Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
čisté tenisky v chodbe

Tenisky sú obľúbenou obuvou, ktorá sa nosí takmer celý rok. Ich výhodou je hlavne to, že sú pohodlné, vyzerajú veľmi dobre a predstavujú univerzálny kúsok. Pri ich častom nosení je ale úplne bežné, že si všimnete menšie alebo väčšie nečistoty. Niektoré idú dole mokrou handričkou, iné sú na látkovej časti a len čistou vodou sa ich nezbavíte. V takýchto prípadoch prichádza na rad pranie tenisiek v práčke. Chcete, aby vaša obuv vyzerala ako nová? Vyskúšajte tieto 4 rady!

Ako na správne pranie tenisiek, aby ste zabránili ich poškodeniu?

Každá topánka je iná a toto tvrdenie platí pri teniskách dvojnásobne. Mnohé z nich majú rôzne praktické funkcie, ako napríklad špeciálne materiály určené na to, aby mohla noha dýchať. Prípadne špeciálnu podrážku uľahčujúcu chôdzu, beh alebo cvičenie. Pri nesprávnom praní by sa mohlo stať, že obuv o všetky skvelé vlastnosti príde alebo sa zničí tak, že sa nebude dať používať.

Pranie tenisiek v práčke je praktické, no väčšina výrobcov ho neodporúča. Jednotlivé pracie cykly sú pre topánky príliš náročné a nie každá by ich mohla prežiť. Vysoká teplota, žmýkanie alebo odstreďovanie spôsobujú rozpustenie lepidla alebo odlepenie niektorých častí. Takýto scenár si nepredstavuje asi nikto, kto chce čisté a pekné tenisky na ďalšie nosenie.

Ako ale zistiť, či sú tenisky vhodné na pranie v práčke alebo nie? Vo všeobecnosti sa to povedať nedá a pri každom modeli je nutné zistiť túto informáciu samostatne. Najlepšou voľbou je internet a rôzne diskusné fóra, kde už ľudia tenisky prali a vidia výsledok. Niekedy sa stretnete aj s informáciami od samotného výrobcu, ktorý vám radí, aký spôsob na čistenie je ten najlepší. Športové tenisky sú zvyčajne veľmi pevné a môžete ich vložiť do práčky. Samozrejme, existujú aj nejaké výnimky, a preto je dôležité zohnať si dostatok informácií ešte predtým, ako ich do bubna vôbec dáte.

Na odloženie topánok a tenisiek vám určite poslúžia niektoré z našich skriniek

Pranie tenisiek: praktické rady a postup, ako na to

Upratovanie domácnosti, triedenie a umývanie sú bežnými prácami, ktoré doma robíme. Pranie tenisiek je však pre mnohých nové, pretože menšie nečistoty sa z nich dali vždy umyť ručne, pomocou mokrej handričky. Ak tento proces máte pred sebou a neviete, čo robiť, držte sa našich štyroch rád.

Očistite najväčšie nečistoty

Nachádzajú sa na teniskách väčšie nečistoty, ako napríklad zaschnuté blato alebo odpad prilepený na podrážke? Ešte predtým, ako obuv dáte do práčky, ju nezabudnite ručne očistiť. Keď tak spravíte, uistíte sa, že tenisky budú po vybratí čisté a vaša práčka sa nezničí. Plus, nebudete ju musieť ani samostatne čistiť pred praním spodnej bielizne alebo iného oblečenia, pretože nebude tak zašpinená.

Topánky pripravte

Keď viete, že topánky môžete prať v práčke a sú očistené od tých najväčších nečistôt, odstráňte z nich šnúrky a vložky. Ak sa z topánok dá dať ešte niečo dole, pokojne tak urobte, aby sa to neodlepilo alebo nestratilo pri praní. Tenisky vložte do sieťky alebo špeciálneho vaku na pranie, aby počas prania nelietali po celom bubne. Keď doma sieťku nemáte, využite staré bezfarebné uteráky. Do bubna dajte aspoň tri menšie. Tenisky inak perte samostatne, bez iných topánok a oblečenia, aby ste zamedzili ich zafarbeniu. Ak by tenisky zapáchali, deň pred praním do nich nasypte sódu bikarbónu a nechajte ju pôsobiť celú noc. Následne ju z topánok dajte preč a vložte ich do práčky.

Ďalšie praktické tipy na pranie tenisiek

Na pranie tenisiek je najlepší program určený na športové oblečenie. Ak by taký vaša práčka nemala, vyberte jemný program na spodnú bielizeň. Obuv perte pri teplote maximálne 30 °C. Tipy na upratovanie a čistenie tenisiek vám celú starostlivosť zjednodušia a zaistia, že vaša obuv bude vyzerať dobre aj po rokoch:

  • Pred samotným praním si starostlivo preštudujte všetky štítky a informácie priložené k obuvi.
  • Semišové tenisky rozhodne neperte, pretože práčka by mohla tak jemný materiál zničiť. Vytvorili by sa na ňom nepekné mapy. Nečistoty dajte dole vlhkou handričkou a pri nosení sa snažte príliš topánky nezašpiniť.
  • To isté platí pri koži, saténe a hodvábe, ktoré sú veľmi náchylné na vlhkosť a vodu.
  • Najvhodnejší je prací gél alebo kapsule na pranie. Vyhnite sa prášku, nemusel by sa dobre rozpustiť a na povrchu by zanechal biele fľaky.
  • Pranie v práčke znášajú najlepšie materiály ako syntetická koža a polyester.

Tip: Westwing si pre vás pripravil praktickú pomôcku, vďaka ktorej sa vyznáte vo všetkých informáciách uvedených na štítkoch.

Keď nechcete tenisky prať v práčke

Samozrejme, nie každý sa chce vystaviť riziku prania tenisiek v práčke. V takýchto prípadoch je najlepšie siahnuť po veľkej nádobe, do ktorej dáte vlažnú vodu. Z tenisiek odstráňte šnúrky, vložky do topánok a všetky ďalšie doplnky.


Tenisky namočte do vody a chvíľku počkajte, kým ju nasajú, aby ste ich mohli dobre vyčistiť. Na klasické nečistoty z nosenia po meste vám bude stačiť aj bežné mydlo, najlepšie v tekutej forme. Zoberte handričku alebo jemnú hubku bez ostrých častí, a začnite jemne čistiť. Nevyvíjajte silu, aby ste náhodou povrch nepoškodili. Ak sú tenisky zašpinené príliš, pretože v nich beháte a prechádzali ste cez ťažšie dostupný terén, zaobstarajte si špeciálne prípravky na čistenie. Keď je obuv umytá, nechajte ju vysušiť a následne používajte ďalej.

Najlepší spôsob sušenia tenisiek

Pranie tenisiek je potrebné, no celá starostlivosť a údržba v tomto kroku rozhodne nekončí. Keď obuv vytiahnete z práčky, musíte ju správne vysušiť. Ak premýšľate nad sušičkou, na túto myšlienku radšej zabudnite. Vyššia teplota a otáčky by mohli spôsobiť rovnaké problémy ako nevhodné pranie – rozpustenie lepidla, odlepenie dôležitých častí alebo stratu praktických funkcií.

Tenisky po vypratí jednoducho vyložte von na dvor, terasu alebo balkón, aby sa vysušili prirodzene. Tenisky je vhodné v zime umiestniť na sušiaci stojan, regál alebo ich nechať v jednej z miestností, kde vám nebudú zavadzať. Keď dáte tenisky von, snažte sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu, a to hlavne v lete. Po celom dni na slnku stratia farbu, prípadne sa zničia iným spôsobom z dôvodu vysokej teploty. Biele tenisky by mohli kvôli slnku zažltnúť. Postarajte sa o svoje tenisky tak, ako sa patrí. Vyskúšajte naše praktické tipy a rady a uvidíte, že z práčky vytiahnete topánky ako nové.

Inšpirujte sa radami Westwing a zbavte sa nečistôt rýchlo a jednoducho. Využite bezplatnú registráciu a uistite sa, že vám žiadne praktické novinky už nikdy neujdú.