Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako umiestniť posteľ v spálni a prečo je poloha postele dôležitá

Ako umiestniť posteľ v spálni tak, aby bola v súlade s feng-shui konceptom, môže byť poriadnou výzvou. Správna poloha postele v spálni môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku a taktiež celkovú harmóniu. Na internete sa dočítate mnohé návody, ako na to. Tie by mali byť pre vás skôr inšpiráciou ako fixnými pravidlami. Ideálne umiestnenie postele podľa feng shui je také, ktoré súladí s vaším dobrým pocitom. Radi vám poradíme, ako umiestniť posteľ v spálni a dodržať len zopár zlatých pravidiel tejto starej filozofie pochádzajúcej z Číny.

Ako umiestniť posteľ v spálni? Riaďte sa týmito pravidlami

Spálňa je jedinečným a intímnym miestom vášho odpočinku, relaxačná miestnosť, ba dokonca aj súkromným kútikom na čítanie obľúbenej knihy. Medzi hlavné otázky, ktoré často rIešite pri zariaďovaní tejto izby, patrí to, ako umiestniť posteľ v spálni. Posteľ je ústredným objektom celej miestnosti a preto by ste jej mali venovať náležitú pozornosť. 

Umiestnenie postele v spálni: 4 pravidlá

 1. Postavte sa do stredu spálne a pomaly si zrakom premerajte celú miestnosť. Máte v nej určite aspoň jedno okno, ak nie viac. Možno máte veľkú posteľ, mohutné čelo, komodu a nočné stolíky, ktoré by mali jednoducho zapadnúť do tohto priestoru, akoby tam boli vždy. Na veľa veciach nezáleží, ako sú usporiadané, ale poloha postele v spálni je kľúčová.
 2. Ak chcete docieliť pocit vzdušného priestoru aj v menšej miestnosti, ponúka sa vám miesto medzi nábytkom a stenami. Pokiaľ posteľ dokonale zapadá k stene pri okne alebo ak vaše nohy smerujú k dverám, automaticky sa vyhnete negatívnym pocitom, ktoré si často ani neuvedomujete. 
 3. Ak máte okno v spálni s výhľadom na jazero alebo iný vodný element, bolo by ideálne situovať posteľ na také miesto, ktoré dokáže podčiarknuť tento výhľad. Voda upokojuje. To isté sa týka špecifického dizajnového prvku miestnosti, ako je napríklad tehlová stena, či dokonca aj posuvné dvere vedúce na terasu alebo balkón, kde si ráno doprajete šálku kávy.
 4. Bez ohľadu na veľkosť miestnosti, poloha postele v spálni rozhoduje o tom, ako sa v izbe budete cítiť. Spálňa sa tak stane útočiskom príjemnej samoty a tichého pôžitku.

Umiestnenie postele podľa feng shui 

Čo je feng shui?

Feng shui spálňa – aby sme rozumeli konceptu feng shui, je treba poznať jeho základné pravidlá. Nejde o žiaden nový smer, ale o koncept pochádzajúci z tradičnej Číny. Je to spôsob usporiadania domu či bytu s ohľadom na lepšiu kvalitu života. Feng shui je komplexná prax založená na filozofii, že energia by mala prúdiť hmotou čo najprirodzenejšie. Na túto energiu by sme mali pôsobiť čo najmenej. Iba tak dokážeme žiť harmonicky a v rovnováhe. 

Feng shui je založené na využití sily piatich prvkov, ktoré ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života. Patria sem: drevo, oheň, zem, kov, voda. Tieto prvky sú vzájomne prepojené rôznymi spôsobmi, niekedy sú pre nás prospešné, niekedy zasa menej. Je na nás, ako ich zladíme a ako ich energie prenesieme do spálne. 

Ideálna poloha postele v spálni

Umiestnenie postele podľa feng shui je predovšetkým o dostatočnej pozornosti detailom vášho prostredia. Vytvorte s citom priestor, ktorý podporuje osobný rast a rovnováhu. Jedným z miest, ktoré môžu potrebovať obnovenie energie, je spálňa – najmä vaša posteľ. Podľa feng shui môže správna poloha postele v spálni prispieť k posilneniu pocitu bezpečia, harmónie a stability.

Vo feng shui existuje princíp, ktorý sa nazýva veliteľská pozícia. Ak sedíte v posteli chrbtom opretým o čelo postele, mali by ste byť schopní vidieť dvere bez toho, aby ste boli s nimi priamo v jednej línii. Zvyčajne to znamená, že sa pozeráte šikmo k dverám. To je všeobecne podľa feng shui najlepšia poloha postele v spálni.

Ak to nie je nevyhnutné, skúste situovať posteľ nie úplne priamo pod okná, najmä ak je vaša spálňa na prízemí. Môže to vyvolať pocit neistoty. Odporúčame čelo postele oprieť rovno o stenu a vpravo aj vľavo spraviť miesto pre nočné stolíky alebo lampy. Ak si chcete úplne naplno oddýchnuť a kvalitne spať, ubezpečte sa, že sa v posteli cítite pohodlne bez ohľadu na pravidlá.

4 zlaté pravidlá polohy postele

Byť tvárou k dverám, ale nie úplne priamo, dodržať veliteľskú pozíciu a zladiť interiérové farby, sú hlavné oporné body kvalitného spánku podľa feng shui konceptu.

Hoci feng shui pravidlá rozhodne odporúčame prispôsobiť vašim osobným potrebám a preferenciám, zvážte, či ste s nasledovnými radami v súlade.

 1. Mali by ste mať dobrý výhľad na dvere spálne z postele
 2. Záhlavie postele umiestnite oproti hlavnej stene
 3. Nájdite to správne miesto podľa svetových strán
 4. Využite energiu prirodzeného svetla a umiestnite posteľ smerom k oknu.

Ak ste v zariaďovaní začiatočníci, ubezpečte sa, že miesto pod vašou posteľou je takmer prázdne. Hlavná myšlienka podľa feng shui je taká, že čokoľvek zbytočné vo vašej spálni, a najmä pod posteľou, môže blokovať tok energie okolo vás, keď spíte. Ak je váš úložný priestor plný, potom mäkké veci ako napríklad bielizeň a vankúše sa dajú dobre uložiť práve pod posteľ. Neukladajte tam však nič ostré ani tvrdé, napríklad topánky, kufre alebo knihy.

Ako zvýšiť energiu v spálni

 • Vyhnite sa nevhodným farbám. Farby do spálne a feng shui farby sú podstatou správneho výberu. Pre dobrú energiu zvoľte upokojujúce, liečivé odtiene ako modrá farba a zelená farba, zemité farby, prípadne aj jemné žlté. Koncept tejto filozofie z Ázie fandí kvôli sviežosti aj bielej farbe. Ak túžite po vášni, červená môže byť príjemnou zmenou. Ak sa vám pri nej ťažko zaspáva, zrejme na vás pôsobí až príliš energicky. Vymeňte ju za pastelovú ružovú.
 • Vždy pamätajte na symetriu. Tá pomáha udržiavať rovnováhu v spálni. Pokiaľ je to možné, tento efekt vytvoríte pomocou dvoch nočných stolíkov, dvoma lampami, ktoré docielia ideálne osvetlenie spálne alebo pomocou symetrických vankúšoch. Symetriu dosiahnete aj pomocou párneho počtu obrazov na stenách. Vyváženosť pomocou feng shui podporuje aj vzťah s partnerom.
 • Ak máte problém s nespavosťou, potom by vaša posteľ určite nemala stáť pri okne. Takisto sa neodporúča používať v spálni televízor, tablet či počítač. Tieto zariadenia vysielajú modré studené žiarenie a to nevplýva dobre na organizmus pri relaxovaní. Ak také zariadenie máte, prekryte ho látkou alebo zavrite do posuvnej skrine či komody.

Niet pochýb o tom, že vďaka kvalitnému spánku budete mať ráno pocit, že môžete dobyť svet. Dajte si preto záležať pri zodpovedaní otázky, ako umiestniť posteľ v spálni tak, aby ste sa ráno zobudili odpočinutí a naštartovaní do nového dňa. Správne zvolená poloha postele v spálni vám v tom môže výrazne pomôcť.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!