Teplé farby v interiéri

Farby sú najzákladnejším prvkom pri zariaďovaní či už novej izby alebo celého domu, pretože práve ony vytvárajú atmosféru v priestore a majú vplyv na to, ako sa v ňom človek cíti. Farebná paleta sa delí do dvoch základných kategórií – teplé farby a studené farby. Ako si vďaka nim môžete vytvoriť útulný domov? My vám s pomocou tohto rozdelenia predstavíme kombinácie farieb na steny a do zariadenia, ktoré spravia váš interiér ešte krajším a príjemnejším. Vyberte si s pomocou Westwing tie pravé pre vás!

Ktoré sú teplé farby?

Aby sa dal lepšie porozumieť koncept delenia farieb na teplé a studené, je dôležité sa najskôr pozrieť na základné farby, z ktorých vznikli. Celé farebné spektrum sa totiž skladá z kombinácií len týchto 3 farieb:

Teplé farby a odtiene sa najčastejšie spájajú s ohňom alebo slnkom. Preto sem patria farby ako červená, oranžová a žltá. Keď si ale napríklad predstavíte zasnežené hory, ihneď sa škála farieb zmení na studenú, v ktorej prevláda modrá, zelená a fialová farba. Tieto dve skupiny dokážu či už osobitne alebo kombinovane v interiéri vytvoriť veľmi peknú harmóniu.

Teplé farby v interiérovom dizajne

V škále od žltej až po červenú farbu vytvárajú v interiéri hrejivý dojem a pripomínajú slnko, intenzívne emócie, vášeň, radosť a hravosť. Interiérové farby v teplých odtieňoch dokážu pôsobiť veľmi stimulujúco a inšpiratívne, preto sú skvelou voľbou pre zariadenie obývačky, jedálne alebo zariadenie kuchyne – miesta, kde trávite najviac času so svojou rodinou či hosťami.

Zaujímavé je, že i keď teplé farby pocitovo robia priestor útulnejším a napĺňajú ho pozitívnou energiou, opticky ho zmenšujú. Preto sa nie vždy hodia do menších miestností. Tu sa na steny odporúčajú studené farby, ktoré mu dodajú hĺbku a pritom budú napriek svojmu upokojujúcemu účinku pôsobiť stále pozitívne.

Do ktorej skupiny patrí biela farba?

Možno to bude znieť neuveriteľne, ale každá farba má svoj teplý a studený odtieň. Platí to aj pre neutrálnu bielu a sivú. Všetko závisí od tónu farby, ktorý do nich primiešame:

 • pre teplý odtieň = priemiešať žltý alebo ružový tón
 • pre studený odtieň = primiešať modrý alebo zelený tón

Týmto jednoduchým spôsobom môžete získať ďalšie skvelé kombinácie farieb na steny!

Súhra detailov v zariadení

Detaily na doplnkoch takisto dokážu ovplyvniť farbu miestnosti. Keď sa v nej nachádzajú napríklad zlaté prvky v rámoch obrazov, na nábytku alebo osvetlení, priestoru to dodá žiarivo hrejivú atmosféru. Kovové prvky v striebornej farbe ako chróm, nikel alebo oceľ zas majú chladivý efekt. 

Ako kombinovať teplé farby – naše návrhy

Teplé farby sa skvele hodia do priestrannejších miestností, v ktorých sa stretávajú ľudia a trávia tu spoločný čas. Takýto priestor pôsobí spoločensky a srší z neho energia. Farby ho zároveň opticky zmenšia, čo mu dodá ešte útulnejší charakter. Preto sú vhodné ako pre tradičné, tak aj moderné kuchyne, moderná obývačka či jedáleň. 

Biela farba na stenu: pre menej priestranné izby odporúčame vymaľovať steny bielou alebo sivou farbou teplých tónov, prípadne využiť len jednu stenu v miestnosti ako teplú akcentovú. Stále z nej bude vyžarovať hrejivá atmosféra a priestor nebude pôsobiť stiesnene. 

Kombinácia teplých a studených farieb v interiéri

Vedeli ste, že práve kombinácie teplých a studených farieb patria medzi najlepšie dizajnérske triky? Dominantné farby v miestnosti síce udávajú atmosféru v priestore, čo mu ale dodá súdržnosť a harmóniu sú práve prvky v opačnej farebnej teplote.

Farebné inšpirácie priamo z prírody

Nebojte sa experimentovať a vytvorte si kombinácie rôznych farieb vo vašom aranžovaní. Inšpirujte sa pritom prírodou a určite nič nepokazíte. Krásnym príkladom je morské pobrežie, lesy, jazero či rozkvitnutá lúka, kde sa spája veľa studených farieb s teplými – využite ich rôzne odtiene, aby priestor nepôsobil príliš bujne. Čaro aranžovania taktiež umocní nábytok a doplnky z dreva, ratanu, prútia a kameňa, spolu s prírodnými textíliami.

So zmenou ročných období môžete zmeniť aj farbu doplnkov. Cez leto budú na sedacej súprave krásne a chladivo pôsobiť svetlé ľanové vankúše, na jeseň a zimu ich môžete vymeniť za kožušinové v teplých odtieňoch červenej či horčicovej.

Nápady na spálňu v teplých odtieňoch

Pre skutočne útulný pocit zariadenie spálne by malo mať farby jesene

 • zlatá žltá
 • jemná oranžová
 • tlmené červené odtiene
 • hnedá a medové odtiene

Všetky by mali pôsobiť jemne, hrejivo a umiernene. Útulné farby by mali byť stredných tónov alebo tmavšie, nie príliš svetlé alebo tmavé farby. 

Pre romantickejšiu spálňu v teplých farbách odporúčame nasledovnú kombináciu: 

 • červenoružová
 • tmavá červená
 • krémová biela a teplé neutrálne tóny
 • taupe
 • karamelové odtiene
 • zlatá

Ružová farba spolu s tlmenými tónmi červenej dodajú spálni jemný a hebký vzhľad. Túto atmosféru krásne doplní krémová s teplými bielymi tónmi, karamelová hnedá a zlaté odtiene. Čím sýtejšie tóny farieb si zvolíte, tým vyzývavejšie bude pôsobiť celé aranžovanie.

Teplé farby v obývačke – naše návrhy

Či už pre moderné alebo klasické zariadenie obývačky, krásne vynikne v zemitých farbách:

 • teplé žlté odtiene rôznej sýtosti
 • čokoládová hnedá
 • mokka
 • teplé krémové odtiene 

Týmto spôsobom sa vo vašej obývačke objaví aj farba roka 2021 – sýta žltá! Vkusne sa tu bude dať zakomponovať aj sivá farba, ktorá je taktiež farbou tohto roka. Stačí zvoliť jej teplý odtieň a vniesť ho do textílií, ako napríklad plédov, prehozov alebo vankúšov. Pre trochu glamového lesku doplňte aranžovanie mosadznými alebo zlatými doplnkami.

Pre jemnejšie prevedenie obývačky v teplých farbách odporúčame zvoliť aj neutrálne farby v kombinácii s výraznejšími odtieňmi:

 • biela a sivá v teplých tónoch
 • taupe
 • rôzne odtiene hnedej
 • oranžová

Ak budú kombinácie farieb na steny v jemnejších tónoch, tie výraznejšie potom pekne vyniknú v nábytku a doplnkoch. Zariadenie obývačky bude pôsobiť útulne a nápadito, pričom sa bude dať ľahko doplniť aj studenými farbami v dekoratívnych prvkoch a textíliách.

Pri zariaďovaní interiéru zohrávajú farby veľmi dôležitú úlohu. Či už sa rozhodnete pre teplé alebo studené farby, vždy bude váš interiér pôsobiť ešte nápaditejšie, ak do neho vnesiete aj pár tónov z opačného farebného spektra. Tým získa celý priestor väčšiu harmóniu a pohodlie, ktoré pocíti každý hneď, ako do neho vkročí!

Spravte váš domov ešte útulnejším a príjemnejším vďaka harmonickému výberu teplých farieb pre vaše zariadenie interiéru. Vyberte si krásny štýlový nábytok spolu s doplnkami z našej pestrej ponuky, využite tak bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov plný pohodlia a pozitívnej energie!