Uteráky na vani

Upratovanie domácnosti sa nezaobíde bez utierania prachu, prania oblečenia či triedenia. Jednou z činností, ktoré často robíme, je tiež pranie uterákov. Krásne, mäkké a štýlové uteráky však časom strácajú svoju farbu a praktické vlastnosti. Nehovoriac o tom, že kvôli tvrdej vode a vodnému kameňu už nie sú tak príjemné na dotyk ako niekedy. Dobrou správou je, že sa proti tomuto problému dá bojovať. Ako prať uteráky? Stačí, aby ste poznali niektoré rady a nápady, ktoré vám dnes prináša Westwing.

Ukážeme vám, ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé

Investovanie do kvalitných a štýlových uterákov sa často vyplatí, pretože poskytujú skvelé funkcie, ako výborná savosť, príjemný pocit a štýlový dizajn. Mnohé z nich sú nielen praktickým kúskom, ale tiež doplnkom do každej kúpeľne. Vedia sa prispôsobiť vášmu štýlu a zvýrazniť niektoré časti domácnosti. Bohužiaľ, niekedy sa stane, že sa po praní zmenia na nepoznanie. Stratia svoju mäkkosť, niekedy dokonca aj farbu alebo iné výhodné vlastnosti. V takýchto prípadoch je dôležité poznať všetky tipy na upratovanie a niekoľko pravidiel spájajúcich sa s praním uterákov.

Každý uterák je iný. Jednotlivé kúsky sa od seba odlišujú použitým materiálom, veľkosťou alebo farbou. Tipy na pranie sú však spravidla univerzálne a hodia sa na všetky prevedenia. Či už sa pripravujete na vianočné upratovanie, triedenie vecí, umývanie alebo jarné upratovanie, určite ich využijete.

Ako prať uteráky: zásady správneho prania

Na otázku, ako prať uteráky, neexistuje jednotná odpoveď, no spája sa s ňou niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu dopracovať sa k tým najlepším výsledkom. Uľahčia vám prácu a zaistia, že s nepríjemnou tvrdosťou alebo nepekným vzhľadom sa už nikdy nestretnete.

Uteráky perte pred prvým použitím

Uteráky sa dotýkajú nielen našich rúk, ale tiež celého tela vrátane citlivých oblastí. Po kúpe je preto dôležité, aby ste ich nezačali hneď používať a oprali ich. Nikdy neviete, kto ich držal pred vami, alebo kde sa nachádzali. Hneď ako ich prinesiete domov ich vybaľte, dajte do práčky, nechajte vysušiť a následne s radosťou používajte.

Triedenie podľa farieb

Keď nechcete, aby sa jednotlivé farby na uterákoch pomiešali a jeden sa zafarbil od druhého, je potrebné triediť ich podľa farieb. Veľmi podobne, ako pri klasickom oblečení, spodnej bielizni alebo pri utierkach. Najväčšiu výhodu majú tí, ktorí pri kúpe sledujú štýl bývania a vyberajú si uteráky v jednej, maximálne dvoch farbách. Ich čistenie a pranie je ľahšie, pretože sa všetky dajú vyprať na jedenkrát.

Práčku neprepĺňajte

Na druhej strane, ak máte len dva alebo tri uteráky na pranie v rovnakej farbe, nie je to vôbec problém. Väčšina z nich je masívna a veľká, preto zaberie viac miesta. Plus, uteráky nesmú byť v bubne práčky príliš natlačené, aby sa dobre vyčistili a zbavili všetkých baktérií a nečistôt.

Ako prať uteráky

Uteráky by sa mali prať na nižšej teplote, najlepšie pri 60 °C, kedy sa dokážu zničiť takmer všetky baktérie. Ak by sa vyskytli choroby alebo plesňové infekcie, odporúča sa prať na 90 °C.

Sušenie uterákov

Pranie je kľúčové, no netreba zabúdať ani na sušenie, ktoré dokáže celú situáciu skomplikovať. Ak si nastavíte príliš vysokú teplotu, jednotlivé kúsky sa vám zrazia a stratia svoj pekný tvar. Sušenie v sušičke je inak pre uteráky skvelé, pretože zaručuje ich jemnosť. Pohyb v bubne pomáha vytvárať vzduchové bubliny medzi vláknami, čo má za následok príjemnú mäkkosť.

Keď nemáte sušičku

Nie každý má sušičku a oblečenie suší vonku alebo na sušiacom stojane v jednej z miestností v domácnosti. V takýchto prípadoch sa môže stať, že uteráky stvrdnú alebo nebudú príjemné na dotyk. O jemnosť prídu kvôli vodnému kameňu bežne prítomnému vo vode. Riešením je lacný prostriedok nachádzajúci sa v každej domácnosti, ktorým je ocot. Do nádoby s vodou pridajte aspoň za pohár octu a premiešajte. Uteráky do tejto zmesi na chvíľku namočte a následne dajte oprať. Po praní ich vytiahnite a dajte prirodzene vyschnúť na šnúru alebo stojan.

Žehliť alebo nežehliť?

Otázkou ale stále zostáva, či uteráky žehliť alebo nie. Niektorí veria, že práve teplo vychádzajúce zo žehličky pomáha uterákom získať ich mäkkosť. Nie je to ale pravda, žehlenie celú situáciu len zhoršuje. Prečo? Keď žehličkou prejdete po froté uterákoch, sploštíte ich vlákna, čo spôsobí nielen to, že nebudú mäkšie, ale aj to, že stratia svoju savosť.

Ako často prať uteráky?

Potrebné je vedieť nielen to ako prať uteráky, ale aj to, ako často ich hodiť do práčky a zbaviť nečistôt. Všetko závisí od niekoľkých vecí, a to od vás samých, od toho ako uterák vyzerá a ako často ho používate. Napríklad, veľkú osušku na celé telo používate pravdepodobne každý deň, vždy, keď sa osprchujete. Je preto dobré dať ju oprať po týždni používania. Ak by bola príliš zašpinená, pretože si do nej utierate aj mejkap, dajte ju oprať skôr. Menšie uteráky na tvár je dobré vymeniť po 3 – 4 použitiach, tiež sa môžete držať toho, ako vyzerajú a ako často sa používajú. Uteráky pre hostí je nutné vymeniť po každej návšteve, aby ste novej mohli poskytnúť úplne čistý kúsok bez nečistôt.

Tipy na starostlivosť o uteráky

Správna údržba a starostlivosť o uteráky je základom, a preto sa držte niekoľkých praktických a jednoduchých pravidiel:

  • Uterákom nevadia vyššie otáčky pri žmýkaní, čo znamená, že sa nemusíte báť hodnoty 1400 – 1600 za minútu.
  • Prací prostriedok na uteráky vyberajte hlavne podľa ich farby.
  • Pri praní uterákov nepoužívajte aviváž, pretože obaľuje vlákna neviditeľným filmom a zabraňuje dobrej savosti.
  • Po praní dajte uteráky vysušiť, zložte ich a umiestnite do skrinky. Nežehlite ich a snažte sa, aby nebolo príliš veľa kúskov na sebe. Zbytočne sa navzájom tlačia a mohli by sa zničiť.
  • Pred praním a starostlivosťou si prezrite symboly na štítku, kde nájdete všetky potrebné informácie.

Upratovanie domácnosti: rady a nápady

Na to, aby ste mohli uteráky dobre oprať, musíte mať čistý spotrebič, do ktorého ich budete vkladať. Preto nezabúdajte na pravidelné čistenie práčky. To vám zaistí, že sa zbavíte nielen vodného kameňa, ale aj ostatných nečistôt a baktérií v bubne.

V rámci upratovania je dobré zistiť, ako vyčistiť žehličku, aby poskytovala dobrý výkon a mohla ožehliť oblečenie – až na uteráky, tie nežehlite. Keď sú uteráky vysušené, spravte si poriadok v skrini, aby ste mali miesto, kam ich uložíte a neboli zbytočne natlačené v jednej zásuvke. Využiť môžete napríklad tipy Marie Kondo, známej hlavne v oblasti upratovania.

Vyperte uteráky ako profesionál a zabudnite na nepríjemnú tvrdosť, stratu farby alebo zafarbenie od iných vecí. Stavte na rady od Westwing a užívajte si štýlový vzhľad aj po rokoch. Zaobstarajte si kvalitné a mäkké uteráky z Westwing a stavte na vysokú kvalitu a originálne prevedenie.