Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Uteráky na vani

Upratovanie domácnosti sa nezaobíde bez utierania prachu, prania oblečenia či triedenia. Jednou z činností, ktoré často robíme, je tiež pranie uterákov. Krásne, mäkké a štýlové uteráky však časom strácajú svoju farbu a praktické vlastnosti. Nehovoriac o tom, že kvôli tvrdej vode a vodnému kameňu už nie sú tak príjemné na dotyk ako niekedy. Dobrou správou je, že sa proti tomuto problému dá bojovať. Ako prať uteráky? Stačí, aby ste poznali niektoré rady a nápady, ktoré vám dnes prináša Westwing.

5 dôležitých pravidiel ako prať uteráky aby boli mäkké a voňavé

Máte pred sebou veľké upratovanie a plánujete prať uteráky? Uistite sa, že po skončení pracieho cyklu ich nevytiahnete z práčky tvrdé a nepríjemné na dotyk. Využite niekoľko praktických pravidiel, vďaka ktorým sa dostanete vždy k tým najlepším výsledkom.

  1. Uteráky nežehlite – Žehlenie spôsobuje sploštenie vlákien, ktoré sú dôležité pre satie tekutín. Plus, ovplyvňuje aj mäkkosť uteráka. Čím viac budete povrch žehliť, tým tvrdší bude.
  2. Uteráky neperte s ničím iným – Medzi skvelé tipy na upratovanie sa radí aj druhé pravidlo. Uteráky budú kvôli iným veciam v bubne práčky menej čisté. Nehovoriac o tom, že keď pri pracom cykle nasajú vodu, sú veľmi ťažké. Mohli by zničiť jemnejšie kúsky odevov.
  3. Používajte menej pracieho prostriedku – Nadbytočný prací prostriedok sa zachytáva vo vláknach a spôsobuje nepríjemnú tvrdosť. Aby bola údržba uterákov efektívna, odborníci odporúčajú používať polovičné množstvo výrobku.
  4. S odstredením to nepreháňajte – Odstredenie funguje na to, aby sa uteráky zbavili prebytočnej vody. Pri výbere množstva otáčok to zbytočne nepreháňajte, aby ste uteráky nezničili. Ak by sa vám zdalo, že je v nich veľa vody, jemne ich vytraste.
  5. Každý materiál je iný – Niektoré uteráky potrebujú pri praní vyššiu teplotu, iné zas nižšiu. Na tento detail rozhodne nezabúdajte a berte ho pri praní do úvahy. Všetky informácie nájdete na štítkoch, kde sa nachádzajú symboly prania.

Postup ako zmäkčiť vaše uteráky bez použitia aviváže

  1. Uteráky v práčke posypte sódou.
  2. Namiesto aviváže nalejte do nádobky v práčke ocot.
  3. Pustite program a operte uteráky tak ako obvykle. Mäkkosť uterákov je týmto spôsobom zaručená!

Tip: Trápi vás zápach z práčky? Pozrite sa na naše jednotuché a účinné tipy ako na čistenie práčky!

Ako prať uteráky: zásady správneho prania

Na otázku, ako prať uteráky, neexistuje jednotná odpoveď, no spája sa s ňou niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu dopracovať sa k tým najlepším výsledkom. Uľahčia vám prácu a zaistia, že s nepríjemnou tvrdosťou alebo nepekným vzhľadom sa už nikdy nestretnete.

  1. Uteráky perte pred prvým použitím

    Uteráky sa dotýkajú nielen našich rúk, ale tiež celého tela vrátane citlivých oblastí. Po kúpe je preto dôležité, aby ste ich nezačali hneď používať a oprali ich. Nikdy neviete, kto ich držal pred vami, alebo kde sa nachádzali. Hneď ako ich prinesiete domov ich vybaľte, dajte do práčky, nechajte vysušiť a následne s radosťou používajte.

  2. Trieďte podľa farieb

    Keď nechcete, aby sa jednotlivé farby na uterákoch pomiešali a jeden sa zafarbil od druhého, je potrebné triediť ich podľa farieb. Veľmi podobne, ako pri klasickom oblečení, spodnej bielizni alebo pri utierkach. Najväčšiu výhodu majú tí, ktorí pri kúpe sledujú štýl bývania a vyberajú si uteráky v jednej, maximálne dvoch farbách. Ich čistenie a pranie je ľahšie, pretože sa všetky dajú vyprať na jedenkrát.

  3. Práčku neprepĺňajte

    Na druhej strane, ak máte len dva alebo tri uteráky na pranie v rovnakej farbe, nie je to vôbec problém. Väčšina z nich je masívna a veľká, preto zaberie viac miesta. Plus, uteráky nesmú byť v bubne práčky príliš natlačené, aby sa dobre vyčistili a zbavili všetkých baktérií a nečistôt.

  4. Myslite aj na sušenie

    Pranie je kľúčové, no netreba zabúdať ani na sušenie, ktoré dokáže celú situáciu skomplikovať. Ak si nastavíte príliš vysokú teplotu, jednotlivé kúsky sa vám zrazia a stratia svoj pekný tvar. Sušenie v sušičke je inak pre uteráky skvelé, pretože zaručuje ich jemnosť. Pohyb v bubne pomáha vytvárať vzduchové bubliny medzi vláknami, čo má za následok príjemnú mäkkosť.

Tip: Poradíme vám aj jednoduchý spôsob ako docieliť mäkkosť vašich uterákov aj bez použitia aviváže. Pozrite sa na postup vo videu. Do sušičky jednoducho vložte vaše opraté uteráky. Pridajte plstené loptičky, ktoré vlákna uvoľnia. Môžete použiť aj klasické tenisové loptičky. Na záver vysušte v sušičke ako obvykle a môžete sa tešiť z príjemnej mäkkosti vašich uterákov.

Nie každý však má sušičku a oblečenie suší vonku alebo na sušiacom stojane v jednej z miestností v domácnosti. V takýchto prípadoch sa môže stať, že uteráky stvrdnú alebo nebudú príjemné na dotyk. O jemnosť prídu kvôli vodnému kameňu bežne prítomnému vo vode. V tomto prípade vám opäť ako dobrý pomocník pomôže ocot. Jednoducho pred praním namočte uteráky do octu a potom poriadne operte. Uvidíte aký skvelý efekt mäkkosti vám to prinesie!

Symboly prania na textíliách: pýtate sa čo znamenajú?

Každý textil, či ide o oblečenie, bytové textílie alebo uteráky, obsahuje informáciu na štítku, ktorá odkazuje na spôsoby priania, chemického čistenia, alebo bielenia. Symbolov je nespočetné množstvo a niekedy môže nastať problém s ich interpretáciou. Westwing vám s tým však veľmi rád pomôže. Stiahnite si užitočnú pomôcku, ktorú sme pre vás pripravili a otázky týkajúce sa symbolov priania a žehlenia máte okamžite zodpovedané!

Ako správne zvoliť prací program, teplotu a prostriedok na pranie uterákov?

Pri praní uterákov je kľúčové vybrať správny prací program, teplotu aj prostriedok. Na výber máte viac možností, no platí, že:

  • Vyberajte dlhší prací program – Uteráky sa neradia k veľmi jemnej bielizni, preto nie sú náročné na prací program. Pokojne preto zvoľte klasický prací cyklus s bežným nastavením, ktoré pravidelne používate. Ak by ste si chceli byť istí tými najlepšími výsledkami, nastavte vyššiu teplotu a dlhší čas prania.
  • Zvoľte vyššiu teplotu – Uteráky by sa mali prať na nižšej teplote, najlepšie pri 60 °C, kedy sa dokážu zničiť takmer všetky baktérie. Ak by sa vyskytli choroby alebo plesňové infekcie, odporúča sa prať na 90 °C.
  • Siahnite po vhodnom pracom prostriedku – Prací prostriedok sa stará o vyčistenie uterákov a ich navoňanie. Pracie prášky sú dobré, no nemusíte zostať len pri nich. Oveľa lepšie sú gély, ktoré sa vedia ľahšie rozpustiť a v materiáli nezanechávajú menšie častice. Platí však, že aj pri géli je vhodné dávkovanie znížiť a vyberať ho podľa farby uteráka.

5 tipov pre starostlivosť o uteráky

Správna údržba a starostlivosť o uteráky sú základom, a preto sa držte niekoľkých praktických a jednoduchých pravidiel: 

  1. Uterákom nevadia vyššie otáčky pri žmýkaní, čo znamená, že sa nemusíte báť hodnoty 1400 – 1600 otáčok za minútu. 
  2. Pri praní uterákov nepoužívajte aviváž, pretože obaľuje vlákna neviditeľným filmom a zabraňuje dobrej savosti. 
  3. Po praní dajte uteráky vysušiť, zložte ich a umiestnite do skrinky. Nežehlite ich a snažte sa, aby nebolo príliš veľa kúskov na sebe. Zbytočne sa navzájom tlačia a mohli by sa zničiť. 
  4. Pred praním a starostlivosťou si prezrite symboly na štítku, kde nájdete všetky potrebné informácie.
  5. Nezabudnite ani na čistenie práčky. Aby boli uteráky mäkké a čisté, musí byť čistý aj samotný bubon.

Najčastejšie otázky pri praní uterákov

Chcete, aby uteráky dopĺňali zariadenie kúpeľne a boli zároveň mäkké a príjemné? Držte sa našich tipov a uvidíte, že sa dostanete k tým najlepším výsledkom. Máte ešte nejaké otázky? Radi vám ich zodpovieme.

Vyperte a vysušte svoje uteráky aj osušky ako profesionál! Využite naše praktické rady a užívajte si príjemnú mäkkosť a krásny dizajn aj po niekoľkých rokoch.