Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Čistenie koberca

Každý z vás sa s tým už určite stretol. Malá či veľká nehoda vo vašej domácnosti a hneď je na svete otázka, ako vyčistiť koberec od fľaku či špiny. Koberec v zime krásne zahreje a v lete zasa spríjemní bosú chôdzu. Môžete na ňom ležať a relaxovať, rovnako ako aj čítať knihu a piť pritom kávu. Ale čo ak sa nedopatrením dostane na koberec nápoj, jedlo alebo ho váš domáci miláčik nechtiac znečistí? Máme pre vás užitočné rady a nápady pre prvú pomoc. 

Ako vyčistiť koberec podľa typu a materiálu

Čistenie kobercov z prírodných vlákien

Prírodné koberce sú citlivé na vlhkosť. Rozhodne si dajte pozor na chemické prípravky, na ktoré môžu byť koberce z juty, ľanu, bavlny či prírodného hodvábu obzvlášť citlivé. Niektoré materiály v interiéri nemajú radi vodu, preto si treba prečítať odporúčanú techniku čistenia. 

Čistenie kobercov zo živočíšnych vlákien

Na vlnu použite ocot. Ten zriedite s rovnakým množstvom vody a potom ho len nastriekajte na znečistené miesto. Keď materiál absorbuje zmes, vezmite lyžicu a prejdite jej hranou pozdĺž koberca, aby ste uvoľnili vlákna a obnovili pôvodnú štruktúru.

Čistenie kožených kobercov

Koža si vyžaduje jemný prístup. Buď navlhčite handričku a pridajte odmasťovací prostriedok na riad alebo nastriekajte čistiaci prípravok na kožu. Vždy však kožený povrch utrite dosucha. Koža tak zostane čistá a nezačne časom praskať.

Ako vyčistiť koberec s vysokým vlasom

Riešením je valček na vlákna pre tieto problematické oblasti. Závisí od typu koberca, ale tento proces trvá skutočne krátko. Nakoniec stačí koberec ešte povysávať so správnym nadstavcom.

Ako vyčistiť chlpatý koberec

Chlpaté koberce je možno čistiť rovnako ako tie s kratším vlasom. Dajte si však pri jeho vysávaní pozor na nadstavec. Pri takýchto kobercoch je nutné použiť kefku vysávača s vysokým vlasom a nastaviť jej výšku na najnižší stupeň. 

Čistenie orientálneho koberca

O tkané koberce sa treba starať špeciálne. Nikdy naň nepoužívajte horúcu vodu, vždy len vlažnú a nikdy nie amoniak ani bielidlo. Ideálne je používať len mydlovú penu, radšej ako mydlovú vodu. 

Čistenie koberca z mikrovlákna

Ak koberec začne javiť známky plstnatenia, najmä na veľa zaťažovaných miestach, je potrebné ho prečesať. Vysávajte ho tiež na nižšom výkone. 

Ako vyčistiť koberec – Suché a mokré čistenie kobercov

Pri akejkoľvek nepríjemnosti s kobercom nemusíte hneď bežať do čistiarne. Vyčistiť koberec zvládnete aj sami doma, a to vďaka našim praktickým tipom, ktoré hravo zvládne aj laik. 

Suché čistenie kobercov a jeho výhody

Jedná sa o veľmi obľúbenú a často používanú metódu čistenia, ako celého koberca, tak aj lokálnych škvŕn. Výhody suchého čistenia a ako na to?

 • Suchá metóda čistenia kobercov býva oproti mokrému čisteniu šetrnejšia a neničí vlákna.
 • Silne zašpinené koberce pritom môžete ošetriť niekoľkokrát za sebou.
 • Výhodou je rýchly efekt a možnosť koberca okamžite po vysatí čističa používať.
 • Práškové čističe okrem čistenia škvŕn absorbujú aj nepríjemné pachy.
 • Na čistenie použite práškový čistič na koberce, ktorý nanesiete na koberec alebo škvrnu, necháte podľa pokynov na návode pôsobiť a potom prášok z koberca vysajete.
 • Postup opakujte podľa úrovne znečistenia.

Mokré čistenie kobercov a ako na to?

Na veľmi znečistené koberce musíte použiť metódu mokrého čistenia. To si dokáže poradiť aj s odolnými škvrnami od farby či jedla. Ako vyčistiť koberec mokrým čistením?

 • Mokré čistenie je veľmi efektívne a dokáže oživiť pôvodnú farbu koberca.
 • Tento spôsob je ale náročnejší na prácu a čas, pretože koberec nebudete môcť používať niekoľko hodín pokiaľ úplne nevyschne.
 • Zaobstarajte si vhodný prípravok na čistenie – taký, pri ktorom jeho aktívna pena rozpúšťa špinu a viaže na seba jej zvyšky.
 • Koberec najprv vysajte a následne pomocou hubky vytvorte penu z prípravku, ktorú votrite do koberca.
 • Po vyschnutí už len zvyšky povysávame.

Ak si netrúfate na domáce čistenie kobercov alebo si z časových dôvodov nemôžete dovoliť kobercom venovať svoju energiu, môžete si kúpiť alebo prenajať tepovač či čistič kobercov od profesionálnej firmy. Prenosné čističe kobercov sa dajú objednať aj cez internet a prenajať na jeden deň či na víkend. 

9 tipov na čistenie kobercov domácimi prostriedkami

Príchod jari prináša do domácností nový vietor. Jarné upratovanie zahŕňa nielen poriadok v skrini a poriadok v kuchyni, ale aj čistenie kobercov. Dáme vám tipy na upratovanie a tiež ako vyčistiť koberec rýchlo, dobre a efektívne.

Poradíme vám, ako vyčistiť koberec tak, aby bol váš postup účinný a výsledok zaručený. Vďaka našim radám získate opäť krásny, čistý a voňavý koberec, ktorý si svoju skvelú kondíciu ponechá ešte na dlhú dobu. Máme pre vás pripravených 9 domácich receptov, vďaka ktorým dosiahnete skvelé výsledky.

 1. Ako vyčistiť koberec so šampónom

  V prvom rade treba vedieť, z akého materiálu je váš koberec vyrobený. Je čisto prírodný, z vlny alebo jeho veľkú časť tvoria syntetické vlákna? Podľa toho aj zvoľte druh čistenia. Ako vyčistiť koberec, keď sú už škvrny zažraté? Najlepšie mokrou technikou, čiže špeciálnym prípravkom na koberce. Vždy však treba myslieť na to, že po šampónovaní je treba nechať koberec poriadne vysušiť, aby ste sa vyhli prípadným plesniam. 

 2. Čistenie koberca pracím práškom

  Čističe kobercov a odstraňovače škvŕn máte k dispozícii v rôznych formách. Najčastejšie sú to peny, spreje alebo koncentráty vhodné priamo na použitie. Produkt však otestujte na malej ploche koberca, ktorá je skrytá, nie na samotnej škvrne. Je treba, aby ste vyskúšali stálosť farby koberca. Ak spozorujete zmenu farby, vyberte si iný typ. Po aplikácii a vysušení znova koberec povysávajte.

 3. Zmrzlina proti čokoládovým škvrnám

  Ľad je rýchla pomoc. Hlavným problémom je, keď sa na koberec dostane napríklad žuvačka. Jej naťahovanie môže viesť k väčšiemu poškodeniu, preto je treba zamedziť ďalšiemu napínaniu vlákien. Cieľom je nechať žuvačku stvrdnúť. Kocka ľadu na pol minúty by mala stačiť na to, aby ste miesto zmrazili. Potom ju odporúčame zoškrabať lyžičkou, čím sa škvrny nadobro zbavíte bez toho, aby ste koberec ešte viac poškodili.

 4. Soľ proti škvrnám od červeného vína

  Pri večierkoch a oslavách je veľmi pravdepodobné, že sa pritrafí nehoda. Pri neformálnych stretnutiach s rodinou či priateľmi sa pri uvoľnenej atmosfére môže na koberec dostať aj červené víno. Keď sa na koberci objaví škvrna od červeného vína, posypte ju jedlou soľou a počkajte pár minút. Účinok zvýšite, ak na červené víno nalejete víno biele. Znie to podozrivo? Vyskúšajte! Máme to overené.

 5. Sóda alebo prášok do pečiva proti škvrnám od kávy

  Káva zanecháva silné škvrny. Potrebujete špeciálny spôsob, ako ju odstrániť a práve tu vášmu kobercu zachráni život sóda bikarbóna. Naneste hojne na oblasť škvŕn a počkajte, kým sóda absorbuje škvrnu, ktorú môžete efektívne povysávať. Pomáha aj citrón. Po absorpcii väčšiny tekutiny môžete škvrnu vyčistiť bežným prípravkom na koberce, ktorý máte už vopred overený.

 6. Citrónová šťava pre svetlé varianty

  Ako vyčistiť koberec svetlej farby? Koberce v béžových, žltých, bielych a jemných pastelových farbách majú nevýhodu, že škvrny na nich viac vidno. Proti fľakom a nahromadenému prachu pomôže citrónová šťava. Môžete ju zriediť a aplikovať na celú plochu koberca, alebo len na niektorú z inkriminovaných častí. Citrón má totiž bieliace účinky. 

 7. Pena na holenie namiesto kobercovej peny na škvrny od potravín

  Na škvrny funguje akýkoľvek druh holiacej peny. Škvrna môže byť aj staršia. Veľkou výhodou aplikácie holiaceho krému na znečistené miesto je, že koberec je potom dokonca aj hebký na dotyk. Jemne penu votrite do koberca a potom ju čistou handričkou vytrite alebo povysávajte. Pozri sa ako na to v našom videu.

 8. Minerálna voda pre čerstvé škvrny

  Keďže minerálne vody obsahujú množstvo látok a minerálnych prvkov, niekedy prvou pomocou môže byť jemne perlivá minerálka, ktorú na škvrnu rýchlo nalejete. Nechajte pôsobiť a potom vyčistite obvyklým spôsobom.

 9. Savý papier na škvrny od vosku

  Dopriali ste si romantickú atmosféru pri sviečkach? Vosk na koberci dokáže zmeniť náladu, a preto máme pre vás tip, ako vyčistiť koberec od vosku. Buď priložte ľad a potom odlúpnite, alebo priložte savý papier a počkajte, kým sa vosk vpije.

Radi vám poskytneme aj iné rady a nápady v upratovaní, prečítajte si aj nasledujúce články kde vám poradíme ako na čistenie a upratovanie domácnosti:

Pozrite si našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!