Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Škandinávska spálňa - zariadenie so severským šarmom

Zameraná na detail, no zároveň pôsobiaca jednoducho a efektne. Škandinávska spálňa vás očarí svojím šarmom a sviežosťou typickou pre sever Európy. Poďte s nami odhaliť tajomstvo pohodlného a zmysluplného bývania v duchu škandinávskeho dizajnu. Ako si pomocou vhodného zariadenia navodiť kvalitnejší spánok? Poznáte silu správneho osvetlenia? S radami našich odborníkov sa vám zo spálne bez námahy podarí vytvoriť útulný priestor, ktorý sa poľahky stane vašim obľúbeným domácim zákutím. Možno až natoľko, že sa vám ráno nebude chcieť vstať do práce.

Škandinávsky štýl je zdržanlivý a blízky prírode

Dlhé zimy, málo slnečného svetla, nevľúdne počasie – toto všetko škandinávsky štýl bývania popiera a stavia do ostrého kontrastu s maximálnym pohodlím a útulnosťou. To však nie sú jediné protiklady, s ktorými sa pri ňom stretneme.

Charakterizuje ho minimalizmus, triezvosť, neformálnosť a čistota. Popritom však aj premyslenosť a praktickosť. Napriek primárnej inšpirácii v prírode nám jednoduchosť škandinávskeho štýlu dovoľuje kombinovať ho s modernými industriálnymi či vintage prvkami. Vždy však hrá prvé husle drevo a ďalšie prírodné materiály v najrôznejších podobách.

Vymyslite si svoj osobitý štýl a zo svojho bytu vytvorte originál, ktorým sa nemôže pochváliť nikto iný.

Škandinávsky štýl bývania – tak to funguje

Škandinávsky štýl má svoj pôvod v Dánsku a Fínsku. Jeho počiatky by sme našli v tvorbe miestnych dizajnérov v období 30. rokov minulého storočia. Odvtedy do celého sveta prichádza inšpirácia využívať v interiéri jasné farby a ekologické materiály. Samotný pojem „škandinávsky dizajn“ prvýkrát zaznel v roku 1951 na výstave v Londýne, ktorú zorganizovali severské krajiny. Interiéry v jeho duchu neodrážajú len okolité prírodné podmienky a klímu. Druhou a rovnocennou inšpiráciou sú preň celospoločenské hodnoty ako dobré medziľudské vzťahy, komunitnosť a rodinný život.

Svetlé farby do spálne a jednoduché línie

Farby sú to prvé, čo si na predmetoch alebo v priestore všimneme. Typická škandinávska spálňa miluje svetlé farby a jednoduché zariadenie. Nevyužíva celú farebnú paletu. Skôr cielene narába len s niekoľkými odtieňmi. S univerzálnou bielou tak väčšinou kombinuje čiernu, nekonečné odtiene šedej, niekoľko žiarivých farieb, ako žltá či tyrkysová a jemné pastelové odtiene – modrá, ružová, béžová. Platí, že čím viac svetlých prvkov v spálni použijete, tým bude pôsobiť väčšie a zároveň vzdušnejšie.

V popredí sú prírodné materiály

Drevo vo všetkých variantoch, k nemu koža a bavlna. To sú materiály, ktoré sú pri severskom štýle najčastejšie. Od podlahy, cez nábytok až po doplnky využíva bohatstvo okolitého prostredia a do bývania premieta krásu severských zím, fjordov a polárnej žiary. Prostredníctvom prírodných prvkov však do domovov prináša teplo a túžbu po lete a slnečnom žiarení. Pocity chladu a studených rúk tu teda určite nenájdete.

Zariaďte si škandinávsku spálňu tým správnym nábytkom

Dánsko, Švédsko či Nórsko? Nech sa vám pri škandinávskom štýle vybaví akákoľvek krajina, zásady pri výbere vhodného nábytku zostávajú nemenné. Svetlé farby, čisté línie a zameranie na praktickosť. Radi by ste získali viac možností? Skúste efektné spojenie severského a vintage štýlu.

Vintage a škandinávsky nábytok

Spálňa v štýle vintage alebo rustikálna spálňa s kombináciou severského štýlu? Na prvý pohľad dva rozdielne smery spolu môžu ladiť prekvapivo príjemne. Jednou z možností ako ich prepojiť, je zvoliť niektoré kusy nábytku v štýle vintage a zvyšok spálne dotvoriť v škandinávskej elegancii.

Ak disponujete menším priestorom, pri výbere postele sa odporúčame zamerať na lôžko bez rámu alebo s nižším čelom. Kovový rám na nožičkách ju priblíži k vintage, naopak drevený s úložným priestorom inklinuje skôr k severskej tematike. Drevo je v takom prípade kvalitné dubové, borovicové, jedľové alebo brezové. Tomu zodpovedá aj jeho prirodzené zafarbenie.

Slúži vám spálňa zároveň ako obývačka či pracovňa? Oddeľte od seba jednotlivé zóny paravánom v starobylom štýle alebo dlhšou trendovou skrinkou s jemným zdobením. Nechajte ich v bielej alebo sivej farbe a opäť dosiahnete dokonalé spojenie oboch štýlov.

Škandinávska varianta vintage má inšpiráciu v provensálskom dizajne, nábytok je však charakteristický triezvosťou a väčšou čistotou pri využívaní ornamentov. Vidieť to i na úchytoch a madlách, ktoré sa vyhýbajú zložitým prezdobeným tvarom. Spálňa v provensálskom štýle reprezentuje vzdušnosť, jednoduchosť, pôvabnosť a prírodné motívy v rôznych podobách.

Škandinávska spálňa – ako vybrať osvetlenie spálne

Keďže pre obyvateľov severských krajín je prirodzené svetlo často vzácnosťou, snažia sa ho vo svojich obydliach zachovať čo najviac. Svetlé farby na stenách či na nábytku preto aj v spálni nevyhnutne dopĺňajú rôzne typy svietidiel, ktoré prispievajú k celkovému pocitu domácej pohody a útulnosti. Ktoré to sú?

Začnite hlavným stropným svietidlom a podľa individuálnych potrieb priestoru pridávajte menšie doplnkové. Postupne tak v miestnosti rozžiarite každý kút. Centrálna lampa tak nemusí slúžiť ako silný reflektor. Obľúbené sú najmä visiace modely, ktoré spájajú modernosť s tradičným škandinávskym minimalizmom. Z materiálov prevláda drevo v spojení s matným kovom, spravidla v bielej alebo čiernej farbe.

Nočné lampy sú pre väčšinu z nás nutnosť. V škandinávskom štýle sa ich nebojte doplniť aj ďalšími druhmi osvetlenia. Reťaz zo žiaroviek akoby náhodou prevesená cez posteľ či vysoké zrkadlo, alebo niekoľko malých lámp stojacich na nožičkách spálni dodajú ten pravý šmrnc. Vyhrať sa môžete tiež s rozličnou intenzitou žiaroviek, so sviečkami a tienidlami.

Škandinávsky štýl – doplnky

Škandinávska spálňa sa nebojí ani doplnkov. Nevyužíva ich však spontánne, práve naopak. Každý detail tu má svoj význam. Keďže nábytok je väčšinou bez výraznejších ozdôb a môže pôsobiť strohejšie, úlohou doplnkov je vniesť do miestnosti zatiaľ nepoužité farby a vizuálne ju spestriť.

Hodí sa všetko, čo evokuje teplo a je príjemné na dotyk – koberce s dlhým vlasom v šedých alebo pastelových odtieňoch, hrubé deky, zaujímavé prikrývky či farebné vankúše s potlačou. Pri textíliách, ktoré tvoria samozrejmú súčasť pohodlia v spálni, prevláda bavlna, vlna, ľan a mäkké pleteniny.

Ako nástenné dekorácie sem zase skvele zapadnú obrazy s geometrickými motívmi, čiernobiele grafiky a fotografie v užších rámoch. Kvety a rastliny najlepšie vyniknú v jednofarebných sklenených vázach alebo keramických črepníkoch. Praktické sú tiež koše a boxy na časopisy a knihy. Nesmú chýbať ani štýlové obrazy do spálne.

Špecifikom škandinávskeho bývania je absencia tienenia okien. Ťažké závesy tu budete hľadať márne. Namiesto nich siahnite po ľahkých záclonách s nenápadným vzorom, ktoré v priestore zachovajú potrebnú vzdušnosť.

Náš tip: Samostatným doplnkom môže byť v spálni už farba stien. Odvážte sa jednu namaľovať inou ako bielou farbou. Napríklad jemná modrá alebo šedá príjemne zmenia tvár celého priestoru.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Zaujal vás škandinávsky štýl bývania? Spoznajte ďalšie šikovné tipy našich odborníkov. Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a žiadne exkluzívne ponuky vám už neujdú.