Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Spálňa v štýle vintage - ako ju zariadiť?

Spálňa v štýle vintage sa vyznačuje nádychom minulosti, ale aj romantiky. Ak máte radi francúzsky provensálsky štýl alebo sa viete v mysli preniesť do viktoriánskeho Anglicka, potom je vintage štýl rozhodne pre vás. Môže to byť skvelá voľba, ktorá vám umožní, aby ste sa vo vašej spálni cítili pohodlne, útulne a zároveň zachovali intimitu. Vintage štýl sa v súčasnosti raduje z veľkej popularity a má skutočne čo ponúknuť. Dokonca má aj pridanú hodnotu. Oprášiť môžete aj staršie kúsky z povaly a dať im tak šancu prežiť ďalší, omnoho honosnejší život.

Čo je vintage štýl?

Vintage štýl sa vyznačuje predmetmi a prvkami akoby z inej éry, ktoré majú dôležitú a rozpoznateľnú hodnotu. Niekedy zdôrazňujú sentiment a dekorácie, ktoré vyvolávajú príjemné spomienky. Tento štýl je možné aplikovať na interiérový dizajn, pri dekorovaní priestorov, ale aj v exteriéri.

Vintage štýl bývania sa často spája aj s celkovým životným štýlom. Mnohí ľudia prepadli reštaurovaniu starých predmetov, je totiž populárny a momentálne veľmi žiadaný. Na druhej strane sa tak rozšírili možnosti výrobkov, ktoré by inak možno skončili v koši.

Začlenenie starožitného nábytku do dizajnu často znamená syntézu predmetov z rôznych svetov, ktoré sú od seba vzdialené desaťročia alebo storočia. Ak aj kúsky patria do rovnakého historického alebo tematického obdobia, treba si dať pozor, aby vintage štýl celého priestoru nepôsobil zatuchnuto alebo staromódne. Mohlo by sa stať, že namiesto fresh vzhľadu by ste dosiahli akési nevkusné múzeum, ktoré pozbieralo rôzne artefakty bez ladu a skladu. 

Vintage štýl bývania

Treba podotknúť, že vintage štýl bývania nie je pre každého. Nie každý má rád staré veci, alebo veci, ktoré vyzerajú ošúchane, zájdene a staro. Patina nie je pre všetkých. Vintage štýl je staromódny a zároveň elegantný. Zahŕňa použitie starého alebo umelo zostarnutého nábytku a dekorácií. Vintage štýl využíva najmä prírodné materiály ako drevo, kameň a kované prvky, prírodné tkaniny. Hlavnou črtou je, že interiér by mal vyzerať, akoby bol navrhnutý pred niekoľkými desaťročiami. 

Vintage štýl bývania využíva predmety a doplnky z minulosti na vytvorenie hrejivého, nostalgického pocitu. Dnešný vintage štýl nie je typicky vidiecky so starožitnosťami a starými látkami. Teraz sa kombinuje s modernými prvkami tak, aby všetko hralo dokopy. Štýl je svieži, ale aj plný šarmu a jemného nádychu minulosti. Keď už viete, čo je vintage štýl, ľahko sa zorientujete, čo sa vám do vašej spálne hodí a páči.

Ako zariadiť vintage spálňu? Inšpirácie pre spálne

Interiér v tomto štýle sa nesie vo svetlých a pastelových farbách, ktoré sú spojené so vzdušnosťou, slnkom a prostredím vkusného vidieckeho domu. Neodporúča sa používať príliš žiarivé farby do spálne. V interiéri spálne by nemali byť žiadne výrazné kontrastné kombinácie, iba neutrálne harmonické odtiene a textúry. Je tiež dôležité mať na pamäti, že tento štýl je dosť jednoduchý a lakonický. Vintage nábytok nemá rád kontrast, takže je potrebné vyberať veľmi podobné a príbuzné odtiene.

Spálňa v štýle vintage praje romantickým povahám. Ponorte sa aj vy do mäkkých vankúšov, veľkých perín a zasnívajte sa spolu s nami do francúzskeho filmu. Vintage štýl vám dokonale sprostredkuje atmosféru južných krajín Európy.

Aký vintage nábytok zvoliť do spálne?

Spálňa v štýle vintage nahráva do karát predovšetkým romantickým povahám a rojkom. Keď sa mysľou prenesiete do Provensálska, Toskánska, či na dedinu ku starej mame, zacítite vôňu prírody, lúčnych kvetov a byliniek. V hlave sa vám bude odohrávať romantický film, pri ktorom si môžete dovoliť snívať. 

Ústredným prvkom celej spálne je posteľ. Na ňu sa upriamuje pozornosť. Dá sa povedať, že vintage štýl bývania je presným opakom minimalizmu. Preto aj posteľ by mala pôsobiť prehnane, zdobene a môžu aj trochu prepychovo. Ako umiestniť posteľ v spálni a jej poloha je tiež doležité. Môžu ju dopĺňať pôvabné nočné stolíky a vintage nábytok. Ako nábytok môžu poslúžiť aj staré kufre a komody s kvetinovým vzorom. Vítané sú aj staro pôsobiace lekárnické stolíky, ktoré dostanú zrazu nový život.

Typické farby a materiály vo vintage spálni

Vintage nábytok má často drevené nožičky, vyrezávané prvky alebo jemné kované akcenty. Posteľ je často zdobená ozdobnými vankúšmi a na posteľnej bielizni je použitá handmade výšivka. Malé zdobené závesy alebo baldachýn dodajú posteli zvláštne čaro. Vintage štýl používa iba prírodné tkaniny: bavlnu, ľan, hodváb a satén. Za hlavné farby tohto interiéru sa považuje biela, krémová, mliečno-biela, bledá citrónová, svetlomodrá, svetlozelená, svetlý odtieň levandule, farba mora, zriedka terakota a svetloružová.

Všeobecne neexistuje žiadna fixná farebná schéma, zistíte, že vintage paleta je jemná. Keďže používa veľa krémovej a bielej farby, dobre sa dopĺňa s mätovou alebo machovo zelenou, ružovou, jemne modrou a samozrejme fialkovou. Veľmi dobre sa aplikuje aj maslovo žltá. Nájdete tu aj odtiene béžovej alebo hnedej alebo aj príjemné zemité farby.

Miešanie rôznorodých vzorov a materiálov je ďalším nevyhnutným prvkom, najmä mix vzorov s kvetinami alebo inými rastlinami, vtákmi a motýľmi alebo scénami zo života v 40. a 50. rokoch. V tomto štýle sú in aj tapety do spálne.

Spálňa v štýle vintage a dekorácie

Ak máte radi bohaté dekorácie, tak tento staromódny štýl je určený presne pre vás. Podporuje využívanie rôznych vecí a detailov: starožitné krabice a rámy, vázy, malé kované veci. Prázdne steny môžete s pokojným svedomím vyplniť malými obrázkami a zrkadlami v okrúhlych rámoch, otvorenými policami, ozdobnými hodinami a dokonca taniermi. Obrazy do spálne môžu urobiť s touto izbou divy.

Konferenčné stolíky, nočné stolíky a ďalšie povrchy môžu byť zdobené elegantnými soškami, svietnikmi a vázami so skutočnými kvetmi. Kvety v črepníkoch by mali takisto reprezentovať tento štýl. Črepník môžete vlastnoručne pomaľovať alebo kúpiť už hotový ozdobený. S rezanými kvetmi postupujte opatrne, aby ich aróma nebola pre spánok dráždivá.

Romantické duše si v tomto štýle prídu na svoje. Ide o pocit, ktorý by mal vyvolať a ako by mal pôsobiť. Vintage štýl bývania má svoje charakteristické vlastnosti a vychádza z francúzskej elegancie. Aktuálne ide o veľmi populárny štýl bývania, ktorý spája súčasnú modernu a históriu. So svojimi charakteristickými pastelovými farbami, kvetinovými vzormi a nábytkom s mierne opotrebovaným vzhľadom prináša nádych nostalgie a romantiky. Svoje korene má v južnom Francúzsku a pôsobí veľmi útulne a teplo.

Oprášte preto pôvodné kusy nábytku, pre ktoré sú typické kované akcenty, kľučky, bohato zdobené postele, nočné stolíky na nožičkách, aj drevený nábytok v pôvodnej farbe alebo v pastelových farbách, prípadne s patinou.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!