Pracovňa pri okne

Kancelária alebo pracovňa by sa dnes už len ťažko zaobišli bez praktického písacieho stola s množstvom úložiska. Moderný stôl nielenže dopĺňa miestnosť, ale takisto do nej prináša potrebné užitočné vlastnosti a vám uľahčuje prácu. Jeho umiestnenie závisí od dispozície interiéru, samotného zariadenia a vašich preferencií. Ak však túžite po príjemnej atmosfére a chcete, aby vás každý deň motivoval obraz vonkajšku, zvoľte písací stôl pod oknom. Užívajte si veľké množstvo prirodzeného svetla a buďte k prírode a svetu vonku o krok bližšie!

Písací stôl pod oknom: čo radí feng shui?

Chcete zariaďovať vašu pracovňu podľa feng shui? Táto filozofia sa zameriava na priestorové plánovanie s cieľom vytvoriť interiér, v ktorom bude môcť energia voľne prúdiť. V súčasnosti feng shui využívajú domácnosti aj veľké korporácie, ktoré sa snažia o to, aby sa ich zamestnanci cítili čo najlepšie. Samotné umiestnenie stola je síce v tejto filozofii dôležité, no ešte kľúčovejšie je postavenie stoličky a poriadok na pracovnej doske. Odborníci na priestorové plánovanie sa zhodujú, že človek by mal sedieť chrbtom k stene a nie k oknu, pretože tak získava väčší pocit stability a sebavedomia.

Poďme sa však pozrieť na rozdelenie pracovnej dosky a poriadok, na ktorom závisí váš pracovný výkon. Feng shui rozdeľuje tento priestor na deväť oblastí, a to:

 1. bohatstvo – ľavý horný roh stola, kde by ste mali mať obrazovku počítača
 2. sláva – stredná horná časť stola, kde si môžete položiť napríklad vizitku alebo menovku
 3. partnerstvo – pravý horný roh pracovného stola, kde by mala stáť fotografia vášho partnera
 4. rodina – stredná a ľavá strana stola, kde by ste si mali položiť fotografiu rodiny
 5. zdravie a rovnováha – stredná časť stola, cez ktorú prúdi energia, preto by ste ju mali vyčistiť a upratať
 6. kreativita – pravá strana stola, kde by ste mali mať inšpiratívne obrázky alebo moodboard
 7. vzdelávanie a múdrosť – ľavý predný roh, kde môžete položiť knihy
 8. kariéra – časť priamo pred vami. Ak chcete naštartovať svoju kariéru, môžete si zadovážiť motivačnú podložku, na ktorú sa budete stále pozerať
 9. priateľstvo a cestovanie – pravý spodný roh, kde môžete mať adresár, mapu, diár alebo aj praktický pracovný kalendár 2022 na stiahnutie

Tip: Inšpirujte sa rozdelením 9 zón Bagua podľa feng shui v domácnosti. Tieto pravidlá platia aj pri organizácii vášho pracovného miesta a písacieho stola.

5 tipov ako umiestniť pracovný stôl pod okno

Pracovný stôl pod okno viete umiestniť na viacero spôsobov, pričom každý má svoje výhody aj nevýhody. Všetky si dobre zvážte a zistite, aké zariadenie kancelárie je pre vás to pravé. Westwing vám pritom poskytuje praktické tipy, ktoré skvelo pomôžu.

 1. Čelom k oknu

  Túžite sa spojiť s okolitým svetom a chcete mať veľa prirodzeného svetla? V tom prípade umiestnite stôl tak, aby ste po sadnutí na stoličku boli čelom k oknu. Dávajte si ale pozor, ak ste človek, ktorý sa nedokáže sústrediť, takéto umiestnenie nemusí byť ideálne. Vonku sa stále niečo deje – vo vzduchu lietajú vtáky, okolo vášho domu prechádzajú ľudia, prípadne len veje vietor.
 2. Nabok od okna

  Keď umiestnite stôl nabok od okna, získate stále veľa svetla aj dobrý pocit z toho, že vidíte na okolitý svet. Popritom vás ale nič nevyrušuje, pretože nemáte priamy výhľad na ulicu alebo park. Pri takomto umiestnení ale nezabúdajte, že na to, aby ste na monitor videli, ho musíte od okna postaviť vo vzdialenosti aspoň jeden meter.
 3. S orientáciou na sever alebo východ

  Denné svetlo je pre oči najlepšie a najzdravšie, no občas dokáže vyrušovať, pretože je príliš ostré. Ak teda nechcete do monitora žmúriť a zvyšovať mu jas, stôl postavte pod okno s orientáciou na východ alebo sever. Keď miestnosť disponuje len oknom, ktoré sa nachádza na južnej strane, zaobstarajte si praktické rolety.
 4. Vedľa balkónových dverí

  Len si predstavte, ako počas horúcich dní sedíte za stolom, na niečom pracujete a je vám príliš teplo. Pootvoríte preto jemne dvere balkóna a zacítite závan letného vánku, ktorý vás perfektne osvieži. A síce znie táto predstava ako zo sna, dávajte si pozor na prievan, kvôli ktorému by ste si mohli priviesť rôzne problémy.
 5. Po celej šírke okna

  Malá detská izba pre dve deti často bojuje s priestorom a rodičia mnohokrát premýšľajú, kam postaviť písací stôl. Ideálnym riešením je písací stôl pod okno, ktorý zaberie celú šírku väčšieho okna. To vám zaistí, že obe deti získajú dostatok miesta na robenie všetkých úloh a budú mať aj úložisko na zošity, papiere a ďalšie školské potreby.

Aké osvetlenie zvoliť k písaciemu stolu?

Denné osvetlenie je najlepšie, no nie vždy stačí. Mnohí pracujú aj počas večerov alebo v noci, kedy musia využiť aj to umelé. Odborníci sa zhodujú, že lampa musí spĺňať niekoľko základných parametrov, pričom výška a flexibilita sú základom. Následne myslite na farbu svetla, ktorú by ste mali vyberať podľa toho, čo vám vyhovuje. Na čítanie alebo dlhú prácu sú najlepšie lampy so 4 000 kelvinmi a viac. V rámci dizajnu sledujte štýl bývania a inšpirujte sa aj ďalším zariadením v miestnosti ako sú skrinky, poličky alebo dekorácie.

Na čítanie alebo dlhú prácu sú najlepšie lampy so 4000 alebo viac kelvinmi.

Tip: Ak vaša domáca knižnica nedisponuje žiadnym osvetlením, lampu vyberajte na základe rovnakých podmienok a požiadaviek ako do pracovne a na stôl. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na osvetlenie interiéru, ktoré vám pri výbere isto pomôžu.

Písací stôl pod oknom: 5 najkrajších inšpirácií

Chcete moderné virtuálne pozadie, ktoré zaujme každého, s kým budete volať, alebo len túžite po pekne zariadenej kancelárii a štýlovom stole? Westwing si pre vás prichystal niekoľko inšpirácií:

 1. minimalistický písací stôl – špecialisti hovoria, že ak sa chcete čo najlepšie sústrediť, na stole by ste mali mať len tie najdôležitejšie veci. Siahnite po jednoduchom bielom stole a položte naň len to, čo skutočne potrebujete, napríklad počítač, zápisník a diár.
 2. dychvyrážajúci kontrast – na biely stôl položte tmavé dekorácie do bytu alebo naopak a vytvorte kontrast lákajúci pohľady. Pre tie najlepšie výsledky ale kombinujte maximálne dva odlišné odtiene, napríklad bielu a čiernu.
 3. standing office pod oknom – písací stôl pod okno nemusí byť len v klasickej výške! Zaobstarajte si model s možnosťou zmeny výšky a raz za čas sa k práci postavte. Správne sedenie za PC je síce dôležité, no tlak, ktorý spôsobuje rovnaká pozícia, znížite práve státím.
 4. spojenie s prírodou – vyberte si masívny drevený stôl a položte naň farebné kvety do kancelárie, čím sa spojíte s prírodou vonku. Celok perfektne doplní jasné denné svetlo, svieži letný vánok a zopár dekorácií.
 5. zdravie na prvom mieste – ak myslíte najmä na svoje zdravie, siahnite po ergonomickom zariadení a kúskoch so špeciálnymi tvarmi. Ergonómia ovplyvňuje nielen vaše fyzické, ale aj psychické zdravie, preto na ňu rozhodne nezabúdajte.

Písací stôl pod okno predstavuje skvelé riešenie pre každého, kto túži po dennom svetle a spojení s okolitým svetom. Vyberte si jednu z alternatív umiestnenia a tešte sa z príjemnej atmosféry a tej najkrajšej pracovne.

Bezplatná registrácia Westwing: získajte prístup k praktickým tipom pre moderné zariadenie interiéru!