Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako vybrať matrac? Kompletný sprievodca

Dnes si spolu prejdeme základné informácie o tom, ako vybrať matrac a podľa akých kritérií sa správne rozhodnúť. Ľudia nevenujú výberom a kvalite matracov veľkú pozornosť. Ak si však uvedomíte, že v posteli trávite jednu tretinu nášho života, mali by ste investovať nielen čas, ale aj peniaze do kvalitných matracov. Neexistuje presný návod, ako si vybrať správny matrac. My vám dnes ponúkneme osvedčené rady a tipy, vďaka ktorým bude čas strávený v posteli nielen veľmi pohodlný, ale aj zdraviu prospešný. Poďme na to.

Ako spoznáte, že potrebujete nový matrac?

Aj matrace starnú

Predtým, ako si zaobstaráte nový matrac, uistite sa, či ho vôbec potrebujete. Prvým podnetom ku kúpe nového matraca je vek. Ak má váš matrac 6 až 12 rokov, mali by ste sa začať obzerať po novom. Je to však individuálne, a preto je podľa nás vhodné myslieť na zmenu už po 8 až 9 roku jeho používania. Matrac má svoju životnosť rovnako ako potraviny. V prípade ak neviete nájsť túto informáciu, pokračujte v čítaní. 

Doma alebo v hotelovej izbe?

Poznáte to najmä v týchto karanténnych dňoch, kedy v posteli trávite viac času ako zvyčajne. Pracujete v nej, jete, pozeráte televíziu a spíte… Vedeli ste, že matrac by sa mal otáčať minimálne dvakrát do roka? Najlepšie urobíte, ak ho otočíte štyrikrát. Predĺžite tým jeho životnosť! Ak ste tak nerobili a váš matrac je úplne vyležaný, to spoznáte tak, že vidíte odtlačok tela aj keď stojíte nad posteľou, je najvyšší čas tak urobiť!

Prípadne ak máte pružinový matrac a cítite pružiny, taktiež nastal čas na jeho výmenu. Náš tip, vďaka ktorému zistíte, že kúpa nového matraca je neodkladne tu, sa ukrýva v odpovedi na nasledujúcu otázku. Spí sa vám lepšie doma alebo napríklad v hotelovej izbe? Ak ste si práve predstavili ten úžasný matrac z letnej dovolenky, ktorému ste sľúbili, že sa čoskoro uvidíte… Je rozhodnuté, potrebujete nový matrac!

Vedeli ste, že matrac by sa mal otáčať minimálne dvakrát do roka? Najlepšie urobíte, ak ho otočíte štyrikrát. Predĺžite tým jeho životnosť!

Strečing počas spánku

Podobne je tomu aj v prípade, ak máte príliš tvrdý matrac. Ten vám môže spôsobiť zdravotné ťažkosti tým, že kosti chrbtice nebudú v prirodzenej polohe a takto dlhodobo bránite telu v noci regenerovať a taktiež obmedzujete prirodzenú tvorbu kolagénu. Po novom matraci by ste sa mali poobzerať aj vtedy, ak vaše rána sprevádza bolesť chrbta. Vedeli ste, že existujú kvalitné matrac, ktoré za vás v noci strečujú? Koľkokrát ste počuli od lekára, inštruktorky jogy alebo keď ste opúšťali masérsky stôl, že strečing je veľmi dôležitý? Ak nemáte na strečing čas, strečujte pomocou matracov počas spánku! Uvidíte, ako sa vám vaše telo odvďačí. 

 Zobudili ste sa spotení?

Vymenili ste už pyžamo, obliečky, ale stále žiadne zlepšenie? Chyba môže byť v matraci! Menej kvalitné matrace totižto nemajú dobré ventilačné vlastnosti. Pozrite si napríklad model od značky f.a.n.frankestolz, ktorý nájdete na našej stránke. S ním zabudnete na prepotené periny. Regulácia teploty je základom kvalitnejších matracov. Ďalej sa pozerajte na prispôsobenie teploty, filtračné vlastnosti a v neposlednom rade na komfort. Všetci túžime po dokonalom spánku a ešte dokonalejšom, bezbolestnom ráne!

Prečítajte si aj tieto články a pozrite si aj ďalsie inšpirácie pre spálne na našom webe:

TIP! Skúste pár dní na zemi!

Dovolíme si vám dať menší tip od našej súkromnej fyzioterapeutky. Ak si chcete byť stopercentne istí, že kúpa nového matraca je nevyhnutne tu, skúste spať pár dní na zemi! Dovoľte si menší test, dajte matrac z postele na zem a všímajte si rozdiel pri zaspávaní a zobúdzaní. Sledujte to pár dní, ak nastalo zlepšenie, problém nebol v matraci. Musíme vás však upozorniť na jeden vedľajší efekt. Môže sa vám to natoľko zapáčiť, že budete musieť nanovo zariadiť vašu spálňu.

Ako si vybrať správny matrac? Kompletný sprievodca

Na trhu je veľmi veľký výber matracov, ale ako vybrať matrac na spanie, ktorý najlepšie zodpovie vašim potrebám? Zamerajte sa na vaše potreby a podľa nich zostavte vlastnosti matraca. Potrebujete tvrdý, ale zároveň komfortný? Neustále sa budíte na pohyb vášho partnera? Športujete a potrebujete cez deň medzi tréningami rýchlo zregenerovať? Nech sú vaše požiadavky akékoľvek, určite existuje matrac, ktorý ich všetky splní!

Nový matrac je riešenie

Ako sme už spomínali, vyberte si matrac podľa vašich potrieb. Čo bol prvotný impulz k zmene matracu? Trápia vás alergie, zobúdzate sa unavenejší, ako keď ste išli spať alebo vás trápi nadmerné potenie počas noci? Nový matrac by mal vyriešiť vaše problémy raz a navždy! Pomocou ďalších tipov zistíte, na čo iné sa okrem riešení problémov zamerať. 

Aj váš priateľ má taký matrac

Máte problém a zhovárate sa so svojim priateľom. Ten mal kedysi ten istý problém, no odkedy kúpil ten nový matrac, mal o problém menej. Dajte na odporúčania svojich priateľov a zbavte sa problémov spojených so starým matracom. Pomôcť by vám mohli v tomto prípade aj recenzie na stránkach. Pozrite si recenzie produktu. Kto vie, možno tam objavíte niekoho zo svojich známych.

Matrac a jeho tvrdosť

Tvrdosť matraca v mnohých prípadoch rozhoduje! Pripisuje si najväčšiu zásluhu na kvalite vášho spánku. Poznáme 5 druhov tvrdosti.

  1. Mäkký
  2. Stredne mäkký
  3. Mierne tvrdý
  4. Stredne tvrdý
  5. Tvrdý

Ako vybrať matrac podľa tvrdosti?  Záleží podľa vašej hmotnosti a podľa toho, ako spíte. Či na chrbte, boku alebo bruchu. Pre ľudí s vyššou hmotnosťou a tých, ktorí spia na chrbte, odporúčame tvrdší matrac. Pre tých z vás, ktorí radi spia na boku a majú menšiu hmotnosť, platí pravidlo, čím mäkší, tým lepší. Čo ale ak najradšej spíte na boku, ale nemáte práve najmenej kíl? Odpoveď nájdete v stredných tvrdostiach.

Niekto sa prehadzuje celú noc, niekto nemení polohu a niekto spí na bruchu a je mu to pohodlné. Aké matrace sú vhodné pre vás ak ste sa nenašli v týchto opisoch? Čítajte ďalej!

TIP: Hľadáte tú správnu plachtu na váš matrac? Pozrite si širokú ponuku elastických prestieradiel na našej stránke Westwing. Kliknite si tu: Plachty!

Hustota peny a životnosť matracov

Kvalitné matrace veľmi ťažko preležíte, zostanú pružné a pevné po celé roky. Pozor! Hustota matraca nijako nevplýva na jeho tvrdosť. Naše odporúčanie je jednoduché. Siahnite po matracoch s vysokou hustotou peny. Čím vyššia hustota, tým dlhšia životnosť matraca!

Všetci výrobcovia používajú rovnaké materiály, akými sú napríklad PUR pena, VISCO pena, taštičky a pod. Použité peny majú často nízku hustotu, a preto informáciu o nej nájdete len veľmi ťažko. Priemerná hustota je 35 kg/m³. Podpriemerná hodnota je v rozmedzí 28 – 32 kg/m³ a nadpriemerná v rozmedzí 35 -50 kg/m³. Myslite na to pri výbere nového matraca!

Prečo sa oplatí investovať do kvalitného matraca?

Prečo sú niektoré matrace tak drahé? Oplatí sa ich kúpa? Malo by platiť pravidlo, čím drahší matrac, tým kvalitnejší spánok. No nie je tomu úplne tak. Pozrime sa na to, ako si vybrať matrac podľa ceny. Kvalita spánku je prvým krokom do úspešného a zdravého dňa. To aký budete mať deň sa odvíja práve od tohto momentu. Nemali by ste sa báť investovať!

Pozrime sa na kúpu nového matraca cez čísla. Predstavte si, že by ste za nový matrac mali utratiť 1000 €. Je to príliš? Ak ho budete využívať  minimálne 5 rokov, rátame teda s 0,54 € na deň. Všetci si vieme spočítať, koľko to vyjde na deň po dobu 10 rokov. Tak čo, vymeníte návštevy maséra za desiatky eur, za takúto investíciu? 

Rozmery matraca

Ako vybrať matrac podľa rozmerov? Na toto máme ideálny vzorec, ktorý platí vždy! Pripočítajte k vašej výške 20 cm. Šírka už je menej podstatnejšia. Štandardná šírka matracov je 80 alebo 90 cm. Tu je už na vás, čo si vyberiete. Ponúkame vám ideálny vzorec na výpočet výšky, no šírku si zvoľte podľa vašich preferencií. Teraz vám už len stačí vybrať si steláž alebo správny dizajn postele!

S Westwing vždy o krok vpred! Výber matracov je naozaj veľmi veľký. Vyberajte hlavne podľa seba a svojich potrieb. Nebojte sa investovať, pretože zdravie je prvoradé. Určite ste už počuli tú známu vetu – ráno robí deň! Dnes sme vám ponúkli pár základných informácií, vďaka ktorým už budete lepšie vedieť, ako vybrať matrac!

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Na našej klubovej stránke Westwing nájdete exkluzívne ponuky a inšpirácie, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!