Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Rastlina do kancelárie

Kvety do kancelárie nemusia so sebou priniesť len pekný vzhľad a závan jari alebo leta, ale takisto dobrú náladu a príjemnú atmosféru. Dokonca, niektoré rastliny poskytujú aj zdraviu prospešné účinky, pretože dokážu absorbovať toxíny vo vzduchu a celkovo pôsobia pozitívne na psychiku. Na to, aby ste však získali všetky tieto skvelé účinky, si musíte vybrať správne druhy kvetov. Ktoré to sú a ako ich správne zakomponovať do interiéru? Westwing si pre vás pripravil praktické rady a nápady, ktoré vám v tom pomôžu.

Rastliny a kvety v kancelárii a ich blahodárne účinky

Pod pojmom kvety do kancelárie si každý predstaví niečo iné. Niektorí si predstavia veľké kytice plné farieb, iní zas myslia na celozelené palmy. Ak chcete nielen nadčasové zariadenie interiéru, ale aj nejaké doplnkové vlastnosti, vyberte si jednu z rastlín v našom zozname.

Kvety do kancelárie, ktoré spríjemnia náladu

Povedzme si úprimne, neexistuje kvet alebo rastlina, ktorá by určitým spôsobom nezlepšila náladu. Keď ale chcete staviť na istotu, vyberajte si druhy s jednoduchou starostlivosťou. Tie potešia dvojnásobne, pretože aj keď ich zabudnete poliať alebo prihnojiť, stále budú skrášľovať zariadenie kancelárie.

 1. orchidea – túžite podporiť interiérové farby farebným a zaujímavým kvetom? Vyberte si orchideu, ktorá láka pohľady svojimi výraznými kvetmi, dlhou stonkou a tmavozelenými listami. Starostlivosť o kvet je jednoduchá, stačí ju polievať len raz za týždeň a oberať suché odpadnuté listy. 
 2. tučnolist – keď hľadáte zeleň, ktorú stačí raz za čas zaliať, práve ste ju našli. Tučnolist skrášli poličku, stôl aj regál a do interiéru prinesie nadčasový vzhľad. Jediné, na čo si musíte dávať pozor je, aby ste to neprehnali s vodou.
 3. zamiokulkas – zelený sukulet s názvom zamiokulkas môžete umiestniť na takmer každé miesto. Rastline nevadí tieň, polotieň ani slnko, takže skrášli kanceláriu s akoukoľvek orientáciou.
 4. juka – dekoratívna rastlina patrí medzi izbové kvety do tieňa, pretože si pochvaľuje hlavne miesta, kde slnko príliš nesvieti. V rámci starostlivosti sa zamerajte na polievanie v časovom rozmedzí každé 2 – 3 týždne.
 5. potosovec – rastlina obľubuje mierne svetlo, no vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ju mohlo spáliť. Potosovec si poradí aj s tieňom, no nebude sa mu toľko dariť. Zeleň zalievajte raz za dva týždne v zime a raz za 10 dní v lete.

Kvety do kancelárie, ktoré čistia vzduch

Pracujete v znečistenom prostredí alebo len túžite po tom najčistejšom vzduchu? Vyberte si jednu z týchto rastlín:

 1. chryzantéma – minimalistická klasika, ktorá poteší jednoduchou starostlivosťou a skvelými výsledkami v čistení vzduchu. Chryzantému umiestnite skôr do tieňa a nepreháňajte to s polievaním.
 2. svokrin jazyk – ďalšia nenáročná rastlina s vysokými zelenými listami, ktoré pripomínajú jazyky. Niektoré druhy môžu dorásť až do výšky 2 metre. Perfektne čistí vzduch, no umiestnite ju mimo dosahu detí a zvierat.
 3. dracéna – rastlina disponuje viacerými druhmi, takže si viete vybrať presne podľa potreby. Odborníci tvrdia, že má najlepšie filtračné schopnosti, preto ju zúžitkujete na veľmi znečistených miestach. 
 4. figovník – v tomto prípade vyberajte okrasné druhy, nie tie, ktoré plodia úrodu. Najlepšie čistiace účinky poskytujú druhy ako figovník kaučukový a lesklý. Okrem toho vedia rastliny produkovať aj množstvo kyslíka, čím podporujú zdravý životný štýl.
 5. lady palma – táto rastlina disponuje štíhlymi a dlhými listami, ktoré pripomínajú trópy a exotiku. S lady palmou si poradí domáca pracovňa aj nadčasová domáca knižnica. Nekvitnúca rastlina vydrží desiatky rokov a potrebuje minimálnu starostlivosť.

Kvety do kancelárie, ktoré dokážu absorbovať chemikálie

 1. brečtan – nádherná rastlina priťahujúca pozornosť svojimi menšími lístkami. Brečtan vynikne najkrajšie vtedy, keď ho umiestnite do závesného kvetináča a spustíte dolu. Starostlivosť oň je jednoduchá, stačí ho pravidelne zalievať a vybrať mu tmavé miesto. Rastlina vás poteší nielen vzhľadom, ale aj tým, že vie vstrebať plesne a fekálne mikroorganizmy.
 2. lopatkovec – rastlina poskytuje podobné vlastnosti a účinky ako brečtan. Okrem toho, že zelené listy čistia okolie vzduchu, dokážu aj absorbovať a zabíjať nebezpečné baktérie.
 3. diabolský brečtan – už názov napovedá, čo táto kvetinová výzdoba dokáže. Diabolský brečtan čistí vzduch a pritom nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť. Črepník s rastlinou umiestnite do polotieňa a len ju občas zalejte.
 4. nefrolepka vznešená – ak chcete poznať význam kvetov, presnejšie význam nefrolepky, a to, čo dokáže, určite vás potešíme. Okrem čistenia, vzduch aj zvlhčuje a osviežuje, takže sa v kancelárii cítite oveľa príjemnejšie.
 5. zelenec chochlatý – milujete popínavé rastliny? V kancelárii vám teda nesmie chýbať zelenec chochlatý s listami v tvare nôh pavúka. Rastlina vzduch čistí a efektívne ho zbavuje toxínov.

Ako si vybrať rastliny a kvety do kancelárie?

Nehľadiac na to, či chcete malé alebo veľké izbové rastliny, výber jednotlivých druhov by ste si mali dobre premyslieť. Ak neviete, ako na to, Westwing pre vás spísal niekoľko základných bodov:

 1. Starostlivosť

  V kancelárii nemáte s veľkou pravdepodobnosťou čas na zdĺhavú starostlivosť. Práve preto by ste mali vyberať rastliny, ktoré stačí len poliať a umiestniť do tieňa či na svetlo.
 2. Rozmery

  Veľkosť rastliny vyberajte na základe rozmerov vašej kancelárie. Do malých interiérov voľte malé druhy a naopak.
 3. Vzhľad

  Chcete niečo farebné alebo vám stačí celozelený druh? Vzhľad rastlín vyberajte podľa svojich preferencií a berte do úvahy aj štýl bývania a zariadenia kancelárie.
 4. Funkcie

  Niektoré druhy rastlín majú aj doplnkové funkcie, ako napríklad čistenie vzduchu. Ak takúto vlastnosť potrebujete sledujte význam kvetov a to, čo vám poskytnú.

5 druhov rastlín vhodných do kancelárie

Prezreli ste si náš zoznam rastlín, no ani jedna vám nesedí? Toto sú ďalšie kvety do kancelárie:

 1. voskovka – ak máte písací stôl pod oknom, položte naň voskovku, ktorá potrebuje jasné a prirodzené svetlo. So zalievaním to nepreháňajte, pretože kvet nepotrebuje príliš veľa závlahy. Krhličku s vodou berte do rúk len raz za 1 – 2 týždne v lete a raz za 3 týždne v zime.
 2. aglaonéma – celoročne zelená rastlina pochádzajúca z Ázie pripomína na prvý pohľad lopatkovec. A síce nezabíja baktérie, dokáže čistiť vzduch a poteší vás minimalistickým vzhľadom. Ten oceníte napríklad v boho alebo škandinávskom štýle.
 3. antúria – zelený celok môžete rozbiť očarujúcou antúriou s ohnivočervenými kvetmi a tmavozelenými listami v tvare srdca. Keďže antúria pochádza z Južnej Ameriky, potrebuje okrem klasickej závlahy aj rosenie.
 4. kvetináčová gerbera – gerberu nájdete vo viacerých farebných prevedeniach, takže si viete vybrať presne podľa svojho zariadenia alebo preferencií.
 5. bambusová palma – košatý tvar bambusovej palmy a tenké lístky lákajú mnohých ľudí. Ak sa zapáčila aj vám, neváhajte a aspoň jednu si kúpte. Rastlina potrebuje minimum vody a trochu svetla.

Zaobstarajte si kvety do kancelárie a tešte sa nielen z nadčasového vzhľadu, ale aj praktických vlastností. Niektoré vyčistia vzduch, iné sa zas postarajú o jeho zvlhčenie či dokonca o absorpciu toxínov. Vytvorte si oázu pokoja, v ktorej sa vám bude pracovať oveľa lepšie.

Bezplatná registrácia na Westwing: získajte praktické rady a tipy, ako sa starať o rastliny a vytvorte si doma menšiu džungľu.