre spálne menších rozmerov sa preto odporúča vybrať neutrálne farby akými sú biela, béžová farba a svetlosivá. Obdobný efekt majú aj pastelové farby, či už sa rozhodnete pre svetlo ružovú, nebesky modrú alebo mätovo zelenú. Tmavšie odtiene zemitých farieb, oranžovej, fialovej a tehlovej, sú vhodnejšie pre väčšie spálne. Tmavé farby vašu spálňu opticky zmenšia a tým ju zútulnia. Dobrým kompromisom je zvoliť tmavší odtieň len na jednu stenu v izbe, a to najlepšie na stenu za vašou posteľou. Tak vytvoríte pocit bezpečia a útulnosti, izbu sa však opticky nezmenší.

2. Farba dlážky tiež rozhoduje

Venujte pozornosť tónom podlahy. Rozhodnite sa, či chcete vytvoriť kontrast alebo doplnkovú farebnú schému. Ak má vaša podlaha svetlú farbu, možno budete chcieť zvoliť tmavšiu alebo výraznejšiu farbu stien, aby ste vytvorili kontrast. Naopak, ak má vaša podlaha tmavší odtieň, svetlejšia farba steny môže vytvoriť príjemný kontrast. Ak uprednostňujete harmonickejší vzhľad, zvoľte farbu steny, ktorá dopĺňa podlahu. Ak máte v spálni dlažbu, zvoľte teplé farby na stenách, aby váš priestor nepôsobil príliš chladným dojmom.

3. Prístup denného svetla a umiestnenie zrkadiel

Svetlo v spálni je určite dôležité. S rozhodnutím aké farby do spálne si zvoliť vám pomôže aj zdroj denného svetla vo vašej izbe. Do svetlých spální s veľkými oknami môžete zvoliť tmavšie steny, vďaka dennému svetlu u vás nebudú pôsobiť pochmúrne. Máte vo vašej spálni veľké zrkadlové skrine? Ak áno, svetlé farby pre vás budú lepším riešením, keďže ich odraz v zrkadle bude pôsobiť prirodzenejšie, než tmavé farby.

zrkadlo v spálni

4. Zdieľate spálňu s partnerom? Dbajte na kompromis

Pri výbere vhodnej farby do spálne vždy prihliadajte aj na názor vášho partnera. Ženy väčšinou uprednostňujú pastelové farby, kým mužom imponujú tmavšie zemité odtiene. V takomto prípade budete musieť nájsť kompromis, vyhovujúci obidvom z vás. TIP: pozrite sa spoločné na naše inšpirácie pre modernú spálňu.

5. Týmto farbám spálne by ste sa mali vyhnúť!

Aj keď je farba roka 2023 v odvážnych a sýtych odtieňoch, v spálni by ste sa mali zo zásady vyhnúť neónovým a výrazným farbám, ktoré váš mozog priveľmi stimulujú. Kým svetlé odtiene žltej pôsobia upokojujúco a pozitívne, intenzívna žltá pôsobí iritujúco v prostredí, kde sa snažíme relaxovať. Farebná kombinácia žltej a čiernej na nás pôsobí ako výstraha a je pre spálňu úplne nevhodná.

Červená farba zvyšuje krvný tep a ostražitosť, vyhnite sa jej preto rovnako ako fialovej, ktorá má červené podtóny. Studené odtiene hnedej zase navodzujú smútočnú atmosféru a privodia nespavosť. Tmavá šedá alebo antracitová farba v nás vyvolá pochmúrnu náladu sychravého dňa, zvoľte preto radšej moderné farby do spálne akými sú svetlá sivá alebo strieborná.

Tieto farby sú “NO-GO” v spálni: čierna, červená a neónové farby

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články o zariadení spálne:

Najnovšie trendy farieb pre spálne 2023

Trendom pre tento rok sú rôzne farby, ktoré sa môžu navzájom kombinovať. Vybrali sme pre vás 4, ktoré vám hneď prezradíme.

#1 Béžová prevláda aj tento rok!

Výber béžovej farby pre vašu spálňu môže vytvoriť upokojujúcu a upokojujúcu atmosféru. Béžová farba je všestranná a neutrálna farba, ktorá sa hodí k rôznym iným odtieňom. Pri použití béžovej vo vašej spálni môžete tiež zvážiť vrstvenie rôznych odtieňov a textúr béžovej, aby ste pridali hĺbku a vizuálny záujem. Okrem toho, začlenenie farebných odtieňov prostredníctvom zvýrazňujúcich vankúšov, umeleckých diel alebo výrazného kusu nábytku môže pomôcť zabrániť tomu, aby miestnosť pôsobila príliš monotónne.

béžová farba do spálne

#2 Zelená pre upokojúci spánok

Výber zelenej farby do spálne môže vytvoriť osviežujúcu a upokojujúcu atmosféru inšpirovanú prírodou. Zelená farba je všestranná a ponúka širokú škálu odtieňov a podtónov, z ktorých každý má svoj vlastný jedinečný efekt. Keď začleníte zelenú do svojej spálne, môžete zvážiť jej použitie na stenu, ako akcentujúcu farby cez posteľnú bielizeň, závesy alebo doplnky, alebo dokonca cez prírodné prvky, ako sú izbové rastliny. Spojte zelenú s doplnkovými farbami, ako sú neutrálne, zemité alebo dokonca kontrastné odtiene, ako je ružová alebo koralová, aby ste vytvorili vizuálne príťažlivý a harmonický priestor.

TIP: Zaujíma vás ako kombinovať zelenú farbu, pozrite si náš skvelý článok: aká farba sa hodí k zelenej!

zelená farba v spálni

#3 Zelená pre upokojúci spánok

Trendy v bývaní v roku 2023 vám prezradia, že modrá farba vo vašom interiéri tohto roku nesmie chýbať. Modrá v spálni môže reprezentovať rôzne odtiene, od tmavej kráľovskej, ktorá prináša eleganciu až po bledé odtiene modrej. Modrú farbu môžete aplikovať na rôzne doplnky, ako koberec, vankúše, posteľné prádlo alebo si môžete zaobstarať odvážnu tapetu v modrom odtieni.

modré doplnky a textílie v spálni

#4 Ženská pink farba?

Ružová farba je nielen pozitívna farba, ktorá zvyšuje náladu, ale tiež dodáva pocit jemnosti do priestoru v eklektickom štýle, ktorý funguje obzvlášť dobre v spálni. Ak máte radi romantický vzhľad, zvážte spojenie ružovej s jemnými zlatými akcentmi. Najobľúbenejšou kombináciou pre nás je ružová s béžovou. Vyskúšajte to!

ružová farba do spálne

Pozrite sa na našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!