Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Rustikálna spálňa – vaša oáza relaxu z dreva

Múdrosť našich starých mám nie je to jediné, čo si z minulosti môžeme odniesť. Máte vzťah k veciam, ktoré dýchajú históriou? Inšpirujte sa ňou aj pri zariaďovaní svojho vysnívaného domu. Rustikálna spálňa môže byť prvou miestnosťou, do ktorej prenesiete štýl rokov minulých – ako inak, citlivo prepojený so súčasnými trendami. Nechajte sa zlákať prirodzenosťou a útulnosťou vidieckeho spôsobu bývania. Vráťte sa ku koreňom a cíťte sa vo svojej posteli rovnako skvele, ako v detstve na prázdninách u babičky.

Rustikálny štýl bývania: vynikajúce nápady pre váš interiér

Rustikálny štýl je úzko spätý s tradíciou bývania na vidieku a tým, čo dedinské prostredie ľuďom v minulosti ponúkalo. Možno preto nás oslovuje i dnes – jednoducho ho máme v krvi. Výsostne prírodné materiály s výraznou dominanciou dreva sú nepopierateľne veľmi trendy i v súčasných moderných interiéroch. Objavte niekoľko našich tipov, ktoré vás presvedčia, že retro v žiadnom prípade nie je krokom späť.

Kombinácia rustikálnej a modernej spálne

Prvky rustikálnosti môžete do svojej spálne zakomponovať veľmi štýlovo a zároveň nenásilne. Preto moderná spálňa je aj v kombinácii s týmto štýlom IN. trendom Začnite tým najpodstatnejším – posteľou a postupne pridávajte nábytok a doplnky podľa svojho vkusu.

Biele steny sú stávkou na istotu. Ak sa vám, ale pre modernú spálňu zdajú chladné, môžete siahnuť po príjemnejšej svetlobéžovej. Rustikálny štýl obľubuje oblé a mäkké tvary, preto by tomu mala zodpovedať aj výzdoba stien. Vhodné kúsky možno nájdete aj na povale u starých rodičov alebo v blízkom starožitníctve.

Stretnutie prírody s luxusom

Zameranie na prírodné prvky neznamená, že svojmu bytu nemôžete dopriať aj trochu prepychu. Spomedzi doplnkov to môže byť vhodné obrazy do spálne od známeho umelca, dizajnová lampa alebo len kvalitné obliečky, napríklad zo saténu. Osvetlenie spálne – so svietidlami sa pri snahe o rustikálnosť dá skvele vyhrať. Ak v spálni nemáte ako zdroj svetla krb, vhodnými variantami sú nápadné stropné svietidlá s nádychom luxusu doplnené nočnými lampami.

Množstvo inšpirácií na moderné a zároveň funkčné bývanie nájdete aj na našom e-shope. Alebo si pozrite tento článok: inšpirácie pre spálne.

Registrujte sa bezplatne na Westwing a získajte prístup k exkluzívnym ponukám a k množstvu šikovných nápadov od našich dizajnérov.

Vytváranie kontrastov

Tiež ste si to všimli? Rustikálny štýl bývania je často plný kontrastov. K hrejivo pôsobiacemu drevu sa, možno trochu prekvapivo, výborne hodia odhalené steny alebo múry odkrývajúce surový kameň. Ošarpaný výzor nábytku, podláh a dvier dokážu zase svojou jemnosťou odľahčiť hodvábne vankúše a príjemné koberce. Žiaduci je tiež farebný kontrast bielych stien a hnedého nábytku.

Kontrasty sa v tomto prípade nebijú. Práve naopak, prirodzene spolu ladia a zapadajú do seba. Využite ich silu aj vy. Nebojte sa kombinovať i na prvý pohľad odlišné prvky. Hľadajte, skúšajte a vytvorte si zo spálne svoju obľúbenú miestnosť.

Rustikálny nábytok inšpirovaný prírodou

Zariadenie domácnosti sa ani dnes nevyrába na jednu sezónu. V minulosti bolo bežné, že niektoré kusy nábytku mohli slúžiť i niekoľkým, po sebe idúcim, generáciám. Bolo preto nevyhnutné, aby boli vysoko kvalitné a odolné. Z toho dôvodu je pre dnešný rustikálny nábytok taká typická masívnosť a rozmernosť. Aké to má výhody pre nás?

Priestor pre pohodlie

Už sme to naznačili – maximálne pohodlie a útulnosť sú pre tento typ bývania charakteristické asi najviac. Napriek tomu, že sa pri vidieckom štýle často využíva surové neopracované drevo, mäkké matrace, opierky či vankúše nesmú chýbať.

Pravá rustikálna spálňa sa pýši posteľou z masívneho dreva s ladiacimi nočnými stolíkmi a úložným priestorom v podobe tradičnej skrine, príp. komody alebo truhlice. Široké vstavané šatníky by ste tu hľadali márne. Drevo by malo byť kvalitné dubové alebo bukové. Populárny je aj exotický tík. Môže sa ponechať vo svojej prirodzenej farbe, ale rovnako trendový je i tmavý náter, ktorý ešte viac podporí masívnosť konkrétneho nábytku.

Spomedzi iných materiálov sú popri prevažujúcom dreve často využívanými aj rôzne kovy. Železné, medené alebo mosadzné môžu byť kľučky, úchytky na zásuvkách alebo, sčasti, rámy postele. Netreba zdôrazňovať, že čím viac patiny, tým zaujímavejší výsledok. Na staršom nábytku boli tiež bežné vyrezávané ornamenty alebo maľované detaily. Čo sa týka povrchovej úpravy, častejšia je matná. Lesklé a lakované prvky sú skôr raritou.

Náš tip: Nič nás do detských čias neprenesie tak, ako hojdacie kreslo. V rustikálne zariadenej spálni vynikne najmä vtedy, ak cez neho prevesíte ľahkú prikrývku z prírodnej textílie alebo vysteliete vzorovanými opierkami. V priestrannejšej miestnosti sa k nemu zaiste zmestí aj vysoká lampa, pod ktorou si vo voľnom čase radi vychutnáte dobrú knižku. Vedzte, že kreslo si obľúbia ako najmenší členovia domácnosti, tak i návštevy vo vyššom veku.

Rustikálna spálňa a vhodné doplnky

Bez akých doplnkov sa nezaobíde žiadna rustikálna spálňa? Ak ste fanúšikmi handmade detailov a textílií z prírodných materiálov, máme pre vás dobrú správu. Háčkované dečky, vyšívané vankúše, čokoľvek pletené, štrikované či ručne vyrobené sa vám bude hodiť.

Konkrétny typ doplnkov sa v minulosti líšil v závislosti od regiónu. Nie je teda vylúčené, že narazíte i na tradičnú slovenskú modrotlač. Z iných vzorov možno spomenúť prúžky, kocky a, samozrejme, prírodné motívy na nekonečne veľa spôsobov.

Z materiálov prevláda bavlna, ľan, vlna a hodváb. Krokom vedľa však nie sú ani veci z juty, sisalu, pravej kože, kašmíru a patchworku. Keďže rustikálny štýl sa spája najmä s pobytom na vidieku, príp. na rodinnej víkendovej chate, viac ako pri iných štýloch sa tu zdôrazňuje vyvolanie pocitov tepla a hrejivej domácej atmosféry. Bežné sú preto aj dekorácie na podlahe, napríklad rôzne tkané koberce alebo kožušiny. Zima nehrozí ani pri pohľade na teplučký pléd alebo veľkú deku prehodenú cez posteľ.

Pri zariaďovaní spálne nemôžeme zabudnúť ani na svietniky, vázy a iné dekoračné predmety. Zamerajte sa na sklo, keramiku a veci z kameniny. Pri svietidlách a zrkadlách je obľúbená kombinácia kovu, dreva a skla.

Zariaďujete spálňu v rustikálnom štýle? Nakupujte online.

Kedykoľvek potrebujete do bytu niečo nové, máte dve možnosti. Buď si naplánujete turné po kamenných obchodoch alebo nakúpite online. Hľadanie nábytku a dekorácií cez internet je nielen rýchlejšie, ale i pohodlnejšie. No predovšetkým, e-shopy ponúkajú oveľa širšiu ponuku produktov. Kompletné zariadenie spálne a ďalších miestností tu vyriešite len niekoľkými klikmi.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Prihlásením sa na Westwing získate možnosť nakúpiť si bezpečne z pohodlia domova. Okrem špeciálnych ponúk a zliav vás čaká aj množstvo nápadov, ktoré pri hľadaní tých správnych kúskov do novej spálne oceníte. Tak hor sa do toho! Držíme vám palce.