Fialové kvety na parapetnej doske

Fialová farba patrí medzi obľúbené pastelové farby. Možno za to môže aj to, že fialová farba sa v staroveku spájala s bohatstvom a dôležitým postavením v spoločnosti. Vytváranie fialového farbiva si vyžadovalo veľké úsilie a náklady, ktoré si mohli dovoliť iba veľmi bohatí jedinci. Vizuálne je fialová farba jednou z najťažšie rozlíšiteľných farieb. Poznáme ju v rôznych odtieňoch a z hľadiska dizajnerskych princípov sa pokladá za sekundárnu. Prezradíme vám, ako ju môžete zapracovať do vášho interiéru. 

Rôzne odtiene fialovej

Fialová sa v interiéroch vyskytuje v rôznych odtieňoch, od bledých až po tie výrazné, ktoré sa dajú ľahko doplniť inými farbami. Fialová môže byť svetlá a ženská alebo aj tmavá náladová. Aby ste pochopili, ako sa najlepšie využije vo vašom domácom priestore, je tiež dobré naučiť sa, ako môže fialová farba ovplyvňovať vašu náladu a správanie.

Patrí medzi odvážnejšie interiérové farby. Je dobrým doplnkom pre základné farby, s ktorými často kontrastuje. Svetlejšie odtiene fialovej, ako napríklad levanduľová alebo lila, sú ideálne pre spálne, aby vytvorili sofistikované a príjemné miesto pre oddych a spánok. Hlbšie baklažánové odtiene fialovej sú sýte a teplé. Používajú sa ako farba na steny, ak chcete docieliť útulnosť a eleganciu. Akcenty tmavofialovej farby na vankúšoch alebo iných dekoratívnych textíliách dodajú monochromatickým miestnostiam patričnú hĺbku.

Pomocou vhodných dekorácií vo fialovej môžete takisto vniesť túto farbu do vášho priestoru. Do obývačky, spálne či kuchyne môžete umiestniť čerstvé kvety, umelecké diela alebo vankúše so vzorom. Váš priestor naberie na luxuse. Bledé odtiene fialovej sú vynikajúcou voľbou pre meditačné a relaxačné miestnosti, pretože majú upokojujúce účinky a podporujú odpočinok. Tmavá fialová farba by sa mala používať s mierou a je lepšie ju vyvážiť neutrálnymi farbami.

Farebný efekt fialovej v miestnosti

Fialová vzniká spojením dvoch základných farieb, a to červenej a modrej. Červená je známa svojou intenzitou, zatiaľ čo modrá farba je spojená s relaxáciou. Je to rovnováha týchto protichodných energií, ktorá môže vďaka fialovej pôsobiť upokojujúco, povznášať a podnecovať tvorivosť. Rôzne odtiene fialovej však majú rôzne účinky. Jasná fialová farba sa často spája s luxusom, múdrosťou a tvorivosťou. Svetlo fialová má ženskú energiu, je dobré, ak ju doplní biela farba na stenu.

Predstavte si, že vstúpite do miestnosti, kde je váza s kvetmi. Najprv zacítite vôňu a potom si všimnete krásu orgovánu. Fialová a zelená sú totiž takou osviežujúcou kombináciou, ktorá mení náladu v miestnosti. Je to teplé a svieže. Niekedy sa ani nemusíte veľmi namáhať s kombináciami, stačí sa pozrieť do prírody. 

Kombinujte fialovú farbu: naše 4 najobľúbenejšie štýly

Béžová farba je pre mnohých síce farba roka 2021, ale pridajte ju k fialovej! Uvidíte aké divy dokáže. Okrem iného sa fialová farba veľmi dobre hodí k mnohým štýlom bývania, od moderného, provensálskeho až po minimalizmus. Nebráňte ju pustiť aj do vašej domácnosti. Oživí vaše steny, ale aj mnohé doplnky. Predstavte si, ako luxusne vyzerá na sedačke alebo na kuchynských dvierkach, ktoré budú dokonale ladiť s krémovou. Inšpirujte sa!

Fialová a žltá farba

Tieto dve nápadné farby sú žiarivé, a hoci sú doplnkové, často sa používajú na vytvorenie rôznych nálad v priestore. Zatiaľ čo fialová má tendenciu navodiť pokojnú atmosféru, žltá je tá energickejšia. Pre vytvorenie vyváženého priestoru pomocou týchto dvoch farieb je najlepšie dodržiavať pravidlo 60-30-10. Mali by ste aplikovať teplý neutrálny odtieň na 60%, jemný fialový na 30% a jasno žltý odtieň 10%. Tým vytvoríte vizuálne zaujímavú, ale stále upokojujúcu miestnosť.

Fialová a ružová farba 

Ružová farba s fialovou sú odvážnou farebnou kombináciou, ktorá docieli nespútanú náladu. Dobre spolupracujú, ak sú vyvážené s pastelovými tónmi. V miestnosti začnite s bielymi alebo krémovými stenami a farby doplňte jemnejšími odtieňmi. Na väčšie a výraznejšie prvky, ako je čalúnenie a závesy, použite pastelovú fialovú a v dekoráciách radšej jasnejšiu ružovú. Ak dekorujete detskú izbu, choďte do pastelového vzhľadu. Dospievajúce dievčatá ocenia odvážne akcenty, ako je kombinácia ametystu a žiarivej ružovej na neutrálnom pozadí bielych stien.

Biela farba na stenu alebo fialová?

Biela farba na stenu je dokonalým partnerom pre fialovú farbu, pretože umožňuje, aby sa fialová stala ústredným bodom miestnosti. Ak máte radi bohatšie fialové variácie, biela ich perfektne podčiarkne. Môžete použiť napríklad teplú alebo studenú bielu vo väčšine priestoru, potom neutrálnu farbu a nakoniec na dekoráciách fialovú. Táto trojkombinácia sa skutočne oplatí dodržať. Ak máte radi nádych fialovej na stenách, vyskúšajte sa pohrať s jej intenzitou.

Antracitová farba kombinovaná s fialovou

Antracitová farba je v súčasnosti veľmi populárna, pretože je neutrálna jednak v moderných, ale aj v tradičných interiéroch. Antracitové steny alebo nábytok poskytujú vynikajúce pozadie pre fialové akcenty. Ak nechcete, aby miestnosť pôsobila príliš fádne, kombinujte jemnejšie antracitové tóny s jasnejšími. Hlbšie fialové sa potom viac hodia s jemne sivou farbou. Správna rovnováha vytvorí pokojnú a sofistikovanú náladu v konkrétnej miestnosti.

Fialová farba s rôznymi materiálmi

Či už sa rozhodnete pre fialovú sedačku alebo zamatové závesy, nezabúdajte sa držať v podobnom tóne. Fantasticky ladí fialová s čiernym nábytkom, ale pre niekoho môže byť táto kombinácia ponurá. Tieto farby fungujú dobre ako akcenty. Použite len jednu fialovú stenu a čiernu sedačku, pričom zvyšok obývačky môžete vymaľovať jednofarebne bielou alebo krémovou. 

Čierne doplnky a malé prvky fialovej farby pridávajú na zaujímavosti a hĺbke bez toho, aby príliš zaťažili miestnosť. Fialovú farbu môžete perfektne kombinovať s hnedou pomocou orechového dreveného nábytku a iných architektonických detailov. Ak máte možnosť, zachovajte drevené parkety alebo trámy. Tmavšie dreviny sa dajú dobre kombinovať s pastelovými fialovými odtieňmi, zatiaľ čo svetlejšie je možné vyvážiť farbami s hlbšími odtieňmi fialovej. 

Nič však nemusí platiť na každý interiér rovnako. Tmavé odtiene na textíliách vytvoria tiež mimoriadne elegantné efekty. Napríklad čalúnené jedálenské stoličky alebo obrazy na stenách. Čo vám i návšteve určite vyrazí dych je fialová farba v kombinácii so zlatými doplnkami. Sošky a umelecké diela, kovové dekorácie budú pôsobiť famózne. 

Takisto môžete vytvoriť hĺbku v priestore zmiešaním dvoch až troch odtieňov fialovej so ztým nábytkom alebo kovaním na nábytku. Začnite jemnou fialovou stenou a neutrálnymi farbami pre väčšie prvky miestnosti, ako sú napríklad koberec, pohovka alebo čelo postele. V miestnosti si však dajte pozor, aby ste to so zlatými prvkami neprehnali. Mohlo by to pôsobiť príliš plno. 

Prípadne použite žiarivú fialovú farbu ako hlavnú farbu čalúnenia na neutrálnom pozadí a vyvážte ju miernym doplnením zelených akcentov. Pomôžu vám aj živé kvety, ktoré sa s týmito tónmi spájajú akosi automaticky. Je na vás, do akej miery pustíte pastelové farby do vášho života. Fialová rozhodne patrí k tým obľúbeným a dokáže vášmu domovu vdýchnuť život a ľahkosť. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!