Zelená stena v spálni

Akonáhle pochytíte základné znalosti ohľadom kombinovania farieb v interiéri, dekorovanie nimi si zamilujete. Zelená farba patrí k takým, ktoré sa kombinujú pomerne ľahko. Stačí, ak sa budete držať niekoľkých pravidiel a všetko sa podarí. Ak si kladiete otázku, aká farba sa hodí k zelenej, máme pre vás hneď niekoľko skvelých a užitočných tipov. Zelená farba pôsobí upokojujúco a v prírode sa vyskytuje na každom rohu. Preto je obľúbenou súčasťou mnohých domácností. Inšpirujte sa, ako sa dá začleniť aj k vám domov!

Zelená farba: rôzne odtiene

Ak kombinujete farby, ktoré sa vám páčia, je to jednoduché. Avšak nie všetky farby, ktoré máte radi, sa hodia vždy k sebe. Poznáme základné farby červenú, modrú a žltú ako podklad všetkých sekundárnych a terciárnych farieb.

  • Základné farby sú červená, žltá a modrá farba. Tieto interiérové farby nemôžu byť vytvorené pomocou iných farieb alebo ďalších farebných kombinácií.
  • Sekundárne farby zahŕňajú zelenú, oranžovú a fialovú farbu. Tieto sekundárne farby vznikajú zmiešaním primárnych, čiže základných farieb.
  • Terciárne farby vytvoríte zmiešaním primárnej farby so sekundárnou farbou.  

Medzi často sa opakujúce odtiene zelenej patria najmä: pistáciová, olivová, šalviová, mätová, fľašková, smaragdová, listová, či antická zelená. Možností máte neúrekom. Dokonca existujú odtiene, ktoré sa vďaka svojmu pôsobeniu a vyžarovaniu označujú ako feng shui farby. Rôzne odtiene sa spájajú s rôznymi účelmi použitia, ako aj možnými kombináciami. Záleží na vás, aké interiérové farby preferujete v súvislosti s vaším štýlom bývania. Zelená farba však patrí k tým obľúbeným.

Aká farba sa hodí k zelenej? Naše inšpirácie

Zelená sa často označuje ako pokojná a osviežujúca, pretože je to najbežnejšia farba v prírode. Za prítomnosti zelenej farby sa svaly tela uvoľňujú, čo z nej prirodzene robí upokojujúcu farbu, ktorá zmierňuje stres a napätie. Vďaka svojej schopnosti odbúravať stres sa zistilo, že zelená je tiež povzbudzujúca a revitalizujúca. Je dokázané, že zvyšuje záujem o čítanie, štúdium a tvorivosť. Zriedka má zelená psychologicky negatívne účinky na interiér. Ak však chcete vsadiť na istotu, skombinujte ju citlivo s čiernou alebo bielou. Hitom tejto sezóny je aj sivá farba alebo antracitová farba, ktorá môže síce pôsobiť fádne, ale v kombinácii so zelenou rozhodne prežiari celú miestnosť. Vyskúšajte to!

Zelená a ružová farba

Tieto dve farby sú doplnkové farby, čo z nich robí ideálny pár. Obe farby však môžu byť výrazné a žiarivé, preto je dôležité ich odtiene v rámci priestoru meniť, aby ste dosiahli rovnováhu. Svetlejšie odtiene zelenej a ružovej sú jemné a upokojujúce a sú dokonalou voľbou pre ženské spálne a detské izby.

Zelená farba v kombinácii s bielou

Zelená a biela sú klasickou kombináciou. Jasnejšie zelené doplnky, ako sú napríklad umelecké vankúše a iné dekoratívne textílie, svietia na bielom pozadí, ako sú biele steny. Naproti tomu jemnejšie odtiene zelenej farby zahrejú miestnosť s čisto bielym nábytkom. Nezabudnite začleniť zelené izbové rastliny do monochromatických bielych miestností, aby zostali pokojné, ale aby nepôsobili príliš ostro.

Zelená farba s hnedou

Hnedá a jej odtiene, rovnako ako béžová farba, je perfektná neutrálna farba a preto sa dobre spája so zelenou. Spoločne vytvárajú teplý priestor. Nábytok z hnedého dreva, napríklad stredne tónovaný orech, sa dobre dopĺňa s akýmkoľvek odtieňom zelenej. Tmavozelená farba na steny vytvára príjemnú atmosféru v pracovniach a miestnostiach s knižnicami z tmavšieho dreva a pre izby pre tínedžerov. Ak chcete urobiť dojem na tínedžera, urobte mu zo zelenej výraznú farbu. Použite nábytok z hnedého dreva, dodajte kúsky so zeleným akcentom a rôzne vzorované látky, a tínedžerská izba je hotová.

Netradičné spojenie modrej so zelenou

Tieto analogické farby sú ťažko kombinovateľné. Je dôležité správne meniť ich odtiene, aby ste vytvorili hĺbku v miestnosti. Overenou klasikou je spojiť tmavomodré pozadie s trávovo zelenou sedačkou alebo kobercom. Pre bohatý priestor spojte kobaltovú modrú a mätovú zelenú. Vytvorte zaujímavú kombináciu tým, že ich použijete na dva alebo tri hlavné kusy nábytku.

Zelená farba v kombinácii so zlatou

Zelená a zlatá sú klasická a overená dvojica farieb, ktoré nikdy nesklamú či už v tradičných alebo aj moderných súčasných priestoroch. Nábytok so zlatým akcentom vyzerá nádherne vedľa zeleného čalúneného kresla alebo pohovky. Zelené steny vám na druhej strane poskytnú vynikajúce pozadie pre umenie so zlatými rámami, zrkadlá alebo svietidlá, ktoré skutočne vyniknú.

5 najkrajších nápadov na zelený interiér  

  • Pre uvoľnenú náladu, ale zároveň sofistikovaný nádych v izbe vymaľujte steny olivovo zelenou farbou a skombinujte ich s tradičným dreveným nábytkom.
  • Žiarivo zelenú farbu používajte v priestoroch na osvieženie, ako sú spálne alebo kúpeľne.
  • Ak chcete zvýrazniť energiu zelenej farby, spojte ju s doplnkovými odtieňmi červenej a žltej. Pre prirodzenejší vzhľad ju spárujte s neutrálnymi odtieňmi, ako je biela, čierna a béžová.
  • Začlente živé zelené rastliny do akejkoľvek miestnosti vo vašej domácnosti, aby ste získali nádych prírody, čo pomáha zmierňovať úzkosť.
  • Olivovo zelená môže pôsobiť ako neutrálna farba. Namiesto tradičnejšej čiernej alebo šedej farby vymaľujte skrinky, kufríky alebo nábytok olivovo zelenou farbou.

Zelené bytové doplnky

Niekedy stačí málo. Zelená je prírodná základná farba. Naše oko ju automaticky rozlišuje a zachytáva. Preto je dobré implementovať ju všade, kam sa len dá. Pomôže vám samotná príroda. Zelené sú predsa izbové rastliny, kvety na balkón, alebo kvety do záhrady, ktoré sa hodia úplne kamkoľvek. Ak im doprajete nápaditý kvetináč alebo črepník, dosiahnete harmóniu, po akej túži každý. Perfektným detailom je aj nápadná váza na kvety alebo soška z kovu, ktorá v sebe obsahuje zelený detail.  

Dobrou voľbou sú aj textílie. Zamatové závesy alebo vyšívané obrusy sú fantastickými doplnkami, ktoré potešia každé oko. Skvelým doplnkom môžu byť aj koberce alebo behúne, ktoré doplnia svojim vzhľadom biele steny a hnedý nábytok. Výborne sa na vašom konferenčnom stolíku budú vynímať aj zelené lampy alebo iné typy svietidiel.

Ak máte radi vidiecky štýl alebo provensálsky štýl bývania, zapracujte olivovo zelenú farbu napríklad na kuchynské skrinky alebo na pracovnú dosku. Možno stačí zvoliť len niekoľko vhodných častí na nábytku a interiér ožije. Príjemne pôsobí aj samostatne stojace zelené kreslo alebo pohodlná taburetka v kombinácii s bielou farbou. Či už sa rozhodnete pre zelenú stenu, ktorá pôsobí na naše zmysly upokojujúco alebo si zvolíte v tejto farbe kuchynskú linku, je celkom isté, že sa budete v spoločnosti tejto farby cítiť príjemne a uvoľnene. Nezabúdajte, že kombinovať sa dá takmer čokoľvek, ale hlavne s mierou.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!