Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
stojace regály v interiéri

Milujete knihy a máte ich toľko, že už neviete, čo s nimi? Splňte si sen o domácej knižnici! Mnohí si myslia, že na to, aby ju doma mohli mať, potrebujú veľa miesta. V skutočnosti budete potrebovať len stenu, zopár poličiek či regálov a kreslo, v ktorom si môžete aj zdriemnuť. Dovoľte, aby vaša domáca knižnica vyzerala presne ako tá z časopisov alebo vašich tajných snov. Inšpirujte sa jednotlivými možnosťami od Westwing a tešte sa z príjemnej oázy pokoja či pracovného priestoru.

Domáca knižnica súčasťou kancelárie

Práca z domu dnes nie je ničím nezvyčajným, čo vedie mnohých ľudí k tomu, aby začali premýšľať o svojej vlastnej kancelárii. Domáca pracovňa je pre viacerých ľudí miesto, kde sa dokážete sústrediť na pracovné úlohy, prípadne niečo tvoriť a vyrábať. Pracovňa spravidla slúži len na prácu, no keď je dostatočne veľká, viete v nej vytvoriť aj priestor na oddych. Tento priestor nemusí obsahovať len kreslo alebo pohovku, kde naberiete sily na ďalšie pracovné povinnosti, ale takisto domácu knižnicu.

Využite prázdnu stenu v interiéri a prisuňte k nej jeden veľký regál alebo masívnu skriňu s množstvom úložného priestoru. Ešte lepšie je, keď vlastníte veľkú vitrínu, pretože cez priehľadné dvierka vidíte všetky tituly, ktoré vlastníte a ktoré si môžete prečítať. Domáca knižnica skrášľuje zariadenie kancelárie a dodáva jej pravú domácu atmosféru. Knihy zabraňujú sterilnosti a predstavujú pekný detail, ktorý pritiahne pozornosť každého návštevníka.

Tip: Na regál sa vám budú hodiť zarážky na knihy, tie si môžete vybrať u nás vo Westwing. Kliknite si tu: zarážky na knihy!

Domáca knižnica: 4 dôležité kritériá pri výbere

Každá domáca knižnica v sebe kombinuje dve základné vlastnosti, a to praktickosť a štýlový dizajn. A práve nadčasový dizajn je kľúčom k úspechu. Predsa len, knižnica musí doplniť zariadenie interiéru a priniesť doň šmrnc. Neviete, aký štýl bývania sledovať? Westwing si pre vás pripravil rady a nápady, ktoré celý proces uľahčia.

Škandinávske bývanie a kancelária

Minimalistické škandinávske bývanie láka kontrastom medzi strohosťou a útulnosťou. Bledé odtiene vyzerajú na prvý pohľad veľmi sterilne, no keď ich doplníte prehozmi, vankúšmi a mäkkými dekami, ľahko proti tomuto nepríjemnému výsledku zabojujete. Keď sa rozhodnete pre škandinávsky trend, siahnite po kovových regáloch alebo drevených skrinkách. Z farieb sa zamerajte na bielu, sivú alebo béžovú. Keď sa vám však bude zdať celok príliš bledý, zakomponujte doň čiernu, ktorá vytvorí kontrast a pritiahne pozornosť.

Glamour alebo minimalizmus?

Minimalistická knižnica nemá ďaleko od tej škandinávskej, pretože takisto využíva jednoduché regály alebo skrinky a skôr bledšie odtiene. Rozdiel je skôr v tom, aké dekorácie do bytu v nej využijete. Ďaleký škandinávsky trend pracuje s množstvom doplnkov a detailov, pričom minimalizmus sa ich počet snaží znížiť a nechať len to, čo skutočne potrebujete. Okrem samotnej knižnice využite ešte komfortné kreslá a menší odkladací stolík. Nezabudnite, že kľúčová je aj ergonómia a uistite sa, že ani po dlhom sedení vás nebude nič bolieť.

Glamour knižnica je úplným opakom minimalistickej, pretože priťahuje pozornosť už z diaľky, je výrazná a často masívna. V interiéri spravidla zaberá viac miesta, využíva aj priestor vo výške a vytvára vo vás pocit, že sa nachádzate v skutočnej knižnici. Glamour docielite použitím tmavého masívneho dreva a otvorených políc, ktoré sa budú prehýbať pod knihami. Nezabudnite ani na doplnky, ako napríklad drevený rebrík, koberce, prehozy a veľké kreslá alebo pohovky.

Boho v kancelárii

Pravú domácu atmosféru vám do interiéru prinesie boho štýl známy strapcami, svetlými farbami, prírodnými materiálmi a využívaním rastlín. Práve preto by ste okrem ďalších doplnkov nemali zabúdať ani na kvety do kancelárie, farebné kytice a veľké zelené palmy. Knižnicu voľte v prírodných materiáloch, najlepšie vo forme dreva, prípadne v podobe kombinácie dreva a kovu. Všetko zakončite kreslami z ratanu, mäkkou pohovkou a veľkým kobercom.

Domáca kancelária v podkroví

Ak chcete kanceláriu spolu s knižnicou v podkroví, zamerajte sa na výber správneho nábytku. Skrine alebo regály na knihy musíte vybrať presne podľa zníženého stropu, prípadne nechajte odborníkov, aby vám vytvorili modely na mieru. Problém s podkrovím je často v tom, že je tmavé, preto si zaobstarajte stojacie a stolové lampy, bodové osvetlenia či dokonca zaujímavé LED pásiky.

6 nápadov pre domáce knižnice

Domáca knižnica musí byť nielen štýlová, ale aj praktická. Len vtedy, keď poskytuje dostatok úložiska a priestoru, na policiach a v regáloch dokážete uskladniť všetky knihy. Medzi akými riešeniami si volíte?

#1 Domáca knižnica s dvierkami

Klasikou pre domáce knižnice je bežná, vyššia či nižšia skrinka s dvierkami a veľkým úložiskom. Výhodou takýchto priestorov je to, že v knihách nemusíte mať poriadok, pretože ich nikto nevidí. Tituly poukladajte tak, ako vám to vyhovuje, prípadne podľa toho, ako ste ich za sebou čítali. Nevýhodou domácej knižnice s dvierkami je to, že ak si nepamätáte, ako ste knihy uložili, budete jednotlivé tituly dlho hľadať.

#2 Predelovacie knižnice

Knižnice vo forme regálov sú skvelé aj na predelenie izby, pretože pôsobia vzdušne a nadčasovo. A síce zasiahnu do priestoru, nepôsobia masívne a nekontrastujú s okolím, takže vám určite nebudú vadiť. Knižnica dokáže oddeliť pracovnú časť od oddychovej zóny, prípadne v detskej izbe miesto s posteľou a oblasť s písacím stolom, kde sa dieťa učí. Tu ale platí pravidlo, že knižnica nesmie tieniť. Ak by regál náhodou tienil, riešením je situácia, keď je písací stôl pod oknom

Tip: Ak máte malý byt a hľadáte inšpirácie ako využiť každý centimeter, ktorý máte k dispozícii, nezabudnite sa pozrieť na naše nápady ako zariadiť malý byt.

#3 Rohové knižnice

Roh miestnosti je často prázdny a strohý, preto sú rohové knižnice praktické a štýlové zároveň. Nábytok zabraňuje sterilnosti a skrášľuje celý interiér, no pritom nezasahuje do priestoru a nezavadzia pri prechádzaní. Knižnica môže byť len v rohu, prípade ju potiahnete do jednej alebo oboch strán, čím získa tvar písmena L alebo V. Do rohu následne postavte menší stolík a jedno alebo dve kreslá a vytvorte si oázu pokoja, kde načerpáte novú energiu.

#4 Domáca knižnica na kolieskach

Na trhu sa stretnete aj s netradičnými prevedeniami knižníc, napríklad s knižnicami na kolieskach. Takéto skrinky alebo regály viete presúvať z miesta na miesto, takže ak sa vám náhodou nepáči ich umiestnenie, ľahko ho zmeníte. Menšie knihovníčky na kolieskach potešia malé deti, ktoré budú pomocou nich presúvať svoje zbierky kníh z jednej časti izby do druhej.

#5 Otvorené knižnice

Otvorená knižnica je typ nábytku, ktorý nemá žiadne dvierka alebo iný spôsob zatvárania. Sú to spravidla police a regály, no niekedy sa môžete stretnúť aj so skrinkami bez dvierok. Takáto knižnica poteší hneď niekoľkými silnými stránkami, ako napríklad tým, že nezaberá príliš veľa miesta a knihy vidí každý človek, ktorý vojde do miestnosti. Keď jednotlivé tituly usporiadate podľa farby, môžu byť doplnkom, ktorý podčiarkuje výzor interiéru.

Tip: Pozrite sa vo videu na inšpiráciu ako si zariadiť útulný, štýlový a praktický čitateľský alebo oddychový kútik.

#6 Atypické prevedenia

Ste experimentátor a milujete skúšať stále niečo nové? V tom prípade si zaobstarajte atypické prevedenia knižníc s asymetrickým tvarom alebo kombináciou viacerých farieb. Keď ale zvolíte výrazné odtiene, myslite na to, že interiérové farby by mali byť skôr univerzálne, aby sa celok nebil. Prezrite trh a zvoľte masívne modely alebo multifunkčné riešenia poskytujúce okrem knižnice aj stôl či dokonca odkladací priestor.

A čo teraz? Nezostáva vám už nič iné, len sa pustiť do celého procesu zariaďovania, triedenia a ukladania kníh. Inšpirujte sa radami od Westwing a tešte sa z dokonalej domácej knižnice!

Splňte si sen o domácej knižnici pomocou Westwing! Vyberte si zo širokej ponuky regálov, políc či skríň a spravte miesto každej jednej knihe, ktorú máte doma.