Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
dekorácia buddha

Prostredie, v ktorom sa nachádzame vplýva na našu náladu a psychickú pohodu. Podľa feng shui však dizajn vášho domova spĺňa ešte ďalšiu dôležitú úlohu: dokáže do života prilákať zdravie, kariérny úspech a dokonca aj životného partnera. Čo presne je feng shui a aké sú jeho pravidlá? Feng shui je staroveká čínska metóda zariaďovania interiérov a záhrad, ale aj výstavby budov a ich orientácie na svetové strany. Feng shui v preklade znamená „cesta vetra a vody“ a ako už samotný názov napovedá, prírodné živly v ňom zohrávajú veľkú úlohu. Odhaľte všetky tajomstvá feng shui a vytvorte si harmonický domov spolu s nami.

Pravidlá feng shui

Je teda feng shui štýl bývania, pýtate sa? Áno aj nie. Feng shui má niekoľko pravidiel, ktoré treba poznať, než sa pustíte do dekorovania. Viac, ako o štýle sa však ale rozpráva o celej filozofii bývania a života. Vďaka tomu môžete pravidlá feng shui úspešne aplikovať do akéhokoľvek interiérového štýlu, ktorý je vám blízky. Vidiecky štýl, art déco alebo moderný industriálny štýl, všetky sa dajú zariadiť v duchu metódy feng shui.

Hlavným cieľom výberu nábytku a výberu farieb a dekorácií je vo feng shui vytvorenie harmonického priestoru, v ktorom prúdi dobrá energia chi. Feng shui delí každú miestnosť na zóny podľa svetových strán a každá zóna predstavuje určité ciele a istoty. Napríklad severná strana predstavuje kariéru, východná zase vaše zdravie. Aby sa prospešnej energii chi u vás doma páčilo, mali by ste vyvážiť zastúpenie prírodných živlov a rozmiestnenie nábytku. Znie to komplikovane? Nebojte sa, pravidlá feng shui vám prehľadne vysvetlíme!

Štyri najhlavnejšie piliere feng shui v interiéri

Vo feng shui rozlišujeme štyri základné piliere, od ktorých sa odvíja dizajn interiéru. Je nimi päť prírodných elementov, systém zón bagua, pozícia velenia a interiérové farby. Poďme sa na každú z nich pozrieť samostatne.

Päť základných elementov

Piatimi elementami feng shui sú drevo, oheň, zem, kov a voda. Každému z nich prislúchajú vlastnosti, farby a tvary, vďaka ktorým si ich môžete priniesť k sebe domov.

Drevo: predstavuje zdravie, vitalitu a rast. Je taktiež elementom prosperity. Jeho farbami sú zelená farba a hnedá. Do svojho domova ho prinesiete v podobe rastlín, obrazov prírody a dekoráciami v hnedej a zelenej farbe. Tvary dreva sú stĺpec a obdĺžnik.

Oheň: predstavuje radosť, kreativitu, lásku a vášeň. Jeho farbami sú červená, žltá, oranžová, ružová farba a fialová farba. Do interiéru ho môžete priniesť v podobe sviečok, obrazov ohňa a žltých tienidiel. Menšie dekoračné predmety v ružovej a červenej farbe taktiež splnia tento účel. Tvary ohňa sú trojuholníky a špice, ktoré môžete zvoliť na dekorácie.

Zem: predstavuje stabilitu, ochranu, podporu a prináša vnútorný pokoj. Tento element by mal byť preto hojne zastúpený v každej uponáhľanej modernej domácnosti. Jej farbami sú béžová farba, piesková a tmavošedá. Priniesť element zeme k sebe domov môžete prostredníctvom keramiky, béžovými kobercami, svetlo-žltými vankúšmi a fotkami či obrazmi krajiny. Tvarom elementu zeme je štvorec a rovná plocha.

Kov: predstavuje disciplínu, efektívnosť a produktivitu. Kov taktiež znižuje rozptýlenie a navodzuje pocit pokoja a jasnosti mysle. Znázorňuje ho biela a šedá farba, ktoré môžete do interiéru priniesť na stenách, vankúšoch alebo kobercoch. Kovové dekorácie sú taktiež vítané. Tvar kovu je kruh a guľa.

Voda: predstavuje harmóniu, ľahkosť, pohyb a pocit obnovy. Je taktiež elementom hojnosti a jej farbou je modrá farbačierna farba. Okrem obrazov vody a domácich fontán ju môžete do interiéru priniesť zrkadlami a modrými dekoračnými predmetmi. Tvarom symbolizujúcim vodu sú vlny a oblé tvary.

Systém energetických zón bagua

Keď už poznáte päť elementov, ich farby a vlastnosti, vynára sa otázka kam ich umiestniť? Pomôže vám pri tom systém energetických zón bagua, ktorý funguje pri dekorovaní ako kompas. Keď sa postavíte do stredu miestnosti alebo bytu, stojíte v prvej, centrálnej zóne. Z nej vychádza ďalších osem zón rozčlenených podľa svetových strán.

Podľa feng shui má každá strana pridelený element, ktorý by v nej mal byť zastúpený. Napríklad umiestnenie sviečky na juh vám zaručí uznanie a dobrú povesť. Rastliny umiestnené na východe a juhovýchode sa postarajú o vaše zdravie a prosperitu. Pripravili sme pre vás prehľad bagua zón a elementov, ktoré by v nich mali byť zastúpené.

  • Juh: Sláva a reputácia, element Oheň
  • Juhozápad: Vzťahy a manželstvo, element Zem
  • Západ: Deti a kreativity, element Kov
  • Severozápad: Nápomocní priatelia a cestovanie, element Kov
  • Sever: Kariéra a životná cesta, element Voda
  • Severovýchod: Vedomosti a múdrosť, element Zem
  • Východ: Rodina a zdravie, element Drevo
  • Juhovýchod: Bohatstvo a prosperita, element Drevo

Pozícia velenia

Tretím pilierom metódy feng shui je umiestnenie nábytku tak, aby ste sa vždy nachádzali v zóne dobrej energie. Feng shui ideálnu pozíciu na umiestnenie veľkých kusov nábytku volá pozíciou velenia. Podvedome si túto pozíciu vyberáme napríklad v reštaurácií, keď zamierime k stolu na konci miestnosti s dobrým výhľadom.

Nejde však o pozíciu, z ktorej by ste mali veliť ostatným. Ide o pozíciu, v ktorej sa vy cítite ako pánom vlastných emócií a života. V praxi sa táto zóna nachádza diagonálne od vstupných dverí v najvzdialenejšom kúte miestnosti. Z tejto pozície máte dobrý výhľad na dvere, nie ste však v ich úrovni. Vo filozofii feng shui to znamená, že ste dobre pripravený čeliť životným výzvam.

Interiérové farby

Nie je žiadnym tajomstvom, že farby na nás majú veľmi veľký vplyv. Feng shui farby sú preto kapitolou samou o sebe. Ako základ vášho domova feng shui odporúča zvoliť svetlé prírodné odtiene, ktoré pôsobia upokojujúco. Farby zeme: béžová farba, piesková a tmavošedá sú vhodné pre priestory spálne. Pre kuchyňu zase voľte bielu, aby v nej dokonale vynikli farby pripravovaných jedál.

Pri rozmiestnení dekorácií vám zase pomôže systém zón bagua a vedomosti o piatich elementoch. Fialová farba a červená sú farby elementu ohňa, mali by ste s nimi však narábať šetrne, keďže veľmi ľahko môžu zatieniť zvyšok interiéru. Tmavé a príliš výrazné feng shui farby sa vo všeobecnosti neodporúčajú.

Pokiaľ však patria k vašim obľúbeným, nenechajte sa metódami feng shui obmedziť. Cieľom tejto filozofie je vytvoriť harmonický a krásny domov. Pokiaľ sa vy sami cítite najlepšie obklopený tmavšími odtieňmi, je to úplne v poriadku. 

Feng shui v interiéri

Štýl bývania v súlade s feng shui má veľa spoločných znakov s metódou Marie Kondo. Napríklad to, že poriadok by ste mali udržiavať aj vo vnútri skriniek, nielen na ich povrchu. Z vašich domovov by ste mali taktiež odstrániť všetky nepotrebné, pokazené a rozbité predmety. Aké ďalšie praktické rady a nápady feng shui môžete u vás doma využiť?

Miesto relaxácie a odpočinku: obývačka

Obývačka by mala byť nielen krásna, ale v prvom rade funkčná. Metóda feng shui preto radí určiť si, čo je pre vás v obývačke najdôležitejšie a ako by malo prebiehať zariadenie obývačky. Veľká rohová sedačka, alebo menší gauč a priestor na hranie sa s deťmi? Keď si určíte hlavnú funkciu obývačky, prispôsobte jej veľkostne nábytok. Pre hlavné sedenie zvoľte pozíciu velenia s chrbtom k stene a čo sa týka farieb, využite zóny bagua. Pokiaľ je vaša obývačka orientovaná na západ, zlaďte ju do bielo-šeda. Keď je orientovaná na juh, zvoľte doplnky teplých farieb a pre miestnosť na severe oblé tvary nábytku symbolizujúce vodu.

Feng shui: perfektná spálňa

Zariadenie spálne je dôležité, aby ste si v nej skutočne oddýchli a odstránili z nej všetky rušivé vplyvy. Napríklad knižky, ktoré práve nečítate a všetku nepotrebnú elektroniku. Vaše skrine by mali mať dvierka a v spálni by ste nemali mať ani otvorené poličky. Posteľ umiestnite tak, aby bola čo najďalej od dverí a nie zarovno s nimi. Dôležité je aj solídne záhlavie postele a nočné stolíky po jej stranách. K lepšiemu spánku prispeje aj tlmené svetlo lámp a sviečok. Neodporúčame umiestnenie zrkadiel do spální a radšej používať obliečky výhradne z organických materiálov.

Feng shui: harmonická detská izba

Ako na zariadenie detskej izby v smere feng shui? Pre menšie deti opticky znížte stropy v detskej izbe zavesením ozdobných girlánd na steny. Steny v detskej izbe môžete taktiež vymaľovať dvomi rôznymi farbami pre obdobný efekt. Najvhodnejšie farby do detskej izby sú svetlé zemité odtiene a pastelové farby. V detskej izbe by mali byť hračky dobre zorganizované a nemala by byť nimi preplnená. Ďalej feng shui radí povesiť na steny kresby detí, alebo fotografie z dňa, ktorý bol pre nich významný. To povzbudí ich sebavedomie viac, ako plagáty hercov alebo spevákov. A aby vaše deti čo najrýchlejšie zaspali, umiestnite aj ich posteľ do pozície s dobrým výhľadom na dvere.

Feng shui: zariadenie kuchyne

Kuchyňa vo feng shui reprezentuje zdravie a hojnosť, preto je najdôležitejšie udržiavať v nej poriadok. Využite všetok úložný priestor, odstráňte odbitý a popraskaný riad a pravidelne brúste nože. V kuchyni zariadenej podľa pravidiel filozofie sú navyše nože uložené v zásuvkách a nie na kuchynskej linke. Aby ste si udržali hojnosť vo všetkých sférach života, používajte striedavo všetky horáky na sporáku.

Tiché miesto na prácu

Vaša domáca pracovňa by mala byť čo najďalej od ostatných častí domu. Pokiaľ máte svoj pracovný stôl v spálni, oddeľte ho od postele zástenou alebo závesom. Váš pracovný stôl by mal byť opäť umiestnený v pozícií velenia. Stenu by ste mali mať za chrbtom a nie pred svojimi očami. Pokiaľ vám zariadenie kancelárie nedáva inú možnosť, umiestnite na stenu obraz alebo fotografiu.

Feng shui: záhrada

Najdôležitejším elementom v záhrade je voda. Tipy do záhrady navrhnutej v súlade s touto filozofiou preto vždy odporúčajú začleniť do dizajnu záhrady fontánku alebo jazierko. Pri jej umiestnení opäť využite systém energetických zón bagua. Nezabudnite ani na ostatné štyri elementy, ktoré môžete do záhrady začleniť aj farbou kvetou. Element zeme môžete znázorniť napríklad kamienkami na skalke umiestnenej na juhozápadnej alebo severovýchodnej strane. Aby energia chi v záhrade správne plynula, zvoľte oblé chodníčky namiesto rovných.

Feng shui v domácnosti: 8 vecí, ktoré sú v súlade s filozofiou

Pýtate sa ako najlepšie zariadiť interiér na základe príncípov Feng shui? Pripravili sme pre vás prehľad všetkých tipov, pomocou ktorých podporíte prúdene pozitívnej energie vo vašej domácnosti.

  1. Dobré osvetlenie: Dbajte na dostatok svetla. Najlepšie sú, samozrejme, veľké okná, ktoré zaisťujú presvetlenie miestností. V opačnom prípade vám s osvetlením pomôžu rôzne svietidlá a lampy.
  2. Oživte byt rastlinami: Na skrášlenie izieb použite zelené rastliny a kvety, ktoré umiestňujte najmä v blízkosti okien.
  3. Oddeľte rôzne oblasti života: Mali by ste oddeliť najmä pracovné a životné oblasti. Rozdelenie priestoru podľa princípu Yin & Yang podporíte vhodnými farbami a tvarmi.
  4. Stavte na oblé tvary a organické materiály: Zaoblené tvary a prírodné materiály dodávajú hranatému tvrdému nábytku rovnováhu.
  5. Prispôsobte svoju výzdobu ročným obdobiam: Zariadenie v súlade s prírodou zaisťuje viac pohody. Pozitívne nástenné maľby (napr. obrázky rastlín alebo prírody) sú obzvlášť vítané.
  6. Používajte zrkadlá: Zrkadlá pozitívne pomáhajú toku energie. Malé izby ich použitím opticky zväčšíte. Nikdy by ste ich však nemali umiestniť oproti dverám. V opačnom prípade sa energia, ktorá vstúpi do miestnosti, odrazí okamžite späť.
  7. Zahrňte elementy vody: Vodné prvky sú dôležité pre správny tok chi. Akváriá, interiérové ​​fontány, misky na vodu, modré farby či vlnité tvary vodný živel podporujú.
  8. Používajte zodpovedajúce bytové vône: V pracovnej oblasti pomáhajú napríklad povzbudzujúce vône, zatiaľ čo v obývačke teplé a jemné vône, ktoré zaisťujú rovnováhu a pokoj.

Feng shui v domácnosti: 5 vecí, na ktoré si treba dávať pozor

Filozofia feng shui ponúka plno rád pre zariadenie interiéru aj exteriéru, ktorým chybám sa však treba v domácnosti vyhnúť?

  1. Pokazené alebo rozbité predmety: Nezhromažďujte doma predmety, ktoré nepoužívate, alebo ktoré sú pokazené. Najlepšie je takéto veci ihneď opraviť alebo vyhodiť, pretože blokujú tok dobrej energie. Rovnako suché izbové rastliny s vyblednutými listami nepatria do vašej obývačky.
  2. Náhodný výber miestností a nábytku: Pomocou princípu bagua môžete miestnosti v domácnosti priradiť k jednotlivým oblastiam života a podľa toho ich zariadiť.
  3. Uzatvorené priechody: Neuzatvárajte všetky dvere a priechody, pretože by ste tým zablokovali nerušené prúdenie energie v byte alebo v dome.
  4. Chaos a neporiadok: Uprataný a čistý priestor zabezpečuje vnútorný pokoj a rovnováhu. Pravidelne upratujte a obklopte sa len tým, čo naozaj používate.
  5. Blokovaný stred miestnosti: Stred miestnosti je zároveň centrom energie. Riaďte sa heslom menej je viac.

Veríme, že naše praktické tipy, rady a nápady uľahčia dekorovanie a zariaďovanie v štýle feng shui aj vám. Na našich stránkach vám pravidelne prinášame nápady do domácnosti a inšpirácie, ako si vytvoriť váš dokonalý domov.

Využite našu bezplatnú registráciu na serveri Westwing a nenechajte si ujsť exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!