Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Studené farby v interiéri: modrá

Možno ich názov na prvý pohľad vyvoláva pocit chladu, ale do interiérového dizajnu vnášajú úplne odlišné aspekty. Studené farby zohrávajú v aranžovaní dôležitú úlohu, pretože v tých správnych kombináciách do neho vdýchnu upokojujúcu hĺbku a sviežosť. K tomu sa dajú neuveriteľne štýlovo kombinovať s rôznymi inými farbami! Znie to skvele, však? Poďte sa s nami pozrieť na ich 4 základné odtiene a spôsoby, ako sa dajú vkusne zakomponovať do každého interiéru – určite im nebudete vedieť odolať!

4 základné studené farby v interiéri

Studené farby predstavujú vo farebnom spektre protipól k teplým a nádherne dopĺňajú dúhovú škálu. Ak sa na ne pozriete ako feng shui farby, každá taktiež plní určitú úlohu vo vytváraní harmonického priestoru. Ktoré farby sa vlastne radia medzi studené a aký majú význam?

Modrá

Modrá farba pôsobí veľmi upokojujúco v akomkoľvek odtieni. Tie svetlejšie pripomínajú oblohu, stredné a tmavé zas vodu. Všeobecne vnáša modrá do interiéru vzdušnosť a vzletnosť, nech už sa rozhodnete pre nábytok v jej odtieňoch, akcentovú stenu alebo nástenné dekorácie. Obrovským hitom je aj námornícka modrá, ktorá sa spája s kráľovskou vznešenosťou a interiéru dodá určitú tajuplnú a podmanivú hĺbku.

Zelená

Táto farba jednoznačne pripomína prírodu plnú tmavozelených lesov a svetlozelených lúk, s čím sa spája aj jej nespochybniteľný regeneračný a osviežujúci účinok na ľudskú myseľ. V interiéri ju môžete krásne zastúpiť pomocou doplnkov v rôznych odtieňoch, alebo očarujúcich izbových rastlín.

Fialová

Od jemného levanduľového až po sýte baklažánové odtiene – fialová farba sa v aranžovaní vždy spájala so vznešenosťou a eleganciou. Radí sa taktiež medzi veľmi obľúbené odtiene pre pastelové farby, ktoré vnesú do interiéru jemnosť. Nádherne vynikne a doplní aranžovanie vo forme textílií, ako napríklad vankúše, prehozy, obrusy, posteľná bielizeň a podobne.

Sivá

Všeobecne sa sivá radí medzi neutrálne farby, avšak ako každá farba, aj ona sa vyskytuje v studených a teplých odtieňoch. V kovových tónoch dodá interiéru podmanivú eleganciu a vytvorí priestor pre pútavé kombinácie s ďalšími farbami.

Teplé farby vs. studené farby: aký je medzi nimi rozdiel?

Základné studené farby máme popísané. Ktoré sa teda radia medzi teplé?

  • červená, žltá, oranžová, zlatá, béžová, krémová, hnedá a teplé odtiene neutrálnych farieb.

Pre interiérové farby platí, že by vždy mali pôsobiť vyrovnane. Ak použijete teplé farby, doplňte ich studenými odtieňmi. To isté pravdaže platí aj opačne, aby bol interiér vyvážený. Studené farby opticky zväčšujú priestor a teplé ho naopak robia uzatvorenejším.

TIP: Ak chcete použiť viacero farieb vo vašom aranžovaní a pritom ho udržať vyvážené, odporúča sa zakomponovať z 80 % neutrálne odtiene, ako sú biela, svetlosivá, béžová, taupe. Tieto odtiene potom môžete doplniť ostatnými farbami podľa vášho výberu.

Kde sa najviac hodia studené farby do vašej domácnosti?

Na začiatok by sme odporučili triky, ktoré sú veľmi jednoduché a umožnia vám akékoľvek následné farebné zmeny v zariadení a aranžovaní, pričom nemusíte hneď vyprázdniť vašu peňaženku:

  1. Neutrálne kombinácie farieb na steny – odtiene bielej, taupe, sivej alebo béžovej vám dajú dostatočný priestor zvoliť si akcentovú stenu s vaším obľúbeným odtieňom. Pri výbere zariadenia budete mať následne oveľa väčšie množstvo možností.
  2. Nebojte sa tradície – napríklad biela farba na stenu sa vôbec nepovažuje za nudnú. Predstavte si, ako krásne budete vďaka nej môcť ozdobiť steny rôznymi dekoráciami a vyhrať sa s celým aranžovaním!
  3. Podlaha či parkety s nábytkom v drevenom prevedení – drevo sa so svojimi nádhernými odtieňmi hnedej a béžovej taktiež radí medzi neutrálne prvky. Ak ho chcete mať namaľované, odporúčame neutrálne odtiene. Do takéhoto priestoru sa hodia bytové textílie ako obliečky na vankúše, prehozy, závesy, či koberce všetkých farieb a vzorov. A to už nehovoríme o úplnej voľnosti výberu dekorácií a doplnkov!

Neutrálnymi farbami pre základ skrátka nikdy nič nepokazíte. Do ktorých miestností sa hodia studené farby?

Studené farby: spálňa

Spálňa je kráľovstvom odpočinku, a preto sú pre ňu upokojujúce studené farby ako stvorené! V tomto priestore pekne vyniknú aj na stenách. Môžete si zvoliť jemnejšie odtiene zelenej či modrej, alebo ich ponechať v teplých neutrálnych tónoch s akcentovou stenou pri čele postele. Posteľ je ideálnym miestom pre spestrenie štýlovou posteľnou bielizňou. Čo tak tmavofialové obliečky alebo prehoz pre nádych vznešenosti?

Studené farby: kúpeľňa

Kúpeľne zvyknú byť menej priestranné miestnosti. Vďaka studeným farbám môžu však pôsobiť opticky väčšie a sviežejšie. Biele alebo béžové kachličky pre zosvetlenie budú nádherne vyvážené doplnkami v rôznych odtieňoch zelenej s uterákmi a osuškami v modrých tónoch. 

Studené farby: kuchyňa

Aj keď je kuchyňa frekventovaným spoločenským miestom, kde sa stretáva celá rodina a návštevy, a pre ktoré sa hodia teplé farby, dokáže byť neuveriteľne očarujúca aj v studených tónoch. Predstavte si kuchynskú linku v pastelovej mätovej zelenej, ktoré jej dodá jemnosť a zároveň sviežu energiu. Ak túžite po zariadení v teplých farbách, nezabudnite na doplnky, riady či prestieranie s obrusom v studených odtieňoch.

Studené farby: obývačka

Obývačka je podobne ako kuchyňa miestom pre teplé odtiene, ktoré mu dodajú ešte viac energie. Aj ona si však zaslúži vzletnosť a osvieženie – vneste do nej elegantnú tmavomodrú alebo tmavozelenú pomocou štýlovej pohovky. Ak je to príliš extravagantný nápad, pastelové odtiene studených farieb budú taktiež prekrásne! Jedným z najpútavejších spôsobov, ako vniesť tieto farby do obývačky, sú aj veľké izbové rastliny – v kvetináčoch modrých odtieňov budú neodolateľné!

Studené farby: predsieň

Aj v predsieni disponujute skvelou príležitosťou pre pútavé farebné prevedenie. Ak sa rozhodnete pre biele steny, nezabudnite ich skrášliť nástennými dekoráciami v modrých či zelených odtieňoch a zrkadlami pre optické zväčšenie a presvetlenie. Pekný behúň alebo koberec na podlahe v studených farbách spraví zariadenie predsiene vzdušnejším.

Ako ste sa sami mohli presvedčiť, studené farby môžete zakomponovať do každej miestnosti. Či už vo väčšej alebo menšej miere. Plnia dôležitú úlohu pri vytváraní harmonického a vyváženého celku Nezabudnite ich preto vniesť do vášho interiéru aspoň formou krásnych doplnkov, dekorácií alebo bytových textílií. Možností je skutočne neúrekom – vznešená fialová, osviežujúca zelená, vzletná modrá, hĺbavá tmavomodrá alebo elegantná sivá v kovových odtieňoch. Uvidíte, akú nádhernú atmosféru vytvoria vo vašej domácnosti!

Už ste sa rozhodli, ako vnesiete studené farby do vášho interiéru? Bude to nábytok, pútavé textílie alebo originálne doplnky? U nás nájdete všetko!

Využite bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky plné nádherných farieb, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!