Nastavenie práčky na prečistenie

Bez automatickej práčky si modernú domácnosť už ani nevieme predstaviť. Po jej kúpe si prirodzene želáme, aby nám vydržala čo najdlhšie. Spoľahnúť sa na to však môžeme len v prípade, ak sa o ňu budeme pravidelne starať. Odborníci Westwing vám poradia, ako si posvietiť na čistenie práčky tak, aby vás to nestálo veľa času ani peňazí. Vedeli ste, že jej životnosť môžete predĺžiť už tým, že si osvojíte niekoľko jednoduchých zvykov? Zistite s nami, ktoré to sú.

Ako na čistenie práčky? Najčastejšie otázky.

Od znečistených spotrebičov nemôžeme očakávať dokonalé výsledky. Naučte sa, čo všetko si treba všímať pri bežnej údržbe práčky a vyhnite sa nákladným opravám. Aj malá časová investícia tu môže byť skutočne na nezaplatenie.

Čomu venovať pozornosť pri čistení práčky?

O práčkach a umývačkách riadu koluje mýtus, že sa vlastne umývajú samy. No musíme vás sklamať. Pravda je, že menšiu starostlivosť predsa len potrebujú. Dnešné práčky majú množstvo praktických funkcií, no k úplnej čistote im musíme trochu pomôcť. Vytečené zvyšky pracieho gélu alebo aviváže nie sú to jediné, čo by nás malo trápiť. Svoju pozornosť zamerajte nielen na jej vonkajší vzhľad, ale i na bubon, priehradky na dávkovanie čistiacich prostriedkov či filtre.

Ako odstrániť zápach z práčky?

Nepríjemný zápach z práčky je vždy nemilým prekvapením. Môže mať rôzne príčiny. Nájdite tú, ktorá trápi tú vašu a zbavte sa nežiaduceho pachu raz a navždy. Najčastejšími vinníkmi v praxi bývajú:

 • zanesená priehradka na dávkovanie pracích prostriedkov
 • nános nečistôt a mastnoty v bubne práčky
 • nesprávne používanie čistiacich prostriedkov
 • zabudnutý predmet uviaznutý za bubnom

Náš tip: Aby sa nečistoty z práčky vždy dostatočne vyplavili, je dobré striedať rôzne programy. Raz za čas spustite aj ten s najvyššou teplotou. 90°C a viac je ideálnych, napríklad, na pranie uterákov a osušiek. Nemusíte sa pri nich totiž obávať, že sa vplyvom tepla zmenšia.

Ako často by sa mala práčka čistiť?

Pravidelné čistenie práčky je pre jej bezproblémový chod kľúčové. Ak výrobca neuvádza inak, detailnú údržbu by ste jej mali dopriať minimálne dvakrát do roka.

Jednu z najdôležitejších súčiastok – filter – je vhodné skontrolovať a vyčistiť aspoň raz za tri mesiace. Jeho zanedbanie je totiž častou príčinou porúch, ako sú napríklad problémy s napúšťaním a vypúšťaním vody alebo so žmýkaním bielizne.

A čo treba robiť po každom praní? Minimálne utrieť dosucha tesnenie okolo dvierok a spraviť krátku vizuálnu kontrolu. V práčke nesmie nikdy nič zostať. Ustrážiť treba predovšetkým prítomnosť drobných predmetov – odtrhnutých gombíkov a cvočkov, nášiviek a pod. Vždy sa tiež uistite, že dvierka po praní zostali otvorené.

Aké prostriedky sú vhodné na čistenie práčky?

Bez istých pomocníkov sa pri upratovaní domácnosti nezaobídeme. Čistenie práčky nie je výnimkou. Vedeli ste, že niekoľko účinných prostriedkov na tento účel ponúka aj bežné vybavenie kuchyne?

Prírodné čistiace prostriedky

Nájdete ich v komore alebo v chladničke, sú bezpečné a efektívne. Skúšali ste už čistenie práčky octom, práškom do pečiva, sódou bikarbónou alebo kyselinou citrónovou? Okrem toho, že skvele odstránia aj zájdené povrchy práčky, ide o prírodné odvápňovače, ktoré si poradia s nechceným bielym povlakom. Môžete ich používať jednotlivo alebo kombinovať.

Chemické čistiace prostriedky

Sú situácie kedy sa im nevyhneme. Pri používaní s rozvahou však nemusíte mať žiadne výčitky. K známym riešeniam patria špeciálne dezinfekčné čističe, ktoré kúpite v drogérii. Účinné je tiež čistenie práčky kryštalickou sódou. Ide o veľmi lacný a nenáročný spôsob ako svoj spotrebič zbaviť nečistôt, plesní a rôznych pachov.

Čistenie práčky kryštalickou sódou

Ako na to? Celé balenie sódy rozpustíme v 2 l vriacej vody. Do bubna práčky najskôr vlejeme 3 l čistej vody, následne pripravený roztok a naprázdno pustíme program s najvyššou teplotou. Po jeho skončení vyberieme a vyčistíme filtre. Tento postup sa v praxi často dopĺňa aj octovou variantou čistenia.

Čistenie práčky: krok za krokom

Postupy ako čistiť práčku sa rôznia. Skúste tento podľa špecialistov Westwing.

 1. Utrite práčku zvonka

  Skôr ako začnete čistiť práčku zvnútra, prejdite mokrou handričkou všetky jej vonkajšie časti. Prach a mastnota sa často usádzajú aj na ovládacom panely. Na vyčistenie štrbín v okolí tlačidiel a neprístupných miest najlepšie poslúžia obyčajné vatové tyčinky.

 2. Vyčistite dvierka

  Cesta k úspechu vedie, ako inak, cez dvierka. Pri tých na práčke je najdôležitejšie, aby za každých okolností dobre doliehali a bránili vytečeniu vody. Gumové tesnenie po ich obvode preto treba pravidelne utierať dosucha.

 3. Nezabudnite na bubon práčky

  Odstráňte z neho akékoľvek stopy nečistôt. Pri známkach vodného kameňa skúste starý známy trik – čistenie práčky octom. Ak žijete oblasti s tvrdou vodou, vhodné je používanie prostriedkov na zmäkčovanie vody. Pridávajte ich do každého prania.

 4. Priehradky a filter

  Zásuvka, do ktorej lejete alebo sypete pracie prostriedky by sa mala dať jednoducho vytiahnuť. Je to preto, lebo ide o miesto, ktoré sa hneď po filtri zanáša najviac. Vzniku plesní môžete zabrániť už tým, že ju po každom praní necháte otvorenú, aby mohla vyschnúť. Aspoň raz za mesiac ju však aj vyberte a vyčistite od nánosov gélov a práškov.

  Filter sa spravidla nachádza vpredu v spodnej časti práčky a je chránený vlastnými dvierkami. Pri ich otváraní rátajte s vytečením zvyškovej vody. Poistite sa preto dlážkovou handrou. Filter odskrutkujte a čo najlepšie vyčistite.

Tipy, ktorými svoju práčku udržíte ako novú po dlhý čas

Medzi všeobecné odporúčania, ktorými sa oplatí riadiť pri manipulácii s práčkou patria nasledovné:

Nepreťažujte ju

Do práčky vkladajte len toľko bielizne, koľko vám dovoľuje štítok na hlavnom panely, resp. používateľská príručka. Pri nedodržaní pokynov výrobcu môže dôjsť k trvalému poškodeniu ložísk a ďalších jej súčastí.

Vyprázdnite všetky vrecká

Zabudnuté papierové vreckovky skomplikovali život už nejednej gazdinke. Vo vreckách sa však môžu nachádzať nielen tie. Opatrnosť je namieste aj pri kosticiach z podprsenky, drobných minciach a podobne.

Kupujte kvalitné pracie prostriedky

Nemusia byť drahé ani za každých okolností značkové. Podstatné je, aby ich zloženie nebolo škodlivé pre vás či pre prírodu. Dôležitým parametrom je i to, aby sa dokonale rozpúšťali aj pri nižších teplotách vody.

Pomohli sme vám? Sledujte aj ďalšie články na našom webe v časti rady a nápady a urobte zo svojho bývania dokonalé miesto.

Registrujte sa bezplatne do klubu Westwing a inšpiratívne nápady našich odborníkov využívajte každý deň.