Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Nastavenie práčky na prečistenie

Bez automatickej práčky si modernú domácnosť už ani nevieme predstaviť. Po jej kúpe si prirodzene želáme, aby nám vydržala čo najdlhšie. Spoľahnúť sa na to však môžeme len v prípade, ak sa o ňu budeme pravidelne starať. Odborníci Westwing vám poradia, ako si posvietiť na čistenie práčky tak, aby vás to nestálo veľa času ani peňazí. Vedeli ste, že jej životnosť môžete predĺžiť už tým, že si osvojíte niekoľko jednoduchých zvykov? Zistite s nami, ktoré to sú.

Ako na čistenie práčky? Najčastejšie otázky

Od znečistených spotrebičov nemôžeme očakávať dokonalé výsledky. Naučte sa, čo všetko si treba všímať pri bežnej údržbe práčky a vyhnite sa nákladným opravám. Aj malá časová investícia tu môže byť skutočne na nezaplatenie.

Ako odstrániť zápach z práčky?

Nepríjemný zápach z práčky je vždy nemilým prekvapením. Môže mať rôzne príčiny. Nájdite tú, ktorá trápi tú vašu a zbavte sa nežiaduceho pachu raz a navždy. Najčastejšími vinníkmi v praxi bývajú:

  • zanesená priehradka na dávkovanie pracích prostriedkov
  • nános nečistôt a mastnoty v bubne práčky
  • nesprávne používanie čistiacich prostriedkov
  • zabudnutý predmet uviaznutý za bubnom

Domáci recept na odstránenie zápachu z práčky: VIDEO

Ak máte často problémy so zápachom práčky, na vyčistenie budete jednoducho potrebovať ocot alebo kyselinu citrónovú, ktoré odstránia z práčky nielen nečistoty, ale aj zápach. Ako na to?

  1. Do prázdnej práčky nalejte 1 liter octu a spustite program na 90°C. Nepridajte viac octu, mohlo by vám to poskodiť gumu a tesnenie práčky.
  2. Alebo použite kyselinu citrónovú, ktorá je menej agresívna a má rovnaký účinok. Nasypete alebo nalejte ju do dávkovača pracieho prášku a práčku pustite na najvyšší cyklus. Do práčky sa odporúča vložiť čistá handra, ktorá vyplavené nečistoty pohltí.

Tip: Aby sa nečistoty z práčky vždy dostatočne vyplavili, je dobré striedať rôzne programy. Raz za čas spustite aj ten s najvyššou teplotou. Používanie programu na 90°C a viac je ideálnych napríklad na pranie uterákov a osušiek. Nemusíte sa pri nich totiž obávať, že sa vplyvom tepla zmenšia.

Aké prostriedky sú vhodné na čistenie práčky?

Bez istých pomocníkov sa pri upratovaní domácnosti nezaobídeme. Čistenie práčky nie je výnimkou. Vedeli ste, že niekoľko účinných prostriedkov na tento účel ponúka aj bežné vybavenie kuchyne?

1. Prírodné čistiace prostriedky

Nájdete ich v komore alebo v chladničke, sú bezpečné a efektívne. Skúšali ste už čistenie práčky octom, práškom do pečiva, sódou bikarbónou alebo kyselinou citrónovou? Okrem toho, že skvele odstránia aj zájdené povrchy práčky, ide o prírodné odvápňovače, ktoré si poradia s nechceným bielym povlakom. Môžete ich používať jednotlivo alebo kombinovať.

2. Chemické čistiace prostriedky

Sú situácie kedy sa im nevyhneme. Pri používaní s rozvahou však nemusíte mať žiadne výčitky. K známym riešeniam patria špeciálne dezinfekčné čističe, ktoré kúpite v drogérii. Účinné je tiež čistenie práčky kryštalickou sódou. Ide o veľmi lacný a nenáročný spôsob ako svoj spotrebič zbaviť nečistôt, plesní a rôznych pachov.

3. Čistenie práčky kryštalickou sódou

Ako na to?

  • Celé balenie sódy rozpustíme v 2 litroch vriacej vody.
  • Do bubna práčky najskôr vlejeme 3 litre čistej vody, následne pripravený roztok a naprázdno pustíme program s najvyššou teplotou.
  • Po jeho skončení vyberieme a vyčistíme filtre.
  • Tento postup sa v praxi často dopĺňa aj octovou variantou čistenia.

Čistenie práčky: Video a krok za krokom

Postupy ako čistiť práčku sa rôznia. Skúste tento podľa špecialistov z Westwing.

  1. Utrite práčku zvonka

    Skôr ako začnete čistiť práčku zvnútra, prejdite mokrou handričkou všetky jej vonkajšie časti. Prach a mastnota sa často usádzajú aj na ovládacom panely. Na vyčistenie štrbín v okolí tlačidiel a neprístupných miest najlepšie poslúžia obyčajné vatové tyčinky.

  2. Vyčistite dvierka

    Cesta k úspechu vedie, ako inak, cez dvierka. Pri tých na práčke je najdôležitejšie, aby za každých okolností dobre doliehali a bránili vytečeniu vody. Gumové tesnenie po ich obvode preto treba pravidelne utierať dosucha.

  3. Nezabudnite na bubon práčky

    Odstráňte z neho akékoľvek stopy nečistôt. Pri známkach vodného kameňa skúste starý známy trik – čistenie práčky octom. Ak žijete oblasti s tvrdou vodou, vhodné je používanie prostriedkov na zmäkčovanie vody. Pridávajte ich do každého prania.

  4. Priehradky a filter

    Zásuvka, do ktorej lejete alebo sypete pracie prostriedky by sa mala dať jednoducho vytiahnuť. Je to preto, lebo ide o miesto, ktoré sa hneď po filtri zanáša najviac. Vzniku plesní môžete zabrániť už tým, že ju po každom praní necháte otvorenú, aby mohla vyschnúť. Aspoň raz za mesiac ju však aj vyberte a vyčistite od nánosov gélov a práškov. Filter sa spravidla nachádza vpredu v spodnej časti práčky a je chránený vlastnými dvierkami. Pri ich otváraní rátajte s vytečením zvyškovej vody. Poistite sa preto dlážkovou handrou. Filter odskrutkujte a čo najlepšie vyčistite.

Tip: Ak nemáte doma špeciálny čistič práčok, použiť môžete aj tablety do umývačky riadu. Jednu alebo dve tablety vložte do práčky a zapnite intenzívny program prania. Tablety do umývačky účinne odstránia zvyšky špiny vo vnútri práčky a usadený prací prostriedok. Pozrite si naše video!

3 základné tipy, ktorými svoju práčku udržíte ako novú po dlhý čas

Medzi všeobecné odporúčania, ktorými sa oplatí riadiť pri manipulácii s práčkou patria nasledovné:

1. Nepreťažujte ju

Do práčky vkladajte len toľko bielizne, koľko vám dovoľuje podľa inštrukcie na hlavnom paneli. Pri nedodržaní pokynov výrobcu môže dôjsť k trvalému poškodeniu ložísk a ďalších jej súčastí.

2. Vyprázdnite všetky vrecká

Zabudnuté papierové vreckovky skomplikovali život už nejednej gazdinke. Opatrnosť je namieste taktiež aj pri kosticiach z podprsenky, drobných minciach a podobne.

3. Kupujte kvalitné pracie prostriedky

Nemusia byť drahé ani za každých okolností značkové. Podstatné je, aby ich zloženie nebolo škodlivé pre vás či pre prírodu. Dôležitým parametrom je i to, aby sa dokonale rozpúšťali aj pri nižších teplotách vody.

Pomohli sme vám? Sledujte aj ďalšie články na našom webe v časti rady a nápady a urobte zo svojho bývania dokonalé miesto.

Symboly pre pranie, žehlenie a iné čistenie

Poznáte všetky symboly na textíliách, ktoré odkazujú na pranie, sušenie alebo bielenie? Je ich veľké množstvo a ich zapamätanie môže byť náročné. Žiaden problém! Westwing si pre vás prichystal praktickú pomôcku, vďaka ktorej už nebude musieť rozmýšlať ako jednotlivé textílie prať alebo sušiť. Stiahnite si náš zoznam všetkých symbolov pre pranie už teraz!

Registrujte sa bezplatne do klubu Westwing a inšpiratívne nápady našich odborníkov využívajte každý deň.