Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Spálňa v provensálskom štýle – objavte romantiku francúzskeho štýlu

Navštívili ste niekedy miesto, ktoré ste si v okamihu zamilovali? Francúzska prímorská oblasť Provence sa pre mnohých z nás stala symbolom dokonalej prázdninovej destinácie. Nečudo teda, že miestne trendy v bývaní uchvátili celý svet a, že si ich tak radi prenášame do svojich domovov. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako si z domu či bytu vytvoriť romantické zákutie plné pohody. Ako prvá sa do nášho hľadáčika dostala spálňa v provensálskom štýle. Čo by jej podľa našich odborníkov nemalo chýbať?

Provensálsky štýl v spálni a jeho vlastnosti

Spálňa v provensálskom štýle reprezentuje všetko, čo v miestnosti určenej na oddych nesmie chýbať. Mala by byť tým malým kúskom raja, do ktorého sa s nadšením vraciate po dlhom dni v práci a kam môžete uniknúť pred uponáhľaným svetom.

Ak vám robí radosť pohľad na krásne veci akoby poznačené zubom času, tento štýl bude práve pre vás. Jeho základnými charakteristikami sú vzdušnosť, jednoduchosť, pôvabnosť a prírodné motívy v rôznych podobách. Hodí sa do spální, ktoré sú otvorené a dostatočne presvetlené, no dá sa využiť aj v skromnejších detských či hosťovských izbách. Navyše, francúzska elegancia sa dá veľmi efektne prepojiť i s modernými prvkami či inými štýlmi. 

Provensálsky štýl bývania – zmes noblesy, romantiky a levandule

Jeho pôvod siaha na koniec 18. storočia a historicky je spätý so štýlom, ktorý sa v tomto období začal vyvíjať na francúzskom vidieku. Provensálsky štýl bývania ako ho poznáme dnes vznikol ako protiklad k dovtedy zaužívanej pompéznosti využívanej v palácoch a honosných mestských domoch. Vďačíme zaň predstaviteľom buržoázie, ktorí v tom čase začali viac obývať francúzsky vidiek a v interiéroch uprednostňovali jednoduchosť a jemnocit.

Domy na juhovýchode Francúzska do svojho prostredia dokonale zapadajú, pretože cielene využívajú to, čo im okolie ponúka. Vhodne nakombinovaná zmes vznešenosti, romantickej atmosféry a všadeprítomnej levandule je stále veľmi pôsobivá a nadčasová.

Farby do spálne

Biela, smotanová, vanilková, piesková ale i indigová a odtiene pastelových farieb, ako je svetlozelená a fialová. Provensálsky štýl môže všetky. Pri farbe maľovky hrajú prím najmä tie svetlé. Steny však môžu byť dekorované aj inak. Bežný je napríklad obklad z bieleho dreva, kameňa alebo tehál. Zakázané nie sú ani tapety do spálne. Motív však treba vyberať starostlivo a s ohľadom na zvyšok zariadenia v danej miestnosti.

Podlaha

Pri jej výbere máte v štýle provence hneď niekoľko možností. Tou prvou je zladenie podlahy s nábytkom, kedy voľba spravidla padne na klasické drevené dosky. Môžete ich nechať v prirodzenej farbe, natrieť ich iným odtieňom hnedej alebo zvoliť bielu alternatívu.

Páči sa vám spálňa v štýle vintage? Druhou variantou sú kamenné alebo keramické vintage dlaždice. Pri nich sa dá využiť skutočne široká farebná škála. Od nenápadných jednofarebných, cez pestrejšie kvetinové vzory až po výrazné bielo – modré alebo terakotové s geometrickými motívmi.

Posteľ a poťahy

V spálni si chceme predovšetkým oddýchnuť. Najdôležitejším nábytkom je tu preto vždy posteľ. Spálňa v provensálskom štýle ráta so širokým pohodlným lôžkom v kovovom alebo drevenom ráme. Spoločným prvkom je vysoké zadné čelo, ktoré môže byť celodrevené alebo ho zdobí vhodné čalúnenie. V prípade kovu tvoria čelo ornamenty, ktoré sú akoby pokračovaním samotného rámu postele. Farebne je posteľ v tomto štýle biela, čierna alebo prírodná hnedá.

Neodmysliteľnou súčasťou spálne sú pôvabné obliečky vo svetlej farbe, množstvo vankúšov a dekoratívny pléd prehodený cez lôžko siahajúci až po zem.

Útulná atmosféra

A nielen to. Z bývania v provensálskom štýle vyžaruje pokoj, harmónia a domáckosť. Ako to dosiahnuť? Inšpirácie pre spálne – pokojne sa inšpirujte aj inými smermi a citlivo zmiešajte rôzne dizajnové kúsky. Môže to byť napríklad komoda s nádychom rustikálnosti, na ktorú postavíte vázu s čerstvou levanduľou. Rodinné fotografie alebo malé obrázky na stenách zase nezabudnite dať do pekných vintage rámov.

Provensálsky nábytok, ktorý vám v spálni nesmie chýbať

Vybrali ste si posteľ podľa svojich predstáv a premýšľate ako do štýlu provence doladiť zvyšok spálne a ako umiestniť posteľ v spálni? Druhým zásadným kusom nábytku je šatník, resp. úložný priestor. V tomto ohľade ponúka provensálsky nábytok veľa rôznych možností. Samostatne stojacu skriňu môžete vkusne doplniť vysokým bielizníkom so zásuvkami, rozličnými príručnými stolíkmi alebo tradične pôsobiacou truhlicou.

Celkový dojem pohodlia vytvoríte aj rozličným sedacím nábytkom. Podnožky, taburetky, široké lavice či hojdacie kreslo sem skvele zapadnú. Opäť nezabudnite na dekorácie v podobe textílií z príjemných materiálov.

Na prvý pohľad si to možno nevšimnete, no provensálsky nábytok má veľa spoločného s glamour štýlom. Vidieť to napríklad na detailoch ako sú ozdobné kľučky a rukoväte, záľuba v oblých tvaroch a pastelových farbách. Nábytok tiež býva často na nožičkách, ktoré sú ozdobné, napríklad vyrezávané. Objavujú sa na posteliach, nočných stolíkoch i skrinkách.

Náš tip: Provensálsky štýl je vo veľkej miere nežný a ženský. Do spálne sa preto viac ako hodí i nábytok určený len dámam. Vytvorte si svoj vlastný štýlový kozmetický kútik. Stačí nájsť vhodný stolík a dostatočne veľké zrkadlo.

Provensálsky štýl – dekorácie

Poslednú bodku pri dolaďovaní interiéru tvoria riešenia, ktorými zabezpečíme presvetlenie, resp. tienenie spálne a osvetlenie spálne. Patrí sem jedno centrálne svietidlo, ktoré by malo byť skôr visiace a akoby v dobovom štýle. Tienidlá menších lámp môžu byť z jemne zdobenej látky alebo celokovové. Pre spálne skromnejších rozmerov odporúčame tiež zrkadlá v štýlových rámoch, ktoré miestnosť na pohľad zväčšia. Záclony a závesy ladíme do svetlých farieb.

Z drobných predmetov ako sú vázy, sošky či svietniky spálňa v provensálskom štýle využije najmä tie zo skla a keramiky. Spomedzi farieb aj pri dekorovaní prevláda biela, smotanová, farba slonovinovej kosti, odtiene okrovej či sivomodrej. Z motívov sú stálicami kvetinové a iné prírodné. Okrem levandule sa na nástenných ozdobách alebo textíliách často stretnete s ružami, poľnými či lúčnymi bylinkami a ovocnými či morskými vzormi. Hodia sa tiež ratanové alebo slamené vence v tvare kruhu alebo srdca. Umiestnite ich nad posteľ, na dvere alebo na okno. Pozor však, aby ste spálňu nepreplnili. Miestnosť má vždy pôsobiť vzdušne a priestranne.

DIY tip: Máte vzťah k ručným prácam? Efektné dekorácie v provensálskom štýle si môžete vyrobiť i sami. Skúste si na stenu zavesiť svoju zarámovanú výšivku, upliesť hrejivú deku alebo ušiť originálny poťah na vankúš.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Oslovilo vás bývanie vo francúzskom štýle? Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a načerpajte ďalšie inšpirácie pri zariaďovaní svojho domova. Sledujte aktuálne kampane a využite exkluzívne novinky dostupné len našim členom. Tešíme sa na vás.